
Які ще рекорди можуть бути поставлені цьогоріч, на яких «дріжджах» зростає проект, нам розповів Павло Штутман, голова галузевого об'єднання «Украгромаш», яке є одним з організаторів заходу.
Для початку — трохи цифр. Загальна виставкова площа Agroexpo перевищить 100 тис. кв. м, в 2017-му стануть більшими і відкриті, і закриті майданчики. На нові місця в павільйоні перебереться автомобільна експозиція «Автоленд». Закінчено будівництво капітальної конференц-зали на 300 місць, є ще дві менші — тут будуть проходити заходи насиченої ділової програми. На тисячу з лишком квадратних метрів збільшена площа тваринницького павільйону.
— Сьогодні ми вже деяким претендентам на участь у виставці відмовляємо, — констатує Павло Штутман. — Беруть 300 кв. м, хочуть 600 — вже немає. Справа в концепції виставки: ми не заробляємо гроші, а створюємо зручний майданчик для українських аграріїв, з одного боку, і для виробників сільськогосподарської техніки — з іншого. Розміри виставки і вартість площі дозволяють показати всю свою техніку будь-якому маленькому заводу з невеликою виручкою. Він може взяти стільки площі, скільки йому необхідно. Особливо гостро стоїть питання широкозахватної техніки. На сьогодні тільки на Agroexpo площа дозволяє повноцінно показати машини з 16 або 21 м захвату.
- Виставка в основному збільшується за рахунок операторів імпортної техніки?
— Ні, розширюють площі експозицій і вітчизняні, і імпортні. Але, звичайно, активніше сюди входять нові західні бренди, дуже непогані. Тому за ініціативи асоціації «Украгромаш», Міністерства аграрної політики та продовольства України, а також інших організаторів і була створена ця виставка, щоб українські машинобудівники отримали рівні можливості. Наприклад, ті ж київські виставки були вже не по кишені вітчизняним учасникам. За останні 5 років ситуація покращилася, наші компанії зміцніли, перш за все ті, які виробляють посівну, грунтообробну техніку, техніку для захисту рослин. Мені приємно усвідомлювати, що це відбувається у тому числі завдяки створенню такого незалежного майданчика, який не обмежений «майновим цензом». При доларі по 8 максимальна ціна квадратного метра була близько 70 грн і знижувалась до 30 за принципом «більше орендуєш — дешевше отримуєш». Сьогодні — максимум 160 грн і знижується до 80. У столиці — мало землі і багато грошей, у нас — навпаки.
- П’ять років — перший серйозний ювілей, які віхи хотілося б відзначити?
— Ну ось, 5 років — 100 тис. м. Я вважаю, це серйозно. Спочатку навіть собі не уявляв, що ми зможемо утричі обігнати інші виставки. Наступного року буде більше — площі дозволяють. Коли ми побудували тваринницькі павільйони, нам було складно їх заповнити — люди, компанії не знали, наскільки це цікаво. Цьогоріч вони були заповнені ще два місяці тому. Великий плюс дають польові демонстрації — користуються величезним успіхом і з боку компаній, і з боку аграріїв. Тут можна подивитися, як техніка працює безпосередньо в полі. У нас діє «Покровський ярмарок», я його сам із задоволенням відвідую. Це такий реальний український народний колорит. Це завжди дуже цікаво.
- Ви нічого не сказали про прибуток — виставка вже почала його приносити?
— Ніякого прибутку немає, навпаки, є окремі статті витрат, які не окуповуються. Прибуток не є метою, мета — створити комфортне середовище. Якщо ми почнемо рахувати прибутки, Agroexpo перейде в формат «камерних» виставок, де один квадратний метр у павільйоні може коштувати 200 євро. І, знову ж таки, наші сільгоспмашинобудівники залишаться без майданчика, де можна показати всю свою техніку. Аграрії теж втратять майданчик, де вони зможуть побачити все, що представлено на українському ринку.
- Що принципово нового побачимо на Agroexpo-2017?
— Побачимо стронгмен-шоу під керівництвом Василя Вірастюка. Його організатори погодилися взяти участь і поставити черговий рекорд на нашому майданчику з пересування сільськогосподарської техніки.
Нагадаймо, у минулому році загальна площа експозицій Міжнародної агропромислової виставки Agroexpo становила 88 300 кв.м. У виставці взяли участь 470 профільних компаній і відвідало 20 700 осіб.





