Новини з полів України

Новини з полів України

/ Актуальні статті / Понеділок, 12 лютого 2024 13:20

Аграрний сезон 2023 року для сільгоспвиробників став нелегким випробуванням, адже зниження ціни на продукцію та труднощі з реалізацією завдали чимало клопоту. На додаток до всього погодні умови були досить сприятливими для розвитку хвороб на озимій пшениці та ярому й озимому ячмені. Особливо дошкуляли на озимій пшениці септоріоз листя та фузаріоз колоса, а посіви ячменю піддавалися ураженню такими збудниками, як рамуляріоз, темно-бура та сітчаста плямистість. Усі ці хвороби можуть значно знижувати врожайність культур за недостатньо ефективного фунгіцидного захисту.

Погодні умови, що склалися протягом 2023 року в західному регіоні України, були не зовсім сприятливими для отримання високих урожаїв. Квітень характеризувався коливаннями температури від +20 до 0 °С у кількох періодах, що не найкраще вплинуло на процеси фізіологічного розвитку рослин. Також протягом квітня-червня в регіоні фіксували опади у вигляді дощів, водночас температура у травні та червні була досить високою — 22–28 ⁰C, що формувало відносну вологість повітря на рівні 50–90%, зокрема у Львівській та Тернопільській областях. З огляду на ситуацію з погодою у квітні аграрії не мали змоги якісно та вчасно обробити засобами захисту рослин у фазу Т1 (початок виходу в трубку). Відповідно, це сприяло розвитку вказаних вище хвороб у посівах озимих зернових, що показано на графіках ризику ураження хворобами (рис. 1–4). У підсумку на значній частині посівів у регіоні спостерігали ознаки ураження хворобами (фото 1–3). Зважаючи на значні ризики ураження захворюваннями у найвідповідальніші фази розвитку культур з боку впливу на врожай та його якість (Т2 — вихід прапорцевого листка і Т3 — початок цвітіння у пшениці та Т2 у ячменю), потрібно було обирати потужні фунгіциди з максимально ефективною дією на ці хвороби.

syngenta 09 02 24 1

Фото 1. Дані діагностичного центру після проведення фітопатологічного аналізу рослинного матеріалу. Визначено ураження септоріозом листя на рівні 2,0–4,0 бали та фузаріозом — 1,0–2,0 бали (рослинний матеріал відібрано в одному з господарств у Тернопільській обл.)

 

syngenta 09 02 24 2

Фото 2. Дані діагностичного центру після проведення фітопатологічного аналізу рослинного матеріалу. Визначено ураження сітчастою плямистістю листя на рівні 2,0 бали (рослинний матеріал відібрано в одному з господарств у Львівській обл.)

 

syngenta 09 02 24 3Фото 3. Дані діагностичного центру після проведення фітопатологічного аналізу рослинного матеріалу та ураження рослин у полі безпосередньо збудником рамуляріозу (рослинний матеріал відібрано в одному з господарств у Львівській обл.)

 

syngenta 09 02 24 4Рис. 1. Графік прогнозу поширення збудника септоріозу листя на посівах озимої пшениці протягом травня на Заході України (дані з мережі метеостанції I-Metos, розташованої на території Тернопільської обл., компанія «Сингента»). З графіка видно, що ризики ураження цим збудником мали два основних періоди й ризик ураження становив 75–100%

 

syngenta 09 02 24 5Рис. 2. Графік прогнозу поширення збудника фузаріозу колоса на посівах озимої пшениці протягом червня (дані з мережі метеостанції I-Metos, що у Львівській обл., компанія «Сингента»). Згідно з графіком є два критичних періоди з високим рівнем ураження цим збудником — 75–100%

 

syngenta 09 02 24 6Рис. 3. Графік прогнозу поширення збудника сітчастого гельмінтоспоріозу листя на посівах ячменю протягом травня (дані з мережі метеостанції I-Metos, компанія «Сингента»)

 

syngenta 09 02 24 7

Рис. 4. Графік прогнозу поширення збудника рамуляріозу листя на посівах ячменю протягом червня (дані з мережі метеостанції I-Metos, компанія «Сингента») Згідно з графіком ризик ураження посівів цим збудником у цей період був на досить високому рівні й становив 50–100%

 

Отже, аналізуючи графіки з рівнями поширення і розвитку хвороб із мережі метеостанцій, можна констатувати, що у травні-червні вони були досить високими й розтягнутими у часі, тому для ефективного контролю хвороб, що досліджували, потрібно обирати потужні фунгіциди, які зможуть ефективно контролювати ці патогени й забезпечити досить довгий період захисту.

Далі ми хочемо ознайомити вас із прикладами застосування таких продуктів і зробити порівняльне оцінювання їх ефективності з конкурентами. Йдеться про препарати на основі SDHI, які є лідерами у контролі хвороб листкового апарату й колоса, — це Елатус® Ріа, Міравіс® Нео та Міравіс® Ейс.

Елатус® Ріа — революційний продукт, що поєднує високий рівень захисту, лікувальну та профілактичну дії проти широкого спектра хвороб. Варто зауважити, що цей препарат демонструє високу ефективність проти септоріозу та найдієвіший у захисті від іржастих хвороб.

Міравіс® Нео — це унікальний SDHI фунгіцид із найширшим спектром дії проти хвороб пшениці та ячменю, має три різні механізми дії на збудника хвороби, унікальну ефективність контролю піренофорозу, плямистостей (сітчастої, темно-бурої, смугастої), рамуляріозу та септоріозів.

Міравіс® Ейс — унікальний SDHI фунгіцид, який містить Адепідин® і забезпечує найширший спектр захисту колоса й верхнього ярусу листя, має унікальну ефективність контролю фузаріозів колоса, альтернаріозу, плямистостей і септоріозів.

В умовах Заходу України ми рекомендуємо внесення Елатус® Ріа та Міравіс® Нео у фазу ВВСН 37–39 (підпрапорцевий — прапорцевий листок). Міравіс® Ейс для контролю хвороб колоса рекомендовано застосовувати у ВВСН 59–62, що відповідає початку цвітіння.

Порівнюючи схеми захисту, ми наголошували на ефективності на посівах пшениці проти збудника септоріозу листя, фузаріозу колоса й на посівах ячменю проти рамуляріозу та гельмінтоспоріозів, а також на збереженні листкового апарату в період захисної дії.

Пропонуємо до вашої уваги результати ефективності препарату Елатус® Ріа у фазу ВВСН 39 та Міравіс® Ейс у ВВСН 61 в одному з агропідприємств у Тернопільській області.

У господарстві порівнювали ефективність фунгіцидів, ураховували навантаження хвороб, зокрема септоріозу листя та фузаріозу колоса, проводили моніторинг ризиків поширення за даними мережі метеостанцій та кінцевою оцінкою, звісно, була врожайність.

 

Дослід № 1. Озима пшениця

Таблиця 1. Системи захисту озимої пшениці під час дослідження

syngenta 08 02 24 tab1

 

Продукти вносили у ВВСН 37–39 (Т2) з виливом робочого розчину 150 л/га й у ВВСН 59–61 (Т3) з виливом робочого розчину 200 л/га.

За результатами обстеження рослин на 35-й день після внесення препаратів у Т2, на рослинах фіксували явні ознаки ураження збудником септоріозу листя. Фітоекспертизу рослинного матеріалу проводили у діагностичному центрі, за її результатами ми помітили закономірність, що ураження на ділянці з Фунгіцид А було зосереджено як у нижньому ярусі, так і на прапорцевому листку на рівні 15–25%, тим часом як на варіанті із застосуванням Елатус® Ріа ураження було на рівні 5% у прапорцевого листка і 15% підпрапорцевого листка, що видно на рис. 5, фото 4.

 

syngenta 09 02 24 8

Рис. 5. Обліки ураження ярусів листкового апарату на 35 добу після внесення у Т2

 

syngenta 09 02 24 9

Фото 4. Загальний вигляд рослин на 35 добу після внесення Елатус® Ріа з різних варіантів досліду

 

Також ми проводили аналіз індексу NDVI по варіантах. У такий спосіб ми порівняли збереження активної біомаси рослин і порівняли їх у відсотковому співвідношенні.

 

syngenta 09 02 24 10

Фото 5. Порівняльне оцінювання ефективності фунгіцидів, вигляд ділянок посіву пшениці озимої в індексі NDVI

 

Аналіз індексної карти NDVI поля, що досліджувалося, на різних системах захисту рослин: активність фотосинтезу на ділянці поля, де було застосовано Елатус® Ріа (35 днів після внесення), вище на 16% порівняно з ділянкою з конкурентною схемою фунгіцидного захисту. Тож можна дійти висновку, що Елатус® Ріа забезпечує кращий рівень захисту і збереження активної біомаси рослин.

 

syngenta 09 02 24 11 red

Рис. 6. Результати аналізу на якісні показники зерна та показники врожайності з дослідних ділянок

 

Отже, варіант з унесенням препаратів Елатус® Ріа (Т2) та Міравіс® Ейс (Т3) на локації, що в Тернопільській області, продемонстрував кращу ефективність проти септоріозу листя і фузаріозу колоса, порівнюючи з конкурентною схемою, про що свідчать наведені вище результати обліків і підтверджує спектральний аналіз, за допомогою якого визначено вищий відсоток збереженої активної біомаси і, відповідно, вищий показник урожайності.

 

Дослід № 2. Озимий ячмінь

Таблиця 5. Схема внесення під час дослідження

syngenta 08 02 24 tab2

 

Продукти вносили у ВВСН 37–39 (Т2) з виливом робочого розчину 150 л/га.

 

syngenta 09 02 24 12Рис. 7. Обліки ураження ярусів листкового апарату на 30 добу після внесення Т2

 

syngenta 09 02 24 13

Фото 6. Загальний вигляд листкового апарату на 25-й день після внесення продуктів із різних схем досліду

 

syngenta 09 02 24 14Фото 7. Індексна карта поля NDVI.

 

syngenta 09 02 24 15

Рис. 8. Порівняльне оцінювання ефективності фунгіцидів в індексі NDVI

 

Аналізуючи графік показників індексу вегетації на ділянці, де застосовували Міравіс® Нео, ми бачимо значно вищі показники проти ділянки з конкурентним продуктом. Так, до прикладу, в діапазоні значень 0,552–1,0 площа з Міравіс® Нео становить 76,43%, тим часом як на ділянці з Конкурент у цьому самому діапазоні — 31,45% площі, що практично вдвічі менше. Тут також слід зазначити вдвічі кращу ефективність Міравіс® Нео в контролі хвороб і збереженні активної біомаси рослин.

 

syngenta 09 02 24 16Фото 8. Загальний вигляд листкового апарату на 40-й день після внесення продуктів із різних схем досліду

syngenta 09 02 24 17Рис. 9. Результати фітоекспертизи рослинного матеріалу (рослини для фітоекспертизи відбирали на 40-й день після внесення продуктів)

 

Аналізуючи дані з діагностичного центру, варто зазначити, що Міравіс® Нео забезпечив відмінний контроль рамуляріозу та сітчастого гельмінтоспоріозу, як порівняти з Фунгіцид А, що видно на рис. 9 та фото 8. У підсумку це позитивно вплинуло на кінцевий результат: урожайність була на 580 кг/га вищою, ніж на ділянці з конкурентною схемою.

Зважаючи на все сказане вище, можна дійти висновку, що Елатус® Ріа, Міравіс® Нео й Міравіс® Ейс дають можливість розкрити максимальний потенціал урожайності зернових культур і забезпечать найвищий рівень захисту від хвороб.

 

Сергій Радчук, регіональний технічний експерт, компанія «Сингента»
Станіслав Горпинюк, менеджер з технічної підтримки,
напрям «Фунгіциди на зернових культурах», компанія «Сингента»

 16 липня 2024
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
У Мукачево Закарпатської області, завдяки заснуванню у місті нового індустріального парку,створять близько 900 нових робочих місць у переробній промисловості.
16 липня 2024
 15 липня 2024
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
Експлуатаційні переваги самохідних обприскувачів Massey Ferguson 535 R пояснюються передусім вдалою конструкцією цієї моделі.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
У липневому звіті WASDE знизив прогноз світового урожаю насіння соняшнику у 2024/25 маркетинговому році на 0,6 млн т до 54,8 млн т. Основні скорочення припали на Україну – на 0,2 млн т до 14,5 млн т, і росію – на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
15 липня 2024
 15 липня 2024
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
АТ «Укрзалізниця» наразі не планує надавати знижку в розмірі 30% на перевезення агропродукції до портів Дунаю.
15 липня 2024
 15 липня 2024
У червні 2024 року середня ціна закупівлі свинини в Україні знизилась до 53,2 грн/кг, що на 10,1% (6 грн/кг) дешевше, ніж у травні.
У червні 2024 року середня ціна закупівлі свинини в Україні знизилась до 53,2 грн/кг, що на 10,1% (6 грн/кг) дешевше, ніж у травні.
15 липня 2024
 15 липня 2024
Фонд державного майна активно працює над підготовкою 100 тис. га землі сільськогосподарського призначення, які належали НААН, до передачі їх на відкриті аукціони на Prozorro.Продажі. Процес уже на фінальному етапі, й перші аукціони мають з’явитися вже наприкінці липня – на початку серпня.
Фонд державного майна активно працює над підготовкою 100 тис. га землі сільськогосподарського призначення, які належали НААН, до передачі їх на відкриті аукціони на Prozorro.Продажі. Процес уже на фінальному етапі, й перші аукціони мають з’явитися вже наприкінці липня – на початку серпня.
15 липня 2024

Please publish modules in offcanvas position.