Доїмо без рук

/ Сучасне тваринництво / Четвер, 30 січня 2014 15:35
Василь ЗАГАРНИЙ, спеціально для "АС"
Доїльні апарати підвищують продуктивність тваринницької праці й підвищують якість молока. Крім того, механізація на молочнотоварних фермах сприяє покращенню здоров’я тваринників. І головне: в Євросоюзі вручну вже давно ніхто не доїть! Згідно з правилами СОТ, Україна теж збирається перейти з 1 січня 2015 року на машинне доїння. Бо на світових ринках купують тільки чисту продукцію з молока, видоєного відповідно до передових технологій, тобто автоматично.
 
 
Відомий парадокс: близько 80 % надоїв молока в Україні припадає не на промислові молочнотоварні ферми, а на приватні й дрібні фермерські господарства. Бо протягом останніх 20 років в Україні відбулося обвальне зменшення поголів'я корів. В умовах промислових ферм - більш ніж удесятеро. Однак для господарств населення показник зниження був значно меншим і становив лише близько 9 %.
 
Але ж доїння у більшості з них відбувається майже так само, як і за часів трипільської культури: вручну. Хоча отримати екологічно чисту молочну продукцію навряд чи можна без належної механізації процесу доїння.
 
altЩоб масово розвивати молочне тваринництво на промисловій основі, Міністерством аграрної політики й продовольства України разом з Національною академією аграрних наук розроблено проект «Відроджене скотарство». Він передбачає: збільшити поголів'я корів і кількість великотоварних підприємств із виробництва молока. Щорічно реконструювати й модернізувати близько 750 корівників на 200 голів кожен, а також щорічно будувати нові корівники (не менше 120 по країні). Плани амбітні, й зрозуміло, що вони потребуватимуть інтенсивної механізації.
 
У європейських країнах вже давно заборонена здача молока ручного доїння на заводи, бо без машинного доїння неможливо отримати молочну продукцію належної якості. Використовувати сучасний молокоприймальний апарат, звісно ж, більш гігієнічно, ніж доїти корів або кіз руками. За допомогою абсолютно стерильного насоса молоко надходить у закриту тару. Туди не потрапить ані сміття, ані дрібка гною, що може залишитися на вимені або на вовні.
 
Крім того, доїльні апарати у виробничому процесі набагато ефективніші, вони економлять час і здоров’я тваринників. За допомогою доїльного апарату можна брати молоко від кількох тварин одночасно. Це й час заощаджує, і зберігає руки доярок від таких хвороб, як артрит.
 
Тож доїльний апарат купити вигідно тим господарствам, які тримають корів або кіз для виготовлення молочних продуктів: сиру, ряжанки тощо. Молоко, отримане за допомогою такого апарату, зберігає набагато більше жирів, ніж «ручне».
 
Поки наші доярки забезпечували країні молочні ріки своїми натрудженими руками, інженерна думка не стояла на місці. Яких тільки агрегатів не придумали люди! Так, наприклад, вчені Корнельського університету сконструювали доїльний апарат для… морських свинок. Це курйоз, але факт полягає у тому, що світовий ринок доїльної техніки дуже різноманітний і розвинутий. Апарати передових виробників зможуть подоїти не лише корів будь-якої породи, але й овець, кіз, кобилиць, буйволиць і навіть верблюдиць. В останні роки цей ринок неухильно зростає, навіть попри тривалу фінансову кризу.
 
Чимало українських тваринників, чого гріха таїти, використовують саморобні доїльні установки. Втім, як і саморобні трактори чи косарки. Це сповнює повагою до народного інженерного генія, але… й тривогою щодо дотримання умов і стандартів європейського доїння. Зрозуміло, що доїльний апарат повинен забезпечуватися насамперед стабільним вакуумом, і не даремно його основною частиною вважають саме вакуумний насос. У відповідності до європейських стандартів відхилення вакууму від нормативної величини не повинно перевищувати ± 2кПа. Зарубіжні установки оснащуються регуляторами вакууму, що не завжди можна сказати про апарати вітчизняного виробництва, а надто - саморобні.
 

 

 
А от світовий досвід механізації виробництва молока показує застосування широкого спектра високопродуктивного технологічного обладнання для доїння корів. На сучасних молочнотоварних комплексах США, Європи, Ізраїлю, Ірландії експлуатується лінійка різних типів доїльних установок такої конфігурації: «ялинка», «паралель», «тандем», «карусель». Світовими лідерами ринку доїльного обладнання вважаються фірми «ДеЛаваль» (Delaval, Швеція) та «ГЕА Вестфалія Сюрж» (GEA Westfalia Surge, Євросоюз). Слід назвати ще кількох першокласних виробників: «Боуматік» (Boumatic, США), Itec («Ітек», Німеччина), «Дейрімастер» (Dairymaster, Ірландія), «Імпульса АГ» (Impulsa AG, Німеччина), «Ессер» (Esser, Ізраїль), «Фуллвуд» (Fullwood, Англія), S. A. Christensen («С. А. Крістенсен», Данія), «Мілклайн» (Milklaine, Італія). Непогані апарати для молочарства роблять і в наших сусідів, це компанії Elmas («Елмаз», Туреччина), Larta («Ларта», Латвія), «Гомельагрокомплект» (Білорусь), «Міаський завод доїльного встаткування» (Росія), Polonez («Полонез», Польща). Ну, й останнім словом у царині технічного прогресу в цій галузі є доїння корів на роботизованих установках. «Агробізнес Сьогодні» писав про це: див. статтю «Дояр на ім’я Астронавт» (№ 6 за березень 2013 року), де описується молочарська роботехніка фірми «Лели» (Lely, Нідерланди).
 
altЩодо вітчизняного серійного обладнання для доїння й молочарства, то його випускають у ВАТ «Брацлав» (Вінниччина), «Агромех» (Дніпропетровськ), «Імпульс-Агро» (Кагарлик Київської обл.) та ін. Звісно, така техніка коштує недешево, навіть українського виробництва. Згідно з законом держава мала б компенсувати селянам купівлю доїльного устаткування. Це більш-менш помітно відбувалося протягом 2012 року. Цього року у Мінагропроді запевняють: грошові компенсації будуть виплачені усім, хто подасть документи в установленому порядку. Але ж паперів треба чимало: довідка про кількість корів; копії паспортів ВРХ і ветеринарних карток до них; витяг з Єдиного державного реєстру тварин; копії платіжних документів та техпаспорт на доїльний апарат; копії паспорта особи і довідки про відкриття поточного рахунку в банку та документа про реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб. Крім того, для відбору фермерів чи індивідуалів, які мають отримати компенсації за придбані доїльні установки, створюються спеціальні комісії. Цим займаються управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій. Така бюрократична тяганина ускладнює отримання грошей. Тим більше, що цією програмою компенсації вартості передбачено, що власник доїльної установки отримує від держави відшкодування не більше 5 тис. грн, тоді як найпростіший апарат УІД-10 Брацлавського заводу коштує близько 6 тис. грн.
 
Але ж все одно купувати ці апарати треба. Тільки з появою нових технологій українська молочарська продукція зможе стати конкурентоспроможною на європейському ринку. Тому є ще один вихід. Очевидно, як пропонує голова Асоціації виробників молока України Андрій Дикун, виробникам доведеться активніше утворювати кооперативи для пришвидшення документообігу й спільного обзаведення апаратами машинного доїння. Це у підсумку пришвидшить виконання пропозицію СОТ щодо цілковитого переходу України з 1 січня 2015 року на машинне доїння. Й оснащення молочних ферм сучасним устаткуванням дозволить знизити трудомісткість на 40 %, підвищивши якість молока.
 
«Де Лаваль» (DeLaval). Досконале молочарство
У технологічному ланцюгові виробництва молока машинне доїння - мабуть, найважливіша ланка. А коли виник перший у Європі доїльний апарат? Ще в 1894 році його запатентував видатний винахідник ХХ століття Густав де Лаваль.
 
Скажімо, доїльний апарат MU480 - це портативний автоматичний пристрій, що одночасно забезпечує оптимальне доїння й підтримує бездротовий зв'язок із центральним комп'ютером: відправляє й приймає інформацію автоматично. Спершу апарат MU480 ідентифікує корову, повідомляє користувача про її параметри. Далі дані про доїння відправляються із такою ж швидкістю й точністю. Апарат обладнаний покажчиком інтенсивності потоку молока. Завдяки цьому дояр вчасно одержує усю інформацію, що дозволяє заощаджувати час й уникати дорогих помилок. Система підтримки стабільності подачі вакууму забезпечує оптимальний тиск в підвісній частині навіть при доїнні корів з високою молоковіддачею. У такий спосіб оптимізується дія соскової гуми й темп взяття молока, відповідно доїння виконується швидко, безпечно й до кінця. Також підвищується ефективність очищення.
 
Бездротовий зв'язок, що застосовує у своїх апаратах DeLaval - це справді зручно для молочних господарств зі стійлами й прив'яззю. Апарат DelPro MU480 надає миттєву, найбільш актуальну інформацію про продуктивність корів. Дані про повсякденні надої молока одразу ж стають доступні для менеджера (завфермою, її власника та ін.). Це уможливлює більш ефективне керівництво тваринницьким господарством. Відомості про повсякденні надої молока є одним із найважливіших факторів, що впливають на керування молочною фермою, і служать для розрахунку й оцінки кормового раціону. А також для прогнозування довгострокової молочної продуктивності окремих корів з метою планування розмноження й відбраковування.
 
«ГЕА Вестфалія» (GEA Westfalia). Танго з коровами
Німецька компанія «ГЕА Груп» (GEA розшифровується як Global Engіneerіng Allіance, тобто Глобальний інженерний альянс) - могутнє європейське підприємство з виробництва різноманітного технологічного встаткування. Приблизно € 650 млн цей альянс заробляє у сфері машин для одержання й переробки молока. Отже, це один з кращих європейських виробників техніки для молочарства під маркою «ГЕА Вестфалія» (GEA Westfalia). Він має представництва у 60 країнах світу, й не просто продає техніку, а виконує, як це зараз прийнято, місію: запроваджує гуманну філософію доїння. Її сутність - гармонічне співіснування людини, тварини й машини. За допомогою пристроїв GEA тварини дбайливо дояться при низькому рівні вакууму. Доїння здійснюється швидко, комфортно й ефективно. Простота апаратів в експлуатації, а також легке обслуговування доїльних систем цьому сприяють.
 
Компанія випустила відносно невеликий і недорогий апарат TopFlow для доїння овець і кіз. Але якщо йдеться усе-таки про техніку для великотоварного молочарства - тоді варто назвати насамперед доїльний апарат Classіc.
 
altКонструкція його забезпечує прямий потік для молока і його швидкий відвід у молокопровід без втрат швидкості. Кожне вим'я має свою форму, однак доїльні апарати Classіc завжди сидять відмінно на вимені будь-якої форми, цей агрегат відповідає індивідуальним особливостям будь-якого поголів'я ВРХ. Чутливі соски тварини навантажуються абсолютно рівномірно. Модульна система Classіc також надає можливість гнучкого сполучення компонентів доїльного апарата.
 
Ще один цікавий агрегат для доїння корів від цього ж виробника називається «Ай Кью» (ІQ), що нагадує славнозвісний «коефіцієнт інтелектуальності». Напевно, тут простий збіг назв. Однак це таки направду «розумний» чотирикамерний доїльний апарат. Працює гнучко, індивідуально для кожної частини вимені й зі стабільним вакуумом. Від підключення й доїння - аж до гігієни й технічного обслуговування ІQ характеризує простота в експлуатації і як наслідок відмінна якість молока.
 
Новий молочний колектор ІQ сконструйований за подобою вимені. Він має чотири камери, які відводять молоко. Таким чином, видоювана рідина індивідуально від кожного соска стікає у молочний шланг. Завдяки особливій конструкції молочних камер відвід молока відбувається швидко й дбайливо. Апарат ІQ надійно тримається і тому, що гнучка зона у молочних шлангів досить значна. Це доїльний апарат із повною гарантією гігієни: при такій конструкції абсолютно неможливе зараження від хворого соска до здорового.
 
«Дейрімастер» (Dairymaster). Приємні звуки «Му!»
Доїльне встаткування «Дейрімастер» (Dairymaster) з Ірландії також вважається одним із кращих у галузі. Таку репутацію воно має за рахунок багатьох позитивних можливостей, що надає його використання.
 
В Ірландії давні традиції молочарства. Інженери їх врахували. На більшості доїльних установок інших виробників застосовується спосіб видоювання при низькому вакуумному режимі (до - 42 кП). Ірландська ж фірма використовує трохи вищий вакуум (- 48 кП). Доїльний апарат «Дейрімастер» придуманий так, що він максимально імітує ссання теляти. Тобто діє таким чином, як задумала сама природа.
 
Цей виробник забезпечує ферми апаратами, згрупованими за різним принципом: паралельно, револьверно (каруселлю) та ін. Наприклад, у паралельному залі «Свіфтфло Дабл-Ап» у кожному стійлі використається окремий апарат. Таке рішення підходить для виробників молока, що мають можливість збільшувати робочий простір і кількість працюючих із групами тварин. Доїльний зал із поворотними кронштейнами «Свінг-Овер» розрахований на використання одного доїльного апарата у двох рядах поперемінно. Нарешті «Свіфтфло Револьвер» - найбільш передовий доїльний зал типу «карусель» де корови дояться, так би мовити, по колу. Взагалі установка типу «карусель», чи револьверна є більш продуктивною порівняно з іншими типами розміщення доїльних агрегатів. Хоча, можливо, технічно вона дещо складніша. Тут застосовуються усі технологічні елементи, використовувані у звичайних доїльних установках, а також багато специфічних розробок фірми «Дейрімастер». Доїльні зали «Свіфтфло Револьвер» дозволяють доїти до 700 корів на годину. Але, в принципі, такий зал із револьверним (кільцевим) конвеєром виготовляється різних типорозмірів, залежно від потреб і розмірів молочної ферми, для якої купують це обладнання.
 
Для керування доїльним залом компанія «Дейрімастер» втілила програмний засіб «Мілк менеджер». Завдяки системі автоматичної ідентифікації можна заносити в базу даних всю інформацію про кожну корову й надалі використовувати її при управлінні чередою й обладнанням. А завдяки такій системі, як «Му-Монітор» можна вчасно дізнаватися про початок періоду охоти у корів. Взагалі за допомогою цього встаткування можна максимально автоматизувати процес доїння й догляду за коровами.
 
«Брацлав». Національний технодояр
Вкладаючи кошти у виробництво молока, будь-який власник молочнотоварного комплексу прагне до одержання максимальних результатів. Він хоче мати молоко найвищої якості з мінімальною собівартістю. Домогтися цього можна шляхом підвищення продуктивності корів за рахунок сукупності технологічних і генетичних факторів, а також продуктивності праці персоналу, який обслуговує дійну череду. Вже згадувалася програма «Відроджене скотарство», суть якої у тому, що держава має сприяти виробникам молока морально і матеріально. Одним із провідних виробників доїльних установок постановою Кабміну визначено завод «Брацлав». Він розташований у традиційно молочарському регіоні - у Немирівському районі Вінницької області. І хоч йому далеко поки що до іноземних виробників як за фінансовим оборотом, так і за технічною досконалістю агрегатів - але, як казав один мислитель, «маємо те, що маємо».
 
alt«Брацлав» - одне з небагатьох підприємств в Україні, що займається конструюванням, випуском, монтажем і сервісним обслуговуванням устаткування для виробництва молока. Можна підібрати для свого виробництва доїльну установку, сертифіковану за усіма європейськими вимогами. Доїльні зали типу «ялинка», автоматичні системи керування фермою (АСУФ), установки для доїння корів у молокопровід при прив'язному утриманні корів УДМ-100 і УДМ-200, агрегати для доїння у літніх таборах і на пасовищах, в індивідуальних і фермерських господарствах УІД-10.
 
Щодо останніх, то вони добре відомі серед вітчизняних тваринників. УІД-10 - апарат, призначений для доїння корів при прив'язному утриманні в особистих фермерських господарствах і на невеликих фермах, розрахованих на 10–16 корів. Як правило, він оснащений установкою для створення вакууму в ході процесу доїння та миття обладнання. Цей апарат масою 65 кг можна легко підключити у корівнику, на фермі або у будь-якому іншому підходящому приміщенні від стандартної напруги 220 Вт. Індивідуальні доїльні установки мають високу економічність, надійність у роботі й прості в експлуатації.
 
Зараз усе інтенсивніше розвиватиметься крупнотоварне молочне виробництво. Чи здатний такий виробник, як «Брацлав» забезпечити апаратами, скажімо, ферму на 500 корів? Експерти висловлюють сумніви. Втім, брацлавські машинобудівники стверджують, що можуть обладнати молочнотоварне виробництво будь-якої величини, було б замовлення.
 
Хоч ми спостерігаємо таку розмаїтість технологічного встаткування, представленого на світовому ринку техніки для механізації виробничих процесів у тваринництві, однак принципи його роботи у цілому є ідентичними. Тому перед придбанням слід дивитися на якість матеріалів, репутацію виробника, умови технічного сервісу.

Коментар фермера
altЮрій БОЯРСЬКИЙголова СФГ «Джерело» (Полтавська обл.), лідер Союзу обслуговуючих кооперативів Полтавщини
- У мене в обробітку 50 га. Я - полковник у відставці Збройних Сил України. На базі свого сімейного фермерського господарства, куди входять мої діти й онуки, зараз втілюю проект європейського господарства замкнутого циклу виробництва: рослинництво, плюс тваринництво та переробка. Стягнув вживану техніку, яка мені служить зараз. Маю два трактори - Бєларус 892 і старий ЮМЗ, Білоцерківський ґрунтообробний дисковий агрегат АГ-2.4. Побудував зерносховище на 350 т. Тепер я зводжу ферму на 20 корів і 10 свиноматок, цех із переробки м’яса. Роблю усе за європейськими стандартами, включно з доїнням. Обладнання буде тільки вітчизняне. Зокрема, апарати для доїння використовуватиму фірми «Брацлав».
 
Я дав освіту своїм дітям, зараз онуки вчаться у Полтаві. Один буде технологом із переробки м’яса, другий - технолог зі збирання й переробки молока, третій - технолог із харчової продукції. Оцей замкнутий цикл сільського господарювання приноситиме чистий дохід щорічно, й онуки бачать цю перспективу. Не рівняйте мене з орендарями, агрохолдингами. Фермерський рух - сильний рух. Але треба й далі об’єднуватися. Серед фермерів кожен вирощує своє, але в когось бракує техніки, в іншого - знань. Тому ми збираємося, обговорюємо проблеми й перспективи. От для чого потрібні обслуговуючі кооперативи.

Коментар вітчизняного виробника
altСергій МИХАЙЛЕНКОзаступник голови правління компанії «Брацлав» (Немирівський р-н Він-ницької обл.)
- Багато є фірм, які виготовляють, приміром, стійлове обладнання. Але щодо доїльних апаратів, які, до того ж, повністю сертифіковані за усіма правилами, - такого підприємства в Україні, крім нас, немає. Ми можемо запропонувати обладнання абсолютно для будь-кого: від бабці, яка тримає одну-дві корови, до крупного тваринницького комплексу. Будь-яку молочарську ферму ми готові спроектувати й забезпечити нашим обладнанням і сервісом. У нас є все для повного циклу виробництва молока.
 
В Україні зараз налічується 2,5 млн корів. З них 2 млн - у населення, і тільки 0,5 млн - у великих тваринницьких господарствах. На сьогодні діє програма Кабінету Міністрів про відшкодування вартості доїльних апаратів на суму до 5 тис. грн. І та ж бабця цілком може повернути собі гроші за такий апарат. А тим паче - фермер. У нас зараз чимало беруть апаратів завдяки цій програмі. Щодо таких конкурентів-виробників, як «ДеЛаваль» абощо - вони давно прийшли в Україну, ми їх бачимо. Але наше співвідношення «ціна-якість» набагато прийнятніше для вітчизняного виробника. Особливо сильно ми виграємо за рахунок ціни обладнання, дуже привабливої для українських молочарів. Також і сервіс наших апаратів не є проблемою. У нас діють дві мобільні технічні бригади.

Коментар дилера
Геннадій ПАСІЧНИКдиректор компанії «Прогресивні Аграрні Технології» (Київ), яка пропонує доїльне устаткування DairyMaster
- Ірландська компанія DaіryMaster входить у трійку найбільших європейських виробників доїльного встаткування. І дуже швидко росте, витісняючи конкурентів. На українському ринку, зокрема, ми представляємо мобільний доїльний зал MobіStar. Він розрахований на 6–12 корів. Може видоїти 100 корів протягом години. Це пересувний доїльній зал, що дозволяє отримувати молоко згідно зі всіма європейськими директивами якості. Такого встаткування немає в жодного з конкурентів: приїхав у село, і за 10 хвилин уже готовий до доїння. Або можна виїхати з цим модулем на віддалене пасовище й там доїти - корів не потрібно буде гнати у стійло. Ми намагаємося показати, що це найбільш надійне встаткування, і при цьому найкраще за ціною. Наш користувач - фермер, у кого 40 корів чи більше.
 
Недавно я побував у Мінагропроді. Там вирішується питання - і, можливо, що державна програма підтримки молочарства (часткова компенсація вартості доїльних апаратів, або їхній лізинг) торкнеться й нашого встаткування.

Коментар чиновника
altВіталій БАШИНСЬКИЙзаступник голови державної ветеринарної та фітосанітарної служби України
- На сьогодні ми споживаємо молоко, яке на 70 % видоюється вручну. Законодавчо обов’язкове автоматичне доїння для усіх не затверджується - це неможливо. Що ж стосується великотоварних молочарських виробництв - там автоматичне доїння запроваджене. Бо якщо ми говоримо про європейські стандарти, то молоко класу «екстра» при ручному доїнні отримати неможливо. Висновок кожен виробник робить сам.
 
Щодо державного відшкодування вартості доїльних апаратів - стосується воно насамперед дрібних виробників, які не в змозі купити апарат для своїх двох корів. Держава їм віддає гроші у межах 5 тис. грн. Фермерові - теж, якщо він тримає 5–10 корів. А от якщо великотоварне підприємство отримує за допомогою автоматичного пристрою типу «ялинка» 25 т молока на добу - звичайно, йому цю «ялинку» держава не відшкодовуватиме. Але є й інші можливості допомогти виробникові, який хоче придбати якісне імпортне доїльне обладнання: воно не обкладається ввізним митом.

 

 18 квітня 2024
Українські виробники картоплі знову мусять знижувати ціни на свою продукцію.
Українські виробники картоплі знову мусять знижувати ціни на свою продукцію.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
Ціни на свиней забійних кондицій в Україні зміцнюються третій тиждень поспіль. Так, у ході минулих торгів котирування на ринку живця зміцнилися на 1-2 грн/кг чи у середньому на 2,2%.
Ціни на свиней забійних кондицій в Україні зміцнюються третій тиждень поспіль. Так, у ході минулих торгів котирування на ринку живця зміцнилися на 1-2 грн/кг чи у середньому на 2,2%.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
У 2024 році виробництво ріпаку в Україні може лише незначно поступитися врожаю 2023 року, склавши близько 4,3 млн тонн, що на 4% вище попередньої оцінки, проте на 7% нижче показника 2023 року.
У 2024 році виробництво ріпаку в Україні може лише незначно поступитися врожаю 2023 року, склавши близько 4,3 млн тонн, що на 4% вище попередньої оцінки, проте на 7% нижче показника 2023 року.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
Польські аграрії з організації «Польське ошукане село» у Підкарпатському воєводстві з 9-ї ранку четверга на 48 годин заблокували рух вантажівок біля ПП «Медика-Шегині» та «Корчова-Краківець» із вимогами до уряду Польщі виконати зобов'язання, зокрема, щодо надання доплат до окремих видів агропродукції.
Польські аграрії з організації «Польське ошукане село» у Підкарпатському воєводстві з 9-ї ранку четверга на 48 годин заблокували рух вантажівок біля ПП «Медика-Шегині» та «Корчова-Краківець» із вимогами до уряду Польщі виконати зобов'язання, зокрема, щодо надання доплат до окремих видів агропродукції.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
В червні поточного року має розпочатися будівництво інтермодального «сухого порту» Horonda Platform в с. Горонда Закарпатської області.
В червні поточного року має розпочатися будівництво інтермодального «сухого порту» Horonda Platform в с. Горонда Закарпатської області.
18 квітня 2024
 18 квітня 2024
Збитки сільського господарства через втрати ґрунтів внаслідок воєнних дій лише в Харківській області складають майже 37 мільярдів гривень.
Збитки сільського господарства через втрати ґрунтів внаслідок воєнних дій лише в Харківській області складають майже 37 мільярдів гривень.
18 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.