Як зробити ріпак «несмачним» для шкідників і патогенів

Як зробити ріпак «несмачним» для шкідників і патогенів

/ Актуальні статті / Середа, 12 липня 2023 10:07

Економіка вирощування озимого ріпаку наполегливо вимагає застосування обприскувачів із найсучаснішими технологічними рішеннями

За нинішніх аграрних реалій в Україні саме озимий ріпак можна назвати найбільш ліквідною та найприбутковішою культурою. Його насіння охоче купують у Євросоюзі, а логістичні витрати є доволі помірними. З іншого боку, отримати достойну врожайність озимого ріпаку вкрай непросто, надто ж у тому, що стосується хімічного захисту посівів.

Справді, під цю культуру слід ретельно розпушити ґрунт, дати достатню норму NPK разом із сіркою, а навесні здійснити солідні азотні підживлення. Але це все буде марною справою, якщо не розпочати своєчасний захист ріпаку, починаючи від появи сходів.

Так, наприклад, озимий ріпак — улюблена страва різноманітних совок, що спроможні восени буквально спустошити поле за короткий час. Пригадуємо, як колись побували на полі у знайомого агровиробника на Черкащині. Фермер лишився без майже 30 га озимого ріпаку тільки через те, що на цій площі було неякісно внесено інсектицид. Причому совці вистачило для цієї чорної роботи буквально півтора дня…

Саме так — уже восени потрібно здійснити одне чи два якісних унесення інсектицидів на ріпаку, а навесні потрібно ще чотири. Перше — від прихованохоботника відразу після відновлення вегетації. Друге — на початку бутонізації. Третє — на самому початку цвітіння, причому препаратом, який не токсичний для бджіл. І нарешті четверте внесення — вже по стручку.

 

_______________________

ДОВІДКА «АС»

Інсектицидний захист озимого ріпаку від шкідників зазвичай прив’язаний до системи фунгіцидного захисту, бо інсектициди й фунгіциди застосовують разом у бакових сумішах, а також із листковим підживленням мікроелементами, особливо бором. Щоб створити максимально ефективну систему інсектицидного захисту, треба добре знати фенологію шкідників, періоди появи їх шкідливих стадій. На посівах озимого ріпаку восени у фазу розвитку листків розетки листя / ВВСН 10–19 та розвитку бокових пагонів / ВВСН 20–29 можуть з’являтися такі небезпечні шкідники, як ріпакові й хрестоцвіті блішки, листогризучі та підгризаючі совки, ріпаковий трач (пильщик), прихованохоботник, капустяна міль, ріпакові білани, хрестоцвіті мухи, мишоподібні гризуни. Усі вони завдають непоправної шкоди рослинам ріпаку — підгризають стебла рослин (підгризаючі совки), пошкоджують паренхіму листкової поверхні (блішки), скелетують та об’їдають листкову поверхню рослин (ріпаковий пильщик).

Навесні після поновлення вегетації на озимому ріпаку, коли розвиваються бокові пагони — росте в довжину головний пагін / ВВСН 20–29 — ВВСН 30–39, можуть з’являтися великий ріпаковий приховано­хоботник, капустяний стебловий та інші види прихо­вано­хоботників, ріпаковий трач (пильщик), ріпакові й хрестоцвіті блішки.

У період росту в довжину бокових пагонів — бутонізація / ВВСН 40–49 — ВВСН 50–59 — на озимому ріпаку шкодять попелиці, ріпаковий трач (пильщик), великий ріпаковий прихованохоботник, капустяний стебловий та інші види прихованохоботників, тоді як у фазу цвітіння /ВВСН 60–69 завдають шкоди попелиці, ріпаковий трач (пильщик), капустяний струч­ковий (насіннєвий) прихованохоботник, капустя­ний стручковий комарик, ріпаковий квіткоїд, а у фазу формування стручків / ВВСН 70–79 — попелиці, ріпаковий трач (пильщик), капустяний стручковий (насіннєвий) прихованохоботник, капустя­ний стручковий комарик.

Найшкідливішими шкідниками на озимому ріпаку є ріпакові й хрестоцвіті блішки, ріпаковий трач (пильщик), великий ріпаковий прихованохоботник, капустяний стебловий, стручковий (насіннєвий) та інші види прихованохоботників, капустяний стручковий комарик, ріпаковий квіткоїд.

_______________________

 

Тобто тільки для захисту від шкідливих комах на озимому ріпаку потрібно впродовж вегетації здійснити щонайменше 5–6 внесень інсектицидів.

Проте рослини ріпаку ще й можуть хворіти. До того ж на цій культурі конче потрібно вносити регулятори росту, незрідка — у складі фунгіцидів. Фактично це ще три внесення, які можна поєднувати з інсектицидами.

Дбайливий фермер також обов’язково внесе на посівах ріпаку боровмісні препарати принаймні двічі. Також додасть до робочого розчину і сульфат магнію, можливо, ще якісь підживлювальні препарати. Ну, і, нарешті, не забуваймо про гербіциди.

11 12 498 499 87 1

Якщо це все зібрати до купи, то виходить, що обприскувач не виїжджатиме з ріпакового поля впродовж усього сезону. Власне так воно і є. Однак найважливішим є те, що всі ці обробки слід виконувати своєчасно і дуже якісно. Як ми вже згадували, відступ від оптимальних строків буквально на один день загрожуватиме серйозними втратами врожаю.

Зокрема, якщо вчасно не вжити заходів, скажімо, проти ріпакового квіткоїда й відкласти цю процедуру на 1–2 дні, то це гарантовано позбавить фермера 10–15, а то й 20% урожаю на полі. Якщо ж це вже згадувана совка, то взагалі можна лишитися без урожаю.

Також на вже частково дозрілих посівах озимого ріпаку вкрай необхідно вносити спеціальні препарати-стікери, що буквально склеюють достиглі стручки, щоб насіння не висипалося до збирання. Якщо згаяти цей момент, то можна лишитися принаймні без 20% урожаю.

Утім, оперативність унесення — це лише половина справи. Не менш важливою є і рівномірність покриття рослин робочим розчином і дотримання норми внесення. Ось тут існує дуже багато нюансів.

Почнімо з того, що якісні пестициди для захисту озимого ріпаку коштують дуже й дуже недешево. Беручи до уваги потребу в такій великій кількості внесень, буде дуже добре, якщо ми вкладемося у 200 доларів на гектар — окрім технологічних витрат. Якщо ефективність застосування ЗЗР буде знижено бодай на 20%, ми вже втрачаємо 40 дол./га, тобто 40 тис. доларів на 1000 гектарів.

Однак насправді це «дрібничка» проти тієї шкоди, яку ми можемо завдати власним посівам, застосовуючи застарілі чи просто недосконалі моделі обприскувачів. Адже крім безпосередньо втрати вартості препаратів унаслідок їх неефективного використання ми істотно втрачаємо на недоборі врожаю через недостатній захист від шкідників, хвороб тощо.

Наприклад, від стійкості штанги у вертикальному та горизонтальному положеннях залежить не менш ніж 10% майбутнього врожаю. Її коливання вгору-вниз змінюють відстань до поверхні рослин, а розхитування штанги вперед-назад — аналогічно впливу зміни робочої швидкості агрегата. Тобто це спричиняє істотну нерівномірність унесення робочого розчину, впливаючи на траєкторію руху краплини.

Через це змінюється норма внесення препарату внаслідок збільшення чи зменшення відстані, яку має подолати робочий розчин із форсунки, що летить із певною швидкістю. Так само горизонтальне розхитування штанги спричиняє зміну швидкості крил штанги й зміну норми внесення препаратів, становлячи від 0,75 до 1,5 заданого показника.

Тому відсутність у конструкції обприскувача сучасних технологій, зокрема, недосконалої стабілізації штанги, спричиняє втрату до 25% урожаю різних культур, і, зокрема доволі, дорогого насіння озимого ріпаку.

Відповідно, плануючи систему захисту озимого ріпаку, варто об’єктивно оцінювати можливості наявних у господарстві моделей обприскувачів. Якщо їх конструкція є недосконалою, існує очевидний економічний сенс придбати чи принаймні орендувати ефективну машину.

Як приклад обприскувачів, що цілковито відповідають означеним вище стандартам, можна навести причіпні та самохідні моделі французької компанії BERTHOUD.

На обприскувачах BERTHOUD, на відміну від поширеного і менш ефективного маятникового механізму, встановлено штанги AXIALE завдовжки від 18 до 36 м, розташовані на запатентованій системі підвіски.

11 12 498 499 87 2

Конструкційний принцип AXIALE забезпечує точне копіювання лінії поля та стійке утримання положення над оброблюваною поверхнею. Систему встановлено на центральному шарнірі, розташованому ближче до центра ваги, баланс підтримують пружини між стаціонарною та мобільною рамою. Ця система «гасить» коливання в горизонтальній площині під час пришвидшення й гальмування для захисту конструкції штанги. Будь-які коливання та вібрація штанги зведено до мінімуму.

Також слід зазначити систему автоматичного регулювання висоти штанги BOOM CONTROL, яка утримує її на заданій оператором висоті. Це сучасне електронне рішення, що додатково підстраховує механіку та гідравліку. У поєднанні це забезпечує справді нерухоме положення штанги.

Сучасні обприскувачі французького виробника мають також інші інноваційні рішення, які в комплексі забезпечують максимальне наближення до стовідсоткової норми рівномірного вкриття посівів робочим розчином. Власне таким способом і підвищується рентабельність вирощування сільгоспкультур, зокрема, вкрай важливого для економіки українських агрокомпаній озимого ріпаку.

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.