Дотаціям на молоко - бути!

/ Макроекономіка / Середа, 01 червня 2011 16:05

Алла БАРАБАШ, спеціально для «АС»
От тільки як вони будуть розподілятися? Таке запитання протягом останніх 5 місяців залишалось актуальним як для його виробників, так і переробників, позаяк із початку нового податкового року мав би запрацювати новий механізм нарахування цих дотацій виробникам молока. Перипетії з «молочними» дотаціями тривають.

Починаючи з 1998-го і до кінця 2010 року єдиною державною підтримкою для аграріїв-виробників молока була дотація за рахунок повернення ПДВ від реалізації готової молочної продукції, яку вони отримували щомісяця, а селяни - двічі на місяць через молокопереробні підприємства. Ця дотація формувалася за рахунок повернення ПДВ від реалізації готової молочної продукції і в дохідній частині Державного бюджету України не відображалася. При цьому кошти акумулювалися на спеціальному рахунку кожного підприємства, цільове використання їх постійно контролювалося податковими органами. 

Експерти зазначають, що оскільки розмір дотації не враховувався до собівартості готової продукції, і виробник молока отримував її одразу при оплаті переробним підприємством своєї сировини, державна підтримка виконувала подвійну функцію: утримувала закупівельну ціну молока та, водночас, стримувала зростання цін на готову молочну продукцію.
Населенню та сільськогосподарським підприємствам за продане на промислову переробку молоко було виплачено дотації: у 2003 році - 504,4 тис. грн; 2004-му - 744,5 тис. грн; 2005-му - 1037,8 тис. грн; 2006-му - 974,9 тис. грн; 2007-му - 1607 тис. грн, 2008-му - 1750,6 тис. грн; II-IV квартали 2009 року - 1024,1+( ПДВ 644,8 тис. грн); 2010-му - 1810,4+(ПДВ 970 тис. грн).
За умови збереження попередньої норми підтримки селян при обсягах закупівлі у 2011 році молока в кількості 4580 тис. т останні, за розрахунками, одержали б дотації на суму 1,8 млрд грн. Крім цього, сільгосппідприємства залишили б для свого розвитку ПДВ 1100 тис. грн.
Спроби змінити цей механізм нарахування та розподілу дотацій з’явились торік, коли у квітні Верховна Рада, прийнявши Закон «Про державний бюджет на 2010 рік», ввела механізм дотування у 2010 році виробників молока й м'яса з розрахунку на 1 корову, яка є в наявності на 1 січня 2010 року. Проте згодом парламент ухвалив рішення щодо перенесення цього механізму на 2011 рік і поновлення порядку дотування аграріїв через механізм акумулювання ПДВ під час продажу ними молока й м'яса переробним підприємствам.
А от у 2011-му із прийняттям нового Податкового кодексу аграрії отримали новий механізм, відповідно до якого тимчасово, до 1 січня 2015 року, сума ПДВ, що мала сплачуватися у бюджет переробними підприємствами за реалізовані ними молоко, молокопродукти, м'ясо й м'ясопродукти, у повному обсязі направляється в спеціальний фонд та, відповідно до порядку, розробленого Кабінетом Міністрів, спрямовується виробникам молока та м’яса.
Як зазначали ще до прийняття цієї норми громадські організації АПК, це рішення недоцільне та помилкове. Так, торік за оцінками Української аграрної конфедерації сума підтримки виробників молока та м’яса становила 3,6 млрд грн і збільшилася порівняно з 2000 роком удесятеро (383,6 млн грн), у той час як закупівельні ціни за 10 років зросли на молоко вшестеро, на тварин і птицю - уп’ятеро. Експерти УАК додають, що підтримка підприємств агропромислового комплексу із загального фонду держбюджету щороку змінюється. Так, у 2003 році вона становила 1,3 млрд грн, при цьому загальна сума пільг з ПДВ - 2,4 млрд грн, у 2008-му - 6,4 млрд грн, пільги з ПДВ - 7,1 млрд грн, у 2010-му - 0,2 млрд грн, пільги з ПДВ - 10,5 млрд грн.
З огляду на це фахівці конфедерації вказували на недоцільність акумулювання коштів від переробників на рахунку спеціального фонду бюджету та направлення їх на голову худоби і на компенсацію будівництва тваринницьких комплексів. На їхню думку, крім зниження суми підтримки, великих труднощів при розподілі та можливих зловживаннях на всіх рівнях, пропонований механізм сприятиме екстенсивному розвитку молочного тваринництва та призведе до залежності підтримки виробників тваринницької сировини від бюджетного процесу.
Урядова постанова про порядок нарахування ПДВ, що сплачується до держбюджету переробними підприємствами за реалізовані ними молоко, молочну сировину та молочні продукти, м’ясо і м’ясопродукти, іншу продукцію переробки тварин, закуплених у живій вазі, а також виплати і використання коштів, що надійшли від його сплати, з’явилася ще 2 березня. Проте у зв’язку з тим, що на сьогодні відсутні затверджені форми реєстрів, відповідно до яких виробникам молока має надаватися право оформлення дотацій, виплати фактично не проводилися.
Слід зауважити, що така практика призвела до того, що закупівельні ціни на молоко були збільшені сільгоспвиробниками та населенням на розмір дотації, яку вони отримували до січня 2011 року щомісячно. Як наслідок, переробники одержали додаткове навантаження на собівартість готової продукції і фактично змушені сьогодні оплачувати подвійний розмір дотаційних відрахувань: один раз - виробнику молока в ціні, другий - через ПДВ до бюджету.
Особливо цей тягар відчувають сироробні підприємства, продукція яких є надзвичайно молокомісткою. У такій ситуації переробники змушені підвищувати реалізаційні ціни на готову продукцію. Проте через обмежену купівельну спроможність населення цей ріст не покриває збільшення собівартості, і виробництво продукції є збитковим.
Унаслідок невиплати дотацій поголів’я корів з початку року продовжує знижуватися. Так, за чотири місяці поточного року чисельність скоротилася на 17,4 тис. голів. Обсяги виробництва молока у 1 кварталі знизилися на 2,2% (за 4 місяці зниження на 2,9%), а продажу молока на промислову переробку - 3,1%. Крім того, закупівельні ціни на молоко зменшилися на 5,7% порівняно з відповідним періодом минулого року (з 3104,7 грн/т до 2926,6 грн/т), у тому числі: в агроформуваннях знизилися на 3,7% (з 3680,7 грн/т до 3542,7 грн/т), в індивідуальних господарствах населення - на 12,4% (з 2538,3 грн/т до 2224,3 грн/т). При цьому ціна молока в торговельній мережі зросла на 8,5% (з 2430,1 до 2636 грн/т). Реалізація готової молочної продукції знизилася на 20-30%.
23 травня стало відомо, що Кабмін вніс зміни до постанови від 2 березня про порядок нарахування ПДВ, а також виплати і використання коштів, які надійшли від його сплати. Відповідну постанову № 523 від 27 квітня 2011 року опубліковано на сайті уряду. Дотація за молоко надається на безповоротній основі агроформуванням та фізичним особам-виробникам молока, які виробили і продали продукцію переробним підприємствам, що пройшли атестацію виробництва молока, молочної сировини та молочних продуктів, за 1 кг молока в перерахуванні на базисну жирність. Виплата відшкодування вартості корів здійснюється на безповоротній основі за результатами конкурсу суб'єктам господарювання у разі закупівлі ними племінних нетелів і корів молочного, м'ясного і комбінованого напряму продуктивності вагою не менш як 350 кг (у 2011 році - у розмірі до 3 тис. грн).
Виплата підприємствам агропромислового комплексу часткового відшкодування відсоткової ставки за кредитами, залученими на будівництво та реконструкцію тваринницьких і птахівничих ферм і комплексів, придбання технологічного обладнання та механізмів, закупівлю тварин та птиці здійснюється на загальних підставах відповідно до порядку використання коштів, передбачених у Держбюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів. Підприємства агропромислового комплексу, які отримали таке відшкодування за рахунок коштів загального фонду Держбюджету, не мають права на його отримання із засобів спеціального фонду Держбюджету. Виплата суб'єктам господарської діяльності часткового відшкодування вартості придбаного обладнання та механізмів вітчизняного виробництва для тваринництва і птахівництва здійснюється на безповоротній основі за результатами конкурсу у розмірі 30% вартості устаткування й механізмів.
Кабінет Міністрів очікує виплату цих дотацій у сумі 2,03 млрд грн у 2011 році.
Крім того, бюджетні кошти використовуються за бюджетною програмою Державна підтримка галузі тваринництва і спрямовуються на державну підтримку галузі тваринництва шляхом здійснення виплати: дотації за реалізоване переробним підприємствам молоко; часткове відшкодування: вартості закуплених племінних нетелів і корів молочного, м'ясного і комбінованого напряму продуктивності; процентної ставки за кредитами, залученими на будівництво та реконструкцію тваринницьких і птахівничих ферм і комплексів, придбання технологічного обладнання та механізмів, закупівлю тварин та птиці; вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм, комплексів і підприємств із виробництва комбікормів, а також придбаного обладнання та механізмів вітчизняного виробництва для тваринництва і птахівництва; витрат на закупівлю встановлення індивідуального доїння. Розміри виплат за рахунок бюджетних коштів встановлюються щороку, виходячи з обсягів відповідних видатків Держбюджету.

Підсумки

Підсумки роботи у тваринницькому комплексі України протягом останніх 20 років показують низхідну динаміку. Так, за даними Держкомстату, зниження поголів'я ВРХ не зупиняється з 1990 року. За перше десятиліття, з 1990 по 2000 роки, ВРХ в Україні зменшилося на 58%, а наступні 10 років - ще на 55%. Чисельність корів за цей період скоротилася на 68% і на початок 2010 року становила 4,7 млн голів, в тому числі корів 2,677 млн голів, із них в індивідуальних господарствах утримувалося 3,212 млн голів, (корів 2,088 млн голів), у сільгосппідприємтвах - 1,528 млн голів, (корів - 589,4 тис голів).
При цьому зниження виробництва молока за 20 років становить тільки 53%, що пояснюється, передусім, зростанням продуктивності молочного стада в агропідприємствах. За даними НААУ, населення України забезпечене молоком і молокопродуктами тільки на 51% від норми.

Програма

В Україні розроблена державна цільова програма розвитку молочного скотарства до 2020 року, фінансування якої оцінюється у 48,6 млрд грн. Відповідно до неї планується, що до 2020 року виробництво молока в Україні становитиме 14,5 млн т, з них 9,2 млн т - високоякісного. Торік порівняно з 2009 роком виробництво молока скоротилося на 3,1%, або на 355,5 тис. т до 11 254,1 тис. т.

Ціни

Низький рівень споживання українцями молока і молокопродуктів пояснюється, насамперед, їх низькою купівельною спроможністю. Крім того, зазначають експерти, за 20 років продукти харчування загалом подорожчали майже вдесятеро. Незважаючи на те, що вартість молока і молочних продуктів в Україні досить висока і постійно зростає, рентабельність виробництва молока вкрай низька. Якщо на початку 90-х років вона досягала 32,2%, то до 2010-го була на рівні 1,4%.


Що може бути?

Депутат Верховної Ради, член фракції Народної партії Катерина ВАЩУК пропонує парламенту встановити до 2015 року виплату безпосередньо виробникам дотацій за продане ними молоко та м'ясо на переробку за рахунок акумуляції податку на додану вартість від його продажу. Про це йдеться у проекті закону №8536, зареєстрованому в парламенті 19 травня.

Статистика

За січень-квітень поточного року в Україні надої скоротилися майже на 2% до 2,95 тис. т. При цьому поголів'я корів за рік стало меншим на 3,8%. За даними Держкомстату, на початок травня у країні залишалося лише 2659 тис. голів. У сільгосппідприємствах їх чисельність скоротилася на 2,8% (до 684 тис. голів), а в господарствах населення - на 4,1% (до 2067 тис. голів). З цього випливає, що падання виробництва молочної сировини в країні відбувається знову ж таки за рахунок дрібних присадибних господарств.
Джерело: Інфагро

Ціни на молоко

Відсутність дотацій в умовах несприятливої кон'юнктури ринку сприяє подальшому зниженню закупівельних цін на молоко, хоча його темпи помітно сповільнилися. У середині квітня молочна сировина в населення закупається по 1,70-2,1 грн/л. Сільгосппідприємства здають молоко переважно по 2,6-3,0 грн/л. Лише потужні виробники продають якісне молоко по 3,2-3,4 грн/л.
Джерело: Інфагро

Сезонний спад триває

Станом на 13 травня 2011 року закупівельні ціни на молоко І ґатунку від сільськогосподарських підприємств були на рівні 3130 грн/т. Це на 3% дешевше, ніж в аналогічний період минулого місяця. Мінімальну ціну зафіксовано в Одеській області (2755 грн/т), а максимальну - в Луганській (3900 грн/т). Ціна на молоко ІІ ґатунку від присадибних господарств перебувала на рівні 2060 грн/т. Стосовно минулого року вона зросла на 12%, а порівняно з попереднім місяцем навпаки - знизилась на 3%.
Оптово-відпускні ціни на молоко 2,5% жирності знаходились на рівні 5,39 грн/кг, що дорівнює показнику минулого місяця та на 15% дорожче, ніж в аналогічний період попереднього року. Мінімальну вартість у 4,45 грн/кг зафіксовано у Полтавській області, а максимальну - 6,27 грн/кг у Луганській.
Роздрібні ціни на молоко протягом останнього місяця знизились на 1% і були на рівні 6,26 грн/кг. Це на 10% дорожче, ніж торік.
Інформацію підготовлено за даними Держкомстату.
Джерело: MilkUA.Info


Тим часом


Україна очікує дефіцит молока восени
У цьому переконані фахівці Українського клубу аграрного бізнесу, про що заявили на міжнародній конференції «М'ясне тваринництво України-2011».
Причина - значне скорочення поголів'я великої рогатої худоби, в першу чергу, у приватних господарствах. І політика держави в цій сфері залишається незрозумілою. З одного боку, розроблена стратегія відновлення тваринництва в Україні, з іншого, - заохочення і фінансування селян, завдяки якому повинна була реалізовуватися ця стратегія - відсутнє.
«Сьогодні у нас вже майже середина травня. Держава не дала ще ні копійки особистим селянським господарствам на відшкодування. В іншому разі потрібно було пояснити, мовляв, ми повністю проводимо переорієнтацію нашого сектора і даємо гроші на будівництво нових ферм. Цього не сталося, тому наразі ситуація досить складна, негативні наслідки її ми відчуємо вже восени», - впевнений президент асоціації Алекс ЛІССІТСА.
Зауважимо, за даними Держкомстату, торік в Україні виробили понад 2,9 тис. т м'яса всіх видів. Це на 7% більше аналогічного показника за 2009 рік.

Молоко і світ

Світовий ринок демонструє стійкість цін
У ЄС новий виробничий сезон набирає обертів, в окремих країнах вже через декілька тижнів обсяги виробництва молока будуть максимальними. Водночас спостерігається позитивна тенденція зростання закупівельних цін переробниками. Практично всі основні гравці європейського ринку прийняли відповідне рішення. Приміром, Fries-landCampina збільшила їх рівень у травні до 38 евро/100 кг, Berglandmilch - до 38,11 евро/100 кг.
На сьогодні один із лідерів роздрібної торгівлі Aldi з травня підняв вартість літрової упаковки ультрапастеризованого молока з 58 до 60 євроцентів, 200-грамова упаковка вершків виросла в ціні з 30 до 43 євроцентів. Таке рішення, звичайно, було позитивно сприйняте фермерами. Але в той же час представники профільної асоціації відзначають невідповідність зростання цін на молоко у порівнянні з витратами на його виробництво. Це означає, що фермери наполягатимуть на подальшому підвищенні цін. І, швидше за все, вони досягнуть позитивних результатів, за умови якщо тенденції ринку готової продукції кардинально не зміняться.

У Білорусі починається великий сезон
На сьогодні Білорусь продає більше половини виробленої продукції, займаючи частку в 5% загального ринку.
У країні розпочався великий сезон молока, а значить, і великий продаж. Виробники в передчутті вигідних угод, адже продовольство затребуване в усьому світі. «На зовнішніх ринках вартість мала стійку динаміку зростання. Основним моментом у порівнянні з іншими роками стало те, що ціни на вершкове масло перевищили решту цін на інші молочні продукти», - зазначає завідуюча сектором економічних досліджень Інституту м'ясо-молочної промисловості Марія КЛІМОВА.
Сьогодні тонна вершкового масла на світовому молочному ринку коштує $4 600. Рекордна ціна. А тому експортувати масло білорусам дуже вигідно. «З точки зору російського ринку, білоруська продукція користується попитом, позаяк вона позиціонується як натуральна, чого не вистачає сьогодні російському ринку. Але тут треба дуже чітко розуміти, чи кожен споживач готовий за цю натуральність платити», - розмірковує директор Центру управлінських рішень Дар'я ПОПОВА.
Нині молоко входить у десятку ключових білоруських товарів, а на країну припадає 5% світового експорту молока. Білоруське молоко п'ють у 70 країнах світу. Зменшувати темпи білоруси не збираються. До 2015 року експортні обсяги стратегічного продукту повинні зрости майже до $3 млрд (для порівняння: ще два роки тому був лише $1 млрд). Таким чином, стратегічний продукт стане для молочної держави щедрим валютним джерелом.
Розширювати виробництво і ринки збуту молока Білорусь буде за підтримки Росії. Раніше Москва і Мінськ домовилися про створення спільної молочної компанії для роботи в країнах СНД.
Нове СП щорічно вироблятиме 1 млн т продукції. Щоб успішно конкурувати, сторони вирішили обмежити ввезення на територію Митного союзу українського молока. Одночасно молочники двох країн ініціювали підвищення імпортних мит на деякі види молочної продукції. При цьому партнери запевнили, що зростання цін не перевищить рівня інфляції.
Додамо, що білоруське молоко на рівні з молдавським наразі одне з найдешевших у СНД. Наприклад, у Мінську літр коштує в середньому 70 центів. Тоді як у Москві ця цифра впритул наблизилася до $1,5. Найдорожче молоко коштує у магазинах Баку й Тбілісі. Так, у грузинській столиці за літр доведеться викласти 1 долар 70 центів.

 

 27 травня 2024
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що призводить до зниження загальної ефективності землеробства.
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що ...
27 травня 2024
 27 травня 2024
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
27 травня 2024
 27 травня 2024
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
27 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.