Як правильно вибрати й експлуатувати плуг з огляду на нинішні реалії в агробізнесі

Як правильно вибрати й експлуатувати плуг з огляду на нинішні реалії в агробізнесі

/ Механізація АПК / Понеділок, 17 жовтня 2022 10:55

Цієї осені чимало аграріїв лишать раніше придбані плуги в ангарах, віддавши перевагу менш енерговитратному обробітку ґрунту чи взагалі обійшовшись без нього. Вартість дизпалива й інші супутні негативні чинники змушують по-іншому підходити до підготовки полів.

Проте частина фермерів так чи інакше все одно будуть змушені орати поля, принаймні окремі. Як пояснив нам, наприклад, один аграрій із Вінниччини, у нього різниця поміж виораним і невиораним полем становить фактично тонну врожаю озимого ріпаку. Тому тих 20–22 л/га пального, яке доведеться витратити додатково, не йдуть в жодне порівняння з реальною економічною користю від застосування оборотного плуга.

Понад те, комусь навіть цієї осені доведеться шукати новий плуг як планову заміну технічного оснащення господарства. Попри все, люди й далі купують сільгоспмашини й агрегати та намагаються не збавляти темпів. Тому поговоримо про основні критерії вибору плугів і рекомендації для їх ефективної експлуатації.

Почнімо з того, що, взявши за основу усереднену глибину оранки на рівні 28 см, можна з подивом переконатися, що на цю роботу можна витратити як 21 л/га пального, так і 31. Сьогодні ця різниця є дуже відчутною для гаманця аграріїв, тому з нею варто розібратися детальніше. Так, справді на ринку існують економічні моделі плугів і, відповідно, ощадливіші в споживанні пального моделі тракторів. Застосування їх може знизити загальну витрату. Проте основний секрет тут полягає в тому, що рахувати потрібно не кожну машину окремо, а ефективність роботи спарки трактора з плугом. Тобто, якщо у нас в господарстві вже є сучасний трактор, який планується агрегатувати з новим плугом, то підбирати останній потрібно саме під можливості «залізного коня».

Причому архіважливо правильно налаштувати як трактор, так і плуг. Розрахувати й вивірити заглиблення буквально до міліметрів, урахувати особливості робочих органів і конструкції плуга, завважити спеціальні функції трактора — від цього може залежати економія не одного й не двох літрів пального на кожен гектар.

Також слід мати на увазі, що загальноприйнятим значенням для вибору ширини захвату плуга вважається показник 40 к. с. потужності двигуна трактора на один корпус плуга. Проте не варто вираховувати ці всі співвідношення механічно, а слід зважати на об’єктивні умови роботи.

Реальна потреба роботи плуга у потужності залежить від особливостей ґрунту на полях господарства, їх рельєфу, наявності та виду пожнивних решток і багатьох інших чинників. Тому у виборі ширини захвату плуга під конкретну модель трактора слід лишити певний запас потужності — мінімум 20 к. с. Це дасть змогу спокійно провадити оранку на складних ділянках. Нехтування цим чинником може спричинити зниження продуктивності та якості оранки, а іноді — навіть фактичну зупинку роботи. Найкраще, якщо в господарстві наявний трактор із можливістю короткотермінового увімкнення додаткової потужності, що забезпечить заразом і економію пального.

Поряд із тим потужність трактора не має бути надмірною до плуга, інакше машина погано відчуватиме агрегат, що позначиться на якості оранки. Ну, і звісно ж, це спричинить непотрібну витрату пального, адже трактор із набагато потужнішим двигуном споживатиме більше пального, причому вхолосту.

Звісно, що аграрії прагнуть мати один потужний трактор і один, наприклад, 8-корпусний плуг під нього, щоб не робити зайвих витрат і маневрів. Проте це не завжди доцільно, надто ж якщо доводиться обробляти численні клаптики полів, розташовані далеко один від одного. Тому під основний масив земель слід мати якраз високопродуктивну спарку трактора 360+ к. с. із 7–9-корпусним плугом, а на менші й віддалені ділянки відряджати інший тракторець із 3–4-корпусним агрегатом. Це дасть змогу істотно оптимізувати робочий процес і зрештою, знизити виробничі витрати.

17 18 480 481 53

Не слід також забувати й про додатковий функціонал, призначений для роботи з причіпними агрегатами. Так, зокрема, надзвичайно корисним є автоматичний розворот плуга на кінцях загінок, а також автоматизоване складання/розкладання агрегатів у робочий стан і його перевертання. Чим більш автоматизованими будуть ці процеси, тим вищою буде продуктивність оранки й тим менше втомлюватиметься оператор. Це дасть змогу знизити кількість помилок та якісніше та швидше виконувати роботу. Це надзвичайно корисні функції, що дуже бажано застосовувати.

Зазначимо також, що сучасні плуги відмінно працюють із тракторами, оснащеними системами автоматичного водіння. І якщо взяти до уваги нинішні ціни на пальне та високі ризики у рослинництві, то точний рух плуга полем може набагато швидше окупити вартість відповідного обладнання, ніж це було раніше.

Зазначимо також, що в сучасному агробізнесі дедалі частіше застосовують трактори із широкою гумою чи спареними колесами. Це дуже добре в плані зниження тиску на ґрунт і появи ущільнень, а також стійкості машин. Проте водночас це ускладнює традиційну роботу плуга в борозні, який, до речі, також не є оптимальним рішенням. Тому бажано, щоб новий плуг міг працювати за технологією on-land, тобто поза борозною. Це істотно покращує оранку та підвищує продуктивність роботи. Загалом майже всі сучасні моделі плугів відомих виробників якраз можуть працювати on-land, проте цей момент, звісно ж, потрібно уточнювати.

Вибираючи плуг, варто звернути увагу на якість захисту корпусів. Зокрема, враховувати умови роботи й тип ґрунтів. Так, якщо ґрунти на полях переущільнені та каменисті, краще використовувати плуги з пружинним, ресорним або гідравлічним захистом корпусів. Інакше часте спрацьовування традиційного болтового захисту призведе до підвищеної витрати змінних складників. До речі, не слід забувати, що захист на зрізних болтах для плугів є дуже хорошим рішенням. Утім, ми порадимо звернути увагу саме на гідравлічний захист корпусів — це коли після потужного удару об перешкоду в полі, корпус не «тримає удар», а плавно відходить назад і знову повертається на своє місце. Це дуже зручно та ефективно, і, як стверджують механізатори, не потрібно із собою возити відро болтів.

Наприкінці наголосимо, що в жодному разі не можна купувати якісний дорогий плуг без належної технічної сервісної підтримки. Потрібно розуміти: сучасний плуг — це досить високотехнологічна конструкція, оснащена інноваційними та навіть інтелектуальними рішеннями. Найважливіше завдання для власника такого плуга — навчитись по-справжньому ефективно використовувати його технічні особливості та переваги. Це може стосуватися і вибору додаткових робочих органів, і швидкості та напрямку руху, і різноманітних регулювань. Від правильності налаштувань залежить дуже багато: якість оранки, продуктивність роботи, дотримання технології, витрата пального тощо.

Тому експлуатацію сучасного плуга слід розпочинати разом із сервісним інженером продавця й користатися його рекомендаціями, допоки це буде справді потрібно. Знехтувавши цим моментом, ми можемо і самі не знати, що через неправильну експлуатацію моделі ми втрачаємо 20% продуктивності та по 5–6 л/га пального. Натомість грамотний представник дилерської компанії обов’язково налагодить максимально ефективну роботу агрегата.

 

Ігор КОВАЛЕНКО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.