Роли для корови

/ Механізація АПК / Понеділок, 13 березня 2017 16:04
Володимир ТАТАРЧУК, Володимир МІРНЕНКО

Придбання рулонного преса, здавалося б, річ проста: підібрати бажаний розмір тюка, вибрати виробника обладнання, домовитися про ціну та й ніби то усе. Проте не все так легко: не кожна модель чи комплектація може вписатися у технологію на вашому господарстві та не викликати проблем на наступних етапах. Чим відрізняються преса, і що вони можуть?

 

Рулонний прес — це річ, яка може працювати в найширших діапазонах навантажень та потреб господарства, головне правильно підійти до потреби, що від нього вимагається.


Заготівля соломи

Основна проблема у підборі соломи — це валок. Вже багато хто в нас має комбайн із дев’ятиметровою жаткою, а це справжня біда для механізатора на пресі та самого преса, швидкість підбору такого валка доволі невелика, а ще й часті забивання. Для таких потужних валків потрібен потужний професійний рулонний прес, який матиме підбирач шириною 2,10-2,30 м та ротор, адаптований для великої кількості маси.


Солома, що буде використовуватися на підстилку, повинна мати здатність добре всмоктувати вологу та бути м’якою на дотик. Нарізка у 7-9 см тут буде хорошим варіантом (16 ножів). Солома в раціоні корів повинна бути колючою (щоб стимулювати рухомість рубця) та мілко нарізаною (аби не затримуватися довго в рубці), саме нарізаною, а не порваною (щоб забезпечити плавучість рубцевого мату). Тут краще підійде нарізка в 3-5 см (32 ножі).

 

Дослід

 


Заготівля сінажу

При цій технології можливо істотно спростити процес заготівлі сінажу, при тому що з невеликими зусиллями в технологічному процесі цілком можливо отримати корм вищого, екстра класу. При заготівлі сінажу в тюки, в порівнянні з традиційною технологією, із процесу випадає ряд операцій (підготовка та утримання силосної ями, трамбування корму, перевезення рихлої маси тощо), при цьому зменшується кількість факторів, які будуть впливати на якість корму. Звичайно, як і в кожної технології тут є свої недоліки: менша продуктивність (100-150 т в день), вища собівартість (за рахунок вартості упаковки). Ці недоліки повністю компенсуються за рахунок підвищення якості корму.


Левову частку собівартості сінажу в рулонах становить вартість упаковки. Але і на неї можна вплинути. Преса з теоретичною довжиною нарізки в 36 мм забезпечують більшу щільність маси, а, отже, на кожну тонну корму буде потрібно менше рулонів і менше упаковки. Зменшення довжини нарізки здатна знизити на 20% витрати на сітку та стрейч-плівку.


Гірше за неякісно утрамбований рулон сінажу може бути лише нерівномірно утрамбований рулон. У неущільнених осередках обов’язково заведеться пліснява. Щоб отримати однакову щільність серцевини та краю рулону, потрібно, аби маса в трамбувальній камері почала обертатися якомога раніше. У варіокамерах це забезпечується змінним радіусом камери. А як же бути зі стаціонарними? Тут можна вплинути на траєкторію потоку маси. В більшості моделей маса заходить у камеру під прямим кутом до рулону. В такому випадку обертатися маса почне тільки тоді, коли камера заповниться. Є моделі, в яких маса заходить по дотичній до рулону. Таким чином, сам потік маси заставляє корм у камері обертатися. Утрамбування почнеться з самої серцевини рулону.


Високопродуктивний прес можна впізнати по широкому підбирачу та потужному ротору. Ці характеристики дозволяють швидко підбирати потужний валок та пропускати велику масу без забивань.


Важливим етапом у цьому процесі є обмотування. Комбінація преса з обмотчиком тюків дає значне спрощення технологічного процесу. Час від формування тюка до його повної герметизації мінімальний. Однак наступна логістика має бути обережною, щоб не пошкодити плівку (спеціальні захвати на навантажувачах, причепи без гострих країв). Окремий обмотчик біля місця зберігання тюків спрощує транспортування з поля, однак вимагає збалансованої продуктивності (між формуванням рулону та його герметизацією має пройти менше години) та окремого трактора.


На сьогодні в Україні з’являється ринок сінажу. Заготівля сінажу в рулони — це не тільки більш просте формування партії, а й корм вищої якості. Добре підібраний прес дасть змогу підняти продуктивність заготівлі сінажу в рулони та знизить його собівартість.


Заготівля сіна

Якісне бобове сіно — це потужне джерело протеїну, структурної клітковини, це основа високої перетравності раціону та гарантія здоров’я тварин. Разом з тим, це один із найвибагливіших кормів у заготівлі. Щоб отримати «трав’яний чай» із зеленими листочками люцерни, а не суцільну жовту солому зі стебел, потрібно постаратися. І правильно підібраний прес може в цьому допомогти.


В сіні з вологістю вище 14% життя мікроорганізмів не припиняється. Корм постійно втрачає свою кормову цінність. Підбирати сіно вологістю 14% — значить залишити всі листочки в полі. Тому підбирають із дещо вищою вологістю та створюють всі умови, щоб сіно досохло в тюках. Рулон має бути рихлий у середині і щільний по краях. Налаштування преса мають це забезпечувати. Зберігають такі рулони в критих сінниках на піддонах для забезпечення провітрюваності. Квадратні тюки тут не підійдуть — вони гірше провітрюються, й удари поршня оббивають багато листочків. Подрібнити сіно краще перед приготуванням раціону. Нарізка при підборі може стати причиною втрати листочків.


Рулонний прес — порівняно проста машина, але для його якісної роботи потрібно правильно вибрати модель та комплектацію. Добре підібрана машина дасть змогу працювати із високою продуктивністю, забезпечить високу якість корму, дозволить знизити собівартість та без проблем інтегрується саме в Вашу технологію. За якісно заготовлені солому, сіно та сінаж корови вам віддячать прибавкою у молоці.

 03 жовтня 2025
Фермери Сергій та Дмитро Синенки з Чернігівщини запустили власну олійню. За перші 5 місяців роботи їм вдалося виготовити понад 35 тонн соняшникової олії вищого ґатунку. Наразі господарство планує вихід на обсяги близько 10 тонн щомісяця. У перспективі – розливний цех і запуск виробництва рижієвої олії. Рижій брати вирощують самостійно.
Фермери Сергій та Дмитро Синенки з Чернігівщини запустили власну олійню. За перші 5 місяців роботи їм вдалося виготовити понад 35 тонн соняшникової олії вищого ґатунку. Наразі господарство планує вихід на обсяги близько 10 тонн щомісяця. У перспективі – розливний цех і запуск виробництва рижієвої олії. Рижій брати вирощують самостійно.
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
Вступ до ЄС означає більш жорсткі вимоги до української продукції, а поспішна імплементація всіх норм може призвести до закриття значної частини малого та середнього агробізнесу.
Вступ до ЄС означає більш жорсткі вимоги до української продукції, а поспішна імплементація всіх норм може призвести до закриття значної частини малого та середнього агробізнесу.
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
Станом на 3 жовтня українські аграрії намолотили 31 548,8 тис. тонн зернових та зернобобових культур на площі 7 213,8 тис. га. Обмолочено 65% площ, засіяних цими культурами.
Станом на 3 жовтня українські аграрії намолотили 31 548,8 тис. тонн зернових та зернобобових культур на площі 7 213,8 тис. га. Обмолочено 65% площ, засіяних цими культурами.
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
За прогнозом аналітиків наступного тижня, 06-12 жовтня 2025 року, закупівельні ціни на живець свиней в Україні не зміняться. Ціни залишаються на рівні 97-98 грн/кг вже шостий тиждень поспіль.
За прогнозом аналітиків наступного тижня, 06-12 жовтня 2025 року, закупівельні ціни на живець свиней в Україні не зміняться. Ціни залишаються на рівні 97-98 грн/кг вже шостий тиждень поспіль.
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
2 жовтня 2025 року в межах 44-ї сесії Європейської комісії з питань сільського господарства в Будапешті в Угорщині, Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй (ФАО) відзначила трьох молодих фермерів-новаторів за їхні видатні досягнення, по одному в кожній з трьох категорій: інновації в агропродовольчих системах, розбудова громади та інклюзивність і розширення прав і можливостей.
2 жовтня 2025 року в межах 44-ї сесії Європейської комісії з питань сільського господарства в Будапешті в Угорщині, Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй (ФАО) відзначила трьох молодих фермерів-новаторів за їхні видатні досягнення, по одному в кожній з трьох категорій: інновації в агропродовольчих системах, розбудова ...
03 жовтня 2025
 03 жовтня 2025
Похолодання та затяжні дощі в Україні продовжують затримувати збирання соняшника та сої, що ще більше уповільнить збирання кукурудзи.
Похолодання та затяжні дощі в Україні продовжують затримувати збирання соняшника та сої, що ще більше уповільнить збирання кукурудзи.
03 жовтня 2025

Please publish modules in offcanvas position.