Свинарство - традиції та прибутковий бізнес

/ Економічний гектар / П'ятниця, 02 березня 2012 15:43

alt

Свинарство в Україні має глибокі історичні традиції та вважається прибутковим бізнесом. Проте зростання чисельності свиней впродовж останніх трьох років змінилося торік на протилежне. Які ж здобутки та втрати мала галузь на початку нового року?
 
Переваги свинарства
Сучасне свинарство є розвиненою галуззю тваринництва з великим виробничим потенціалом. При дотриманні норм годівлі та розведення молодняк віком 9-10 місяців може використовуватися для відтворення стада, а вирощуючи приплід можна щорічно отримувати до 20 ц і більше свиней у живій вазі.
altНа якість свинини впливає вік, вгодованість, порода, а також корми та умови утримання. М’ясо молодих тварин соковите, містить більше білка та менше жиру порівняно з м’ясом вибракуваних кнурів та свиноматок. Їх забійна вага залежно від рівня вгодованості, віку, статі й породних особливостей змінюється від 70 до 85%. Окрім м’яса та сала до продукції свинарства належать шкіра, кишки, щетина, кров, які використовуються харчовою та переробною промисловістю.
Свині - всеїдні тварини. При їх годівлі застосовують рослинні та тваринні корми, харчові відходи. Ці обставини сприяють розведенню свиней у різних природнокліматичних умовах, у підсобних господарствах населення та сільськогосподарських підприємствах. До того ж, на 1 кг приросту живої маси свиней витрачається менше кормових одиниць порівняно з іншими сільгосптваринами.
Свинина добре перетравлюється в організмі людини, зокрема, м’ясо - на 95%, а сало - 98%. Крім того, 100 г свинини містить лише 60 мг холестерину, тоді як вершкове масло - 224 мг, маргарин - 186, куряче м’ясо - 113, телятина - 84, яловичина - 67 мг.
З давніх-давен свиню називали символом добробуту, адже з нею наші пращури пов’язували «сите» життя. Наразі свиней тримає майже кожна сільська сім’я. Проте останніми роками все більше вітчизняних інвесторів приваблює крупномасштабне вирощування свиней.
 
Стан галузі
Уперше за останні три роки галузь свинарства недорахувалася поголів’я. За даними Держкомстату України, на початок 2012 року чисельність свиней становила 7,5 млн гол., що на 6% менше порівняно з 2011-м. Незважаючи на загальнодержавну тенденцію до зменшення чисельності свиней окремі регіони не лише зберегли поголів’я на рівні попереднього року, а навіть наростили його. Так, залишили чисельність свиней на рівні 2010 року у Волинській, Донецькій, Закарпатській областях; збільшили на Івано-Франківщині на 8% до попереднього рівня, Кіровоградщині (+4%), Київщині та Рівненщині (+2%).
Проте зменшення поголів’я вплинуло на збільшення обсягів виробництва продукції. За підсумками минулого року сільськогосподарськими підприємствами вирощено свиней у живій масі 447,5 тис. т, що на 9,3%більше, ніж торік. До того ж, зросли обсяги реалізації тварин. Так, у 2011 році реалізовано на забій 415,2 тис. т свиней у живій масі, що майже на 20% перевищило рівень 2010 року. Позитивним фактором розвитку галузі стало підвищення продуктивності тварин. За підсумками минулого року середньодобові прирости свиней на вирощуванні та відгодівлі становили 415 г, що на 9% перевищило рівень попереднього року. Однак цього було не достатньо для стабілізації поголів’я на досягнутому рівні.
 
Динаміка реалізації свиней на забій у забій у живій масі агропідприємствами України
alt
 
Причини
Визначають декілька основних причин негативного впливу на розвиток свинарства. По-перше, зростання виробничих витрат. Навіть за сучасних технологій вирощування свиней, які характеризуються періодом відгодівлі на рівні 168 днів, середньодобових приростів 604 г, ваги реалізації товарних свиней 110 кг важко досягти бажаного економічного ефекту. Так, за конверсії корму близько 3,0-3,2 кг на 1 кг приросту, собівартість продукції дорівнює 15,0-15,5 грн/кг. Досягти такого рівня конверсії корму можна виключно застосовуючи високобілкові корми, зокрема соєвий шрот. Такий вид корму є одним із найдорожчих на ринку. На початку лютого вартість соєвого штору становила 4,2 тис. грн/т. Відтак, у структурі витрат кормова складова займає близько 65-70%. До того ж, на сукупні витрати впливає зростання заробітної плати, подорожчання енергоресурсів, ветеринарних препаратів тощо.
По-друге, загострення конкуренції на ринку м’яса та м’ясопродукції. Споживачі віддають перевагу більш дешевому м’ясу птиці. За річного фонду споживання м’яса на рівні 2,4 млн т, на одну особу припадає 52 кг м’яса. З цього обсягу частка м’яса птиці становить 45%, свинини - 35%, яловичини - 18%, іншого м’яса - 2%. Для порівняння: рекомендована Міністерством охорони здоров’я річна норми споживання м’яса однією особою становить 80 кг. Тому внутрішній ринок має резерв до збільшення споживання, проте стримуючим фактором у цьому є низький рівень попиту на продукцію.
Відтак, ще однією причиною впливу на розвиток галузі є низька купівельна спроможність населення. За підсумками минулого року середньомісячна заробітна плата в Україні становила 2,6 тис. грн. Однією з нижчих оплата праці спостерігалася у системі охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (1,78 тис. грн/місяць), більшою за інші - у фінансовій діяльності (понад 5,3 тис. грн). Загалом індекс реальної заробітної плати зріс за минулий рік на 8,7%. Разом з тим відбулося підвищення ціни (тарифів) на товари та послуги. Так, індекси споживчих цін січня 2012 року до початку попереднього року зросли на м’ясо та м’ясопродукцію на 10,1%, плату за власне житло - 22,4%, транспортні послуги - 19,4%.
 
Динаміка поголів'я свиней в Україні
alt

Цінова ситуація
Упродовж минулого року закупівельні ціни на свиней мали поступову тенденцію до зростання. Якщо в лютому 2011-го свиней у живій вазі можна було реалізувати за ціною 12 тис. грн/т, то у серпні ціни досягли максимального річного рівня - 19 тис. грн/т, а на кінець року знизилися до 17 тис. грн/т. Для порівняння: середні ціни на свиней у країнах Європейського Союзу становили 1,4-1,5 євро за 1 кг. При цьому найвищі ціни спостерігалися у Німеччині (1,54 євро/кг), найнижчі - у Швеції (1,1 євро/кг).
У січні поточного року відбулося незначне підвищення закупівельних цін на свинину у живій вазі. Порівняно з груднем 2011-го середня ціна на свиней м’ясного типу зросла на 3,6% до 19 грн/кг, а свиней м’ясо-сального типу - 1% до 17,2 грн/кг. Така цінова ситуація є сприятливою для залучення інвестицій у галузь.
 
Інвестиції
До останнього часу вітчизняні та іноземні інвестори не розглядали свинарство як прибутковий напрям бізнесу, віддаючи перевагу рослинництву та птахівництву. Однак наразі якісну продукцію, що відповідає потребам ринку, можна виробляти лише на сучасних тваринницьких комплексах.
Торік в осінньо-зимовий період про інвестиції у свинарство заявили корпорація «Агропродсервіс», ПАТ «Кременчукм’ясо», агрохолдинг KSG Agro та інші компанії. Тваринницький комплекс «АПК-Інвест», який у 2010-му мав 300 тис. свиней, до 2015 року передбачає збільшити потужність до 600 тис. свиней на рік. Іноземний бізнес також має наміри інвестувати в галузь, проте стримуючим фактором у цьому є відсутність права придбання землі для вирощування кормів. Проте навіть за рахунок внутрішніх інвестицій Україна за два роки може взагалі відмовитися від імпорту м’яса і м’ясної продукції.
Створення бізнесу в свинарстві потребує значних капіталовкладень у будівництво, обладнання, техніку, племінний молодняк та передбачає наявність обігових коштів для початку діяльності. При повній потужності комплексу 30 тис. гол, з яких 1,5 тис. свиноматок, 30 кнурів (для штучного осіменіння), та річним обсягом реалізації 27 тис. свиней необхідно мати близько 50,3 млн грн.
Оборотні кошти потрібні для покриття витрат, пов’язаних з оплатою праці, придбанням кормів, витратами на ветпрепарати, паливно-мастильні матеріали, електроенергію тощо. Поточні виробничі витрати оцінюються на рівні 31,3 млн грн за рік. Враховуючи нинішні ціни реалізації свиней, рентабельність виробництва оцінюється на рівні 35%, що забезпечить окупність витрат упродовж 7 років.
 
Структура підприємств за чисельністю поголів'я свиней
alt
 
Перспективи
Для подальшого розвитку галузі свинарства необхідна державна підтримка. Торік за кошти державного бюджету здійснювалося часткове відшкодування вартості будівництва (або реконструкції) тваринницьких комплексів та потужностей з виробництва концентрованих кормів (урядова постанова №900 від 4 жовтня 2011 року). За підсумками минулого року на ці заходи спрямовано 226,4 млн грн, що дало можливість частково відшкодувати вартість побудованих та реконструйованих тваринницьких комплексів, зокрема, в свинарстві на 21,7 тис. свиноматок; а також двох підприємств з виробництва комбікормів потужністю 60 та 90 тис. т на рік. У новому році на такі цілі передбачені видатки загального фонду у розмірі понад 822 млн грн.
Важливим у розвитку внутрішнього ринку м’яса та м’ясопродукції є нарощування експорту та зменшення імпорту продукції. У цьому напряму є позитивні зрушення. За минулий рік Україна суттєво знизила зовнішню закупівлю м’ясної продукції. Так, імпорт м’яса становив 216 тис. т, що на 37% менше порівняно з попереднім роком. Зокрема, було придбано за кордоном 83 тис. т свинини, 60,8 тис. т м’яса птиці, 3,2 тис. т яловичини. Разом з тим, з України було експортовано 80,5 тис. т м’яса, а саме свинини - 12,5 тис. т, м’яса птиці - 50 тис. т, яловичини - 18 тис. т. Таким чином, спільними зусиллями інвесторів органів влади можна забезпечити потреби внутрішнього ринку та формувати експортний потенціал.

Коментар
alt«Загальна площа земельних угідь ТОВ «Ряснянське» становить 5,2 тис. га, з яких рілля займає 4,9 тис. га. Підприємство спеціалізується на виробництві м’яса, молока, зерна; є племзаводом із вирощування великої білої породи свиней. Нами утримується 900 свиноматок, річний обсяг реалізації сягає 10 тис. свиней за середньої ваги 105 кг.
Здебільшого продукцію продаємо на м’ясокомбінати Полтавської, Дніпропетровської, Луганської областей, частково на Охтирський м’ясокомбінат Сумської області. Середня ціна реалізації останніх партій продукції становила 17 грн/кг живої ваги.
Підприємство має власні переробні потужності. Виробляємо борошно, крупи, ковбасні вироби, з минулого року почали займатися рибною продукцією. Те, що виробляємо, реалізуємо через власні чотири магазини, розташовані в обласному, районному центрах та на території підприємства.
Наразі тваринництво оцінюється як малоперспективний напрям діяльності. Сільське господарство - це бізнес, який повинен приносити прибуток. Галузь тваринництва навпаки забирає кошти, отримані від реалізації зерна. Тваринництво споживає газ, за який необхідно сплачувати $550 за 1 тис. м3, електроенергію - 1,08 грн/кВт, на підприємстві працює 320 осіб, більшість з яких задіяні в тваринництві, а це щомісячна виплата заробітної плати та податків до бюджету. Тому тваринництво навіть з високими показниками розвитку за рівнем доходів не може конкурувати з рослинництвом».

 

 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.