agro business 160 160

Як утримувати та правильно годувати молочних корів на сімейній мініфермі

Як утримувати та правильно годувати молочних корів на сімейній мініфермі

/ Сучасне тваринництво / П'ятниця, 08 січня 2021 14:25

Одним із найперших і важливим кроком у перетворенні одноосібного свого власного скотарства в конкуренту спроможну структуру в умовах ринку є налагодження селекційно-племінної роботи у своїй домашній молочній фермі. Це означає, що корови мають бути не лише високопродуктивними, а й мати якомога глибшу селекційну «біографію» із зазначенням рівня продуктивності її предків в їх породної приналежності — своєрідний паспорт (обліково-селекційну картку).

Кожен фермер, що розводить молочну худобу різної породи, прагне одержати якнайбільше прибутків від реалізації продукції з якомога меншими витратами утримання, доїння та годівлі. Тому головним чинником є придбання продуктивної породної молочної корови, яка найповніше б забезпечувала перетворення власного рослинного корму й трансформувала в дешеве молоко.

З цікавості вам розкажу, що унікальність продуктивної корови полягає в надзвичайно високому рівні трансформації енергії корму в продукцію — молоко. Ось, наприклад, взяти, хоча б за найкращий приклад: у США — голштини, є така порода худоби й в Україні з добовим надоєм 18 л і більше та масою тіла 500–550 кг, яка витрачає 61% обмінної енергії спожитого корму на молоко, а корова з продуктивністю 40 кг і масою тіла 572 кг — 70%.

 

Коли я перебував із візитом у Німеччині в місті Штурі біля міста Бремена, я поспілкувався з фермером, у якого 180 корів породи чорного голштину. Я в житті не бачив таких корів, які в день дають по 60 кг молока й більше. В серпні ферма отримувала по 45 кг молока на корову на день. Мене зацікавило: скільки на фермі дають кожній корові концентрованих кормів. Відповідь власника була така: від 13 до 15 кг концентратів і плюс 0,5 л енергетичного рідкого корму. Доїння корів на фермі відбувається автоматично, доярів немає. А працює на фермі сам фермер, його син й один найманий робочий 4 год на день.

Фермер мене запитав: скільки в Україні дають коровам концентрованих кормів. Коли почув, що 3 кг, засміявся й відповів: «Не знущайтеся з корови». Ось так потрібно годувати корову, щоб мати багато молока і великі прибутки.

 

Потреба у повноцінній годівлі

За незбалансованої годівлі відбувається масова захворюваність корів, що призводить до передчасного вибуття тварини, значних витрат й отримання малої прибутковості. Щоб виростити найпродуктивнішу корову на вашій власній фермі, потрібно 27–28 місяців часу, за який ремонтна телиця споживає корми, потребує догляду та є тільки дуже витратною «статтею» за вказаний великий проміжок часу. Продуктивне ж використання такої корови за незбалансованої, неповноцінної годівлі ледь дотягує до трьох лактацій. Утримуючи дійну продуктивну корову, потрібно забезпечувати повноцінність годівлі згідно з потребами цієї тварини в енергії й поживних речовинах, використовуючи, як це можливо, дешеві корми й рецепти раціонів, що дадуть можливість за високих надоїв подовжити період продуктивного використання корів.

 

Висока продуктивність корови

Опишу, як можна отримати високі надої від корів. Так, наприклад, корова з річним надоєм 5000 л виділяє у 2,5 раза більше сухої речовини, ніж міститься у її організмі. Щоб утворився 1 кг молока, через вим’я має пройти 400 л крові. Тобто у вашої корови з добовим надоєм 25 кг через її вим’я протікає за добу 10 т літрів крові. Це майже цистерна. Це проявляється в підвищенні артеріального й венозного тиску, посиленому обміні газів, швидшому перетравленні корму. Ваша улюблена корова з продуктивністю 4000–6000 л молока за лактацію виділяє з молоком 144–220 кг білка, 150-300 — жиру, 200-300 — лактози, 6–9 — кальцію, 4,5–7 кг фосфору. Для продуктивних корів вирішальним є рівень повноцінної годівлі, який залежить від кількості енергії й поживних речовин, що потрапляють в організм вашої корови.

Це дуже важливий чинник, який повинен знати кожен селянин, який утримує свою корову. Між високим рівнем годівлі й продуктивністю корови, між підвищенням використання поживних речовин і продуктивною ефективністю кормів існує пряма залежність. Продуктивна корова їсть багато. Чим вища продуктивність, тим більше кормів має споживати корова. Тут не обійдеться дати 1,5–3 кг зерносуміші й отримати до 18–20 л молока. Найбільшу кількість кормів корова споживає у кінці 2–3-го місяця лактації. І тут слід давати велику кількість кормів і енергетичних кормів до 5 кг на день.

22 437 56

 

Отримання високої продуктивності

Мінімальна молочна продуктивність корів у передових країнах становить 6000 кг за 300 днів лактації за жирності й білковості молока не менше як 3,5% (в Канаді — 9000 кг), але такі «захмарні» показники для нас і недосяжні, і (на перших порах) практично не потрібні. Треба знати, що корови пристосовуються до поїдання великої кількості кормів. За високих надоїв вони часто бувають не в змозі з’їсти стільки кормів, щоб повністю відновити витрати поживних речовин на утворення молока (період негативного енергетичного балансу).

У цьому разі корова худне, витрачаючи енергію й поживні речовини з тканин власного тіла. Корова з високою продуктивністю може споживати сухої речовини до 4–4,3 кг і навіть до 4,6 кг на 100 кг живої ваги, що в абсолютних величинах сягає 24–27 кг сухої речовини на голову на добу. Таке споживання сухої речовини можливе за розробленою рецептурою раціону з високоякісних кормів, що містять легкоперетравні речовини й передусім легкоперетравну клітковину.

Якість корму і його склад є найбільш визначальними умовами швидкості й ступеня його перетравлення. Наприклад, сіно високої якості містить легкоперетравну клітковину й тому швидше перетравлюється, що збільшує його поїдання, порівнюючи із сіном пізнього збирання із соломою.

Тому за споживання концентрованих кормів і коренеплодів регулюється не так наповнення рубця, як кишківника. Ці корми нетривалий час перебувають у рубці й швидко евакуюються в наступні відділи травного тракту. Вплив різних чинників годівлі на молочну продуктивність корів такі: якість основних кормів — 30%, техніка для годівлі — 18, зміна раціону — 17, концентровані корми — 15, інше — 20%.

Під час тривалих досліджень вітчизняні науковці встановили, що за згодовування силосу з кукурудзи як єдиного об’ємистого корму корова з’їдала його по 28–30 кг, що в перерахунку на суху речовину становить 6–7,3 кг, тоді як зеленої маси кукурудзи тієї самої фази вегетації корова з’їдала по 50–60 кг, або в перерахунку на суху речовину 12–15 кг.

 

Що таке потреба в енергії для корови

Для продуктивної корови у перший період лактації (90–100 днів) для синтезу молока потрібно багато енергії, яка не забезпечується поживними речовинами корму. Тому корова використовує запаси поживних речовин із власного свого тіла. Для забезпечення високого надою молока у перший період лактації треба підвищити концентрацію енергії в сухій речовині раціону. В дефіциті енергії у цей період і полягає основна причина захворювання на кетоз. За споживання великої кількості грубих кормів спостерігається й найвища жирність молока у вашій корові.

Так, у молочної корови стан обмінних процесів і її молочна продуктивність тісно пов’язані з утворенням і використанням глюкози. Тому надлишок цукру є також неприпустимим, бо призводить до ожиріння, що є другим чинником виникнення кетозу в період сухостою. Добова потреба продуктивної корови в цукрі за надою 25 л — 1,9 кг, 30 л — 2,4 кг, 35 л — 3,1 кг; у крохмалі, відповідно, 2,8; 3,7 і 4,8 кг. Це й називається цукро-протеїнове співвідношення, яке за надою 25 л має становити (0,95–1,1) : 1; 30–35 л — 1,1 :1 ; 40 л і більше — 1,2 : 1. Не буде у вас таких показників, і не буде багато молока у вашої корови.

У годівлі, що складається з великої кількості силосованих кормів, сіна поганої якості, білкових концентратів за відсутності коренеплодів й інших цукристих кормів, цукру міститься недостатньо, і такі рецепти раціонів, що потребують негайного коригування за цукро-протеїновим співвідношенням.

 

Потреба в протеїні — основний чинник у продуктивності ВРХ

Найважливішим джерелом протеїну для корів, зокрема й на піку лактації, був і є мікробіальний протеїн. Оскільки тільки за наявності основних кормів (силос, сінаж, сіно) найвищої якості, що поїдаються у великій кількості. На соломі та комбікормі жодна корова не дасть високих надоїв молока. Насамперед слід навчитися заготовляти основні корми, тому що їх не можна замінити. Звичка загодовувати корову концентрованими кормами не матиме добрих наслідків.

Варто зауважити, що неабияке значення має не лише якісне годування корів, а й правильне утримання ВРХ та загалом організація праці на фермі.

 

22 437 57 1

Буковинський заводський тип української червоно-рябої породи корів

 

І насамкінець

Недаремно існує приказка «У корови молоко на язиці». Правильно організована годівля — це і здоров’я, і висока продуктивність корів. Тому нехтувати якісними кормами не варто.

На фермі в с. Оршівці Кіцманського району Чернівецької області є 1200 голів корів із продуктивністю 6000 і більше кг молока на лактацію. Тут розводять створений буковинський заводський тип української червоно-рябої молочної худоби нової генерації (фото). У цьому типові закладено чотири породи худоби.

 

Андрій КАЛИНКАнауковець, 
завідувач відділу тваринництва
канд. с.-г. наук, старший науковий співробітник
Буковинська державна сільськогосподарська
дослідна станція ІСГ КР НААН

 

 27 лютого 2024
Один із найбільших вітчизняних виробників вівсяних пластівців та продукції на зерновій основі під ТМ «Добродія», San Grano, WOWOATS запустив виробництво нової категорії готових до споживання продуктів – снеки YUMMOJI.
Один із найбільших вітчизняних виробників вівсяних пластівців та продукції на зерновій основі під ТМ «Добродія», San Grano, WOWOATS запустив виробництво нової категорії готових до споживання продуктів – снеки YUMMOJI.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
До Кегичівської дільниці ветеринарної медицини Красноградської районної державної лікарні ветеринарної медицини звернулася мешканка села Власівка Кегичівської громади, яка розповіла, що на її подвір’ї загинула телиця.
До Кегичівської дільниці ветеринарної медицини Красноградської районної державної лікарні ветеринарної медицини звернулася мешканка села Власівка Кегичівської громади, яка розповіла, що на її подвір’ї загинула телиця.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
Урядова програма часткової компенсації вартості української сільгосптехніки має попит. Її розширять на іншу вітчизняну техніку.
Урядова програма часткової компенсації вартості української сільгосптехніки має попит. Її розширять на іншу вітчизняну техніку.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
Міністерство аграрної політики та продовольства розробило проєкт Стратегії продовольчої безпеки України, згідно з яким має намір у середньостроковій перспективі довести потенціал виробництва вітчизняної агропродукції до 200 млн т, а зернових і олійних культур – до 150 млн т.
Міністерство аграрної політики та продовольства розробило проєкт Стратегії продовольчої безпеки України, згідно з яким має намір у середньостроковій перспективі довести потенціал виробництва вітчизняної агропродукції до 200 млн т, а зернових і олійних культур – до 150 млн т.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
Аналітики IGC прогнозують, що світове виробництво сухого гороху у 2023/24 маркетинговому році становитиме близько 13,9 млн тонн.
Аналітики IGC прогнозують, що світове виробництво сухого гороху у 2023/24 маркетинговому році становитиме близько 13,9 млн тонн.
27 лютого 2024
 27 лютого 2024
Із серпня минулого року Українським морським коридором та р. Дунай експортовано понад 30 млн тонн агропродукції, що становить 93% від загального обсягу її відвантажень.
Із серпня минулого року Українським морським коридором та р. Дунай експортовано понад 30 млн тонн агропродукції, що становить 93% від загального обсягу її відвантажень.
27 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.