Втрати зерна в дорозі можна мінімізувати

Втрати зерна в дорозі можна мінімізувати

/ Експертна думка / Вівторок, 16 квітня 2019 14:48

Однією із найгостріших проблем в агробізнесі є втрати врожаю під час транспортування. Наприклад, у разі перевезення насіння соняшнику залізницею втрати можуть сягати 220 грн/т, а в автотранспортних перевезеннях — 185 грн/т. Крім того, 1,5% зерна у вигляді надлишку може залишатися на елеваторі або на зерновому терміналі.

Втрати кримінальні та «цілком легальні»

06 397 32 1За словами одного з провідних експертів зернового ринку Валерія Ткачова, заступника директора з логістики компанії Delta Wilmar (Одеса), проблема втрат зерна під час перевезень загострилася на залізниці після того, як там ліквідували відомчу охорону. Не секрет, що до крадіжок, крім криміналу, бувають причетні й залізничники. Крадіжкам зерна сприяють конструктивні особливості вагонів-зерновозів (лиходії легко розсувають стулки вантажних люків і висипають зерно з вагону), а також довгі стоянки завантажених вагонів на невеликих безлюдних станціях. І є станції, на яких проблема крадіжок здавна стоїть особливо гостро.

Проте, крім крадіжок, слід відзначити й цілком «легальні» втрати зерна за вагою та якістю. Втрати за вагою розрізняють нормативні та понаднормативні. І за них відповідальності ніхто не несе.

Нормативні втрати розділяють на природні під час транспортування та норму погрішності вагів під час зважування. Нормою втрати зерна в автотранспортних перевезеннях вважається 0,07% ваги нетто. Що стосується вагів — у межах 20-80 кг/т зерна. Втрати для різних видів зернових становлять 0,17-0,19%. Ці радянські норми, прийняті ще в 1986 році, чинні в Україні досі.

Укрзалізницею прийнято норму втрати зерна значно більшу — в 0,5%. До речі, це одна з причин переведення вантажовласниками зернових вантажів із залізничного на автомобільний транспорт.

У разі перевищення нормативних втрат зерна, вважає Валерій Ткачов, слід проводити арбітражну роботу за наступними етапами.

 

1) Наказом компанії встановити норми втрат і внести їх до договорів із перевізниками.

2) Скласти акти про втрати.

3) Повідомити перевізника або відправника про відхилення ваги або якості зерна від норми.

4) Внести до договору з елеватором посилання на «Інструкцію про порядок приймання продукції за кількістю» (Інструкція П-6) та «Інструкцію про порядок приймання продукції за якістю» (Інструкція П-7).

 

Як довезти врожай без втрат

У своєму виступі під час конференції «Агрологістика-2019» Валерій Ткачов дав кілька порад зі зменшення понаднормативних втрат зерна під час перевезень автотранспортом.

zerno 7

Принциповим вирішенням питання у цьому випадку буде організація відеоспостереження у ваговій або створення безоператорської вагової для усунення корупційного впливу «людського фактора» на процес зважування зерна.

Із числа заходів для запобігання втрат зерна на залізничних перевезеннях експерт запропонував такі:

 

  • забезпечувати охорону вагонів у дорозі;
  • купувати нові вагони-зерновози, крадіжки з яких ускладнено конструкцією;
  • домагатися, щоб на старих вагонах запірно-пускові пристрої навішувалися на кришках люків.

 

Загалом же, підкреслив Валерій Ткачов, треба домогтися зниження норми недостачі зерна на залізничних перевезеннях, внести зміни до «Інструкції з експлуатації запірно-пускових пристроїв» і повернути в дію «Інструкцію №661».

 

ВАРТО ЗНАТИ!

Перед завантаженням зерна надійно герметизувати кузов автомобіля (особливо за транспортування дрібнозернистих культур, таких як соя або просо).
√ Супроводжувати машину в дорозі.
√ У місці приймання зерна встановити дзеркала, щоб із рівня землі бачити поверхню зерна в кузові машини.
√ Перед початком відвантаження перевірити ваги. У разі виявлення несправності вимагати зупинення відвантажування та ремонту вагів.
√ За підозри на шахрайство під час зважування організувати комісійне приймання зерна.
√ У разі виявлення крадіжки зерна в дорозі слід скласти акт про його нестачу.

 

Щоб зерно залишалось добірним

Втрати зерна за якістю визначаються різницею у даних лабораторних аналізів відправника та отримувача. Вони оцінюються за показниками вологості і забрудненості зерна, які визначаються старими ГОСТами — також досі чинні в Україні. Цими стандартами вологість зерна допускається на рівні 0,5%, а забрудненість — до 1%. На лінійних елеваторах часто занижують показники вологості та забрудненості, а в портах — завищують.

Втрати зерна за якістю спричиняються такими факторами:

 

  • шахрайство лаборантів під час взяття лабораторних проб зерна;
  • додавання до збіжжя води, сміття або піску для збільшення ваги;
  • перешарування зерна в ємностях зберігання.

 

Для уникнення забруднення зерна необхідно перед процесом його вивантаження провести ретельний огляд ємностей для його перевезення — автомобільних кузовів, контейнерів, вагонів, а також технологічних ліній елеватора. Необхідно також уніфікувати спосіб відбору лабораторних проб зерна.

 

Думка експерта

06 397 33Віталій БЛАЖКО, директор компанії «Ай Ті Гранд» (Полтава)

— До головних причин втрат зерна на елеваторі належать: порушення персоналом регламенту зважування автомобіля під час приймання збіжжя; заміна номерних знаків на автомобілях; мала швидкість руху зерна на транспортувальних механізмах елеватора; махінації персоналу з тарою.

У нашій компанії розроблено програму AGB control для нейтралізації шахрайських схем персоналу. В рамках її контроль запроваджений на «вузлових» точках елеватора: КПП, ваговому комплексі, в лабораторії, у місці реєстрації автомобілів.

З метою нейтралізації шахрайських дій персоналу запроваджується безлюдне зважування автомобіля із зерном, відеофіксація взяття проб зерна та електронні системи розпізнавання номерних знаків автомобіля.

Важливо, що інвестиції у створення на елеваторі системи стеження та контролю окуповуються уже протягом одного сезону й здатні зберегти від втрат ваші урожай, гроші та нерви.

 

Сергій ПОНОМАРЬОВспеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

1

 15 липня 2019
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня цього року.
У п’ятницю, 12 липня, у Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня ...
15 липня 2019
 15 липня 2019
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
Сьогодні, 15 липня, заводу «Ельворті» виповнюється 145 років з моменту заснування. За час свого існування компанія стала провідним виробником сільгосптехніки на території України.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
Поточного тижня в Україні на ринку картоплі спостерігається зростання цін. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
Нові вимоги до безпечності та якості молока і молочних продуктів набули чинності в Україні 12 липня.
15 липня 2019
 15 липня 2019
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
Група виробників Запорізької області, що вирощують болгарський перець, об’єднались задля створення спільної великої партії товару. 
15 липня 2019
 15 липня 2019
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», що в Києві.
Про стан і перспективи вітчизняного виробництва свіжої фруктової і ягідної продукції, а також її поставок за кордон ішлося під час нещодавньої прес-конференції на тему «Підсумки експорту свіжих фруктів і ягід 2018-2019. Прогноз врожаю (і українського експорту) на сезон 2019-2020», яка відбулась у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», ...
15 липня 2019

Please publish modules in offcanvas position.