Вирощування дині у неопалюваній плівковій теплиці

Вирощування дині у неопалюваній плівковій теплиці

/ Агрономія Сьогодні / Середа, 17 травня 2023 11:40

Диня представлена чотирма видами: столова (всі культивовані сорти), змієподібна (у їжу беруть тільки молоді зав’язі), дрібноплідна напівкультурна (вирощують в основному в декоративних цілях, але може бути цінною для селекції як високоімунна проти хвороб форма) та китайська дрібноплідна (в їжу не вживають)

Диня однодомна, роздільностатева й ентомофільна рослина. Співвідношення квіток різної статі змінюється в різні роки залежно від погодних умов. Висока температура і довгий день сприяють закладанню чоловічих квіток. Вона цвіте одну, а жіноча — 2–3 доби Квітки дині можуть запилювати бджоли, оси, джмелі, мурахи й трипси. Хоча щодо цього питання єдиної думки не існує серед науковців. Деякі дослідники вважають, що найефективнішим запилювачем є бджола.

У ранніх і пізніх сортів різниця між періодами сходи — розпускання жіночих квіток незначна. Тривалість етапу від зав’язування до достигання плодів визначає ранньостиглість сорту. У ранньостиглих сортів ріст і достигання плодів відбувається одночасно, а в пізніх — поступово.

Плід — багатонасінна ягода, різноманітна за формою. Один плід містить 370–850 насінин. Вихід його становить 0,75–2,5% маси плоду.

За тривалістю діб від сходів до початку достигання плодів дині поділяють на п’ять груп: ранньостиглі (60–70 діб), середньоранні (70–80), середньостиглі (80–90), середньопізні (90–100) та пізньостиглі (100–120 діб). Період плодоношення буває короткий — до 20 діб, середній — 21–40, тривалий — більше 40 діб [10]. Насіння її зберігає схожість до 6–8 років.

Диня належить до рослин, що вимогливі до чинників навколишнього середовища. Сухий і спекотний клімат сприяє формуванню плодів із високою цукристістю, відмінними смаковими якостями й приємним ароматом. Посухостійкість її зумовлена великою всисною силою кореневої системи, а жаростійкість — посиленою транспірацією листків. Інтенсивна транспірація знижує температуру до 7 °С, порівнюючи з навколишнім середовищем.

Насіння дині починає проростати за температури не нижчої за +15 °С. Оптимальною є температура +24…+30 °С, за якої сходи з’являються протягом 48 год. Після її підвищення до +40 °С цей процес різко затримується. Рослини, що розвиваються, потребують більше тепла. Процес асиміляції в них відбувається найкраще за температури +30…+40 °С.

dinya 3

Диня здатна короткочасно витримувати високу температуру навколишнього повітря (до +43 °С) і ґрунту (+63 °С). Дані, отримані Н. Г. Гордєєвою (1962) в умовах Середньоазіатського філіалу ВІР, свідчать про те, що температура, за якої відбувалося згортання білків у листках середньоазіатських сортів, була понад +60 °С, а європейських — становила +55…+60 °С.

Диня вимоглива до інтенсивності освітлення. Ріст і розвиток рослин найкраще відбувається тоді, коли цей показник коливається в межах 40 000–50 000 лк і більше. Оптимальна для фотосинтезу довжина хвилі світла змінюється залежно від його інтенсивності. Світло з довжиною хвиль 675 нм ефективніше за понижене освітлення — 13 Вт/м². Вищий рівень освітленості потребує світла з довжиною хвиль 550 нм.

Рослини дині чутливі до затінення, особливо на початку розвитку та у фазу цвітіння. Це часто призводить до опадання зав’язі. К. И. Пангало зазначає, що за зменшення інтенсивності сонячного освітлення в п’ять разів (хмарна погода) інтервал між початком цвітіння чоловічих і жіночих квіток становить 32 доби, тоді, як у безхмарну погоду він не перевищує 3–5 діб. Загущення рослин призводить до затінення й запізнення достигання плодів, зниження врожайності.

Витрати вологи в дині великі. Транспіраційний коефіцієнт, за даними Н. А. Максимова, становить 621. За зрошення на утворення одиниці сухої речовини припадає 400–700% води, мінімум — на полуденні години.

Підвищена потреба дині у воді — у фазу пагоноутворення і росту плодів. Тому до утворення зав’язі рослини поливають помірно, інакше затримується її формування та розвиток. У спекотну погоду 1 м² листкової поверхні випаровує 5–5,5 л води за 1 год.

Уважають, що 21% загальної кількості води диня потребує в період від з’явлення сходів до цвітіння, 37% цвітіння до зав’язування плодів, 32% — під час росту плодів і 10% — упродовж їх достигання. Досліди з вирощування дині на гідропоніці показали, що молоді рослини використовують 0,7–0,8 л розчину за добу (до 1,2–1,5 л в сонячну погоду), під час період росту плодів — достигання 3,0–3,5 л за добу.

У фазу достигання плодів рослини потребують сухого повітря. Оптимальна відносна вологість повітря до утворення плодів — 70%, а під час росту і достигання — 45–55%.

 

______________________

Дозрівання плодів у плівкових теплицях на сонячному обігріві в зоні Лісостепу України розпочинається вже у першій декаді липня, тоді як з поля вони надходять у другій чи третій декаді серпня

______________________

 

Стиглі плоди дині містять вітаміни В1, В2, В6, РР, провітамін А. У плодах дині так само вітамінів С і В1, як і в плодах томату. Аскорбінової кислоти вони містять утричі більше (50 мг%), ніж кавуни. За вмістом заліза, що засвоюється, її плоди вдвічі перевищують куряче м’ясо, гарбуз, огірок, томат, моркву, а молоко — в 17 разів. Для подовження періоду споживання продукції свіжою та забезпечення повноцінного харчування населення України диню доцільно вирощувати у спорудах захищеного ґрунту без технічного обігріву. Одними з них є плівкові теплиці.

Дозрівання плодів у плівкових теплицях на сонячному обігріві в зоні Лісостепу України розпочинається вже у першій декаді липня, тоді як з поля вони надходять у другій чи третій декаді серпня. Оскільки в умовах прохолодного та дощовитого літа цю культуру сильно уражають хвороби, урожай вдається зібрати тільки в плівкових теплицях.

До початку дозрівання плодів у полі з 1 м² плівкових теплиць можна отримати по 2,5–3,2 кг дині, а за розсадного способу — на 2–4 тижні пришвидшується плодоношення. Значення цієї культури у плівковому овочівництві зростає за повторного використання теплиць після вирощування теплолюбних культур для відкритого ґрунту. Для першого обороту готують 25–30-денну розсаду дині з 3–4 листками, для другого — 40-денну, у якої за третім листком прищипують точку росту, що запобігає переростанню розсади та пришвидшує формування врожаю. Розсаду вирощують у 8–10-сантиметрових горщиках.

 

Підготовка насіння та вирощування розсади

Для сівби краще брати дво- або трирічне насіння, яке попередньо протруюють, оброб­ляють регуляторами росту, пророщують. Свіжозібране насіння сприяє рясному розвитку в рослин вегетативної маси та зниженню кількості або повній відсутності жіночих квіток. Насіння сортують за питомою вагою в 1–5% розчині столової солі або аміачної селітри. Для цього їх поміщають у розчин на 3–4 хв та перемішують. Перед сівбою прогрівають протягом 3 год за температури +60 °С.

Велике значення у захисті рослин від шкідників і хвороб, які поширюються через насіння, має протруювання. Для цього застосовують протруйники, що дозволено до використання в Україні. Проросле насіння висівають у пластмасові або торф’яні горщики розміром 8 × 8 або 10 × 10 см із попередньо підготовленою поживною сумішшю на глибину 2–3 см. Найкраще вирощувати розсаду в перегнійно-земляних горщиках, що складаються з трьох частин перегною й однієї частини дерев перегною, двох — торфу та однієї частини дернової землі.

 

______________________

Розсада, вирощена в насипних місткостях, гірше приживається, тому що під час пересадження обривається частина кореневої системи

______________________

 

Розсада, вирощена в насипних місткостях, гірше приживається, тому що під час пересадження обривається частина кореневої системи. Щоб цього уникнути, в пластмасовий горщик, перш ніж засипати в нього субстрат, вкладають пластиковий одноразовий пакет з отвором для аерації субстрату і стікання надлишку поливної води, що збігається з донним отвором горщика, верхні краї вкладки виступають над ґрунтосумішкою на 3–4 см (як вкладку можна використовувати одноразові харчові пакети розміром 17 × 22 см). Завдяки цьому відпадає потреба в підсадженні загиблих рослин.

У період проростання насіння температура має бути +25…+30°С. З появою сходів її знижують протягом 3–4 діб до +16…+18 °С. Оптимальною для наступного періоду вегетації є температура повітря: вдень +20…+25 °С, вночі +16…+18 °С. Температура ґрунту має становити +24…+26 °С. Відносна вологість повітря — 60–70%. Поливають розсаду мірою підсихання ґрунту в горщиках. Протягом усього періоду вирощування розсади проводять дворазове підживлення. Перший раз рослини підгодовують розчином коров’яку з додаванням на 10 л розчину 30 г суперфосфату та 10 г сірчанокислого калію в період появи першого справжнього листа; вдруге — розчином мінеральних добрив (на 10 л води по 10–15 г аміачної селітри та сірчанокислого калію, 40–50 г суперфосфату) за 3-4 доби до садіння розсади. Розсаду дині в плівкових теплицях на сонячному обігріві садять на постійне місце тоді, коли температура ґрунту на глибині 10 см вранці підвищується до +14…+15°С. Рослини заглиблюють до рівня кореневої шийки й трохи ущільнюють. Стежать, щоб сім’ядольні листочки не виявилися присипаними ґрунтом. На 1 м² плівкової теплиці розміщують дві рослини (схема — 70 × 70 см).

dinya galiya

 

Формування стебла у рослин

Після приживання в теплиці рослини підв’язують шпагатом до шпалери, висота якої 2 м. Один кінець вільної петлі підв’язують за стебло під перший листок й обвивають спірально, другий — перекидають через шпалеру і закріплюють вільним вузлом. Мірою росту рослини обкручують навколо шпагату.

Вирощуючи дині частково на шпалері, два бічні пагони, що ближче до поверхні ґрунту, видаляють, а наступні — 3-й і 4-й — розстилають на поверхні ґрунту. Їх прищипують через 2–3 вузли після утворення першої жіночої квітки. Пагони, на якій до 6–7-го вузла не формується жіноча квітка, видаляють. Бічні пагони 1-го порядку на центральному стеблі прищипують після 1–2-го листка вище за жіночу квітку. У верхньому ярусі центральних пагонів їх поступово систематично видаляють.

 

Догляд за рослинами

Дуже важливо за 10–15 днів до цвітіння встановити в теплиці вулик із бджолами. Денна температура повітря до утворення зав’язі спочатку має бути не нижчою за +25…+30 °С, потім +30…+40 °С, вночі має становити +18 °С. Оптимальна температура ґрунту має бути +24…+26 °С. Поливають теплою водою з інтервалом 3–4 дні з розрахунку 10 л води на 1 м² (у похмуру погоду — рідше, в сонячну — частіше), змочуючи тільки ґрунт, а стебло лишають сухим. Для цього раціонально застосовувати поливи по борознах. Після кожного поливу ґрунт розпушують. У період дозрівання плодів кількість поливів зменшується. У спеку диню доцільно поливати через день.

Оптимальна відносна вологість повітря у теплиці — 60–70%. Під час цвітіння рослин її дещо підвищують освіжаючими поливами. Плоди дозрівають краще в сухому вигляді. Кожні два тижні дині підживлюють, розчиняючи для цього в 10 л води 25 г аміачної селітри, 40–50 — суперфосфату, 10–15 г сірчанокислого калію. Для першого підживлення на рослину витрачають 1 л розчину, для наступних — 1,5 л. Ефективне дворазове підсипання рослин живильною сумішшю з розрахунку 50 частин перегною, 50 — дернової землі та 1–2 — пташиного посліду.

 

Світлана КУБРАКканд. с.-г. наук, доцент
Білоцерківський національний аграрний університет

 

 23 квітня 2024
До 30 квітня 2025 року побутові споживачі газу, які є клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"», сплачуватимуть за «блакитне паливо» 7,96 грн за кубометр.
До 30 квітня 2025 року побутові споживачі газу, які є клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"», сплачуватимуть за «блакитне паливо» 7,96 грн за кубометр.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Європарламент на своєму пленарному засіданні в Страсбурзі підтримав у першому читанні продовження тимчасових заходів з лібералізації торгівлі для України з одночасним захистом фермерів ЄС.
Європарламент на своєму пленарному засіданні в Страсбурзі підтримав у першому читанні продовження тимчасових заходів з лібералізації торгівлі для України з одночасним захистом фермерів ЄС.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Аграрії Сумщини, станом на 18 квітня, посіяли ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 50,1 тис. га, що становить 83,2% до плану.
Аграрії Сумщини, станом на 18 квітня, посіяли ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 50,1 тис. га, що становить 83,2% до плану.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Минулого року AMAZONE представила ринку лінійку сівалок точного моделями Precea 9000-TCC і 12000-TCC з робочою шириною 9 і 12 м. Однак вже цього року команда AMAZONE презентує українським фермерам нову 24-рядну модель PRECEA-TCC, яка ідеально підходить для сівби просапних культур, зокрема цукрових буряків, ріпаку, сої з міжряддям 45 і 50 см.
Минулого року AMAZONE представила ринку лінійку сівалок точного моделями Precea 9000-TCC і 12000-TCC з робочою шириною 9 і 12 м. Однак вже цього року команда AMAZONE презентує українським фермерам нову 24-рядну модель PRECEA-TCC, яка ідеально підходить для сівби просапних культур, зокрема цукрових буряків, ріпаку, сої з міжряддям 45 і 50 см.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Ставки фрахту на перевезення зерна костерами з дунайських портів минулого тижня продовжили знижуватися. У глибоководних портах Одеси також спостерігалося послаблення ставок для хендісайзів та панамаксів.
Ставки фрахту на перевезення зерна костерами з дунайських портів минулого тижня продовжили знижуватися. У глибоководних портах Одеси також спостерігалося послаблення ставок для хендісайзів та панамаксів.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Вже вкотре «Добродія Фудз» у рамках гуманітарного проєкту разом з Українською Спілкою Целіакії та за підтримки Canada-Ukraine Foundation передала близько 1150 упаковок безглютенових вівсяних пластівців WOWOATS членам спілки. Гуманітарна допомога знову ж таки буде направлена до сімей, які виховують дітей із целіакією чи непереносністю глютену та які опинилися у важкому становищі.
Вже вкотре «Добродія Фудз» у рамках гуманітарного проєкту разом з Українською Спілкою Целіакії та за підтримки Canada-Ukraine Foundation передала близько 1150 упаковок безглютенових вівсяних пластівців WOWOATS членам спілки. Гуманітарна допомога знову ж таки буде направлена до сімей, які виховують дітей із целіакією чи непереносністю глютену та ...
23 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.