Україна та Німеччина: особливості ведення аграрного бізнесу

Україна та Німеччина: особливості ведення аграрного бізнесу

/ Подія / Середа, 27 лютого 2019 15:02

У Києві, у великій конференц-залі Національної Академії наук України, відбувся українсько-німецький інформаційний захід під назвою «Сучасні виклики аграрної та лісової політики в Україні — внесок проектів двосторонньої коопераційної програми BMEL».

Аграрний сектор у нас та за кордоном

Як відзначали німецькі фахівці, аграрні сектори України та Німеччини мають чимало спільного, водночас, і суттєво відрізняються. У порівнянні з Німеччиною, у сільському господарстві України є переваги — це значна частина високопродуктивних ґрунтів, низькі витрати на робочу силу, особливо на кваліфікованих працівників, зручне розташування щодо ринків збуту — Західної та Східної Європи, Близького Сходу та Центральної Азії. Загалом в Україні сільське господарство відіграє набагато важливішу роль в економіці країни, ніж у Німеччині.

З іншого боку, сільське господарство Німеччини має важливі переваги, пов’язані, насамперед із високою правовою захищеністю та передбачуваністю, а також підтримкою аграрного сектору з боку ЄС. Крім того, більш сприятливими, порівняно з Україною, є деякі природні та економічні умови: насамперед відносно велика та стабільна кількість опадів, наявність сучасних технологій, а також висококваліфіковані працівники.

У той же час, частка особливо родючих чорноземів, що поширені переважно в центральній та східній частині України, набагато вища, ніж у Німеччині. В цій європейській країні найбільше суглинкових глинистих та лесових ґрунтів. Малопродуктивні піщані та піщано-суглинисті поширені у північній Німеччині.

Важливе значення для агровиробництва має обсяг опадів. У Німеччині середній обсяг опадів становить близько 700 мм на рік, що є доволі високим показником. Натомість в Україні значно менший — близько 500 мм на рік. Внаслідок нерівномірного розподілу опадів протягом року та частково континентального клімату у нас місцеві родючі чорноземи в період вегетації рослин часто страждають через брак вологи.

Площа сільськогосподарських земель в Україні більш ніж у 2,5 разу більша за площу сільгоспугідь Німеччини. Продукція аграрного виробництва у нашій країні сягає близько 10,3% ВВП, натомість у Німеччині його частка значно менша.

В аграрному секторі України задіяно значно більше працівників, ніж у Німеччині. Це пояснюється, серед іншого, нижчою продуктивністю праці у сімейних господарствах, де сконцентровано овочівництво та тваринництво. В нашій країні 36,3% (15,1 млн га) загальної площі сільськогосподарських земель використовується домашніми господарствами. Вони забезпечують виробництво 45% продукції сільського господарства (передусім картоплі, м’яса, молока, овочів та фруктів).

04 395 38У Німеччині на зернові культури припадає 54,5% посівної площі, в Україні у 2017 році цей показник становив близько 51,2%.

Олійні культури в Україні займають 33,6% посівних площ, перш за все — соняшник. Україна є найбільшим світовим експортером соняшникової олії. Також тенденцією останніх років є зростання посівних площ сої. У 2017 році вона займала майже 2 млн га, або 7,3% усієї посівної площі. У Німеччині на олійні культури припадає лише 11,8% посівної площі. Особливо велику частку тут припадає під ріпак. В Україні 73% валового виробництва займає продукція рослинництва, у той же час, як у Німеччині цей показник становить 51%. А от виробництво продукції тваринництва у Німеччині має значно більше значення, ніж в Україні.

 

Експортні можливості

За статистичними показниками Україна експортує до Німеччини, в основному, сировину. Зокрема, зернові та олійні культури. Останнім часом український аграрний експорт становить 368 млн дол. США, завдяки експорту молочних та яєчних продуктів, тваринних та рослинних жирів, а також перероблених овочів та фруктів.

І ще такий цікавий порівняльний факт. Виробництво молока за 2017 рік у Німеччині стабільно перевищує 7 т/корову/рік, в Україні — 4,7 т/ корову. Структура споживання аграрних продуктів в Україні та Німеччині теж суттєво відрізняється: споживання молока на душу населення у Німеччині вдвічі більше, ніж в Україні; м’яса в Україні (52 кг на душу населення) у нас споживають набагато менше, ніж у Німеччині (майже 90 кг). Також німці вживають більше фруктів, ніж ми.

 

Чи багато знають про Україну за кордоном?

У рамках Проекту «Консультування України щодо питань аграрної торгівлі», який планують продовжити ще на 3 роки, будуть відкриті в Україні німецькі підприємства. «Оскільки в нашій країні мало інформації про Україну, ми намагаємося створити платформу для контрактів, — наголосив керівник проекту Андре Пілінг. — Спільно з Мінагропродом України ми розробили відповідні документи, і це, звичайно, величезний крок до співпраці. Також інформували німецьких виробників щодо угоди про вільну торгівлю, провели чимало заходів стосовно зовнішньої торгівлі, організували поїздки українських делегатів до Німеччини, де вони взяли участь у різних виставках. 12 грудня ми провели спільно з Торгово-промисловою палатою України великий форум, проводимо тренінги в регіонах».

«Наступний напрям нашої роботи, — зазначив керівник проекту Андре Пілінг, — тренінги, присвячені тому, як має виглядати упаковка товару, щоб вона відповідала всім вимогам Європейського Союзу, щоб там були вказані усі дані, які необхідно. А потім постає, звичайно, питання — як готовий продукт знайде свій шлях до споживачів.

Аби в Німеччині більш дізналися про вашу країну, ми розповсюджуємо на наших заходах корисну інформацію про Україну, повідомляємо про останні новини, підтримуємо українсько-німецьку торгівлю. Дійсно, Україна стає дедалі відомою, і до нас звертається все більше виробників та імпортерів. Ми раді, що можемо допомогти, адже це крок у майбутнє».

 

Професійна освіта — на високому рівні

У 2017 році стартував ще один спільний німецько-український проект, спрямований на те, щоб професійна освіта України відповідала вимогам ринку. Партнерами виступають Федеральне міністерство сільського господарства, а з українського боку — Міністерство освіти і науки та Міністерство аграрної політики і продовольства. Бюджет проекту сягає 3,8 млн євро на 3 роки. Німецькі фахівці працюють над створенням інфраструктури в аграрних коледжах, зміною навчальних планів, підвищенням рівня кваліфікації викладачів. Пропонують практики для студентів у Німеччині.

«Наша мета, — зазначив Ганс-Георг Хессенпфлуг, керівник проекту «Сприяння розвитку професійної освіти в аграрних коледжах України» — це покращення професійної освіти в аграрних коледжах та пристосування їх до міжнародних стандартів. Зараз аграрні коледжі України не мають достатнього сучасного обладнання, тільки старі зразки, випущені ще у 70–80 роках. Викладачі не мають можливості достатньою мірою використовувати у навчальному процесі нову техніку. Дуже важливо створити програми співпраці з іноземними партнерами з різних освітніх закладів, і, таким чином, забезпечити сталий розвиток аграрної сфери, — розповів Ганс-Георг Хассенпфлуг. — Крім того, ми хочемо представити іноземний досвід у цій сфері, працюємо над покращенням технічного оснащення аграрних коледжів, також йдеться про співпрацю із сільськогосподарськими підприємствами, адже зараз це не відповідає стандартам якості, які є у Німеччині. Наразі ми завершуємо обговорення навчальних планів і сподіваємося, що наступного навчального року у нас вже буде концепція».

Німці для пілотного проекту обрали чотири коледжі України і працюють за такими напрямами — агрономія, тваринництво, сільгосптехніка, ветеринарна медицина, електротехніка. Хоча, до речі, в Німеччині не має таких дисциплін, як електротехніка та ветеринарна медицина. Дуже багато аграрних коледжів виявили бажання співпрацювати з німецькими колегами, але їхні можливості поки що обмежені.

Кожна доповідь німецьких фахівців, які вже не перший рік працюють в Україні, була насичена цікавими фактами, спостереженнями і власними емоціями. Разючі зміни відбулися в аграрному секторі. Новітні технології ставлять нові вимоги. Запроваджуються цифрові технології у сільському господарстві, змінюються підходи до керування сільськогосподарськими підприємствами, до планування. Сьогодні це виглядає інакше, ніж 20 років тому. Нині не йдеться про отримання максимального врожаю на усіх площах, навпаки, ми визначаємо, де слабкі майданчики, де потрібно скорочувати використання техніки, насіннєвого матеріалу. Час диктує нові підходи аграрного виробництва. Наше завдання — пристосовуватись до цих вимог і покращувати їх у майбутньому.

 

Неля ГРАБОВСЬКА,  спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 

 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.