Екопаливо можна заготовляти на ходу

Екопаливо можна заготовляти на ходу

/ Механізація АПК / Четвер, 06 вересня 2018 14:53

На ринку з’являються самохідні й причепі машини, що просто у полі виробляють альтернативне екологічно чисте паливо. Вони вивантажують у причіп готові пелети (гранули) із соломи, пожнивних решток та спеціально вирощуваних енергетичних культур, як верба міскантус.

В Україні є значна як за обсягами, так і за різноманітністю база видів аграрної сировини для виробництва біопалива. Дедалі більшої популярності останнім часом набувають паливні пелети. Це гранули циліндричної форми більш-менш стандартних розмірів, які можна використовувати у системах обігріву або енергетичної генерації. Це — якісне екологічно чисте паливо із вмістом золи не більше 3%, яке отримують з різної органічної сировини, зокрема, і з відходів сільського господарства, пожнивних решток, соломи, тирси, трісок, лушпиння соняшнику тощо.

Як правило, їх виготовляють на невеликих заводах або у мобільних пересувних агрегатах. Але от два роки тому компанія Krone представила на ринку машину для заготівлі (виробництва) паливних пелет Premos 5000 («Премос 5000»). Цей причіпний агрегат, здатний виготовляти пелети просто у полі. Машина із робочою шириною захвату 2,35 м підбирає із валків суху скошену масу — солому, кукурудзиння, міскантус тощо. Потім ротор подає її на транспортер шириною близько 800 мм. Далі матеріал потрапляє між двома валами, які поперемінно обладнані рядами зубів і отворів, пресується. Готові гранули видаються у транспортний засіб.

Premos 5000 має два режими експлуатації: агрегат можна також використовувати і як стаціонарну установку. Ємність бункера машини становить 5 т. Продуктивність — 5 т/год. У полі працює від трактора; у стаціонарних умовах може урухомлюватися як від трактора, так і від електричного двигуна. При застосуванні такого комбайна серйозно знижуються витрати на логістику, оскільки стають не потрібні додаткові зусилля у технологічному ланцюжку: пресування тюків, перевантаження, транспортування, зберігання, гранулювання.

 

07 374 108 2

 

Схожу машину випустила на ринок австрійська компанія «Шайдер» (Schaider). Це рухомий заготівельник пелет «Пелетек» (Pelletec D8.0). Виробник Schaider у нас майже невідомий. Однак він є дилером, сервісним партнером і поціновувачем білоруської інженерної думки, просуваючи в ЄС, зокрема, трактор «Білорус». Українське фермерство теж непогано сприймає білоруську техніку, як і австрійську, тож не виключено, що ця нова машина матиме в Україні певний успіх.

Комбайн «Пелетек» здатний виробляти пелети, рухаючись у полі, з сіна, соломи, енергетичних культур типу міскантус або салікс, залишків сільськогосподарських культур (кияхи, кукурудзиння тощо) із продуктивністю 8 т/год. На трактор навішується спереду косарка, що подає зелену масу в корпус, який є, по суті, міні-заводом. Матеріал у корпусі піддається попередньому нагріванню (до 70 °C) і за необхідності регулюється його вологість. Потім органічна маса пресується й охолоджується. У дію «міні-завод» приводиться 600-сильним двигуном «Катерпіллер» (Caterpillar).

Однак ще далі просунулася у комбайнобудуванні для заготівлі альтернативного палива німецька компанія «Лазер» (CSP Laser). Скооперувавшись із відомою в аграрному бізнесі фірмою Claas, інженери створили самохідний комбайн «Метітрон» (Metitron 5000) для виготовлення пелет просто у полі. Машину розробляли не з «нуля», а на базі популярного і широко продаваного у світі кормозбирального комбайна Claas Jaguar. Цей Metitron 560 здатний безпосередньо на полі із соломи різних культур виготовляти гранули розміром від 6 до 12 мм. Прес для гранулювання приводиться у рух мотором комбайна потужністю 615 к. с. і може випускати до 6 т гранул на годину.

Звісно, уся вищезгадана техніка недешева. Однак варто врахувати, що на паливні пелети є великий платожоспроможний попит у ЄС. Західна Європа — світовий лідер зі споживання пелет. При цьому внутрішні виробничі потужності європейців неспроможні забезпечити зростаючий попит. Дефіцит ліквідовують завдяки імпорту, в основному зі США й Канади. Українці могли б теж організувати експорт до ЄС. Для того щоб і наші підприємства могли працювати за європейськими правилами, необхідна сертифікація виробництва за стандартами ISO 9001 і 14001.

Директор компанії BM Engineering, яка займається твердим біопаливом, Володимир Бунецький стверджує, що рішення задачі сертифікації пелетних виробництв дозволить аграріям розширити бізнес і збільшити прибуток. Однак серйозним бар’єром між українським виробником та європейським споживачем є той стереотип, що в українців немає належної культури виробництва. Але використання суперового обладнання — це одна з гарантій високої якості кінцевої продукції. Комбайни для виробництва пелет не потребують великої кількості проміжних «ручних» операцій, тож виготовлене за їх допомогою біопаливо — це запорука високої конкурентоспроможності на ринку.

 

Віктор БОРЗНЕНКО, Григорій МЕРЕФ’ЯНСЬКИЙ
спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 04 жовтня 2025
Інституту експертизи сортів рослин України другий рік проводить випробування сортів бавовнику, які надають різні компанії, зокрема й іноземні.
Інституту експертизи сортів рослин України другий рік проводить випробування сортів бавовнику, які надають різні компанії, зокрема й іноземні.
04 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
Фермери Сергій та Дмитро Синенки з Чернігівщини запустили власну олійню. За перші 5 місяців роботи їм вдалося виготовити понад 35 тонн соняшникової олії вищого ґатунку. Наразі господарство планує вихід на обсяги близько 10 тонн щомісяця. У перспективі – розливний цех і запуск виробництва рижієвої олії. Рижій брати вирощують самостійно.
Фермери Сергій та Дмитро Синенки з Чернігівщини запустили власну олійню. За перші 5 місяців роботи їм вдалося виготовити понад 35 тонн соняшникової олії вищого ґатунку. Наразі господарство планує вихід на обсяги близько 10 тонн щомісяця. У перспективі – розливний цех і запуск виробництва рижієвої олії. Рижій брати вирощують самостійно.
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
Вступ до ЄС означає більш жорсткі вимоги до української продукції, а поспішна імплементація всіх норм може призвести до закриття значної частини малого та середнього агробізнесу.
Вступ до ЄС означає більш жорсткі вимоги до української продукції, а поспішна імплементація всіх норм може призвести до закриття значної частини малого та середнього агробізнесу.
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
Станом на 3 жовтня українські аграрії намолотили 31 548,8 тис. тонн зернових та зернобобових культур на площі 7 213,8 тис. га. Обмолочено 65% площ, засіяних цими культурами.
Станом на 3 жовтня українські аграрії намолотили 31 548,8 тис. тонн зернових та зернобобових культур на площі 7 213,8 тис. га. Обмолочено 65% площ, засіяних цими культурами.
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
За прогнозом аналітиків наступного тижня, 06-12 жовтня 2025 року, закупівельні ціни на живець свиней в Україні не зміняться. Ціни залишаються на рівні 97-98 грн/кг вже шостий тиждень поспіль.
За прогнозом аналітиків наступного тижня, 06-12 жовтня 2025 року, закупівельні ціни на живець свиней в Україні не зміняться. Ціни залишаються на рівні 97-98 грн/кг вже шостий тиждень поспіль.
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
2 жовтня 2025 року в межах 44-ї сесії Європейської комісії з питань сільського господарства в Будапешті в Угорщині, Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй (ФАО) відзначила трьох молодих фермерів-новаторів за їхні видатні досягнення, по одному в кожній з трьох категорій: інновації в агропродовольчих системах, розбудова громади та інклюзивність і розширення прав і можливостей.
2 жовтня 2025 року в межах 44-ї сесії Європейської комісії з питань сільського господарства в Будапешті в Угорщині, Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй (ФАО) відзначила трьох молодих фермерів-новаторів за їхні видатні досягнення, по одному в кожній з трьох категорій: інновації в агропродовольчих системах, розбудова ...
03 жовтня 2025

Please publish modules in offcanvas position.