Ціна врожаю

/ Макроекономіка / Четвер, 07 липня 2011 12:13

Алла БАРАБАШ, спеціально для «АС»

Експерти констатують, що через штучне втручання і непослідовні дії влади на зерновому ринку 2010_2011 рік Україна повністю провалила.

Зрештою, на початок року аграрії та трейдери у законодавчому плані мають бодай якусь визначеність - до початку 2012 року (якщо не буде відповідної постанови Кабміну про продовження строку дії) експорт зернових буде здійснюватися зі сплатою експортних мит у розмірі їх ставок на рівні 9% - на пшеницю, але не менш ніж 17 євро/т, на ячмінь - 14%, але не менш ніж 23 євро/т, на кукурудзу - 12%, але не менш ніж 20 євро/т.

Експерти констатують, що через штучне втручання і непослідовні дії влади на зерновому ринку 2010-2011рік Україна повністю провалила. Репутація країни як третього за обсягом експортера зерна (за підсумками 2009-2010 МР після США та ЄС) на зовнішньому ринку суттєво впала. Так, зі скасуванням квот на експорт зерна трейдерам не вдається реалізувати заплановані обсяги зерна: традиційні споживачі українського зерна - країни середземноморського регіону закупили майже весь обсяг продукції на червень і липень ЄС та США.

 

Загалом при зібраному урожаї у 41,5 млн т та розрахункових потребах у внутрішньому споживанні 25-26 млн т, станом на 14 червня цього року, за даними Української агарної конфедерації, експортовано майже 11 млн т зерна. З них 3,4 млн т пшениці, 3,8 млн т кукурудзи, 2,5 млн т ячменю, 1,4 млн т ріпаку. (Для порівняння: у 2009-2010 МР на цю ж дату було експортовано на 10 млн т більше, незважаючи на те, що врожай був більший на 6 млн т).

Таким чином, констатує Володимир КЛИМЕНКО, президент Української зернової асоціації, на 1 липня в результаті заборони експорту і квотування залишок зернових становить понад 8 млн т. Водночас зазвичай перехідні залишки зернових знаходились на рівні 5-6 млн т. «Тобто 2 млн взагалі зайві. Виходить, що експорт цього року може становити 20-22 млн т. Ми бачимо, що нині експорт буде надзвичайно великий. Побідне у нас було у сезоні 2008 року», - вважає пан Клименко. Згідно з прогнозом УЗА, урожай цьогоріч становитиме понад 45 млн т.

 

Що мито нам готує?

Проте, зі слів президента УЗА, розрахунковий прогноз експорту в 20-22 млн т не принесе аграріям очікуваної виручки за рахунок того, що ці мита будуть закладені в закупівельну вартість для виробника, таким чином, агропідприємства недоотримають 6 млрд грн. При цьому доходи в бюджет від введення мит на експорт становитимуть лише 1,8 млрд грн (Дані УАК).

Крім того, нагадують експерти, з 1 липня поточного року набуває чинності норма Податкового кодексу, згідно з якою експортерам зерна ПДВ відшкодовуватися не буде. Таким чином, це 12 млрд грн буде втрачено за рахунок ПДВ. «Тобто попри те, що є товар і є можливість його продати за добру світову ціну, наша держава знову не зможе на цьому заробити», - акцентує пан Клименко.

Можливо, тому Мінагрополітики, виходячи з таких розрахунків, виступило за зниження експортного мита на зерно. «Ми усвідомлюємо необхідність наповнення державного бюджету, зокрема, і за рахунок аграрного сектору. Але той розмір мит, що пропонується у цьому законі, - від 17 до 23 євро/т, - за нашими розрахунками, занадто великий», - вважає перший заступник міністра Микола БЕЗУГЛИЙ. Він припускає можливість розширення переліку культур, на які можна накласти мито, наприклад, включити до нього ріпак і сою, які також експортуються у значних обсягах, але при цьому знизити мита хоча б до 10 євро/т.


Ціна нового урожаю

При цьому, як зауважує президент УАК Леонід Козаченко, ціна на зерно нового урожаю буде нижчою за собівартість. «Мабуть, вперше за останні 100 років у новий сезон Україна ввійде з рекордно великими перехідними залишками зерна у 8 млн т. Вони, безумовно, впливатимуть на поточний урожай і на формування ціни», - каже він. З його слів, 7 червня Росія оголосила вартість пшениці 3 класу в порту Новоросійськ, найближчому до України, $275/т, або 2150 грн/т. При цьому, якщо від $275 відняти вартість перевезення залізницею і перевалки в портах, експортне мито і ПДВ, прибуток трейдерів становить на рівні 30-50 грн/т, то, зрозуміло, ціна буде нижчою собівартості його виробництва.

Водночас заступник міністра пан Безуглий через нововведення Податкового кодексу та експортні мита прогнозує зниження рентабельності виробництва зернових із очікуваних міністерством 30-40% до 10-12%.

Гендиректор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир ЛАПА наголошує на необхідності відновити режим відшкодування ПДВ при експорті зернових культур, не передбачаючи при цьому яких-небудь особливих умов для окремих компаній. «Оскільки лише такий варіант може нівелювати можливість різкого сезонного зниження цін», - зауважує він.

У ситуації, що складається, Володимир Клименко нагадує, що для зберігання очікуваного у цьому році обсягу зерна (прогноз Мінагропроду становить 45 млн т, експорту 15-18 млн т, перехідні залишки в 5,8 млн т) в Україні не вистачить ємностей, адже на сьогодні потужності для зберігання сягають 30 млн т.

 

Інвестиції для урожаю у 80 млн т або Втрачені шанси 

«Ми з року в рік не використовуємо «дарунки» від сприятливої світової продовольчої, насамперед зернової, кон'юнктури, - наголошує Сергій СТОЯНОВ. - Адже саме це не дає змогу нашому зерну стати «газом та нафтою», при чому відновлюваними щороку!». Він нагадує про доволі амбіційні пани уряду через 5 років вирощувати і збирати щорічні урожаї по 80 млн т зернових і задає запитання: «Де ж ми візьмемо, наприклад, ті чотири мільярди доларів на закупівлю потрібних країні для такого «зернового стрибка» 20 тисяч нових сучасних комбайнів?».

За даними УЗА, для того, аби побудувати потужності для зберігання тих самих 80 млн т зерна, потрібно залучити близько $10 млрд. «Для того щоб збільшити виробництво зерна і відразу з-під комбайна його не продавати, а зберігати і продавати тоді, коли буде вигідно виробникам зерна, знову-таки, слід мати потужності для зберігання, - зазначає Володимир Клименко. - Однак селяни своїми силами побудувати таку кількість сховищ не зможуть, а влада цим питанням не займається».


Почім хліб для народу?

Україна має можливість не вводити обмежень на експорт зерна, якщо запровадить систему субсидування малозабезпечених верств населення, - вважають в УАК. Запровадження продовольчого субсидування малозабезпеченого населення має одночасно і захищати населення від продовольчої інфляції, і стимулювати попит. «Таких механізмів не соромляться ні у США, ні в Євросоюзі, ні в Бразилії! Тому аграрні сектори цих країн процвітають. А у нас чомусь у разі натяку на це політикам та чиновникам маряться післявоєнні «хлібні картки»!», - наголошує Сергій Стоянов.

Асоціація провела розрахунки щодо вартості «соціального» хліба. «Якщо його зробити абсолютно безкоштовним для всієї країни, то потрібно витрачати 6,5 млрд грн на рік», - каже президент УАК Леонід Козаченко. Водночас, щоб тримати незмінними ціни на хліб в 2010-2011 МР і запобігти інфляції, державою було запроваджено заборону експорту, втрати від якої тільки на продовольчій пшениці сягнули 9,7 млрд грн. «Якщо від селян забрали 9,7 млрд, а зробити безплатним хліб - це 6,5 млрд, то самі рахуйте, наскільки на сьогодні дискримінована ця галузь, наскільки важко говорити про перспективу в таких умовах», - додає пан Козаченко.


Росія знову на світовому ринку

Міністр сільського господарства РФ Олена СКРИННИК 15 червня на пленарному засіданні Держдуми повідомила, що запаси зерна на 1 травня, за даними регіонів, становили 24,8 млн т. «Тобто зерна в Росії достатньо», - додала вона.

Наприкінці травня глава російського уряду Володимир ПУТІН заявив, що Росія з 1 липня знімає заборону на експорт зернових, яка діяла з серпня минулого року. Звичайно, до появи офіційних документів це тільки заява чиновника, але, тим не менш, дуже вагома.

Водночас, погодившись з пропозицією про скасування з 1 липня заборони на експорт зернових, глава уряду доручив своєму першому заступнику «найактивнішим чином» підтримати сільгоспвиробників у складний для них період посівної і, тим більше, збору врожаю. Пан Путін також попросив «найуважнішим чином стежити за тим, що відбувається у цій найважливішій для нас галузі економіки та, використовуючи всі наші механізми, підтримати сільгоспвиробників».

Цьогоріч урожай зерна прогнозується на рівні 85 млн т, експорт зерна з Росії в новому сезоні може становити близько 15 млн т.

Заступник голови державної компанії-імпортера Єгипту (GASC) заявив, що Єгипет вітає скасування Росією ембарго на експорт зерна, але надалі з високою часткою обережності буде ставитися до закупівель пшениці у свого колись найбільшого постачальника. Зі слів чиновника, для початку варто переконатися у спроможності Росії як експортера зерна.


 

УЗА: експорт 2011-2012 МР може становити 20-22 млн т

 

Мінагропрод: експорт 2011-2012 МР може становити 15-18 млн т

 

УЗА: цьогорічний урожай становитиме близько 45 млн т

 

УАК: урожай 2011 року становитиме понад 42 млн т, експорт - 19 млн т

 

УАК: через запровадження мит аграрії недоотримають 6 млрд грн

 

УАК: через невідшкодування ПДВ 12 млрд грн буде втрачено

 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024
 23 травня 2024
З початку 2024 року Україна експортувала 589 858 кг органічного меду. Це значне зростання порівняно з відповідним періодом минулого року.
З початку 2024 року Україна експортувала 589 858 кг органічного меду. Це значне зростання порівняно з відповідним періодом минулого року.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.