Ціна нового врожаю

/ Економічний гектар / Субота, 18 серпня 2012 15:38
altОлександр МАСЛАК, канд. економ. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету
Прогнози аналітиків та можновладців свідчать про зменшення виробництва зерна в новому сезоні. Розпочато збирання урожаю, який виявляється дорожчим за минулорічний. До того ж, погодні умови вносять свої корективи в урожайність зерна. Тож залишається сподіватися, що нового врожаю вистачить для забезпечення потреб внутрішнього ринку та утримання зайнятих позицій у світовій торгівлі.
 
Світові перспективи
Зростання попиту на продовольство та енергоносії стимулює розширення посівних площ та збільшення виробництва зерна. За прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA), світове виробництво зерна (пшениця, грубе зерно та рис) у 2012-2013 маркетинговому році (МР) становитиме 2370 млн т, що більше попереднього сезоном на 3%. Виробництво рису очікується в обсязі 467 млн т, що майже на рівні з попереднім періодом. Проте обсяги виробництва пшениці та грубого зерна матимуть суттєві зміни порівняно з минулорічними показниками. Так, виробництво пшениці знизиться на 3% до 672 млн т, а грубого зерна – навпаки зросте на 8%, до 1232 млн т.
 
Структура світового експорту пшениці
alt
Джерело: USDA, червень, 2012 рік
 
Вагомий внесок у зростання світового виробництва внесуть США, які збільшать виробництво пшениці та грубого зерна порівняно з минулим періодом на 19%, Канада (+11%), Аргентина (+9%), Індія (+4%). Разом з тим, в окремих країнах очікується зменшення виробництва зерна, зокрема в Туреччині та Австралії на 10%, Пакистані (-5%), Росії (-4%).
 
У новому зерновому сезоні знизиться торговельна активність та зростуть запаси зерна. Очікується, що світовий торговельний оборот (пшениця, грубе зерно та рис) становитиме 303 млн т, що на 1% поступатиметься попередньому сезону. У свою чергу, перехідні запаси на кінець 2012-2013 МР сформуються в обсязі 478 млн т, що на 3% перевищить попередній показник.
 
Пшеничний прогноз
Основна увага в новому сезоні на світовому зерновому ринку приділятиметься пшениці. У 2012-2013 МР виробництво пшениці у світі значно скоротиться. На загальну ситуацію впливатиме недобір урожаю цього зерна у країнах Чорноморського басейну. Так, за прогнозами USDAновий урожай пшениці виявиться меншим за попередній у Росії на 6%, Казахстані – на третину, Україні – 41%. Різниця між очікуваним та минулорічним урожаєм пшениці в Україні становитиме понад 9 млн т та стане найбільшою, порівнюючи з іншими країнами світу. Загалом світове виробництво пшениці в 2012-2013 МР зменшиться на 22 млн т і досягне найнижчого за останні 5 років рівня. Разом з тим, виробництво цього зерна у США збільшиться на 12%, Канаді – 7%, Індії – 4%.
 
Динаміка виробництва зерна в Україні
alt
Джерело: Держслужбстат, 2012 рік
 
У 2012-2013 МР світове споживання пшениці скоротиться. Це відбудеться під впливом зменшення пропозиції зерна на внутрішніх ринках окремих країн та ймовірного його подорожчання. Так, очікується довести обсяги споживання пшениці до 672 млн т, що на 3,2% менше минулого сезону.
 
Світова торгівля пшеницею буде менш активною, хоча й займатиме 45% у структурі експортно-імпортних операцій ринку зерна. Очікується, що загальний товарообіг становитиме в межах 137 млн т цього зерна, що на 7% менше минулорічного. Найбільшими експортерами пшениці в новому сезоні будуть США, Австралія та Канада, які в сукупності перевищать половину світового продажу.
 
Динаміка світового виробництва пшениці
alt
Джерело: USDA, червень, 2012 рік
 
Окремі країни-імпортери у новому сезоні зменшать обсяг завезеної пшениці. Так, Єгипет планує придбати на зовнішніх ринках лише 10 млн т, що на 10% менше минулорічного. Скоротять обсяги зовнішньої закупівлі Алжир на 15%, Китай – 17%, Південна Корея – 24%, країни ЄС – 26%. Проте основними покупцями пшениці в світі залишаться Бразилія (7 млн т), Індонезія (6,8 млн т), Японія (5,9 млн т). Перевищення попиту над пропозицією пшениці вплине на зменшення перехідних залишків. Очікується, що у 2012-2013 МР світові запаси цього зерна становитимуть 186 млн т, що менше порівняно з попереднім сезоном на 5%.

Стан зернового господарства
Україна є одним із провідних виробників зерна у світі. За даними державної служби статистики України торік зібрано 56,7 млн т зерна, зокрема продовольчого – 23,7 млн т або 42% загального обсягу, фуражного – 33 млн т (58%). Порівняно з 2010 роком виробництво зерна збільшилося на 44%. На це вплинуло розширення площ збирання на 5% та підвищення урожайності на 38% до 37 ц/га. На частку сільськогосподарських підприємств припадало 78% загального виробництва, тоді як на господарства населення – 22%.
 
Торік зросло виробництво майже усіх видів зерна. Валовий збір пшениці становив 22,3 млн т, що на 32% перевищує рівень попереднього року, жита – 579 тис. т (+25%), ячменю – 9,1 млн т (+7%), вівса – 506 тис. т (+10%), кукурудзи на зерно – 22,8 млн т (у 1,9 разу). У структурі виробництва зернових культур пшениця займала 39%, жито – 1%, ячмінь – 16%, кукурудза на зерно – 40%.
 
Найбільший валовий збір зерна одержали аграрії Полтавської області – понад 5 млн т, Вінницької – 4,2 млн т, Черкаської – 3,7 млн т, Дніпропетровської, Кіровоградської, Харківської – майже 3,5 млн т. Збільшено виробництво зерна порівняно з попереднім роком в усіх областях України, зокрема у Харківській у 2,7 разу, Сумській (+89%), Полтавській (+77%) областях. Більшу за інших одержали урожайність зерна аграрії Черкащини (57,2 ц/га), Полтавщини (51,5 ц/га), Вінниччини (49,2 ц/га).
 
За рахунок урожайності зернових, сільське господарство - чи не єдина галузь вітчизняної економіки, яка демонструє стабільне зростання. Збільшується експортний потенціал та валютні надходження у державу. Україна підтвердила статус одного з провідних гравців на світовому ринку зерна. За підсумками 2011-2012 зернового сезону країна стала третьою серед світових продавців кукурудзи, п’ятою серед експортерів ячменю, восьмою – пшениці. Внутрішній ринок насичений зерном. Річна норма споживання продуктів переробки зерна на душу населення на 10% перевищує її раціональні показники. Індекси зростання цін на продукти є найнижчими у продовольчій групі товарів, що є позитивом такого виробництва. Проте ситуація на внутрішньому ринку зерна у новому сезоні може змінитися.
 
Весняні підсумки та вплив погоди
За уточненими даними регіонів цього року посів зернових культур проведено на площі 15,9 млн га, що становить 58% у структурі посівних площ та відповідає науково обґрунтованим рекомендаціям. Загалом площа зернового клину є на рівні минулого року та відповідає попередньо розробленим планам.
 
altЗ метою недопущення спаду виробництва зерна в поточному році державою трансформовано структуру посівних площ у напряму збільшення посівів пізніх, технологічно й економічно привабливих культур, зокрема кукурудзи, сорго та сої. Так, посівні площі кукурудзи на зерно зросли до 4,6 млн га або на 1 млн га порівняно з минулим роком, сорго – до 200 тис. га (на 100 тис. га більше), сої – 1,3 млн га, тобто на 200 тис. га більше.
 
Суттєвий вплив на врожайність зерна має і погодній фактор. У західних регіонах країни сформувалися досить складні агрометеорологічні умови, що проявляються у зволоженні ґрунту на фоні не дуже високого температурного режиму. Це призводить до виникнення захворювань сільськогосподарських культур та поширенню шкідників і, як наслідок, втрати врожайності.
 
У південних, східних та частково центральних областях України на формування урожайності зернових культур негативно позначається високий температурний режим (понад 300С) при низькій вологості повітря, а це зумовлює формування щуплого та дрібного зерна. В цілому негативний вплив погодних умов у нинішньому році є вищим порівняно з минулим, але кращий порівняно з 2010 та іншими роками, коли спостерігалися масштабні посухи на території країни.
 
Фінансове забезпечення
За підсумками весняно-посівної кампанії сільськогосподарськими підприємствами було витрачено понад 36,9 млрд грн. При цьому частка власних коштів аграрії становила 82%, дефіцит – 18%, або 6,6 млрд грн. Дефіцит фінансових ресурсів покривався за рахунок коштів державної підтримки (232,5 млн грн) та банківських і комерційних кредитів - 6,4 млрд грн. Зокрема, залучено кредитів в обсязі понад 3,7 млрд грн, що у 1,2 разу менше порівняно з минулим роком.
 
Розрахунково на 1 га ріллі залучено 177,8 грн банківських кредитів. Найбільше - у Волинській, Донецькій, Закарпатській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Чернівецькій та Чернігівській областях (від 230 до 630 грн/га). Фактичні витрати коштів на 1 га ріллі у 2012 році становили 1,77 тис. грн, що майже на рівні запланованих витрат та на 425,2 грн більше порівняно з минулим роком. Це дозволило аграріям майже повністю забезпечити потреби у насінні та посадковому матеріалі, засобах захисту рослин, мінеральних добривах.
 
Стабільний фінансовий стан підприємств є основою своєчасного проведення повного комплексу збиральних робіт. Проте отримання позики у комерційних банків може виявитися не привабливим для потенційних позичальників. Банківські установи ретельно перевіряють фінансовий стан позичальника, результати господарської діяльності, ресурсний потенціал та після тривалого періоду поетапних узгоджень поточних питань приймаються рішення, які не завжди влаштовують аграріїв.
 
Разом з тим, у кредитному забезпеченні суб’єктів аграрного сектору відбуваються позитивні зміни. За період 2000-2012 років рівень процентних ставок, під які залучалися кредити в банках, знизився з 56% річних у 2000 році до 20-22% у поточному році. Лише в період фінансової кризи (кінець 2008-2009 роки) спостерігалося значне підвищення відсоткових ставок, які сягали рівня майже 30% річних, а в окремих регіонах навіть вище. Проте на початку жнив процентні ставки залишаються досить високими (22% річних при обліковій ставці НБУ – 7,5 %), що обмежує доступ агроформувань до кредитних ресурсів.

Державна підтримка
Напередодні жнив аграрії відчувають гостру потребу у державній підтримці. Такі заходи спрямовуються на зменшення витрат через програми компенсації або підтримання належного рівня закупівельних цін на сільськогосподарську продукцію. Основним оператором на вітчизняному аграрному ринку, який представляє інтереси держави, є Аграрний фонд України. Він покликаний здійснювати закупівлю стратегічно важливих видів продукції до державного інтервенційного фонду, цим самим забезпечувати продовольчу потребу держави.
 
Упродовж квітня-травня 2012 року Аграрний фонд уклав із товаровиробниками 704 форвардних контрактів на суму 1,7 млрд грн. На їх виконання здійснюватиметься поставка для потреб державного інтервенційного фонду з нового врожаю понад 917 тис. т зерна, зокрема, закуплено 878 тис. т пшениці та близько 40 тис. т жита. Понад 90% аграріїв, за підсумками підписання угод, отримали авансові платежі, що становлять 50% вартості товару.
 
Окрім цього, Аграрний фонд розпочав державні форвардні закупівлі фуражного ячменю врожаю 2012 року. Обсяг товарних партій при цьому має становити щонайменше 50 т зерна. Державний оператор, у свою чергу, проводить розрахунки, виходячи з ціни 1567 грн/т ячменю 3 класу та 50-відсоткових авансових платежів. Запланований обсяг закупівлі фуражного ячменю урожаю 2012 року становить 840 тис. т. Тож форвардні контракти є однією з можливостей отримання коштів за майбутній урожай.

Прогноз можновладців
Незважаючи на не сприятливі погодні умови минулої осені, нинішньої зими і весни, пропозиція внутрішнього ринку України у новому сезоні становитиме понад 60 млн т зерна. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, за підсумками жнив-2012 очікується зібрати 48-49 млн т врожаю, до яких додадуться 12 млн т залишків попереднього сезону. При внутрішньому споживанні на рівні 27 млн т, перехідних запасах 5 млн т експортний фонд оцінюється у межах 27 млн т. Тож внутрішній ринок буде повністю забезпечений продовольчим та фуражним зерном.
 
Валове виробництво олійних культур прогнозується на рівні 11-12 млн т. Враховуючи потужності вітчизняних олійно-екстракційних заводів, які становлять понад 10 млн т, експортні обсяги оцінюються близько 2-2,5 млн т. Загалом економічна ситуація із виробництвом зернових і олійних культур буде влаштовувати операторів вітчизняного ринку.
 
Разом з тим, проблемною ситуація може стати в південних регіонах. Їх особливістю є низький рівень інтенсифікації технологічних заходів, що пов’язано з низьким рівнем залучення інвестиційних коштів у аграрний сектор. Порушення структур сівозмін, використання недопустимих попередників щороку призводить до збільшення втрат урожаїв у степових районах України.
 
Коментар
 
altБаграт АХІДЖАНОВ, директор Департаменту фінансово-кредитної політики Мінагропроду України:
«Починаючи з 2000 року в Державному бюджеті України Мінагрополітики щорічно передбачаються видатки на здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів. За цей час в аграрний сектор економіки залучено понад 100 млрд грн кредитних коштів, з яких майже 60 млрд грн - на пільгових умовах. З початку дії бюджетної програми обсяги кредитів, залучених в агропромисловий сектор, виросли майже вп’ятеро.
 
Кредитують підприємства агропромислового комплексу в Україні більше 100 банків. Процентні ставки, під які залучаються кредити упродовж січня-червня 2012 року, в середньому становили 20-22% річних. За оперативною інформацією з регіонів, станом на 15 червня поточного року 1447 підприємств агропромислового комплексу залучили кредити на суму понад 4,7 млрд грн, що в 1,4 разу менше порівняно з відповідним періодом минулого року. Зокрема, із загальної суми залучених коштів короткострокові кредити становлять понад 3,5 млрд грн, середньострокові - 742,5 млн грн, довгострокові - 447,6 млн грн.
 
Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» основні програми підтримки розвитку агропромислового комплексу об’єднано в одну бюджетну програму за КПКВК 2801180 «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі».
 
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2012 № 104 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі, яким передбачається спрямування бюджетних коштів, зокрема, за заходом здійснення фінансової підтримки суб’єктів господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів.
 
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 247-р «Про розподіл коштів, передбачених Міністерству аграрної політики та продовольства у державному бюджеті на 2012 рік для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі» на зазначений захід передбачено спрямування бюджетних коштів в обсязі 206,4 млн грн.
 
Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки суб’єктів господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 № 794.
 
Відповідно до Порядку, компенсація надається на конкурсній основі підприємствам агропромислового комплексу, які залучили короткострокові, середньострокові та довгострокові кредити у банках в національній та іноземній валюті, згідно з укладеними кредитними договорами у національній валюті в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє на дату нарахування відсотків за користування кредитами, та в іноземній валюті у розмірі 10% річних, але не вище розмірів, передбачених кредитними договорами за умови використання кредитних коштів за цільовим призначенням.
 
Крім того, на 2012 рік передбачено фінансову підтримку розвитку підприємств АПК за рахунок коштів місцевих бюджетів в обсязі понад 140,4 млн грн. Фактично профінансовано за І квартал поточного року понад 9,4 млн грн, що становить 6,7 % від передбачених обсягів.

 24 травня 2024
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
24 травня 2024
 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.