Про це повідомив аналітик аграрного ринку Ярослав Левицький, ПроАгро.
"Такий обсяг збору дозволить забезпечити бездефіцитний баланс споживання, призведе до скорочення імпорту і знизить внутрішні ціни на гречку до 12 тис. грн/т після завершення збиральної кампанії з поступовим її збільшенням протягом сезону максимально до 14-15 тис. грн/т.", - зазначає експерт.
У 2015/16 МР, Україна імпортувала майже 7,8 тис. т гречки - більше, ніж будь-коли раніше. Основний обсяг зернової культури був ввезений у кінці сезону на тлі дефіциту внутрішньої пропозиції цієї культури. Так, у травні і червні цього року, коли внутрішні ціни попиту на гречку досягли небувалих значень - 19-20 тис. грн/т, а відпускні ціни на гречану крупу зросли до 32-34 тис. грн/т, в Україну було завезено 0,9 тис. т і 1,5 тис. т зернової культури відповідно.
Нинішнє підвищення цін на гречку, що залишило далеко позаду попередню «гречану кризу» 2010 року, було викликане скороченням виробництва зернової культури.
"У минулому році гречки в Україні було засіяно всього 132,2 тис. га, урожай вдалося зібрати з 127,7 тис. га. При середній врожайності культури 10 ц/га її валовий збір лише трохи перевищив 128 тис. т при потребі внутрішнього споживання від 150 тис. т. Настільки великий розрив між виробництвом й обсягом споживання вже з другої половини сезону почав стимулювати зростання цін на гречку і готову крупу, який додатково був підігрітий спекуляціями на дефіциті", - додав Левицький.
Подорожчання гречки, вирощування якої в останні роки для багатьох виробників було малоприбутковим, якщо не збитковим, спонукало їх у цьому році збільшити посівні площі під зерновою культурою. Крім того, в областях сільгосппідприємствам і фермерам виплачували по 500 грн. дотації за кожен гектар, засіяний гречкою. У результаті під урожай 2016 року аграрії засіяли цією культурою близько 150 тис. га.





