Чому на сої обов’язково потрібен сучасний обприскувач

Чому на сої обов’язково потрібен сучасний обприскувач

/ Актуальні статті / П'ятниця, 08 вересня 2023 09:18

Ще буквально років 20 тому площі під соєю в Україні вимірювали кількома тисячами гектарів. Культура ця тоді в нас мала дещо екзотичний статус, а технології її вирощування тільки напрацьовували. Тоді ж у деяких вітчизняних агрономів сформувалося хибне враження, що, мовляв, соя майже не потребує хімічного захисту посівів. Час показав, що це далебі не так

Нині площі під соєю в Україні обчислюють вже мільйонами гектарів. Цю культуру вирощують практично в усіх регіонах нашої держави, і вона має помітне місце у сівозміні. Поготів цьогоріч, коли частину посівів кукурудзи та пшениці замінили якраз соєю через її вищу економічну привабливість.

Протягом останніх років багатьом аграріям стало зрозуміло, що отримати високу врожайність сої досить непросто. Соя любить тепло і вологу, потребує якісних інокулянтів та обробок мікроелементами. А ще — її дуже люблять різноманітні шкідники, вона має низку спільних хвороб із соняшником і ріпаком, не кажучи вже про бобові культури. І, нарешті, соя беззахисна перед бур’янами в початкових фазах вегетації.

Поряд із тим інвестувати кошти в ефективне вирощування сої готові далеко не всі фермери. Ще й досі значна частина площ під цією культурою — під так званими «пластиліновими», тобто офіційно забороненими генномодифікованими сортами, розрахованими під обробку гліфосатом. Така технологія з кожним роком втрачає свою актуальність, тому аграрії звертають увагу на класичну технологію.

Комусь достатньо зібрати 2 т/га врожаю, вклавши мінімум коштів, а хтось мріє про всі 5 тонн. Утім, усереднена врожайність сої в хорошому господарстві становить 3–4 т/га, якщо в регіоні випадає більш-менш прийнятна кількість опадів. Соя — культура дорога, тому значення має кожен центнер урожайності. І ось тут на перший план виходить якість захисних обробок.

Почнімо з того, що грамотне своєчасне застосування гербіцидів на сої є архіважливим. Річ у тім, що, сформувавши пару справжніх листків, рослини сої немовби завмирають на певний час у розвитку наземної частини, активно формуючи кореневу систему. Це вкрай відповідальний момент, від якого гостро залежать майбутня стійкість рослин та врожайність.

Якщо в цей період почнуть розвиватися бур’яни, то можна втратити фактично 100% урожаю. Об’єктивно втрати будуть дещо меншими — 50–70%, однак у такі, з дозволу сказати, «посіви сої» сенсу вже заходити комбайном не буде. Тому вкрай потрібно забезпечити рівномірне своєчасне внесення ґрунтового гербіциду. Причому обприскувач повинен мати високу прохідність і стійку до коливань штангу.

15 16 502 503 79 1

До того ж навряд чи вдасться обмежитися тільки одним застосуванням гербіциду. Як свідчить практика, обов’язково піде ще одна хвиля бур’янів, а тому потрібен ще один прохід обприскувача. Якщо не проконтролювати цю хвилю, реальні втрати врожайності, залежно від фази розвитку рослин, становитимуть принаймні 10–15%. Сюди ж слід додати й зростання витрат на збирання, очищення та досушування зібраних бобів.

Наступний момент — сила-силенна шкідників. Нам свого часу доводилося бачити гусінь на сої, і це надзвичайно сумне явище, зарадити якому постфактум майже неможливо. Найактивніші шкідники сої — це павутинний кліщ й акацієва вогнівка. Перший уражає як молоді, так і старі листки. Вогнівка атакує вже тоді, коли з’являються стручки, відкладаючи всередину яйця. Фази розвитку цих двох головних шкідників сої (а є ще купа інших!) не дуже збігаються, а тому гарантовано доведеться вносити інсектициди принаймні двічі впродовж вегетації посівів сої.

Причому покриття рослин у такому разі має бути рівномірним і максимально повним. Якщо обприскувач спрацює неякісно, то втрати врожаю можуть становити не менш ніж 20–30% — аж до 100%, якщо це все запустити.

Через коротку сівозміну в більшості вітчизняних господарств соя може хворіти, причому доволі масово. Невчасне чи неякісне застосування фунгіцидів спричинить втрату 10–15% врожаю та знизить його якість.

 

_________________________

Посіви сої вкрай потребують позакореневого підживлення мікроелементами. По-перше, це бор і молібден. По-друге, це дуже бажані фосфор і калій по листку в початкових фазах вегетації. І, нарешті, соя позитивно реагує на гумати та інші органічні стимулятори. Не­ефективне листкове підживлення може спричинити втрату щонайменше 5%, а може й 10% урожаю, не кажучи вже про марно викинуті на вітер гроші за препарати

_________________________

 

Ще один важливий момент — посіви сої вкрай потребують позакореневого підживлення мікроелементами. По-перше, це бор і молібден. По-друге, це дуже бажані фосфор і калій по листку в початкових фазах вегетації. І, нарешті, соя позитивно реагує на гумати та інші органічні стимулятори. Не­ефективне листкове підживлення може спричинити втрату щонайменше 5%, а може й 10% урожаю, не кажучи вже про марно викинуті на вітер гроші за препарати.

І не варто забувати, що на сої теж незрідка провадять десикацію з метою пришвидшити й синхронізувати дозрівання стручків на різних рослинах та на різних ярусах рослин. Така «дрібничка», здійснена неякісно, — це знову ж таки втрати близько 5–7%.

Тому, підсумувавши навіть половину цих потенційних загроз, ми можемо приблизно прикинути, що втрата через неякісні захисні обробки сої принаймні 30% урожаю — це ситуація реально поширена. В такому разі якраз і збирають дві, а не три тонни сої з гектара, а фермер втрачає по кілька сотень доларів на кожному гектарі.

Тож надзвичайно важливою є стійкість штанги обприскувач у вертикальному та горизонтальному положеннях. Адже робоча швидкість машини та швидкість виходу робочого розчину із форсунок обприскувача корелюються між собою та відстанню від форсунки до верхівок рослин. Ці показники мають бути незмінними, забезпечуючи рівномірне і точне покриття посівів препаратом. На жаль, обприскувач застарілої конструкції не витримає цієї умови, тому обов’язково потрібно використовувати по-справжньому сучасну модель.

Коливання штанги вгору-вниз і назад-вперед порушить усі робочі налаштування. Перші — змінюють відстань до цільової поверхні, а другі — знижують робочу швидкість обприскувача. Траєкторія руху краплин робочого розчину зміниться, тому, наприклад, на сої ми не зможемо нормально внести ані інсектицид, ані фунгіцид, ані мікродобрива.

Ще гіршою буде справа з уже згадуваним архіважливим захистом сої від бур’янів у початкових фазах вегетації. Унаслідок коливань штанги на частині посівів сої буде внесена недостатня норма робочого розчину і бур’яни виживуть з усіма наслідками. На іншій частині площ буде перевищено норму внесення «хімії», і рослини отримають потужний фітотоксичний удар. Про нормальну врожайність тоді й не йтиметься.

Додамо, що колеса обприскувача мають рухатися слід у слід, інакше тендітній сої не уникнути витоптування, а отже, втрати ще принаймні 3–4% урожаю.

Відповідно, застосування по-справжньому ефективного та сучасного обприскувача на сої є безальтернативним. Скажімо, такого, що пропонує BERTHOUD зі своїм RAPTOR.

Наголосимо, що на обприскувачах BERTHOUD, на відміну від поширеного і менш ефективного маятникового механізму, встановлено штанги AXIALE завдовжки від 18 до 36 м, розташовані на запатентованій системі підвіски.

15 16 502 503 79 2

Конструкційний принцип AXIALE забезпечує точне копіювання лінії поля та стійке утримання положення над оброблюваною поверхнею. Систему встановлено на центральному шарнірі, розташованому ближче до центра ваги, баланс підтримують пружини між стаціонарною й мобільною рамами. Ця система «гасить» коливання в горизонтальній площині під час пришвидшення й гальмування для захисту конструкції штанги. Будь-які коливання та вібрацію штанги зведено до мінімуму.

Також слід зазначити систему автоматичного регулювання висоти штанги BOOM CONTROL, яка утримує штангу на заданій оператором висоті. Це сучасне електронне рішення, що додатково підстраховує механіку та гідравліку. У поєднанні це забезпечує справді нерухоме положення штанги.

Також BERTHOUD RAPTOR розраховано на максимально точне внесення, зокрема із застосуванням технологій точного землеробства. Це гарантує чітке дотримання норми внесення, вимкнення секцій і форсунок на краях поля, ощадливе використання препаратів, рух за точним сигналом і унеможливлює будь-які позаштатні ситуації.

До беззаперечних переваг флагманської моделі французького виробника залічимо і її реальну універсальність — BERTHOUD RAPTOR однаково ефективно спрацює і на сої, і на кукурудзі, і на всіх інших культурах завдяки своїй високотехнологічній сучасній конструкції.

 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.