Сталий розвиток і розумний націоналізм

Сталий розвиток і розумний націоналізм

/ Подія / Середа, 17 квітня 2019 15:02

Продовольство та сільське господарство є ключем досягнення комплексу глобальних цілей ООН та всього людства. Україна взяла на себе зобов’язання підтримувати цілі сталого розвитку, зокрема, в агропромисловому виробництві і харчовій промисловості.

Медіа-центр холдингу AgroGeneration у Києві нерідко стає майданчиком для актуальних дискусій, які стосуються агробізнесу, але часто-густо виходять далеко за його межі. От і цього разу тут пройшов 5 березня круглий стіл «Гармонізація національних та регіональних політик із Цілями сталого розвитку ООН». Представники Всесвітньої продовольчої організації ФАО (підрозділу Організації Об’єднаних Націй), аграрії й експерти галузі обговорили, як саме глобальні цілі ООН знаходять своє втілення в Україні.

ООН у 1992 році в Ріо-де-Жанейро скликала конференцію з довкілля і розвитку («Саміт Землі»), на якій було прийнято Глобальний план зі сталого розвитку. Суть його полягає у необхідності послідовного і гуманного прогресу, який не створює небезпек для майбутніх поколінь. З тих пір мета не змінювалася, а підходи удосконалювалися. І от на саміті ООН 2015 року були прийняті 17 глобальних цілей, які людство планує досягти до 2030-го.

Координатор програм розвитку ФАО в Україні Михайло Малков нагадав про ідеї сталого розвитку як синергію, що передбачає гармонізацію трьох головних чинників: економічного зростання, соціального благополуччя та охорону довкілля. Це грамотно прописана стратегія життя, яку є сенс використовувати. Вона має зробити життя на всій планеті кращим, більш прогнозованим.

Наприклад, якщо сільське господарство розвивається тільки економічно, без урахування шкоди довкіллю, не сприяючи розвиткові селищ — то це недобре, і на перспективу не дасть стабільного позитивного ефекту, навіть попри фінансові прибутки. Усе на планеті взаємно пов’язане. Коли українські селяни палять на полях післяжнивну солому, в Гімалаях від кіптяви тануть сніги, навів приклад пан Малков.

7 398 26 1

За останні 10–15 років фахівцями розроблено безліч концепцій переходу до такого розвитку. Вони враховують і різноманітні політичні моделі, і технологічні нюанси, наприклад способи виробництва енергії. Від втілення ­оонівських програм на місцевому та регіональному рівнях Україна тільки виграє, доводить Михайло Малков. Україна, як і інші країни, зобов’язалась спрямовувати свої зусилля на досягнення Цілей сталого розвитку.

У світі чимало негараздів, які розвиткові не сприяють. Трудова міграція, біженці — все це не додає гармонії. У деяких країнах йде спонтанне зростання народонаселення, і там не вистачає їжі. Зрозуміло, що сільське господарство, продовольча промисловість є ключем досягнення комплексу глобальних цілей.

Під час круглого столу «Гармонізація національних та регіональних політик із Цілями сталого розвитку ООН» експерти аналізували українські реалії. Недостатній рівень економічного розвитку, чимало конкретних проблем (воєнних, демографічних, соціальних) не завжди дають нам можливість зазирнути за обрій. Однак зсув у світовій громадській думці на користь переходу до сталого розвитку вже відбувся, і українцям теж варто приєднуватися до цього. Йдеться не тільки про політичні реформи, але і про більш-менш істотні зміни в структурі державних інституцій, в енергетичній, екологічній, інноваційній, інвестиційній політиці.

В Україні нині є місце і для великих агрокомпаній, і для малих. Холдинги часто є флагманом застосування новітніх технологій, у тому числі й засад сталого землеробства. Вони вкладають чималі інвестиції у сільське господарство: не лише рослинництво. Так вважає директор із розвитку компанії AgroGeneration Наталія Бондарчук. Вона говорить, що для їхньої компанії є дуже важливими цілі сталого розвитку ООН та принципи відповідального ведення сільського господарства. Великі агрокомпанії беруть участь в облаштуванні шкіл, дитячих оздоровчих таборів, будівництві доріг у сільській місцевості. Часто беруть на себе соціальну роль сучасного «гарного колгоспу».

«Агробізнес Сьогодні» не раз писав про цілі сталого розвитку і практичну користь для аграріїв від слідування цій програмі. Вони — у подоланні бідності, соціальної нерівності, усуненні негативу від кліматичних змін. Сталий аграрний розвиток базується на розумному господарюванні людини, яка чесно дивиться у майбутнє. Є індикатори, які треба досягти в тому числі і українцям, щоб змінити свою діяльність у бік глобального блага.

Представник Львівської ОДА Павло Дигдало зауважив, що досягати цих цілей можливо спільними зусиллями державних органів, приватного бізнесу, міжнародних організацій. Він підкреслив важливість зв’язків між аграріями, виробниками харчових продуктів та споживачами.

 

Коментарі

7 398 24 2Владислав ВАЩУКзаслужений майстер спорту України з футболу, керівник Sportlab Analytics

— Сьогодні чимало видатних футбольних клубів світу мають свої сільськогосподарські ферми, де займаються рослинництвом і тваринництвом. Це потрібно, щоб постачати їжею не тільки футболістів, але і службовців команди, їхніх дітей. Всі спортсмени нині бігають за правильним харчуванням. Але у нас сьогодні немає фермерів, які б цілеспрямовано займалися виробництвом продукції саме для цієї категорії. Думаю, цей бізнес міг би бути успішним. Також зараз входять у моду еко-лавки, де продають здорову їжу. Я теж працюю над тим, щоб просувати цю ідею, яка відповідає концепції сталого розвитку людства.

 

7 398 26 2Наталія БОНДАРЧУКдиректор з операційного вдосконалення та розвитку компанії AgroGeneration

— Ми пов’язані з багатьма учасниками процесу аграрного виробництва, або, як модно зараз говорити, стейкхолдерами. Це пайовики, інвестори, наші покупці… Для нас концепція сталого розвитку — платформа для того, щоб знаходити з усіма взаєморозуміння. Звісно, бізнес — це інтерес до прибутку. Але ми не зможемо довго існувати й бути успішними, якщо не будемо дбайливо ставитися до тих загальних ресурсів, які у всіх нас є. Ми маємо спільний проект із ФАО у Харківській області. Там застосовуємо нові методи вирощування продукції, які й економічно цікаві, й екологічно дуже позитивні. Це технології, які можуть протистояти глобальним змінам клімату, недостатній зволоженості. Україна за останні роки зробила просто «квантовий стрибок» у сільському господарстві. Технології, що у Франції чи Німеччині впроваджувалися десятиліттями, у нас прижилися за кілька років.

 

7 398 26 3Павло ДИГДАЛОначальник управління продовольства та розвитку сільських територій Львівської ОДА

— Розвиток сільських територій — одне з ключових завдань для досягнення цілей сталого розвитку. Львівщина — унікальна, бо 39% населення нашої області — це селяни. Вони ведуть 80 тис. індивідуальних господарств. Наша мета — сприяти їм. Важливо не так збільшувати обсяги виробництва, як отримувати продукцію із більшою доданою вартістю.

Ми спільно з Канадою розвиваємо проект створення у нашому регіоні молочних кооперативів. Загалом підтримуємо 44 сімейні молочні ферми за цим проектом.

На Львівщині працює агротуристичний кластер «ГорбоГори», метою якого є сталий розвиток сільських територій. Цікавий проект, який зараз впроваджується на наших теренах — аграрні розписки. Була укладена перша розписка з тваринництва, тобто не на майбутній урожай зерна, а на молоко і м’ясо.

 

Василь ЗАГАРНИЙ, Ігор ПЕТРЕНКО
спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.