Правила біобезпеки у боротьбі з АЧС

Правила біобезпеки у боротьбі з АЧС

/ Сучасне тваринництво / П'ятниця, 15 листопада 2019 15:05

Африканська чума свиней сьогодні є найбільшим із відомих вірусів, які вражають тварин. Це вірус зі складною молекулярною структурою, генетично мінливий і неоднорідний.

На території однієї країни може циркулювати кілька ізолятів. Вірус АЧС дуже стійкий. Найдовше він зберігається у крові. За умови, якщо вона охолоджена до 4 градусів, то вірус АЧС в ній може зберігатися до півтора року. У м’ясі тварин — до пів року. У ґрунті — 4–8 місяців. У трупах заражених свиней — до двох місяців. У фекаліях — до двох тижнів. Вірус АЧС залишається життєздатним під час посухи чи надмірної вологості, навіть коли вже почалися процеси гниття. Під час охолодження та замороження збудник вірусу консервується, до прикладу, у глибоко заморожених тушах свиней тривалість виживання збудника сягає 15 років.

 

Вакцинація: перші успіхи

Проблема АЧС актуальна вже довгий час, але до сьогодні немає вакцини від цієї хвороби, бо вірус дуже складний. Проте перші успіхи у створенні вакцини вже є у В’єтнамі та Іспанії. Препарат, який розробляють у В’єтнамському національному сільськогосподарському університеті, вже випробували на трьох фермах північного В’єтнаму. Там 31-й свині з 33-х піддослідних ввели пробну вакцину. Через місяць тварини, які отримали ін’єкцію, залишалися здоровими, тоді як інші свині на фермі загинули через АЧС. Більше подробиць про тестування немає, а директор університету, де розробляють вакцину, повідомив, що препарат потребує подальших досліджень та тестування в більших масштабах. В Іспанії ж були спроби створити преооральну вакцину для диких свиней, але науковці переконані, що її можна буде застосовувати і для свійських. Екпериментально засвідчена ефективність препарату на рівні 92,8%, але невідомо, наскільки вакцина безпечна, бо в умовах дикої фауни неможливо проконтролювати дозу, яку спожили дикі свині. За умовами розробників, компанія, яка придбає патент на виробництво препарату, зобов’язана ще дослідити питання безпечності. У будь-якому випадку, процеси доопрацювання і довивчення потребують часу, тому й про доступність вакцини проти АЧС у найближчі рік-два говорити не варто.

svini 2

 

Тільки профілактика та оперативна діагностика

Нині фермери можуть лише мінімізувати ймовірність зараження поголів’я за допомогою превентивних заходів та вміння вчасно виявити зараження. Варто зазначити, що перші симптоми вірусу африканської чуми свиней схожі з симптомами інших вірусних чи інфекційних захворювань: кволість, відмова від їжі, підвищена температура. Відрізнити АЧС можна саме за температурою. Якщо вона становить 40–42 градуси і не спадає через кілька годин після уколів антибіотиками, то це ознака АЧС. За інших умов ураження температура після антибіотиків повинна знизитися.

Наступний етап хвороби — червоні плями на тілі свині. Цю ознаку інколи плутають зі симптомом іншої, не менш небезпечної, але виліковної хвороби — бешихи (рожі) свиней. Різниця між ними в тому, що при АЧС плями синюшно-червоного кольору і не мають чіткого контуру. Вірус вражає дрібні судини, що призводить до крововиливів. Плями спершу з’являються на ділянках із найтоншою шкірою — вухах, череві, підгрудді, в паховій зоні. Бешиха ж супроводжується червонуватими плямами, що мають чітку форму й контур. За словами доктора сільськогосподарських наук Івана Бідяка, АЧС часто плутають з класичною чумою свиней. Найкращий спосіб убезпечити себе від такої помилки — вакцинувати тварин від класичної чуми. Тоді, за умов виникнення симптомів, класичну чуму можна буде виключити. Якщо вірус АЧС уражає поросних свиноматок, то на 5–8 добу після зараження або на 1–3 добу лихоманки вони абортують. У таких випадках, на плодових оболонках і шкірі плодів можуть бути крововиливи. Смертність при АЧС практично стовідсоткова. Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності на 7–10 добу з моменту виявлення перших клінічних ознак хвороби.

 

10 правил біобезпеки, які допомагають захистити господарство від вірусу АЧС:

√ Варто створити карту руху шляхів транспорту за різним функціональним навантаженням, щоб вони не перетиналися. Тобто перевезення кормів, гною, туш тварин тощо повинно відбуватися різними шляхами — це локалізує вірус і мінімізує можливість його потрапляння з одного джерела до іншого.

√ Транспорт, який рухається територією ферми, не повинен виїжджати за її межі та змінювати функціональне навантаження. Тобто той транспорт, який на фермі використовують для довезення кормів, не можна використовувати для, наприклад, перевезення туш, а також для будь-якої логістики за межами господарства.

√ Навколо території господарства слід облаштувати дезбар’єр.

√ Працівники ферми повинні бути забезпечені двома комплектами спецодягу. Його потрібно щоденно прати за температури 95 градусів та дезінфікувати перед будь-яким контактом з тваринами чи тим, з чим контактують тварини.

√ Окрім цього, працівники повинні заходити на територію господарства лише через санітарно-пропускні пункти з роздягальнею та душовою. Найкраще ці пункти обладнати так, щоб в одному приміщенні працівник міг зняти одяг, в якому прийшов з дому, залишити його там, далі — зайти в душову кабіну, помитися і вийти вже на інший бік. Там працівник повинен одягнути спецодяг і бути в ньому лише на території господарства. Після закінчення зміни всі ці дії слід повторити у зворотному напрямку.

√ Важливо також унеможливити доступ до кормів диких птахів, які можуть бути носіями вірусу АЧС. Для цього можна встановити відлякувачі. Також потрібно огородити територію господарства, щоб тварини, яких там утримують, не мали контакту з іншими тваринами. Якщо огороджувати сіткою, то її найкраще встановлювати двома рядами, між якими має бути простір. Це потрібно, щоб тварини з обох боків не контактували безпосередньо. При огородженні суцільним парканом достатньо одного ряду.

√ Всю вхідну сировину слід контролювати за походженням, якістю та умовами зберігання. До того ж, варто відмовитися від використання кормів тваринного походження.

√ Перед згодовуванням кукурудзи варто проводити її термічну обробку, адже заражені дикі кабани можуть їсти її на полі і таким чином передати вірус свійським свиням.

√ Якщо неподалік ферми виявили спалах АЧС, то варто тимчасово відмовитися від завезення племінного поголів’я, спермодоз і товарного молодняку. Також у цьому випадку слід здійснювати клінічний огляд поголів’я двічі на добу.

√ Якщо ж у господарстві виявили вірус АЧС, то трупи свиней потрібно спалювати в крематоріях, ні в якому разі не допускати до них інших домашніх тварин, свійських та диких птахів.

 

Звідки біда?

Щоб знайти методи убезпечення від хвороби, важливо розуміти, у яких випадках тварина може заразитися. Є декілька шляхів розповсюдження АЧС:

Прямий — в процесі безпосереднього контакту здорової тварини із хворою або з людьми та іншими тваринами, які контактували з джерелом зараження і стали переносниками хвороби (коти, собаки, гризуни, птахи тощо).

Непрямий — під час контакту із зараженою кров’ю та під час згодування контамінованих харчових відходів (коли вбили хворих тварин і згодували їх здоровим).

Біологічний — за умови недотримання правил біобезпеки в господарстві (заражений одяг, інвентар) та недотримання правил правильного транспортування тварин.

svini 4

Найбільш небезпечним джерелом вірусу є кров інфікованих тварин. За словами Івана Бідяка, одна крапля крові містить 3 млн копій вірусу — цього достатньо, щоб заразити все поголів’я у країні! «Залишків крові зараженої тварини на лапках мухи достатньо, щоб заразити свиню, — зазначає експерт. — Якщо на слизову оболонку ока свині сяде така муха або ж свиня її з’їсть, то заразиться АЧС. Саме тому важливо правильно утилізовувати трупи заражених тварин! Варто також пам’ятати, що м’ясні продукти та певні види ковбас, які не проходять достатньої термічної обробки, автоматично стають потенційними джерелами зараження. Для людини ці продукти безпечні, бо вірус АЧС не вражає людський організм, але якщо свиня якимось чином з ними проконтактує, то є висока ймовірність, що заразиться».

Ще одним шляхом розповсюдження збудника АЧС є фекалії хворих тварин. У них може бути непомітна кількість крові з вірусом. Якщо заходити у різні загони з тваринами, не дезінфікуючи або не змінюючи взуття, то вірус швидко розноситься територією господарства.

Дикі кабани загалом і, зокрема, їхня висока щільність в Україні — ще одне джерело поширення вірусу АЧС. Якщо ферма розташована в регіоні з високою щільністю диких свиней, то заходи біобезпеки мають бути максимально жорсткими. Експерти зазначають, що ризики занесення вірусу з дикої фауни до свійських тварин високі ще й тоді, коли хтось із власників чи працівників ферми займається мисливством. У такому разі є висока ймовірність потрапляння вірусу на господарство через погано продезінфікований одяг чи взуття або ж з м’ясом дикого кабана. Превентивними заходами у цьому випадку є ретельне знезаражування одягу та взуття після полювання, а краще — не заходити на територію господарства в такому одязі. Також слід піддавати хорошій термообробці м’ясо кабана.

За словами Івана Бідяка, у зоні спалаху АЧС обов’язковою вимогою є встановлення карантинних постів на в’їзді та виїзді до ураженої території. «Будь-який транспортний засіб, який залишає зону спалаху, має бути продезінфікований через обробку усіх зовнішніх поверхонь, — зазначає експерт. — При цьому дезінфікуючий засіб повинен контактувати з поверхнею щонайменше три години. Перед входом в уражену зону слід замінити одяг і взуття. Обов’язково також ліквідувати усіх бездомних тварин на постраждалій ділянці. Заражених свиней треба знищити безкровним способом та утилізувати трупи й побічні продукти тваринництва у ямах глибиною не менше 4-х метрів. Важливо, щоб видалення тварин із загонів відбувалося лише після повної готовності ям до спалювання та захоронення. Починати слід з найбільш ураженої ділянки ферми, щоб обмежити кількість заражених свиней і мінімізувати вірусне навантаження на навколишнє середо­вище. Після спалювання яму треба прикрити ґрунтом і нанести на поверхню дезінфікуючі засоби. Персонал, залучений до евтаназії, повинен бути на місці до закінчення всього процесу. Якщо ж це неможливо, то повинен бути впроваджений суворий протокол приймання/вивезення та зміни одягу. Також рекомендую провести фумігацію для боротьби з гризунами, щоб попередити механічне та біологічне розповсюдження вірусу».

 

У випадках з АЧС дезінфікуючі речовини повинні мати противірусну дію. До них, зокрема, належать:

розчин формаліну з 1,5% вмістом формальдегіду;
♦ 1,5% розчин параформу, приготовлений на 0,5% розчині їдкого натру;
♦ 3% розчин парасоди або фоспару;
♦ 5% розчин хлораміну;
♦ сухе хлорне вапно з не менше, як 25% активного хлору;
♦ розчини хлорного вапна з вмістом 4% активного хлору;
♦ 3% (гарячий) розчин їдкого натру;
♦ хлорантоїн у вигляді 2% водного розчину (експозиція не менше 3-ох годин);
♦ 1,5% розчин біокліну (експозиція не менше 1 години);
♦ зоостерил з 0,5% вмістом надоцтової кислоти;
♦ кристал 900, а також кристал 1000.

 

Ретельне придбання

Експерти також радять бути обережними під час купівлі свиней, бо недобросовісні господарі, і навіть великі свинокомплекси, щоб уникнути фінансових втрат, часто замовчують випадки захворювань і напередодні офіційного оголошення спалаху АЧС швидко розпродують поголів’я, яке потенційно є вірусоносіями. Великих свиней продають на забій, малих — на вирощування до інших ферм. Через це від АЧС не застрахований жоден свинокомплекс. Відтак, слід особливо уважно ставитися до випадків, коли ціна на свиней нижча за ринкову.

svini ahs

Від відповідального ставлення кожного фермера до проблеми АЧС залежить загальна ситуація з хворобою в країні, бо сьогодні в Україні не діють ані програми компенсації для господарств в разі ураженні поголів’я вірусом АЧС, ані немає загальної безпечної системи забою уражених вірусом тварин та переробки м’яса. До прикладу, у США є спеціальні автомобілі, які можна викликати на господарство й де проводять повний забій таких свиней. Хоча для людини вірус АЧС не несе жодної загрози і м’ясо уражених ним свиней ніяк не може зашкодити, однак з погляду загальної біобезпеки воно не є безпечним. Ніхто не може дати гарантії, що м’ясо пройшло належну термічну обробку (вірус гине в результаті нагрівання до 60 градусів впродовж 30 хв), тому якщо воно якимось чином потрапляє до господарства, де є свині, то це спричиняє спалах хвороби. Саме тому фермери та ОСГ для захисту своїх господарств і мінімізації поширення вірусу повинні дотримуватися правил біобезпеки.

 

Наталія КУЗЬО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні
Матеріал підготовлений за матеріалами вебінару
«Як уберегти господарство від африканської чуми свиней»
у рамках проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку»

 

 25 квітня 2024
Аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільгосптехніки 44 українських виробників.
Аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільгосптехніки 44 українських виробників.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
23 квітня 2024 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовнику в Україні» (реєстр. №10427-1).
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
Сезон спаржі 2024 року на Черкащині розпочався раніше, ніж очікувалось, адже за теплої погоди рослина росте швидко.
25 квітня 2024
 25 квітня 2024
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
Відома Сумська сироварня «O’bereg» освоїла випуск двох видів нової продукції – згущеного молока та молочного соусу топінгу «Слобожанська ніч».
25 квітня 2024
 24 квітня 2024
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
Загальне споживання риби в Україні за рік складає понад 520 тис. тонн.
24 квітня 2024
 24 квітня 2024
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
Перші, поки невеликі партії молодої білоголової капусти з'явилися на українському ринку. Цьогоріч початок сезону ранньої капусти в Україні відбувся приблизно в ті самі терміни, що й рік тому, що стало можливим завдяки досить м'якій зимі та досить гарній весняній погоді.
24 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.