agro business 160 160

Якісний гербіцидний захист кукурудзи на ранніх етапах вегетації

Якісний гербіцидний захист кукурудзи на ранніх етапах вегетації

/ Агрономія Сьогодні / Понеділок, 17 квітня 2023 11:28

Кукурудза, щоб там не було, є однією із ключових культур у сівозміні. Ускладнення з експортом, перебої з енергопостачанням, дорожнеча добрив, а її, царицю полів, треба ростити. І щоб вона порадувала добрим урожайним обмолотом, про гербіцидний захист кукурудзи належить дбати змолоду, з ранніх, найуразливіших, етапів росту

Уже стала аксіомою, що одна з основних вимог у переході на інтенсивні технології вирощування кукурудзи — це ефективний контроль бур’янів. Та навіть за будь-якої технології та агрофону відомо, що, залежно від видового складу бур’янів, засміченості й тривалості впливу бур’янів на культуру, врожайність культури може впасти на 25–40%. За вкрай несприятливих умов втрати можуть сягнути й 60–80%.

 

Бур’яни мають фору

Науково обґрунтована сівозміна, належний спосіб обробітку ґрунту — це добре. Але недостатньо, бо, як не дивись, без високоефективних гербіцидів у посівах кукурудзи не обійтись. Тендітні паростки особливо потребують надійного захисту на першому етапі вегетації. Адже біологічно детермінований заслабкий розвиток у цей період не дозволяє рослині повноцінно конкурувати з бур’янами за доступні елементи живлення, вологу та світло.

Тож чим раніше знищуються бур’яни в посівах культури, тим менший негативний вплив на врожайність. Рослини кукурудзи можуть сягати навіть до трьох метрів заввишки, але в перші дні свого життя вони значно поступаються у швидкості розвитку менш теплолюбним конкурентам. Бур’яни зазвичай сходять раніше, ростуть швидше і сильно пригнічують кукурудзу в початкові фази росту, забираючи в неї не тільки елементи живлення та вологу. Фахівці провідних насіннєвих компаній зазначають, що вкрай гострою у цей період є конкуренція культури та бур’янів за сонячне світло.

 

Битва за місце під сонцем

Річ у тім, що за раннього засмічення посівів дещо вищі бур’яни затіняють рослини культури. І на певному етапі розвитку кукурудза підходить до так званої «точки перемикання» — того моменту, коли рослина змінює нормальну стратегію зростання на користь відчайдушної боротьби за світло. Щоб ухилитися від затінення, паростки починають рости у бік, що вільний від бур’янів. Це призводить до зменшення розміру та розвитку кореневої системи, формується непропорційно розвинена рослина. Зокрема, листки не перекривають міжряддя, а розміщуються вздовж рядка, змикання рядків відбувається поволі.

Експерти наголошують — із моменту досягнення «точки перемикання» втрати врожаю зростають і стають незворотними. Тож щоб не втратити кошти, які ви вклали в насіння, обробіток ґрунту та внесення добрив, проблемі ранньої засміченості посівів слід приділити посилену увагу. Тут слід урахувати, що на стрес від засміченості посівів і неоптимальний ріст рослини може накластися ще й додатковий стрес — від тієї ж засухи. Тож і так проблемне формування вражаю обертається різким падінням продуктивності — до вже названих 60, а то й більше відсотків.

Оскільки ми не можемо змінити стратегію виживання кукурудзи, слід усунути бур’яни якомога раніше, до настання критичних змін у розвитку та морфології рослини. Відповідна технологія раннього контролю бур’янів перешкоджає накопиченню наслідків впливу бур’янів і посухи — і тим самим зменшує ризик критичного зниження врожайності.

05 06 492 493 32 1

 

Ґрунтові гербіциди — це класика

Контроль бур’янів ще до появи сходів культури довгий час лежав в основі захисту культури. Принцип дії цієї групи гербіцидів простий: діюча речовина, що перебуває на поверхні ґрунту після внесення, контактує з проростками сходів бур’янів і припиняє/пригнічує їх життєдіяльність. Уважається, що таким чином забезпечується пролонгована дія — до 40 і більше днів після внесення.

Але не лише якість гербіциду, а й умови внесення відіграють свою роль. Особливу роль у внесенні цих препаратів відіграють умови зволоження після внесення. Можна зазначити, що за недостатнього зволоження верхнього шару ґрунту ефективність обробки може суттєво впасти. То ж ґрунт повинен бути достатньо вологим, щоб гербіциди могли проявити свою дію на бур’яни. Для підвищення їх ефективності за браку вологи та пожнивних решток на полі рекомендується загортання препаратів у ґрунт на глибину 2–3 см. Також за застосування ґрунтових гербіцидів потрібно суворо дотримуватися рекомендованих норм витрати робочого розчину.

Не лише рівень вологозабезпечення, а й температурний режим істотно впливає на ефективність ґрунтових гербіцидів. Практика свідчить, що в сезони з теплою весною ефективність одних і тих самих продуктів вища, ніж у роки за низьких температур/посухи.

Наприклад, за відсутності дощу гербіциди лишаються на поверхні ґрунту. А насіння бур’янів починає проростати нижче від рівня ґрунтового екрана. Оскільки препарат фактично інактивований через відсутність вологи у верхньому шарі ґрунту, то паросткам бур’янів нічого не загрожує. І рівень засміченості може сягнути «точки перемикання» з відповідними негативними наслідками для розвитку культури та продуктивності.

Надлишок опадів і вологи в ґрунті — теж значна проблема. Оскільки ґрунтові гербіциди можуть змитися в нижні шари ґрунту і частково дезактивуватися. В той час як паростки кукурудзи можуть суттєво постраждати від фітотоксичного впливу, контроль бур’янів буде ослаблений.

 

Різне підґрунтя ефективності

Тип і вид ґрунту, вміст у ньому органічної речовини також позначаються на дієвості ґрунтових гербіцидів, тривалості їх дії — на специфіці внесення, відповідно. Наприклад, є проста залежність: чим легший ґрунт — тим нижча норма витрати препарату. На піщаних, супіщаних ґрунтах із низьким умістом гумусу ґрунтові препарати достатньо застосовувати у мінімальних зареєстрованих нормах.

Але на подібного типу ґрунтах, що схильні до вітрової ерозії, дія ґрунтових продуктів на одному полі може бути нерівномірною. Через що на окремих ділянках ефективність може бути недостатньою через обмаль діючої речовини, а на інших ділянках можливий фітотоксичний вплив на культурну рослину, бо концентрація зависока.

Щодо важчих ґрунтів, які мають високий уміст гумусу, часто є доречним підвищення норми внесення. Адже органічна складова ґрунту має сильну поглинальну здатність, що зв’язує/послаблює діючі речовини препарату. Вважається, що на ґрунтах з умістом гумусу понад 6% ґрунтові гербіциди застосовувати недоцільно.

kukuruza 25

 

Післясходові варіанти та нюанси

То ж коли ґрунтові препарати з тих чи інших причин контроль засміченості в посівах кукурудзи не забезпечили, лишається вдаватися до післясходових рішень. Звичайно, вони можуть бути й основним елементом технології захисту. Адже одна їх перевага в тому, що ви вже маєте повнішу уяву про видовий склад бур’янів і можете оптимальніше підібрати діючі речовини, виходячи з фактичного фітосанітарного стану на полі. У разі сильної засміченості посівів кукурудзи злісними та багаторічними видами бур’янів і багаторічниками часом вдаються до комбінації: досходовий ґрунтовий гербіцид із подальшим внесенням післясходових гербіцидів.

Але є небезпека згаяти дорогоцінний час на ранньому етапі розвитку культури, погодні умови чи інші чинники можуть завадити вчасно провести обробку тощо. Та й недотримання технологічних норм, огріхи під час внесення післясходових гербіцидів можуть суттєво нівелювати їх дію — та відбитися на майбутній урожайності. Чинників, які можуть позначитися на ефективності дії навіть беззаперечно якісного продукту, не бракує: від невідповідного погодно-температурного режиму під час обприскування або погрішності з нормами до застосування в неналежні фази розвитку кукурудзи.

Неоптимальні для внесення післясходових гербіцидів стадії вегетації культури — річ поширена. Зазвичай обробку слід планувати з утворенням 2–3 справжнього листка, а найкраща фаза для внесення — 3–5 листків. Пізніші фази (6–7 листків) — це вже зайвий ризик, навіть за наявності антидота в складі препарату.

Але як правильно рахувати ці справжні листки? Питання насправді доволі дискусійне. Фахівці налічують понад 20 різних систем підрахунку листків у кукурудзи, наприклад, за кількістю листкових піхов тощо. Загалом за потреби має сенс проконсультуватися з представниками компанії-виробника/дистриб’ютора.

 

Низка ефективних рішень

На ринку представлено чимало гербіцидів для раннього контролю дводольних і злакових бур’янів у посівах кукурудзи. Чимало препаратів вже здобули заслужене визнання агровиробників. Коротко наведемо характеристики тільки деяких із них.

05 06 492 493 31Дві можливості в одному. Добре відомий агровиробникам ЛЮМАКС (С-метолахлор + тербутилазин + г/л мезотріон). Це трикомпонентний системний гербіцид для досходового та післясходового застосування. За ґрунтового внесення препарат проникає в бур’яни через колеоптиль і запобігає їх проростанню й появі на поверхні ґрунту. За післясходового внесення бур’яни негайно зупиняються в рості — і не конкурують із рослиною кукурудзи за світло, поживні речовини та вологу. В цьому разі продукт дозволяє працювати на полі не наосліп, а коли вже видно, що бур’яни проросли. Гербіцид не чинить фітотоксичної дії на рослини кукурудзи навіть за максимального дозування, якісно контролюючи засміченість.

Серед переваг продукту зазначають:

• Можливість застосовувати як ґрунтовий і страховий гербіцид одночасно (до фази 5 листків кукурудзи);
• Контроль нетреби звичайної, амброзії полинолистої та багаторічних дводольних бур’янів (по вегетації);
• Можливість застосовувати в нестабільних кліматичних умовах;
• Високоефективний проти бур’янів, стійких до інших препаратів;
• Оптимальний для використання за технологіями no-till та stripe-till;
• Оптимальний вибір у вирощуванні ділянок гібридизації кукурудзи;
• Пролонгований контроль бур’янів (протягом 10 тижнів).

 

За раннього післясходового внесення стадія розвитку однорічних злакових бур’янів має бути 1–2 листки, дводольних — 2–4 листки. Можна вносити по сходах культури. За ґрунтового внесення в разі недостатньої вологості рекомендовано загорнути в ґрунт на глибину 3–5 см. Також препарат не варто застосовувати на посівах кукурудзи, насіння якої оброблено інсектицидами на основі фосфорорганічних сполук і тіокарбаматів.

Восени того самого року можна висівати озимі ячмінь і пшеницю, райграс, а також озимий ріпак (в разі оранки). Навесні після оранки можна висівати соняшник, сою, сорго, ріпак, люцерну.

Зірковий захист. Стеллар® Плюс (50 г/л топрамезон + 160 г/л дикамба) називають єдиним рішенням для ефективного контролю широкого спектра бур’янів у зручному форматі.

Серед переваги препарату зазначають:

• Покращена формуляція, зменшення витрат на логістику;
• Широкий спектр дії на бур’яни;
• Ефективна дія на надземну частину ваточника сирійського;
• Швидкий візуальний ефект;
• Тривала ґрунтова дія завдяки топрамезону (захист протягом усього сезону);
• Збереження максимального потенціалу врожайності культури.

 

Рекомендується обприскування посівів у фазу 3–8 листків культури (ранні фази росту бур’янів). Норма витрати робочої рідини: становить 200–400 л/га. Препарат може бути використаний у бакових сумішах (в окремих випадках треба проводити тест на сумісність). Є певні нюанси щодо дозування: в разі самостійного використання норма витрати — 1–1,25 л/га, а за використання в бакових сумішах — 0,8 л/га.

Після застосування гербіциду на наступний рік не рекомендується висівати сою, горох й інші бобові культури у зв’язку з можливим проявом фітотоксичності.

Потужний селективний ефект. Кордус™ Флекс (дикамба + римсульфурон + нікосульфурон + ізоксадифен-етил) — післясходовий гербіцид для посиленого контролю однорічних і багаторічних злакових і дводольних видів бур’янів у посівах кукурудзи. Його характеризує покращена селективність до культури.

Селективність препарату базується на здатності рослин кукурудзи швидко метаболізувати та інактивувати діючу речовину за допомогою антидота (ізоксадифену). Ізоксадифен забезпечує м’яку дію гербіциду за застосування у фазу від 2 до 7 листків культури (ВВСН 12–17).

Серед переваг препарату зазначають:

• Відмінний контроль широкого спектра злакових видів бур’янів, таких як пирій повзучий, плоскуха звичайна, пажитниця багатоквіткова, гумай та ін.;
• Контроль широкого спектра злісних дводольних видів бур’янів (лободи білої, гірчиці польової, редьки дикої, видів осотів та гірчаків, видів щириці та ін.);
• Покращена селективність до культури завдяки доданому антидоту (ізоксадифену);
• Широке вікно застосування (ВВСН 12–17);
• Контроль падалиці соняшнику;
• Швидкий прояв гербіцидної дії;
• Безпечність для наступних культур сівозміни;
• Ідеальна придатність для технологій із нульовим та мінімальним обробітками ґрунту.

 

Для ефективного поглинання препарату бур’янами потрібно додавати ПАР Віволт®. Рекомендований об’єм робочого розчину становить 100–400 л/га і залежить від температури повітря та його вологості. Восени після кукурудзи, обробленої препаратом, можна сіяти озимі зернові, ріпак озимий, а навесні — висівати всі інші культури.

kukuruza 34

Професіонал для специфічних завдань. Лаудіс (темботріон + ізоксадіфен (антидот)) — системний гербіцид для боротьби проти однорічних дводольних і злакових бур’янів у посівах кукурудзи. Препарат є одним із найбезпечніших гербіцидів для культури, можливе використання на ділянках гібридизації.

Цей гербіцид рухається від оброблених листків в обох напрямках — догори в ксилему та донизу у флоему й розподіляється від кореня до верхівки листків. Візуальний ефект після внесення Лаудіс® спостерігається значно швидше, ніж у класичних сульфонілсечовин.

Рекомендується застосовувати гербіцид проти молодих бур’янів, які активно вегетують. Завдяки наявності антидоту він безпечний для кукурудзи у фазах від V1–V6 (ВВСН 12–18) або від 2 до 8–9 листків. Оптимальний гербіцидний ефект досягається за застосування в ранні фази розвитку кукурудзи від 2 до 5 листків. Але основним чинником вибору часу застосування препарату є фаза розвитку бур’янів.

Продукт високоефективний проти падалиці соняшнику та ріпаку, що стійкі до гербіцидів групи імідазолінонів, а також проти падалиці соняшнику по виробничій системі Express. В оптимальний час застосування досягається максимальна ефективність проти таких складно контрольованих бур’янів, як лобода (навіть переросла), амброзія полинолиста, ваточник сирійський, щириця, куряче просо й ін.

Серед переваг препарату зазначають:

• Надійний контроль падалиці соняшнику (традиційного, Clearfield та Express Sun) і падалиці ріпаку (Clearfield);
• Відмінний контроль лободи білої, амброзії, щириці, проса курячого;
• Можливість застосування на ділянках гібридизації;
• Толерантність до всіх гібридів кукурудзи;
• Широке вікно застосування;
• Безпечність для використання в сумішах.

 

Степан КОЦЬКИЙ, спеціально для Агробізнесу Сьогодні

 

 23 лютого 2024
Верховна Рада України 22 лютого прийняла у другому читанні та цілому закон про введення в Україні електронних аграрних розписок.
Верховна Рада України 22 лютого прийняла у другому читанні та цілому закон про введення в Україні електронних аграрних розписок.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Основною тенденцією 2023 року знову стало збереження позицій м’ясопродукції українського виробництва на міжнародному ринку за рахунок курятини.
Основною тенденцією 2023 року знову стало збереження позицій м’ясопродукції українського виробництва на міжнародному ринку за рахунок курятини.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Автоматизоване крапельне зрошення дає змогу заощаджувати до 30-40% води і частку мінеральних добрив для підживлення рослин. Технологія істотно скоротить виробничі витрати та водночас підвищить врожайність посівів.
Автоматизоване крапельне зрошення дає змогу заощаджувати до 30-40% води і частку мінеральних добрив для підживлення рослин. Технологія істотно скоротить виробничі витрати та водночас підвищить врожайність посівів.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Завдяки ваучерній підтримці Львова ветеран війни Роман Качалаба разом з дружиною відкрив сімейну екоферму. Подружжя отримало від міста 300 тисяч гривень і придбали для розвитку власної справи модульний вагон-кухню.
Завдяки ваучерній підтримці Львова ветеран війни Роман Качалаба разом з дружиною відкрив сімейну екоферму. Подружжя отримало від міста 300 тисяч гривень і придбали для розвитку власної справи модульний вагон-кухню.
23 лютого 2024
 22 лютого 2024
22 лютого Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№ 5593-д).
22 лютого Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава» (№ 5593-д).
22 лютого 2024
 22 лютого 2024
Високу рентабельність вирощування можливо забезпечити й на значних посівних площах, запровадивши сучасні технології крапельного зрошення разом з оптимальним підживленням кожної культури шляхом фертигації.
Високу рентабельність вирощування можливо забезпечити й на значних посівних площах, запровадивши сучасні технології крапельного зрошення разом з оптимальним підживленням кожної культури шляхом фертигації.
22 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.