Володимир Ярошенко: «Останні п’ять років вирощую кукурудзу для енергетичних потреб»

Володимир Ярошенко: «Останні п’ять років вирощую кукурудзу для енергетичних потреб»

/ Актуальна розмова / Середа, 21 лютого 2024 17:05

Вже більше 30 років у СФГ «Ярошенко» на Полтавщині вирощують на 110 га органічну продукцію для виготовлення дитячого та дієтичного харчування. У господарстві не ораний жоден шматочок землі – практикують чизельний обробіток. Останніми роками сіють кукурудзу переважно як енергетичну культуру.

При спаленні тонни отримують 25 кг цінного на мікроелементи попелу, який знову повертають на поля. А ще директор господарства Володимир Ярошенко зізнався Агробізнесу Сьогодні, що ніколи не брав кредитних коштів у банках. На його думку, береш чужі гроші, і не на довго, а віддаєш свої і назавжди.

На ланах фермерського господарства біля села Василяки Семенівського району Полтавської області щороку вирощують виключно органічні культури. Але спеціального сертифікату, який би підтверджував статус господарства, фермер немає. Пан Володимир каже, що його на Полтавщині, як органічного виробника, і так знають.

Господарство засновано 16 січня 1992 року – тоді одними із перших в Україні взяли паї в оренду. Нині господарюють разом із дружиною та сином. Традиційні культури, які постійно ростуть у СФГ «Ярошенко», це гречка, просо, дика пшениця, ячмінь, льон та кукурудза.

В основному господарство спеціалізується на вирощуванні гречки. Але торік ця культура прибутку не принесла нікому в Україні. Проте аграрій все одно сіє щороку її в сівозміні, лише для того, аби отримати фосфор. За його словами, гречка важкодоступний мінерал, який є в ґрунті переводить у легкодоступний. Але на сьогодні вже з’явилися технології, додає пан Ярошенко, коли можна окремо розмножувати бактерії, які потім важкодоступний фосфор переводять у легкодоступний. Але так робити можна лише в органічному господарстві. Якщо під час вирощування використовувати хімічні добрива та засоби захисту, то ці бактерії просто помирають.

 

______________________

Так краще спиться і легше живеться, бо знаєш, що людям продаєш безпечні продукти

______________________

 

У господарстві не ораний жоден шматочок землі. Зазвичай, практикують чизельний обробіток (чизелювання або глибоке розпушування – це обробіток ґрунту без перевертання скиби із збереженням на поверхні поля певної кількості стерні та післяжнивних решток попередника, – ред.). Потім через роки схожість основних культур погіршується. Проте всі бактерії залишаються в ґрунті.

iaroshenko 2

 

Мінеральних добрив Володимир Ярошенко не використовує зовсім. Якщо дуже треба, то раз в 5 років може внести гербіцид. Дози зовсім невеликі і в крайньому випадку так робить. Він купив собі сирну лінії і там вирощує бактерії, які потім вносить на поля. Одні – борються із хворобами, інші – зі шкідниками, ще одні – покращують імунітет рослин. Напрямок мікробіології, за словами аграрія, можна вважати найперспективнішим зараз. Він відносно дешевий, і навколишнє середовище взагалі не забруднюється. Для того, щоб виростити бактерії, потрібні лише певні знання.

Якщо переходити на органічне вирощування, то перші три роки будуть важкими. А далі – вже працюватимуть за фермера бактерії і черв’яки. Один черв’як за сезон робить такий об’єм роботи, якби поорати 1 м². Безплужний обробіток вимагає багато знань, бо ґрунт – це живий організм. Треба враховувати погодні умови, аби бактерії не померли, а жили. За ними треба слідкувати, як за будь-яким живим організмом. Спори бактерій можна вносити в ґрунт і вдень, а бактерії – краще вночі», – розповідає Володимир Ярошенко.

Останні 5 роки фермер вирощує кукурудзу виключно як паливо та повністю отоплює нею господарство. Володимир Михайлович зараз має цікаву пропозицію для українських аграріїв. З цього приводу він як депутат Полтавської обласної ради навіть звернувся із відкритим листом до уряду. За його словами, лише Полтавська область виробляє на експорт 4 млн т кукурудзи. Якщо перевести її на газ, то нею можна замінити 2,4-2,6 млрд кубів газу. Для Полтавщини треба на рік 2 млрд кубів. Можна не користуватися викопним паливом, а повністю замінити його спаленням кукурудзи.

iaroshenko 4

У цієї культури шлях освоєння фотосинтезу S4, в решті рослин – S3, тобто продуктивність у неї буде вища на 20-25%, порівняно з рештою. Якщо врожайність 68 ц/га, і перевести на газ, то отримаємо з гектара кукурудзи 4 тис. кубів газу. Цієї кількості палива вистачить, аби повністю обігріти два господарства, де будинки по 100 м². Зараз навіть почали практикувати автогенератори, де машина повністю може їздити на кукурудзі – 30 кг заміняє 10 л бензину. Я повністю своє господарство отоплюю кукурудзою», – розповідає фермер.

______________________

Якби ми енергетично не залежали від росії, то у нас і причин для війни б не було

______________________

 

На запитання від Агробізнесу сьогодні: чи правильно вирощувати сьогодні кукурудзу і просто спалювати її потім, аграрій пропонує зробити прості підрахунки.

Сьогодні газ для організацій 32 грн. за куб і ще плюс доставка, то 35 гривень. Якщо перевести на кукурудзу, в якої 1,4 коефіцієнт і ділимо на це число – отримуємо 23. Одна тонна кукурудзи має коштувати 23 тис. гривень. Але при цьому ми отримуємо 25 кг попелу, у якому 64 мікроелементи. Там є срібло, золото, мідь, цинк, кобальт, щоб купити ці мікроелементи і внести на поля, то треба заплатити 70 тис. гривень за ці 25 кг попелу. Отож, експортуючи насіння кукурудзи, ми збіднюємо нашу землю, а користі мікроелементи вивозимо за межі України. Вивозимо саме цінне, що є в нас – мікроелементи, енергію, і продаємо зовсім дешево. Якби ми енергетично не залежали від росії, то у нас і причин для війни б не було. Ми б отоплювали свою територію своїми енергетичними культурами. Це не обов’язково тільки кукурудза. Є й інші варіанти. Але кукурудза – це швидко, бо уміємо її вирощувати. Щоб посадити енергетичні культури, то треба чекати 10 років, аби вони виросли. На це немає часу. А кукурудзу можемо щороку вирощувати. І перехідних її залишків з попереднього року у нас 25 млн тонн. Якщо перевести на газ, то це десь 13 млрд. кубометрів газу. Запас кукурудзи легше зробити під час війни. А газопровід можуть перебити», – наголосив Володимир Ярошенко.

______________________

У насіння кукурудзи найменша зольність, а калорійність на рівні твердих порід, наприклад, бурого вугілля

______________________

 

Як розповів аграрій, Міністерство енергетики на замовлення Асоціації фермерів Полтавщини зробило наступні висновки: у насіння кукурудзи найменша зольність, а калорійність на рівні твердих порід, наприклад, бурого вугілля. А потім мікроелементи, які залишаються в попелі, знову повертаються на поля. При цьому втрачається тільки азот і вуглець, а все решта – залишається. Для прикладу пан Володимир каже про Канаду, яка має природній газ, нафту, ліси, але 60% цієї країни опалюється зерном кукурудзи.

iaroshenko 3

За словами фермера, щоб повністю себе забезпечити теплом в зимовий період і загалом на рік, якщо у господарстві будинок 100 м², то треба посадити кукурудзу на 25 сотках. І тоді не варто хвилюватися за наявність природного газу. Сталий розвиток – передбачає мінімум споживання викопних ресурсів. Треба використовувати те, що виростає на полях у нас щороку.

Пан Володимир розповів, що кредитних коштів ніколи не брав у банках. На його думку, прибутковим господарство буде лише тоді, коли не буде в нього кредитів. Адже береш чужі гроші, і не на довго, а віддаєш свої і назавжди.

Нам бог дав землю, а ми все вивозимо на експорт. Продали 60 млн тонн зерна, десь в середньому 12 млрд гривень заробили і на них купили 12 млн кубів газу. Якщо ж переробити тільки кукурудзу, яку виробляємо в Україні, то вже буде 24 млрд кубів біогазу. Треба по-господарськи продумувати всі варіанти і бути незалежними», – підсумував фермер.

Останні два роки дуже вплинули на СФГ «Ярошенка». Зараз аграрій переважно займається волонтерством, аніж фермерством. Часто їздить у фронтову зону та допомагає військовим. Вирощування нині для нього не в пріоритеті. Володимир Ярошенко каже, що Україні потрібна перемога, бо втратимо все – землю, незалежність, волю, не буде нічого. Сіятиме в цьому році звісно, готується до посівної, але не живе зараз цим. Щоправда, збільшив площі під кукурудзою на енергетичні потреби.

 

Розмовляла Тетяна Ковальчук

 16 липня 2024
У січні-червні 2024 року Україна відправила на експорт 33 тис. тонн яєць, що на 28,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
У січні-червні 2024 року Україна відправила на експорт 33 тис. тонн яєць, що на 28,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
16 липня 2024
 16 липня 2024
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
16 липня 2024
 15 липня 2024
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
15 липня 2024
 15 липня 2024
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У червні 2024 року середня ціна закупівлі свинини в Україні знизилась до 53,2 грн/кг, що на 10,1% (6 грн/кг) дешевше, ніж у травні.
У червні 2024 року середня ціна закупівлі свинини в Україні знизилась до 53,2 грн/кг, що на 10,1% (6 грн/кг) дешевше, ніж у травні.
15 липня 2024

Please publish modules in offcanvas position.