Цими документами є проект закону № 3043 від 7.09.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо боротьби з фальсифікацією молочних продуктів)», а також його альтернатива - проект закону № 3043-1 від 23.09.2015 р «Про внесення змін до Закону України «Про молоко та молочні продукти» (щодо молоковмісних продуктів).
Актуальність документів мотивується тим, що сьогодні на ринку України збільшилася кількість продукції, при виробництві якої замість натуральних інгредієнтів було використано дешеві замінники складових молока. «…поряд з традиційними молочними продуктами на полицях торгових мереж з’явилися дуже схожі з ними продукти, які, однак, не мають відповідної харчової цінності – продукти з невластивими раніше добавками: рослинними (пальмовими) жирами, штучними барвниками та іншими інгредієнтами і складниками, що додаються для зменшення собівартості продукції. При цьому такі продукти реалізуються разом із звичайними молочними продуктами та мають маркетингові назви-запозичення типу: «молочний продукт», «сирний продукт», «сметанка», «сирочок», і при цьому незначно відрізняються за ціною», - йдеться в пояснювальній записці до проекту закону №3043-1.
На думку авторів документів, це не тільки порушує правила добросовісної конкуренції між традиційними виробниками молочних продуктів і ти, що використовують дешеві замінники складових молока, а й порушує право споживачів на отримання достовірної інформації про продукт для здійснення вільного вибору до їхніх потреб.
Для розв’язання цих проблем проекти закону передбачають впровадження таких основних нововведень:
- вводять до Закону України «Про молоко та молочні продукти» терміну «молоковмісні продукти»;
- встановлюють вимоги до роздрібних продажів молоковмісних продуктів;
- встановлюють вимоги до пакуванню та маркуванню молоковмісних продуктів;
- забороняють продаж тих молоковмісних продуктів, що мають у своєму складі менше 50% молочних жирів;
- вводять штрафи за порушення правил виробництва та маркування молоковмісних продуктів;
- вводять штрафи за порушення встановленого мінімально допустимого рівня закупівельних цін на молоко та молочну сировину.
«Запропоновані зміни, на думку авторів законопроектів, забезпечують створення правових умов для прозорої та ефективної діяльності виробників молочної продукції різних видів, а також повне і достовірне інформування споживачів про придбану ними продукції», - йдеться в повідомленні аграрного комітету ВРУ.