×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Солодкі коливання

/ Макроекономіка / Понеділок, 04 липня 2011 12:06

Євгенія МАЗУР, оглядач ринків

Попри те, що останнім часом довкола ситуації на українському ринку цукру піднімається чималий ажіотаж, експерти запевняють, що ситуація залишається звичною для цієї пори року. Знавці ринку стверджують, що дефіцит солодкої сировини в країні не критичний, і ціни на цей продукт не набагато перевищать ті, які вже встановилися.

Починаючи з травня, повідомлення у ЗМІ почали набувати дещо панічний відтінок, коли йшлося про цукор. Мовляв, незважаючи на торішні заяви представників Мінагропроду про наявність експортного потенціалу, на початку травня в одеському порту в рамках виділеної квоти на імпорт почало розвантаження перше судно з Бразилії із цукром-сирцем. Одержувачем цукру-сирцю є ВАТ «Володимир-Волинський цукровий завод», який у попередні роки переробляв більшу частину імпортованого цукру-сирцю. Імпорт цукру-сирцю цим підприємством 2011 року очікується на рівні 130 тис. т, що становить половину обсягу пільгової квоти.

 

На думку експертів, у поточному році Україна відчуватиме дефіцит цукру в розмірі 300 тис. т. До того ж знавці ринків пророкували зростання цін на цукор найближчим часом. Незважаючи на початок імпорту, цукор-сирець став доступним для переробки тільки зараз, у другій половині червня, позаяк у квітні-травні весь цукор-сирець із поставкою у травні уже був викуплений.

 

Водночас, цьогорічні обсяги імпорту далеко не критичні. За даними асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» в першому кварталі поточного року в Україну було імпортовано лише 2,6 тис. т бурякового цукру, що більш ніж усемеро менше за імпортовані обсяги цього продукту (19,5 тис. т) за аналогічний період попереднього року. Цукор-сирець за цей час взагалі не ввозився, тоді як торік обсяг імпорту його становив 21,8 тис. т за аналогічний період. Це підтверджується і думкою аналітиків, які стверджують, що насправді ситуація на ринку далека від катастрофічної.

Так, директор компанії «ПроАгро» Микола ВЕРНИЦЬКИЙ під час однієї із нещодавніх прес-конференцій зазначив, що для нього ажіотаж, створений пресою і чиновниками навколо цукрового питання, є великою загадкою.

«Кожен рік ми маємо однакову ситуацію - наприкінці сезону ціни зростають. Виходячи з того, що згідно з балансом у нас є певний дефіцит цукру, на кінець сезону ціни мали ще більше зростати, так як це було торік. На сьогодні у нас є дефіцит 150 тис. т, це без урахування запасів у Держрезерві та інтервенцій, які нам обіцяє пан Азаров, позаяк у минулі роки вони не завжди були і не завжди впливали на ринок. Я не знаю, чи будуть ввезені 260 т цукру, обіцяних квотою. Проте до тих пір, поки не почнеться імпорт сирцю, ціни будуть повільно зростати. А потім у нас вже буде наближення нового врожаю цукрових буряків, ціни стабілізуються і можуть навіть знизитися. Тобто ситуація на ринку не є критичною. Майже щороку це відбувається. Наразі, мабуть, буде імпорт, можливий продаж із Держрезерву, і таким чином, ціни стабілізуються», - підкреслив він.

Таку думку підтримує і генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир ЛАПА. З його слів, протягом останніх кількох років ситуація на цукровому ринку, особливо у весняно-літній період, була проблемною, з якого боку на неї не поглянь. Але це не означає, що потрібно починати панікувати.

«Україна цього сезону виробила близько 1,55 млн т цукру, тоді як внутрішні споживання оцінюються на рівні 1,8-1,9 млн т. Основні проблеми цукрового ринку пов’язані з тим, що досить важко оцінити обсяг внутрішнього споживання. Він оцінюється вже постфактум: по закінченні року рахується баланс і обсяг внутрішнього споживання. Досить складно спрогнозувати, яким буде реальний попит, особливо з урахуванням динаміки цін», - вважає пан Лапа.

Зі слів гендиректора УКАБ, досить важко спрогнозувати і обсяг початкових запасів. «Окремі експерти зазначають, що це 100 тис. т, в інших випадках ми чуємо, що на початок маркетингового року (вересень) було 600-700 тис. т. Що стосується рівня початкових запасів, то досить ваговим чинником прогнозування ситуації має стати декларування запасів цукру, принаймні, запасів великих господарюючих суб’єктів - цукрових заводів, потужних оптових компаній. В першу чергу, це буде корисно для органів державної влади, які зможуть у такому випадку приймати обґрунтовані і виважені рішення щодо регулювання ситуації на ринку цукру», - зауважив він.

Крім того, існує певна відмінність між обсягами внутрішнього виробництва (1,55) і споживання (1,8). Таким чином, потенційний дефіцит цукру на українському ринку оцінюється у межах 250-300 тис. т. «Підкреслюю, потенційний, позаяк принагідно може виявитися квота щодо пільгового імпорту цукру-сирцю, яку Україна зобов’язалася здійснювати при вступі до Світової організації торгівлі. У межах цієї квоти, обсяг якої перевищує 260 тис. т, ставка імпортного мита на цукор-сирець знижена до рівня 2%, в той час коли в звичайному митному режимі вона становить 50%. Імпорт цукру в рамках цієї квоти є привабливим, економічно доцільним, і може виступати певною підстраховкою у випадку виникнення дефіциту на внутрішньому ринку. Поставки в рамках реалізації цієї квоти вже відбулися, очевидно, що цукор в найближчі дні або тижні почне надходити на внутрішній ринок. І навіть у випадку загострення ситуації на тих чи інших локальних ринках, думаю, з урахуванням цього цукру і держава, і господарюючі суб’єкти, які здійснюють імпортне постачання, можуть досить швидко врегулювати проблемні моменти, в тому числі пов’язані з ціноутворенням», - додав Володимир Лапа.

Окрім того, можливий додатковий варіант збалансування внутрішнього ринку цукру - поставки з Білорусі. Традиційно Україна імпортувала з Білорусі приблизно 5-6 тис. т цукру щомісячно. В листопаді-грудні саме такі поставки здійснювалися, але з січня-березня обсяги імпорту з Білорусі зменшилися приблизно до 1 тис. т. Це пов’язано з тим, що в цей період світові ціни на цукор динамічно зростали, й імпортувати цукор-сирець для переробки в Україну білоруським господарюючим суб’єктам було просто не вигідно.

Втім у випадку необхідності, певну кількість сировини з Білорусі можна буде завезти, однак, на думку генерального директора УКАБ, шанси на виникнення такої необхідності дуже невеликі, і Україна може спокійно обійтися без білоруського імпортованого цукру.

Експерти прогнозують, що внутрішній ринок у цьому сезоні буде збалансованим, цінова ситуація, що нині спостерігається (оптові ціни становлять приблизно 8700 грн/т), швидше за все залишатиметься у стані стабільного спокою до кінця маркетингового року. При цьому можливі якійсь локальні кон’юнктурні коливання. Якщо раптом у тому чи іншому регіоні не вистачатиме, то епізодично ціни на цукор можуть підніматися. Але зважаючи на надходження переробленого цукру-сирцю, ці цінові коливання будуть досить швидко гаситися.

Більше того, зважаючи на чергове розширення посівів цукрових буряків цього року, а відповідно до офіційної звітності, вже посіяно 540 тис. т, то при виході на нормальну врожайність Україна зможе отримати приблизно 17 млн/т цукрових буряків, що дасть можливість виробити 2-2,2 млн т цукру, чого більш ніж достатньо для задоволення внутрішніх потреб.

Наприкінці маркетингового року, якщо говорити про другу половину серпня, господарюючі суб’єкти також будуть зацікавлені в тому, щоб раніше почати переробку для того, щоб увійти в новий сезон із відносно високими цінами, і покупці не будуть поспішати формувати запаси, оскільки розраховуватимуть на надходження цукру з нового врожаю, ціни на який, очевидно, будуть нижчими тих, що сформувалися зараз. Тобто потенціал врожаю цього року буде стримувати можливості для зростання цін на внутрішньому ринку, починаючи з другої половини липня і протягом серпня. Зі слів Володимира Лапи, при будь-якому розвитку подій роздрібна вартість цукру не повинна піднятися більше, ніж до 12 грн/кг. Але існує висока ймовірність, що в рамках 11 грн/кг вона залишатиметься і надалі.

З іншого боку, у зв’язку з цим існує ще одна небезпека - обвал цін на ринку. На думку голови національного союзу виробників цукру «Укрцукор» Миколи ЯРЧУКА, цьогоріч Україна має намір збільшити виробництво бурякового цукру мінімум на 40% (до зазначених 2,1 млн т після істотного розширення посівних площ під цією культурою).

Подібна ситуація на ринку склалася у 2006 році, коли виробництво бурякового цукру становило майже 2,6 млн т. Через затоварювання ринку і відсутність можливості активного експорту ціни на цукор впали практично до рівня собівартості. Наступні декілька сезонів характеризувалися істотним недовиробництвом, оскільки аграрії радикально скоротили посіви під цукровими буряками у зв’язку з низькими цінами, які запропонували переробники. Зрештою, залишки цукрового врожаю-2006 країна доїдала кілька сезонів поспіль, а коли вони скінчилися, почалася компенсація продукції за рахунок експорту з тої ж таки Білорусі.

І ось тепер поточний сезон стане першим після цукрової кризи, коли виробництво цукру в нашій країні буде істотно вищим за необхідне. З урахуванням необхідності імпортувати цукор-сирець у рамках зобов'язань перед СОТ, переробникам знову може загрожувати обвал цін і затоварювання. Уникнути цього можна, налагодивши постачання зайвого цукру на російський ринок. Але з цим наразі в Україні проблема. Виступаючи на Петербурзькому економічному форумі, урядовий уповноважений з питань співпраці з Російською Федерацією, державами СНД та іншими регіональними об'єднаннями Валерій МУНТІЯН повідомив, що український цукор і горілка не будуть допущені на ринки Росії, Білорусії і Казахстану. «Не домовилися щодо цукру і горілки. Внаслідок недопущення цих товарів на ринок Митного союзу Україна втрачає $224-280 млн. Наразі цією проблемою ми займаємося», - сказав він.

З іншого боку, існує теоретична можливість поставки української продукції на європейський ринок, який на сьогодні переживає гострий дефіцит цукру. Але такі експортні механізми у нашій державі не відпрацьовані і залишаються на початковому етапі.


З використанням матеріалів «Главком», «Дело».

 27 травня 2024
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що призводить до зниження загальної ефективності землеробства.
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що ...
27 травня 2024
 27 травня 2024
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
27 травня 2024
 27 травня 2024
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
27 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.