Як вибрати фронтальний навантажувач

Як вибрати фронтальний навантажувач

/ Механізація АПК / Понеділок, 09 серпня 2021 12:55

Фронтальні навантажувачі — це один із тих видів техніки, що має бути в кожному господарстві. Як-то мовиться: без нього — як без рук. Завдяки великому вибору навісного обладнання така машина може працювати з широким спектром навісного обладнання: ковшами, вилами, різноманітними зачепами тощо. Фронтальний навантажувач буквально незамінний у виконанні різноманітних будівельних робіт, у зерносховищі, на фермі, а незрідка — і в полі.

Інша річ, що пропозицій фронтальних навантажувачів на ринку так багато, що агровиробники далеко не завжди можуть зробити правильний вибір моделі. Утім, це можна назвати швидше приємною проблемою, звісно, якщо є кошти на нову машину.

Слід почати з того, що фронтальні навантажувачі — техніка універсальна. У цьому її сила, проте щодо вибору моделі та комплектації подібна універсальність створює певні труднощі. Навряд чи комусь хочеться переплатити кілька тисяч євро за непотрібні йому функції. Тому спочатку оглянемо ті види робіт, які можуть виконувати фронтальні навантажувачі з більшим чи меншим успіхом.

Насамперед, звісно, це завантаження/вивантаження сипкої маси за допомогою ковша. Тут все зрозуміло. Але багато моделей фронтальних навантажувачів у разі потреби можуть дублювати невеликий екскаватор, тобто виконувати не дуже складні землерийні роботи, наприклад, копати траншеї. Відповідно, якщо в господарстві час від часу виникають такі потреби, то ймовірно ліпше придбати потужний фронтальний навантажувач, ніж додатково ще й екскаватор.

Незамінний фронтальний навантажувач і для прибирання снігу на території, а також виконання ландшафтних робіт. Тобто якщо у вашому регіоні переважно сніжні зими, а територія поблизу офісу потребує облагороджування, то варто звернути увагу на цей функціонал і відповідне навісне обладнання.

Дуже часто фронтальні навантажувачі застосовують для переміщення різноманітних ящиків і палет, особливо коли йдеться про роботу в складах із ЗЗР та міндобривами, чи господарства, які мають овоче- та фруктосховища. Звісна річ, що це досить тонка робота, тому тут слід звертати увагу на точність виконання робіт і додатковий функціонал машини. Скажімо, на оснащення моделі електронними системами, які полегшують роботу оператора та підвищують безпеку. До слова, автор і досі не може забути своєї поїздки до фруктосховища на Півдні України, де його буквально ледь не зніс шалений оператор на фронтальному навантажувачі. Кепсько було б усім… Тому вельми бажано, щоб машина була оснащена якимись автоматичними сигналами та системами безпеки, які гарантовано зупиняють її за несподіваної появи перешкоди.

Основне робоче обладнання фронтального навантажувача — це вантажний зубчатий ківш, що закріплюється на стрілі. Як варіант використовують ковші з бічним навантаженням, спеціальні вила й інші пристосування. Зазвичай покупці замовляють машини, оснащені кількома знімними робочими органами, і це правильний підхід. Щодо довжини самої стріли слід зауважити, що її висота має забезпечувати стабільне виконання типових завдань, що стоятимуть перед нею в господарстві. Так, її довжини повинно вистачати для завантаження бортових машин, якщо такі застосовують у компанії. Якщо така висота є досить значною, тоді не обійтися без телескопічного навантажувача.

12 451 73

Адже фронтальні навантажувачі можуть похизуватися зовсім іншими «козирями». Це насамперед висока потужність за компактних розмірів і порівняно невеликої ваги. З тим хороший фронтальний навантажувач завжди відрізнятиметься підвищеною маневровістю, мобільністю, споживаючи до того ж мінімум пального.

Розглянемо тепер основні технічні критерії вибору моделі фронтального навантажувача.

По-перше, це вантажність. Найчастіше в аграрному секторі застосовують машини, показник вантажності яких у межах 2 т. Зазвичай такої потужності з головою вистачає для виконання буденних завдань. Та, з іншого боку, час від часу може виникати потреба у більшій вантажності. Якщо вона є нагальною, то ліпше взяти потужнішу модель. Найсильніші серед них можуть докладати зусилля на ковші тільки до 6–7 т. Фактично це вже справжні екскаватори. Звісно, що вони коштують відчутно дорожче, а тому слід чітко визначитися, чи потрібна така машина в господарстві.

Об’єм ковша — окрема тема. Стандартно — це 0,6–0,8 м³, чого вистачає для багатьох видів завдань. Проте трапляється таке, що обирають машини з ковшами обсягом 3–4 м³. Це істотно підвищує продуктивність роботи фронтального навантажувача, якщо йдеться про роботу з легкими сипкими вантажами.

Імовірно не варто скупитися й придбати опційну систему автоматичного зважування маси у ковші. Це додатково дозволить вести більш-менш точний облік сипкого матеріалу й у перспективі — запобігти можливим зловживанням і крадіжкам на складі чи зерносховищі. Умовно кажучи, ми будемо точно знати, що в конкретній купі міститься 30 т соняшнику. Якщо ж їх там виявиться 25 т, то зрозуміло, що керівник господарства не буде байдужим до такого «відкриття»…

Важливою є також продуктивність роботи фронтального навантажувача. Продуктивність залежить від низки показників: потужності, маневровості, розмірів машини, комфорту роботи оператора та наявності різноманітних електронних допоміжних систем. З тим комфорт роботи оператора, а це не лише зручне крісло, підвіска та клімат-контроль, а й хороша оглядовість і керованість машини, виходить на перше місце. Ми вже згадували про людський чинник, унаслідок якого може трапитися лихо. Так от, бажано, щоб він впливав на якість і швидкість робочих процесів по мінімуму. І в цьому допоможуть комфортні умови роботи та електроніка.

Про маневровість — усе зрозуміло. Для цього варто самому сісти в кабіну уподобаної моделі й трохи покрутити нею туди-сюди. А ще краще — у закритому приміщенні.

До речі, про закриті приміщення. Звісно, що хочеться придбати один фронтальний навантажувач на всі випадки життя, але навряд чи так вийде, якщо доведеться виконувати великий обсяг роботи як у приміщенні, скажімо, на складі чи зерносховищі, так і назовні. Від цього залежить і вибір габаритів моделі, і тип приводу й двигуна.

Звісно, що для роботи на ґрунті краще обирати потужну дизельну машину, та ще й бажано з повним приводом. Це дасть змогу упевнено почуватися за будь-яких умов роботи — неважливо на бетоні, на снігу чи по багнюці.

Натомість, якщо фронтальний навантажувач працюватиме в зерносховищі, то ймовірно ліпше обирати електричну модель. Перша причина — так буде дешевше, бо, перекладаючи туди-сюди палети, не потрібно витрачати додаткову потужність на зчеплення з ґрунтом. Друга причина і не менш важлива — відсутність загазованості. Адже попрацювавши дизельною машиною в закритому складі чи зерносховищі, можна буквально, вчадіти. Це нікому не потрібно.

І, нарешті, потрібно добре придивитися, у кого ми купуємо машину, адже іноді можна нарватися на не те що «сірого», а справдешнього «чорного» дилера, який забере гроші, віддасть машину і розчиниться в безкраїх ринкових обріях. У такому разі доведеться самостійно освоювати всі премудрості керування фронтальним навантажувачем, а тоді ще й шукати, хто візьметься постачати його запчастинами та провадити все обслуговування.

Натомість фронтальний навантажувач повинен працювати як годинник, бо йому завжди є робота, не кажучи вже про сезонні навантаження, на кшталт роботи в зерносховищі.

 

Ігор КОВАЛЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.