Сім операцій за один прохід

Сім операцій за один прохід

/ Механізація АПК / Понеділок, 03 жовтня 2022 11:05

Застосування універсальних компакторів для передпосівної підготовки ґрунту може стати вдалим агрономічним та економічним рішенням

Класичний набір польових операцій для передпосівного обробітку ґрунту може містити до 5–6 заходів. Це різноманітні культивації й боронування, а також закриття вологи в ґрунті. Такий підхід потребує часу та грошей, і тому дедалі більше агровиробників прагнуть заощадити на цих моментах, застосовуючи універсальні ґрунтообробні агрегати, які також називають компакторами.

На відміну від інших універсальних агрегатів компактори розраховано передусім на обробіток по більш-менш підготовленому — зораному чи розпушеному полі. Звісно, що є моделі компакторів, що непогано себе покажуть і по стерні, проте ключове їх завдання — якісно підготувати ґрунт із мінімальною кількістю пожнивних решток на поверхні до сівби. Річ у тім, що солома може забивати робочі органи компакторів.

Традиційне компонування компактора окрім робочих органів містить різноманітні котки, планки та борінки. Їхнє завдання — не лише порозбивати грудки й закрити вологу, а й ідеально розрівняти поверхню поля, забезпечивши висів насіння на однакову глибину. Останнє є важливим для отримання дружних сходів, що, своєю чергою, слугує запорукою високої врожайності посівів.

Як ми вже зазначали, компактори дають змогу поєднати низку технологічних операцій в одному проході, а отже, спалити, умовно кажучи, не 20, а 10 л на 1 га. Годі й казати, що цей чинник сьогодні є особливо актуальним для українських фермерів.

Сьогодні на ринку України, якщо добре пошукати, представлено не один десяток виробників компакторів. Частина їх належить до преміумсегмента, однак трапляються дуже навіть бюджетні варіанти, що можуть зацікавити власників невеликих господарств.

 

«Агрокалина»

Підприємство з Вінниччини зарекомендувало себе дуже добре на ринку ґрунтообробного обладнання, зокрема, ще кілька років тому представивши модель АКПК. Щиро кажучи, не знаємо, наскільки це оригінальна конструкція, однак вона є досить ефективною та нормальною за ціною, а для фермера це головне. АКПК із шириною захвату від 3 до 9 м має досить великий набір різного допоміжного обладнання й може виконати до семи операцій за один прохід, лишаючи чистеньке, готове до сівби поле.

Цей агрегат швидко та якісно підготує ґрунт до сівби по зораному полю. Насіннєве ложе і вирівняний дрібно грудочкуватий посівний шар ґрунту створюється завдяки оптимальному поєднанню в машині стрілчастих лап, планкових і кільчасто-шпорових котків.

Передня планка ідеально вирівнює будь-які нерівності ріллі. Передній планчатий коток подрібнює грудки. Основна робоча секція підрізає, збагачує киснем і сприяє прогріванню ґрунту. Остаточне подрібнення грудок забезпечується різними типами задніх котків у можливому поєднанні з іншим додатковим обладнанням за ними.

Глибина обробітку регулюється зміною положення стрілчастих лап до передніх планкових і задніх кільчасто-шпорових котків. Багаторядне встановлення стрілчастих лап на рамі культиватора забезпечує точну глибину обробітку ґрунту й унеможливлює закорковування робочих органів. Модель агрегатується з тракторами з тяговим зусиллям від 90 до 340 кінських сил.

Причому в транспортне положення АКПК переводиться встановленою на культиваторі гідросистемою. Ширина в транспортному положенні для машини з робочою шириною захвату до 6 м становить 3 м, до 9 метрів — 4,5 м.

 

Bednar

Відомий чеський виробник Bednar пропонує буквально еталонний модельний ряд компакторів Swifter, який складається з навісної SN (3–5 м), напівпричіпної SO F (4–6–8 м), її вдосконаленої версії SO Profi (4–6 м), а також широкозахватних причіпних моделей SE (8,2–12,2 м) та SM (14,2–18,2 м).

Усі моделі Swifter оснащено двома такими планками: одна розміщена перед усіма робочими органами, друга — за лапами. Для замовлення доступні дев’ять варіантів котків.

Swifter призначено для передпосівної підготовки полів за один прохід, оброблених за традиційною чи мінімальною технологіями, причому він може ефективно працювати зі швидкістю до 15 км/год із глибиною обробітку від 2 до 12 см. За бажанням можна замовити або механічне, або гідравлічне регулювання.

Однією ж з особливостей рам широкозахватних компакторів Bednar є використання системи встановлення секцій Wave-Flex, яка дозволяє їм копіювати ґрунт незалежно одна від одної. Для розкладання і складання їх використовується автоматична система Bar-Lock.

Основні робочі органи компакторів Swifter можуть бути різними. Для передпосівного обробітку — це оснащення агрегата двома рядами стрілчастих лап завширшки 270 мм, установлених на S-подібних пружинних стійках, які під час роботи працюють із 3D-ефектом.

Іншим варіантом оснащення є чотири ряди гамма-сошників, які під час роботи мають від’ємний кут нахилу. Їх застосовують для поліпшення аерації та збереження вологи. Своєю чергою, для цукрових буряків найкраще підійде варіант Swifter із чотирма рядами SB лап завширшки 150 мм, які закріплено на S-подібній стійці. Їхня конструкція дозволяє їм працювати з мінімальним винесенням на поверхню вологого шару ґрунту.

 

Промагролізинг Плюс

Вітчизняний виробник пропонує передпосівний трирядний компактор Tellus Pro, призначений для передпосівної підготовки поля після оранки та інших видів обробітку ґрунту. Посилена пружинна (С-образна) стійка, встановлена в три ряди в поєднанні зі стрілчастими лапами завширшки 310 мм, гарантують оптимальне і дуже якісне дрібне розпушування на глибину до 12 см. Точне налаштування глибини й кута атаки обробітку досягається за допомогою регулювання висоти допоміжної рами, на якій кріпляться робочі органи.

У робочому положенні головна рама за допомогою переднього й заднього грудобоїв точно копіює вирівняну волокушею поверхню ґрунту. Робоча швидкість моделі досягає 12 км/год.

Зручна система складання дозволяє швидко перевести культиватор із робочого в транспортне положення в будь-яких умовах, зокрема польових. Ширина в транспортному положенні — 2,8 м, що дозволяє легко перевозити культиватор між полями й дорогами загального призначення.

 

Lemken

Універсальний комбінований агрегат Lemken System-Kompaktor, який виконує передпосівну підготовку ґрунту за один робочий прохід, виготовляється із шириною захвату від 3 до 12 м. Агрегат може підготувати ґрунт на глибину загортання насіння від 2 до 15 см, особливо ж дрібнонасінних культур.

Робочими органами агрегатів System-Kompaktor є два ряди стрілчастих лап, два пластинчастих котки, два вирівнювальних бруси та кільчасто-шпоровий коток. Стрілчасті лапи розпушують ґрунт на точно встановлену глибину. Пластинчасті котки подрібнюють і кришать ґрунт, а вирівнювальні бруси вирівнюють посівну площу.

Кільчасто-шпоровий коток прикочує й ущільнює шар ґрунту над насіннєвим ложем. Крім того, коток сортує грудки: дрібні грудки лишаються внизу, а великі виносяться на поверхню, захищаючи у такий спосіб насіннєве ложе від розмивання внаслідок впливу дощів, вітрів та ерозійних процесів.

Для роботи агрегатів System-Kompaktor на важких ґрунтах рекомендується застосовувати робочі секції з гамма-зубами. Відстань між зубами становить 11 см за максимальної глибини обробітку приблизно 12 см. Завдяки вертикальному розміщенню зубів, на відміну від похилого розміщення, вологий шар ґрунту не виноситься на поверхню.

Розміщені зі зміщенням кільця котків з’єднано між собою таким чином, що практично унеможливлюється їх перекручування та забивання. Як альтернатива в осінню пору на вологих ґрунтах можна застосовувати трубчасто-ребристі котки.

Оптимальна робоча швидкість агрегатів System-Kompaktor — 10–12 км/год. Для зручності транспортування агрегати System-Kompaktor за допомогою гідравліки складаються до транспортної ширини 3 м (для 12-метрового агрегата — до 4 м).

 

Farmet

Ударна модель ще одного відомого чеського виробника — Farmet Kompaktomat також виконує за один прохід кілька робочих операцій із метою якісного розпушення ґрунту й підготовки насіннєвого ложа. Для створення ідеальної рівної поверхні Kompaktomat забезпечений трьома борінками: передня — розміщена перед переднім котком і розподіляє та згладжує досить великі нерівності.

Модель може оснащуватися трьома видами робочих органів.

Секція AL оснащена стійками зі стрілчастими лапами завширшки 25 см, розташованими у два ряди. Кожна стійка має захист листовою пружиною. Ця секція призначена для легких ґрунтових умов без великої кількості рослинних решток.

Секція CF оснащена стійками з вузькими долотами завширшки 3,5 см, встановленими в чотири ряди. Цю секцію застосовують насамперед навесні для обробітку дуже вологих і важких ґрунтів, коли не бажано виносити на поверхню вологий ґрунтовий шар.

І, нарешті, секція AP вважається універсальною. Її оснащено стійками зі стрілчастими лапами завширшки 25 см, розміщеними у два ряди, які мають пружинний захист. Стрілчасті лапи встановлено на стійки, які завдяки своїй формі забезпечують високу прохідність за наявності рослинних решток. Тому цю секцію застосовують насамперед на ділянках із великою кількістю подрібнених рослинних решток та за складних умов роботи.

 

Ігор КОВАЛЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 21 квітня 2024
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
21 квітня 2024
 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.