Збережемо зерно цілим та неушкодженим

/ Зберігання / Четвер, 06 жовтня 2016 14:00
Олена ГОРЩАРканд. с.-г. наук, старший науковий співробітник
ДУ Інститут зернових культур НААН України
Зерно різного призначення слід зберігати окремо одне від одного, що дає можливість притримуватись окремої стратегії для кожної категорії.

 

Зерно зберігається у силосі
(бункер, контейнер)
Майже ідеальні умови. Досить добра герметизація, що дозволяє проводити високоякісну фумігацію. Є можливість здійснювати переміщення зерна з метою охолодження. Якщо виникає потреба позбавитись шкідників у середині зерна за таких умов, це можна здійснити механічним способом — охолодити зерно шляхом транспортування з одного силосу в другий. Для цього завжди необхідно мати напоготові хоча б один порожній, вільний від шкідників, силос. Якщо температура повітря вище 5–10 оС, треба застосовувати або фумігацію, або обробку інсектицидними препаратами. Слід зауважити, що температура 5–10 оС майже критична. Тобто, з одного боку, більшість шкідників вже впадають у сплячку, не розмножуються, не живляться, майже не рухаються. З іншого, ефективність газоутворювальних препаратів (фосфід алюмінію, фосфід магнію) за цих умов дуже слабка, утворення газу уповільнюється. Тому за температури 5–10 оС єдиним достатньо ефективним заходом, на нашу думку, є обробка інсектицидами контактної дії аерозольним, або вологим способом.

Зерносховище
Зерносховище має відповідати технічним і санітарним вимогам, тобто розташоване на сухому, ізольованому від ґрунтових вод місці, відсутні отвори та щілини, обмежена можливість проникнення гризунів і птахів. Зовсім не припустима можливість потрапляння дощу або снігу. Зерносховище потрібно звільнити від зерна, що в ньому зберігалось, та зернових розсипів, відходів, сміття та очистити місця, де оселяються і накопичуються комірні шкідники (підлогу, стіни, опорні стовпи, балки, кутки, пази, щілини, підпілля, тару, інвентар, обладнання), та прискладську територію. Зметені зразки аналізують на наявність шкідників і роблять висновки щодо необхідності дезінсекції. Зібране сміття вивозять і знищують (спалюють або закопують). Приміщення складів провітрюють, просушують, білять розчином хлорного вапна та проводять їх дезінсекцію.

Знезараження незавантажених зерносховищ хімічними препаратами є профілактичним заходом, оскільки зерно в складі відсутнє і, одночасно, винищувальним відносно тих шкідників, які є в наявності в приміщенні, обладнанні на прискладській території. Якщо приміщення достатньо герметичне, можна застосувати газоутворюючі фуміганти. Але треба зауважити, що ви не матимете доступу в приміщення протягом 15–20 діб. Відповідно до технології потрібно 5–10 діб (залежно від температури повітря) на фумігацію, та 7–10 діб на дегазацію і провітрювання. Якщо вас влаштовують ці умови — метод достатньо дієвий. Якщо ні — застосовуйте обробку інсектицидними препаратами. Допуск людей і завантаження складів дозволяється при використанні Карате 050 ЕС, к. е., (лямбда-цигалотрин, 50 г/л) — 0,4 мл/м²; через 72 год., Фастаку, к. е., (альфа-циперметрин, 100 г/л) — 0,2 г/м²; — через 20 днів, інших препаратів — через 24 год.

Зерно зберігається насипом
на підлозі або в мішках
Фумігують його одночасно з приміщенням (за умов герметичності), а також під газонепроникними синтетичними плівками чи брезентами. В герметичних складах при висоті насипу зерна не більше 1,5 м його не накривають, а розраховують витрату фуміганта на весь обсяг сховища. Над насипом зерна або штабелем мішків роблять каркас зі щитів, дощок та іншого підсобного матеріалу з таким розрахунком, щоб між поверхнею зерна і плівкою чи брезентом залишався простір 20–30 см для випаровування фумігантів. Якщо проведення фумігаційних робіт неможливе (недостатня герметичність складу, його відстань від житлових приміщень менше 50 м) застосовують дезінсекцію інсектицидами. Зерно, яке потрібно звільнити від наявних шкідників та уберегти від повторного заселення, переміщують за допомогою стрічкового транспортера. Над транспортером монтується пристрій зі спеціальними розпилюючими форсунками, за допомогою яких на зерно наноситься інсектицид у вигляді дрібнодисперсної робочої рідини за витрати 500 мл на 1 т зерна. Невеликі партії зерна (при зберіганні в засіку 20–30 т) можна надійно захищати від шкідників за допомогою пошарової обробки поверхні насипу інсектицидами. Робочий розчин препарату наноситься на кожний шар зерна товщиною 0,3–0,5 м. В разі зберігання зерна в мішках — необхідно утворити захисний шар шляхом нанесення розчину інсектициду на поверхню мішків.

Зберігання зерна в поліетиленових
мішках-рукавах, які розміщуються
на відкритій території
Основний складник мішка — поліетиленова плівка, стійка до дії ультрафіолетового випромінювання. Рукави мають три шари: білий, потім чорний і чорний екструдований. Верхній шар рукава білий, що зроблено з метою досягнення максимального відбивання сонячного світла і тим самим теплового випромінювання. Наявність у складі плівки ультрафіолетових добавок перешкоджає дії цього спектру променів на продукцію, що зберігається. Рецептура виробу максимально адаптована до погодно-кліматичних умов.

Основний принцип технології зберіганні в рукавах полягає у його герметичності. Рукав після заповнення щільно закривається з обох кінців, і, тим самим, припиняється доступ кисню. В процесі «дихання» зерна, а також комах і грибків, які потрапляють у рукав разом із зерном, концентрація кисню зменшується, а вуглекислого газу збільшується. Таким чином, автоматично вибудовується оптимальне середовище для зберігання. Внаслідок нестачі кисню комахи і грибки в рукаві гинуть. Тривалість зберігання суттєво залежить від вологості закладеного зерна.

Строки зберігання
Довгострокове зберігання. Якщо потрібно зберігати зерно тривалий час (від декількох місяців), слід обирати обробку інсектицидами. Вони, можна сказати, «консервують» зерно. З одного боку, знищують наявних шкідників, з іншого — утворюють бар’єр від нового заселення. Для «консервування» слід провести пошарову обробку зерна розчином інсектициду. Застосовується спосіб вологої, або аерозольної обробки.

Тимчасове зберігання. Якщо зерно зберігається тимчасово, з регулярними виїмками, слід боротися зі шкідниками фізико-механічними засобами (сепарування, проморожування, охолодження) або застосовувати препарати, які швидко розкладаються.

Фумігація газоутворювальними препаратами знищує шкідників, які присутні, але не забезпечує тривалий захист від можливості заселення вдруге.

Призначення зерна
Зерно різного призначення слід зберігати окремо одне від одного, що дає можливість притримуватись окремої стратегії для кожної категорії.

Зберігання продовольчого та фуражного зерна. У разі обробки продовольчого та фуражного зерна доцільніше застосовувати інсектициди у яких норми витрати наближені до МДР (максимально дозволеного рівня), застосовувати препарати біологічного походження, або обмежитися фізико-механічними методами. Препарати Актеллік (16 г/т) та Простор (15 мл/т) можна застосовувати для знезараження продовольчого, фуражного та насіннєвого зерна (табл. 1).
 

Зберігання 
насіннєвого зерна
Дозволено проводити обробку насіннєвого зерна з використанням дозволених інсектицидних препаратів (табл. 1).
 
Техніка безпеки при
знезаражуванні складів та зерна
Фумігацію проводити лише в герметичних приміщеннях, що розташовані на відстані не менше 50 м від жилих і 30 м від виробничих приміщень, службових будівель і шляхів сполучення.
 
Фумігацію дозволяється проводити за температури повітря у приміщенні не нижче 10 і не вище 35оС, сили вітру не більше 7 м/сек.

Всі об’єкти перед знезараженням герметизують, з приміщень виносять воду, продукти харчування, хімічні речовини. Після застосування відповідних препаратів двері закривають на замок й герметизують клейовою стрічкою.

На знезаражуваній території суворо забороняється користуватися відкритим вогнем, палити, вживати їжу й воду. На межі зони знезаражування встановлюють попереджувальні знаки та забороняючи знаки безпеки.

Після знезаражування проводять дегазацію приміщень шляхом провітрювання, після якої вміст шкідливих речовин у повітрі не повинен перевищувати ГДК. Влітку на ніч всі двері й вікна закривають, а вранці відкривають на весь день. За температури повітря нижче –15 оС слід при закритих дверях і вікнах підвищити температуру в приміщенні на 2–5 оС вище тієї, яка була при газації, потім провітрити приміщення до повного видалення фуміганта. За фумігації зерна й зерно продукції дегазація триває довше, закінчення її встановлюють залежно від вмісту залишкових кількостей фуміганта в продукції.

Усі роботи, пов’язані з пестицидами, виконують особи, що мають досвід та під керівництвом спеціалістів із захисту рослин. Перед початком робіт щороку всі особи, зайняті на роботах із хімічними препаратами, проходять медичний огляд, а на місцях— інструктаж із техніки безпеки при роботі з пестицидами. Підлітки до 18 років, жінки, що годують немовлят, і вагітні жінки до роботи з пестицидами не допускаються. Особи, що працюють з пестицидами, зобов’язані суворо дотримуватись правил особистої гігієни. Під час роботи забороняється їсти, пити й курити. Це можна робити під час відпочинку в спеціально відведеному місці на відстані не менше як 100 м з навітряного боку від площі, яку обробляють, і місць приготування розчинів. Перед цим треба зняти спецодяг і ретельно вимити з милом руки і обличчя. Сторонніх осіб у місцях роботи з пестицидами не повинно бути. Працювати з пестицидами можна не більше шести годин. У дні робіт особи, що працюють з ними, забезпечуються спецхарчуванням — молоком.

Після закінчення роботи спецодяг старанно очищають, дотримуючись правил техніки безпеки, і залишають його в спеціально відведеному місці. Брати його додому забороняється. Знешкоджують тару, спецодяг, взуття, транспорт, а також ліквідовують залишки застарілих пестицидів згідно з чинними інструкціями та санітарними правилами.

 

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.