Птахи «в прольоті»

/ Зберігання / Середа, 17 лютого 2016 14:01
Ірина ГЛОТОВА, спеціально для "АС"
Агровиробники визнають, за останні роки проблема заселення підприємств та об’єктів сільгоспризначення дикими птахами стала як ніколи актуальною — їх побільшало мінімум на 20%. Причому, якщо раніше основну шкоду пернаті наносили плантаціям та елеваторам, де зберігалось зерно, то на сьогодні на небажаних «гостей» скаржаться на тваринницьких та птахофермах, заводах і підприємствах харчового напряму. У причинах цієї ситуації та можливих варіантах її усунення, а також про те, чи дійсно диких птахів можна віднести до серйозних «ворогів» сільгоспвиробника — давайте розбиратись разом.

 

Якщо раніше заходам із протидії диким птахам увага практично не приділялась, то сьогодні власники господарств вже переконались — втрати від заселення птахів незаперечні. Будь-які види птахів, від голубів і горобців до більших за розмірами особин при доступі до сховищ зернових мас, які можуть тимчасово розташовуватися у доступних місцях та на відкритих майданчиках, швидко знищують велику кількість зерна. Для розуміння масштабів шкоди наведемо приклад — лише за один день горобець здатен з`їдати до 12 г зерна, а що вже говорити, коли йдеться про сотні пернатих?
 
Незважаючи на це, птахи все ж не є безумовними шкідниками. Їх користь у природі величезна, і далеко не всіх їх треба знищувати, а тим більше відстрілювати. Є, як мінімум, декілька методів позбутися птахів на підприємстві гуманним шляхом. Оскільки ця сфера діяльності вельми специфічна, розібратися у ній непідготовленій людині досить важко. Наведені нижче відомості зможуть слугувати первинними орієнтирами у цьому напрямі.
 
У чому шкода?
Птахи переносять смертельні інфекції, такі як гепатит, сифіліс, туберкульоз, «пташиний грип» та інші небезпечні захворювання. Сильно забруднюють і псують зернові запаси у сховищах. Також можуть постраждати й інші продукти. Небезпека від птахів приховується і в будуванні ними гнізд на лініях електропередач. На посівах через їх нашестя утворюються порожні колоски, оскільки вони вміло викльовують з них зерна, а на плантаціях ворони можуть за годину з’їсти чи не тонну ягід. «Завдяки» голубам і горобцям у склади проникають різні шкідливі комахи, зокрема і кліщі, а весь урожай піддається небезпеці забруднення екскрементами, і як наслідок — якісні показники збіжжя падають.
 
Склади та елеватори
Склади й елеватори облаштовуються таким чином, щоб максимально не допустити можливість проникнення горобців і голубів всередину приміщення. Обов’язково необхідно перевірити дах — він повинен щільно прилягати до стін приміщення, слід перевірити на наявність невеликих отворів, де можуть заховатися птахи.
 
Другим моментом може бути проектування деяких елементів інженерних конструкцій, наприклад, карнизів дахів. Якщо карнизи встановлювати під кутом 45, а не 90 градусів по відношенню до стін (як це робиться зазвичай), то це істотно знизить привабливість цих місць для гніздування ластівок (що є великою проблемою на багатьох підприємствах).
 
Вікна у складах повинні бути із сіткою, і під час здійснення різних робіт їх слід закривати. Зерно, яке зберігається на відкритому майданчику, обов’язково має укриватися брезентом. Якщо раптом зерно розсипалося, то територію слід обов’язково очищувати, не залишати цю «здобич» для птахів та мишоподібних гризунів. Слід ретельно стежити за загальним санітарним станом об’єкта — не допускати відкритого зберігання поживних речовин, харчових відходів тощо.
 
Доцільно також намагатися не допустити зведення гнізд у місцях зберігання зерна, і проводити заходи щодо їх усунення. Нерідко на великих елеваторних об`єктах також спеціально заводять хижих птахів — соколів або яструбів, аби мінімізувати проблему із небажаними пернатими.
 
Птахокомплекси та твариницькі ферми
Як правило, основні виробничі приміщення, в яких перебуває маточне поголів’я і молодняк, не вимагають додаткового захисту, а за необхідності тут слід застосовувати прості механічні перешкоди. Це можуть бути решітки або сітки з дрібними отворами (рекомендований розмір не більше 2,5 х 2,5 см) на вхідних і вихідних вентиляційних отворах, подвійні двері, що відкриваються по черзі, та інші перешкоди, що фізично заважають проникненню птахів.
 
Найбільш гострі ситуації пов’язані з такими технологічними ланками, як ділянки приймання і збереження кормів, на яких мають місце неприпустимі контакти диких птахів із кормовими компонентами. Подальша підготовка сумішей до згодовування найчастіше не передбачає будь-якої додаткової обробки, спрямованої проти патогенних мікроорганізмів, тому існує висока небезпека передачі збудників із кормом поголів’ю. Тому на вищезазначених ділянках заходи з протидії диким птахам особливо необхідні.
 
Втрати (навіть мінімальні) неминучі при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт, а вони є потужним стимулом для збільшення присутності диких птахів. Тому першими кроками на шляху захисту територій птахоферм повинні стати пошук і реалізація заходів щодо скорочення таких втрат (реконструкція приймальних ділянок, ретельне прибирання та ін.), і повна ліквідація шляхів проникнення птахів на склади. Потрібно розуміти, що чисельність птахів, які вас відвідують, безпосередньо залежить від обсягу доступного для них кормового «ресурсу».
 
Методи та заходи протидії птахам
Сучасними та гуманними способами протидії небажаним птахам є біоакустичні та ультразвукові відлякувачі.
 
Біоакустичний метод реалізується за допомогою технічних пристроїв, що транслюють крики «лиха» і «тривоги». З цією метою записуються крики реальних птахів в екстремальних для їхнього життя умовах (наприклад, при нападі хижака). Здатність розпізнавати ці сигнали птахи успадковують від своїх батьків і відповідно реагують, перестаючи наближатися до джерела таких звуків. Найбільш ефективне використання біоакустичних приладів у місцях, де птахи ночують або відпочивають протягом дня, наприклад на дахах, у місцях годівлі та гніздування. Зверніть увагу, що біоакустичний метод вимагає підкріплення, що полягає у паралельному застосуванні інших засобів.
 
Панель управління таких біо­акустичних відлякувачів дозволяє програмувати кількість сигналів в одній трансляції, їх гучність, тривалість пауз між трансляціями, час доби. Усі модифікації цієї серії мають захист від опадів, малу потужність, електроживлення здійснюється від мережі 220 В або 12 В. Сигнали, записані в електронну пам’ять приладу, також мають свою специфіку: наприклад, для відлякування сірої ворони краще використовувати крик сірої ворони, проти горобця — крики горобця і т.д.).
 
Аби протидіяти ефекту звикання, у приладі може бути передбачений режим випадкових пауз, а також декілька динаміків, з яких різні сигнали лунають по черзі. Таке переміщення джерела звуку дизорієнтує птаха.
 
Ще один тип обладнання — ультразвуковий. Такі пристрої транслюють звукові сигнали з малими проміжками, працюють на частотах, що не сприймаються людиною, і створюють дуже високий звуковий тиск. Птахи, відчуваючи постійний дискомфорт, намагаються покинути зону роботи приладу. Ультразвукові трансляції не мають вибірковості і впливають на всі види птахів.
 
На невеликих майданчиках, де птахи намагаються харчуватися, добре зарекомендували себе ультразвукові прилади із діапазоном 21-25 кГц, звуковим тиском до 112 дБ. Електроживлення здійснюється від мережі 220 В або 12 В. Крім блоків управління і живлення, до складу приладу входять два випромінювача з трьома динаміками кожен. Прилади призначені для використання у закритих приміщеннях, а також під навісами.
 
Для підвищення ефективності застосування тих чи інших засобів слід застосовувати комплексний підхід. У цьому випадку біоакустичне й ультразвукове обладнання може застосовуватися в комплексі. Крім того, дія будь-якого з приладів може підкріплюватися застосуванням візуальних засобів відлякування: різних форм зі світловідбиваючого матеріалу, опудал тощо.
 
Застосування візуальних засобів дієве на відкритих і напіввідкритих майданчиках, де вони постійно перебувають під дією вітру, тобто у хаотичному русі, що є додатковим ефектом впливу на птахів.
 
Алгоритми захисту від небажаних птахів
Для того щоб повністю відлякати докучливих птахів від зерносховищ та інших сільськогосподарських об`єктів, необхідно проводити наступні профілактичні заходи:
 
  • Поставити на вікна сітки, на двері в склади дротяні сітки, використовувати пташиний клей, рухомі конструкції, спіралі.
  • Повністю перевірити приміщення на наявність різних отворів і закрити їх.
  • Виключити місця гніздування птахів — не допускати утворення ніш.
  • Провести повне очищення території від різного мотлоху та відходів.
  • Застосовувати фумігацію приміщень (ні в якому разі не проводьте ці заходи самостійно — краще довіртесь професіоналам).
  • Використовувати репеленти та візуальні, шумові, ультра­звукові перепони.

Коментар фахівця
 
Олександр ЧОВАНорнітолог компанії «ЮПЕКО»
На відміну від боротьби з іншими шкідниками, контроль птахів не використовує винищувальних заходів — головний напрям у захисті від птахів полягає у відлякуванні їх від об’єктів.
 
Відлякування засноване на знанні біології та поведінки цих тварин і полягає у створенні дискомфортної або неприйнятної для птахів умов в місцях їх небажаного перебування. Це досягається різними технічними методами.
 
Птахи мають розвинений інтелект — обдурити їх складно, особливо, якщо обманом ми намагаємося перекрити доступ птахів до особливо важливих для них ресурсів. Тому пристосування, засновані на обмані: акустичні відлякувачі, громогармати, різні опудала та імітації хижаків, або навіть використання реальних хижаків через певний час, викликають звикання і швидко втрачають ефективність. Тому не зайвим буде використання загороджувальних сіток, додаткових дверей у приміщеннях тощо. Тобто у будь-якому разі краще комбінувати декілька методів.
 
Слід зазначити ще одну дуже важливу обставину,яка часто упускається санітарними службами підприємств. Це важливість профілактичних заходів. З птахами легко боротися при малих рівнях орнітологічного навантаження — коли у птахів немає особливо сильної мотивації знаходиться на об’єкті. Тому не забувайте про гігієну приміщень та про те, що у них немає бути для птахів поживи.
 
І наостанок. Слід розуміти, що пристрої для відлякування мають бути встановлені лише спеціалістами, які мають у цій царині і досвід, і все необхідне обладнання високої якості.
 
На українському ринку вже встигли з`явитися недобросовісні компанії, які намагаються у будь-який спосіб збагатится, не піклуючись про подальшу долю об’єкта, за який вони беруться. Зокрема, створена декілька місяців тому компанія «Украгрохімтрейд» вже встигла нанести збитків та шкоди аграріям, використовуючи несертифіковане обладнання, неякісні контрафактні препарати для фумігації приміщень, та продаючи товари за підробними документами. Не дивлячись на те, що вони не мають фахівців у цій галузі, є кілька кримінальних проваджень щодо керівників компанії через крадіжки майна та документів, підробку документів, це не заважає їм «замилювати очі» порожніми обіцянками та за рахунок демпінгу заволікати клієнтів. Проте реальна робота свідчить, що збитки, нанесені недобросовісними виконавцями, значно більші.
 
Тож застерігаю вас не робити собі лиха — працюйте лише із перевіреними компаніями, які встигли зарекомендувати себе на ринку. Перш ніж допустити їх до роботи перевірте наявність всіх дозвільних документів, запитайте рекомендації вже існуючих клієнтів, перевірте фінансову стабільність компанії, розпитайте, про технології та засоби, якими планує працювати потенційний постачальник, і лише тоді підписуйте договори. Так, на це буде потрібно витратити трохи більше часу, ніж на порівняння цін, але ви зможете врешті-решт зекономити гроші компанії.

 

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.