Чому розташоване на Кропивниччині ФГ «Центр» придбало вже другу сівалку Väderstad Tempo

Чому розташоване на Кропивниччині ФГ «Центр» придбало вже другу сівалку Väderstad Tempo

/ Актуальні статті / Вівторок, 08 серпня 2023 09:21

Селище Добровеличківка разом з околицями чомусь не входить до відомих туристичних маршрутів України — і даремно. Це надзвичайно мальовничий куточок української природи з гранітними кручами та розкішним ще лісостеповим ландшафтом. А поблизу віддалених від великих трас осель розкинулися дбайливо доглянуті більші й менші поля.

Таке ж чудове враження справило на нас ФГ «Центр», де, незважаючи на стабільно посушливі кліматичні умови, люди вміють і люблять вирощувати не лише озимі зернові та соняшник, а й кукурудзу та озимий ріпак. Причому на погоду не нарікають, а намагаються всім чим можна допомогти Збройним силам України наблизити перемогу.

Головний агроном ФГ «Центр» Олександр Гладкий розповідає, що за день до нашого приїзду тут випав перший нормальний дощ. По суті, левова частка майбутньої врожайності залежить від якості сівби ярих культур.

 

13 14 500 501 64 2

Олександр Гладкий

 

Передусім дуже багато залежить від продуктивності сівби, щоб встигнути використати ту вологу в ґрунті, що лишилася із зими. Однак швидкість — це далеко не все. Не менш важливим чинником є якість розкладання насіння та дотримання глибині й норми висіву. Не влучиш тут бодай на кілька відсотків і матимеш проблеми зі сходами із самого початку. Тому ми не маємо права на помилку у цьому питанні й просто зобов’язані використовувати найкращу посівну техніку, — пояснює Олександр Володимирович.

Як вибрати справді найкращу сівалку для кукурудзи та соняшнику? Очевидно, що тут має відіграти роль і репутація виробника, і відгуки інших аграріїв.

Для керівництва ФГ «Центр» одним із головних аргументів на користь Väderstad Tempo став позитивний досвід одного з найвідоміших господарств Кропивниччини — ФГ «Омеляненко». Шведські сівалки там показали себе, утім, як і скрізь, якнайкраще, а тому 2019 року було ухвалено рішення про придбання відразу 16-рядної машини Tempo L. І вже цього року до неї додалася «молодша сестричка» — 8-рядна сівалка Tempo F.

 

_________________

ДОВІДКА «АС»

Tempo F — це напівпричіпна високошвидкісна сівалка точного висіву, яка доступна в моделях на 6 та 8 рядків і з можливістю одночасного внесення добрив або без. Розташування та конструкція опорних коліс забезпечують високу точність глибини за будь-яких умов, що гарантує рівномірні сходи. Tempo F обладнано високопродуктивною системою внесення добрив із можливістю індивідуального посекційного вимкнення, як результат — оптимізується принцип внесення та збереження добрив.

Tempo L — це напівпричіпна високошвидкісна сівалка з великою продуктивністю, доступні 12-, 16-, 18- або 24-рядні моделі. Продуктивність однієї Tempo L можна порівняти з продуктивністю двох аналогічних сівалок іншого виробника. Сівалку Tempo L оснащено бункером для добрив на 5000 л, який укомплектовано висівними пристроями Fenix III. Продуктивність таких висівних пристроїв досягає до 350 кг добрив на гектар під час руху зі швидкістю 15 км/год.

_________________

 

Ну, це той випадок, коли в одній моделі поєднуються всі ті конструктивні переваги, що нам потрібні для ефективної роботи. Ми маємо змогу сіяти зі швидкістю 13–14 км/год (можна й швидше, але нас влаштовує саме такий темп) і ми упевнені, що насіння закладається в посівний горизонт саме так, як воно має бути. Наприклад, по кукурудзі — це 100-відсоткова точність, там навіть можна не перевіряти — одна в одну, із заданим інтервалом і глибиною. Із соняшником можуть бути нюанси з якістю посівного матеріалу, але навіть якщо він вкрай неоднорідний, наші Väderstad Tempo витискають все, що можливо в плані точності, — зазначає головний агроном ФГ «Центр».

Також Олександр Гладкий зазначає можливість отримання саме дружних сходів кукурудзи та соняшнику.

Ми впевнені: якщо насіння закладено на глибину 5 чи 6 сантиметрів, то це саме 5 чи 6 сантиметрів, а не тут — 4, а там — 7 см… Так само і гранульовані добрива, що вносяться чітко на 8 сантиметрів під насінину. В результаті усе насіння висівається на одному рівні, сівалка ідеально копіює рельєф поля, точно розкладає в розрахунку на один метр висіву. Маємо рівномірні й дружні сходи. Що таке дружні сходи, я гадаю, пояснювати не потрібно — це своєчасний догляд за посівами, їх синхронний розвиток, міцні рослини й зрештою — прибавка до врожайності, — пояснює фахівець.

13 14 500 501 65 1

Важливо також, що обидві Tempo на полях господарства чітко витримують задану норму висіву.

Якщо ми ставимо густоту висіву на конкретному полі на рівні 54 тисячі насінин, то мені не потрібно перевіряти: чи це 54 тисячі, чи 50 тисяч, чи, скажімо, 57. Маємо цілковиту певність щодо дотримання норми висіву, а отже, можемо точно використовувати потенціал кожного поля і ефективно витрачати посівний матеріал. Кожен мішок із посівним матеріалом, який сьогодні дуже дорогий, використовується на 100%, — стверджує Олександр Володимирович.

Цікаво, що в господарстві практикується періодичне розпушування ґрунту в середньому на глибину 25 сантиметрів. Пожнивні рештки лишаються на поверхні поля, щоб мінімізувати випаровування вологи. Обидві сівалки Tempo висівають насіння в ґрунт однаково якісно, незалежно від інтенсивності обробітку та наявності соломи на полі.

Щодо продуктивності роботи, то головний критерій у нас — закрити конкретне поле за визначений час. Наприклад, потрібно впродовж світлового дня засіяти поле площею 120 чи 147 гектарів — і обрана машина завжди справляється із цим завданням. Продуктивність 8-рядної сівалки становить, залежно від умов роботи та логістики, від 70 до 100 га на день. Своєю чергою, 16-рядка може спокійно закрити всі 150 і більше гектарів. До того ж ми ще й вносимо гранульовані добрива разом із висівом насіння — десь по 100 кг/га. Шведські сівалки відмінно справляються з усіма завданнями. Агрегатуються вони з тракторами John Deere 345 та R John Deere 195 M, — розповідає Олександр Володимирович.

 

_________________

АСПЕКТ

ЧИМ ЗУМОВЛЕНО УНІКАЛЬНУ ТОЧНІСТЬ СІВБИ VÄDERSTAD TEMPO?

Зокрема, цьому сприяє унікальний висівний пристрій Gilstring Seed Meter. Машина повністю контролює переміщення насіння — від висівного пристрою до сім’яложа. Завдяки цьому вібрації чи схили не впливають на точність висіву. Tempo висіває з абсолютною точністю у трьох вимірах: уздовж, углиб і впоперек.

Також технологія «точного пострілу» PowerShoot, яка застосовує дію надлишкового тиску повітря, повністю контролює рух насіння від висівного пристрою до його потрапляння в ґрунт, примусово спрямовуючи насінину у визначену точку, незалежно від швидкості руху сівалки.

_________________

 

Своєчасність і якість сівби Väderstad Tempo виражаються і в плані головного критерію успіху вирощування сільгоспкультур — в бункері комбайна. Власне це, мабуть, і є найоб’єктивнішою ознакою роботи якісної сівалки.

Через нестабільні погодні умови щодо вологи рік на рік за врожайністю у нас відрізняється. Можемо зібрати й 70 ц/га кукурудзи, а можемо — і по 120 ц/га і більше. Обмежувальних чинників тут багато — це не лише брак вологи, а й буревії, град тощо. Проте можу сказати, що там, де кукурудзу чи соняшник сіяли наші сівалки точного висіву Tempo, врожайність помітно вища. Ми спеціально не заміряли, але точно можна казати принаймні про кілька центнерів вищої врожайності. На соняшнику це десь 3–4 ц/га, а на кукурудзі — не менше ніж по 8–10 ц/га. Гадаю, що ці сівалки давно вже окупили вартість свого придбання, — стверджує Олександр Гладкий.

За його словами, не просто кліматичні реалії буквально змушують господарство розвиватися технічно й технологічно. Потрібно обирати не просто хорошу техніку — треба найкращі й найсучасніші рішення, щоб мати змогу виживати на аграрному ринку й розвивати агровиробництво.

Як каже наш керівник, потрібно бігти попереду потяга! Десь полінуєшся, десь відстанеш і — все, вже не наздоженеш. Тому ми обираємо найкращу сільгосптехніку, і, звісно, ж працюємо на найкращих сівалках, від яких може залежати половину успіху отримання врожаю, — пояснює Олександр Володимирович.

13 14 500 501 65 2

До того ж, як стверджує наш співрозмовник, конструктивно сівалки Väderstad Tempo створено, як-то кажуть, для людини. Це стосується всього — починаючи від простоти налаштувань і завершуючи веденням агрегата полем.

Звісно, що коли до нас привезли першу Tempo, то ми всі разом поморочилися кілька годин: навчилися виставляти налаштування, провадити щоденний огляд тощо. Представники виробника провели нам зрозуміле ефективне навчання, і сьогодні ми — на постійному оперативному зв’язку. Якісь рекомендації, сезонні дефектування, заміна складників — це все відбувається своєчасно, і ми отримуємо, можна сказати, цілодобову технічну і технологічну підтримку. Хоча це такі надійні машини із солідним запасом міцності, що тут не йдеться про якісь регулярні візити сервісу. І це чудово, — резюмує головний агроном ФГ «Центр».

Наша розповідь була б неповною без розповіді про те, що фермерське господарство «Центр» із перших днів війни активно долучилося до допомоги Збройним силам України. Як стверджує директор господарства: «Для пацанів нічого не шкода!» Тому на постійній основі військовим на передовій аграрії із Добровеличківки передають вантажні автомобілі, пікапи, тепловізори й багато іншої потрібної техніки й обладнання. Хочемо подякувати ФГ «Центр» від імені усього народу України, адже наші спільні зусилля крок за кроком наближають перемогу.

 21 квітня 2024
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
21 квітня 2024
 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.