Імпорт продуктів та кормів: процедури контролю

Імпорт продуктів та кормів: процедури контролю

/ У правовому полі / Середа, 12 лютого 2020 15:00

Правові процедури встановлення спеціальних умов ввезення харчових продуктів та кормів в Україну.

Відповідно до приписів чинного законодавства України, у разі спалаху на території іншої країни хвороб, внесених до списку хвороб, затвердженого Міжнародним епізоотичним бюро, чи інших хвороб, які становлять загрозу для здоров’я людини та/або тварини, або у разі виявлення таких хвороб у вантажі з продуктами, Держпродспоживслужба може:

  • встановити заборону на ввезення (пересилання) вантажів із продуктами з усієї території зазначеної країни або її окремої частини (зони або компартмента) та, за необхідності, з країни транзиту;
  • запровадити спеціальні умови щодо вантажів із продуктами, які надходять зі цієї країни або її окремої території (зони або компартмента).

 

Зазначені заходи спрямовані на забезпечення продовольчої безпеки України та регулюються Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18 травня 2017 року, а також Порядком встановлення спеціальних умов імпорту харчових продуктів та кормів, який затверджений відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2019 року № 869. Встановлення спеціальних умов імпорту є засобом усунення чи зменшення до прийнятного рівня загрози для здоров’я людини та/або тварини, пов’язаної із ризиком наявності небезпечного фактору у вантажі, що ввозиться (пересилається) на митну територію України.

Спеціальні умови ввезення харчових продуктів та кормів встановлюються з урахуванням інформації, наданої компетентним органом країни-експортера та після результатів державного контролю, здійсненого компетентним органом України у відповідній країні-експортерові.

Держпродспоживслужба на підставі результатів державного контролю вантажів з харчовими продуктами та кормами, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, якими встановлено невідповідність харчових продуктів або кормів з інших країн, інформації, отриманої від компетентних органів країн-експортерів, наукових установ та відповідних міжнародних організацій, членом яких є Україна, а також результатів державного контролю, здійсненого компетентним органом України у відповідній країні-експортерові, здійснює оцінку відповідного ризику та у разі перевищення ним прийнятного рівня подає протягом п’яти робочих днів пропозиції до Мін­економіки щодо необхідності встановлення спеціальних умов імпорту.

Пропозиції Держпродспоживслужби про необхідність встановлення спеціальних умов імпорту містять відомості про:

1) інформацію, що стала підставою для подання пропозицій;

2) інформацію про небезпечний фактор, наявність якого у вантажах з харчовими продуктами та кормами, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, є підставою для подання пропозицій;

3) вид харчових продуктів та/або кормів, щодо яких існує загроза наявності небезпечного фактору, із зазначенням опису товару та коду згідно з УКТЗЕД;

4) кількість вантажів із харчовими продуктами та кормами, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, які за результатами державного контролю на кордоні визнано небезпечними через наявність у них відповідної загрози;

5) кількість випадків виявлення відповідного небезпечного фактору в харчових продуктах або кормах, що походять з інших країн та були ввезені (переслані) у встановленому порядку на митну територію України;

6) інформацію про інші країни, які встановили спеціальні умови імпорту у зв’язку із загрозою наявності відповідного небезпечного чинника в імпортованих ними вантажах з харчовими продуктами та кормами;

7) вид (види) спеціальних умов імпорту, які необхідно встановити для усунення чи зменшення до прийнятного рівня загрози наявності у вантажах небезпечного фактору.

 

Мінекономіки протягом п’яти робочих днів розглядає пропозиції Держпродспоживслужби стосовно запровадження спеціальних умов імпорту та ухвалює рішення про встановлення або відмову у встановленні спеціальних умов ввезення. Таке рішення оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінекономіки в день його ухвалення та надсилається до Держпродспоживслужби.

01 02 416 417 82

Спеціальні умови імпорту харчових продуктів та кормів можуть бути встановлені як для одного виду харчового продукту або корму, так і для групи харчових продуктів або кормів. Вони можуть запроваджуватися щодо країни, її окремої території (зони або компартмента), групи країн. Такі умови встановлюються на основі оцінки ризику, якою підтверджується наявність відповідної загрози для здоров’я людини та/або тварини, та можуть включати:

1) Затвердження переліку країн-експортерів, з яких дозволяється ввезення (пересилання) на митну територію України вантажів з окремими видами харчових продуктів та кормів. Країна-експортер (її окрема територія) вноситься до переліку у разі надання компетентним органом належних гарантій щодо відповідності (еквівалентності) її системи державного контролю законодавству України.

2) Затвердження спеціальних форм міжнародних сертифікатів, якими повинні супроводжуватися вантажі з окремими видами харчових продуктів та кормів.

3) Встановлення особливих умов імпорту вантажів з окремими видами харчових продуктів та кормів, а саме:

а) проведення діагностичних досліджень стосовно тварин, з яких отримано харчові продукти та корми тваринного походження, та/або умов їх вакцинацій та/або карантинування;

б) методи обробки та/або переробки харчових продуктів та кормів залежно від території їх походження (країна, її окрема територія, зона або компартмент);

в) обов’язковість ввезення вантажу через призначений прикордонний інспекційний пост або призначений пункт пропуску на державному кордоні України;

г) обов’язковість проведення лабораторного дослідження (випробування) відібраного з вантажу зразка та супроводження вантажу відповідним висновком (звітом) акредитованої лабораторії;

д) обов’язковість іншого заходу за умови, що такий застосовується хоча б однією країною-експортером щодо вантажів, які ввозяться (пересилаються) на її територію, або якщо такий захід рекомендований відповідною міжнародною організацією, членом якої є Україна.

 

Інформація про спеціальні умови щодо вантажів з продуктами, які надходять з відповідної країни або її окремої території (зони або компартмента), оприлюднюється на офіційному веб-сайті Держ­продспоживслужби в день їх запровадження.

Держпродспоживслужба веде облік інформації, необхідної для оцінки ефективності встановлених спеціальних умов імпорту. Зазначена інформація надається Мін­економіки щокварталу, не пізніше десятого числа наступного за звітним періодом місяця, з пропозиціями щодо продовження застосування або скасування спеціальних умов імпорту. За результатами розгляду наданих Держпродспоживслужбою інформації і пропозицій, Мін­економіки надає висновок щодо продовження застосування або скасування спеціальних умов імпорту.

Рішення про скасування спеціальних умов імпорту ухвалюється Мінекономіки протягом п’яти робочих днів після отримання відповідних пропозицій від Держпродспоживслужби. Повідомлення про скасування спеціальних умов імпорту оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінекономіки в день його ухвалення.

 

Т. О. КОВАЛЕНКОдоктор юридичних наук,
професор Київського національного університету
імені Тараса Шевченка

 

 12 квітня 2024
Станом на 12 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 1 млн 260 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 12 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 1 млн 260 тис. га зернових та зернобобових культур.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.