Перші результати відродження

/ Економічний гектар / Понеділок, 10 грудня 2012 16:34
altОлександр МАСЛАК, канд. економ. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК
Сумського національного аграрного університету
Одним із напрямів державної аграрної політики є відродження скотарства. Національний проект із відповідною назвою розроблений науковцями Національної академії аграрних наук за безпосередньої підтримки Мінагропроду України та був презентований наприкінці 2011 року. Реалізація цього проекту в поєднанні з програмами державної підтримки галузі дають перші позитивні зрушення у розвитку скотарства.

Тенденції галузі
Нинішнього року вперше за досить тривалий період вітчизняне молочне скотарство демонструє позитивні зрушення. За підсумками 9 місяців 2012 року обсяги виробництва молока в усіх категоріях господарств досягли 8,9 млн т, що на 229 тис. т, або 2,6% перевищує результати відповідного періоду минулого року. При цьому в господарствах населення виробництво молока у визначений період перебувало на сталому рівні, а сільськогосподарські підприємства збільшили його на 13,4%. Позитивні тенденції у виробництві молока спостерігалися в усіх регіонах України, окрім Автономної Республіки Крим, Кіровоградської, Львівської та Хмельницької областей. До лідерів галузі за темпами нарощування молочного виробництва належать Харківська, Тернопільська та Київська області. 
 
Збільшення виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах супроводжувалося стабілізацією та незначним зростанням поголів’я корів. На 1 жовтня 2012 року дійне стадо в агроформуваннях України становило 584 тис. голів, що на 1,4 тис. перевищило показник попереднього року. Зовсім інша ситуація склалася у господарствах населення. За 9 місяців поточного року корів в індивідуальному секторі поменшало на 16 тис. голів. Таким чином, у домогосподарствах утримується 78% загального поголів’я корів та виробляється така ж частка молока. Тому вплив індивідуального сектора на молочну галузь залишається вагомим. 
 
Нинішній рік відзначається збільшенням надходження молочної сировини на переробку. Станом на 1 жовтня 2012 року переробні підприємства України закупили 3,7 млн т молока, що майже на 4% перевищує відповідний показник минулого року. Частка господарств населення у забезпеченні молочною сировиною переробників становить 43,8% проти 48,8% роком раніше. На це вплинув рівень товарності молочного виробництва. Домогосподарства продають у середньому 23% молока, тоді як агроформування – понад 89%. Враховуючи існуючу динаміку розвитку галузі обсяги виробництва молока в нинішньому році перевищать минулорічні. Це сприятиме зміцненню позицій України в світі. 
 
За даними німецької дослідницької компанії IFCN, виробивши в 2011 році 11,1 млн т молока, Україна посіла 17-те місце у світовому рейтингу. При цьому світовим молочним лідером є Індія, обсяги виробництва якої досягли 121,2 млн т. Друге місце належить США (89 млн т), а на третьому знаходиться Пакистан (35,6 млн т). 

Державне регулювання 
Поступового нарощування обсягів виробництва молока вдалося досягти за рахунок виваженої державної політики в молочному скотарстві, зокрема підтримки домогосподарств населення. Одним із дієвих засобів підтримки галузі стала державна бюджетна дотація за утримання та збереження молодняку великої рогатої худоби. Це сприяло нарощенню поголів’я дійного стада. До того ж, програма покликана стимулювати одноосібників до розширеного ведення власних господарств.
 
Учасниками програми стали домогосподарства населення, які утримують телят віком від 3 до 15 місяців. Основними вимогами до селян є наявність запису у погосподарській книзі про наявність телят, проведення їх інвентаризації і реєстрації, що передбачає наявність паспорта великої рогатої худоби та ветеринарної картки до них, а також мати відкритий рахунок у банку. Бюджетна дотація сплачується у розмірі 1000 грн, окремими частками залежно від віку молодняку худоби. На момент першого подання документів спеціальна бюджетна дотація нараховується за молодняк худоби віком від 3 до 6 місяців у розмірі 250 грн/гол., 6-9 місяців – 500 грн, 9-12 – 750 грн, 12-15 місяців – 1000 грн/гол. У подальшому бюджетна дотація за молодняк худоби виплачується у розмірі 250 грн через кожні три місяці його утримання по досягненні 15-місячного віку.
 
Динаміка виробництва молока в Україні
 
alt
 
Джерело: Держкомстат України, 2012 рік * прогноз автора
 
Виплати дотацій на збереження та утримання молодняку ВРХ є не лише заходом до збільшення чисельності дійних корів в одноосібників, а й стимулом до започаткування власної справи на основі свого господарства. Нарощення обсягів виробництва молока стимулюватиме до пошуку нових шляхів реалізації, зокрема кооперації, дозволить сільському населенню отримувати достойний прибуток та одночасно розвивати молочну галузь держави. За 9 місяців нинішнього року в програмі взяло участь близько 231 тис. селян, яким за поданими документами нараховано дотацію у розмірі 183,6 млн грн та збережено понад 351 тис. голів молодняку худоби. До кращих регіонів за результатами програми належать Вінницька область, де збережено понад 35,2 тис. голів молодняку у 23,2 тис. селянських родинах, Івано-Франківська - відповідно 23,8 тис. гол. у 18,4 тис. селян, Волинська - 23,7 тис. гол. у 18,8 тис. селян.
 
Держава стимулює підвищення якості молочної сировини, отриманої у домогосподарствах населення, шляхом компенсації вартості придбаного доїльного обладнання. Скористатися програмою часткового відшкодування витрат на закупівлю установки індивідуального доїння можуть фізичні особи, які утримують не менше трьох ідентифікованих та зареєстрованих в установленому порядку корів. При цьому обладнання має бути вітчизняного виробництва, а сума компенсації не перевищуватиме 5 тис грн. За 9 місяців поточного року цією програмою скористалися майже 3 тис. осіб. При цьому 64% із загальної чисельності доїльних установок закуплено селянами Волинської області. Разом з тим, одні з найнижчих результатів реалізації цієї програми в Донецькій та Дніпропетровській областях. 

Цінова ситуація
Одним із факторів стабільного розвитку галузі молочного скотарства є сприятлива цінова ситуація. Тому Кабмін затвердив мінімально допустимий рівень цін на молоко на 2012 рік. Відповідну постанову № 807 прийнято на засіданні уряду 22 серпня 2012 року. Таким чином, мінімально допустимий рівень цін на молоко незбиране другого ґатунку становитиме 2200 грн/т (без урахування ПДВ).
 
altЗа інформацією Мінагропроду станом на 22 жовтня поточного року середньозважена закупівельна ціна на молоко, вироблене в сільськогосподарських підприємствах, становить 3,1 тис. грн/т. Відбулося подорожчання молока на 1% порівняно з попереднім місяцем та його здешевлення на 15% до відповідного періоду минулого року. Ціна молока І сорту найнижча в Запорізькій області, де становить 2,7 тис. грн/т, а найдорожче - в Черкаській – 3,5 тис. грн/т. Середня ціна на молоко ІІ сорту в Україні дорівнює 2,6 тис. грн/т. Вона коливається від 2,3 тис. грн/т у Полтавській області до 2,8 тис. грн/т у Вінницькій.
 
Молоко від населення у середньому купують по 2,3 тис. грн/т. У переважній більшості областей ціна для населення знаходиться на мінімальному рівні, визначеному в урядовій постанові. Проте у ряді регіонів молоко купують дорожче. Найвища середня ціна молока, виробленого в населення, а саме 2,5 тис. грн/т зафіксована в Херсонській області.
 
За 9 місяців поточного року середні ціни реалізації молока сільськогосподарськими підприємствами становили 2,6 тис. грн/т, що на 9% менше відповідного періоду минулого року. Якщо за підсумками 2011 року сільськогосподарські підприємства отримали 952 млн грн прибутку з рівнем рентабельності 18,4%, то за результатами нинішньому році ці показники швидше за все перебуватимуть на нижчому рівні.
 
Разом з тим, ціни на молоко в інших країнах попередніх місяців перебували навіть на нижчому рівні за українські. Так, у серпні поточного року середня ціна на молоко в Україні (враховуючи базові показники жиру 3,4%, білку – 3%) становила3 тис. грн/т. При цьому у Польщі, Естонії, Латвії, Німеччині, Нідерландах молоко закуповували дешевше - 2,3 тис. грн/т у гривневому еквіваленті. 

Перспективи 
Незважаючи на стабілізацію виробництва молока його обсягів не достатньо для забезпечення потреб внутрішнього ринку та формування експортного фонду. Враховуючи минулорічне виробництво молока 11,1 млн т, імпорт продукції 257 тис. т, загальний ресурс молока та молочної продукції оцінювався на рівні 11,3 млн т. Проте фонд споживання становив 9,4 млн т, на що вплинули експорт 964 тис. т продукції, витрати на потреби тваринництва - понад 1 млн т. Таким чином, розрахункове споживання молока та молочної продукції на 1 особу за рік становило 205 кг, що майже на рівні торішнього. 
 
Дотримуючись рекомендацій Міністерства охорони здоров’я з річних норм споживання молока однією особою на рівні 380 кг, загальний його фонд споживання в Україні мав би становити щонайменше 19 млн т. Тож в Україні ще неповністю використані резерви наповнення внутрішнього ринку молоком та молочною продукцією.
 
Структура підприємств за чисельністю поголів’я корів
 
alt
 
Джерело: Держкомстат України, 2012 рік
 
Стратегією розвитку сільського господарства України на період до 2020 року передбачається доведення виробництва молока у 2015 році до 15,4 млн т, 2020 – 19,4 млн. Таким чином, споживання молока та молочної продукції на одну особу за рік підвищиться у 2020 році до 350 кг. Збільшення обсягів виробництва продукції досягатиметься за рахунок збалансованого розвитку всіх форм господарювання в молочному скотарстві. Якщо торік частка сільськогосподарських підприємств у загальному виробництві продукції становитиме 20%, то у 2020 році – підвищиться до 30%.
 
altОдним із напрямів досягнення бажаного результату є формування кооперативних каналів збуту молока та молочної продукції, особливо для дрібних виробників. Такий підхід створить сприятливе конкурентне середовище й умови формування прозорих каналів збуту продукції. В Україні станом на 1 вересня 2012 року налічується 851 сільськогосподарський обслуговуючий кооператив, а членами неприбуткових об’єднань є понад 21,5 тис. селян. Найбільша кількість кооперативів діє у Житомирській – 104, Вінницькій – 84, Івано-Франківській областях – 67 та Автономній Республіці Крим – 64. Тож окремі регіони демонструють підвищену зацікавленість у розвитку кооперації на селі. Кількість сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів зростатиме й надалі. 
 
Селянські господарства, які утримують для товарного виробництва 2-3 корови та мають бажання збільшити поголів’я до 10-12, повинні отримувати державну підтримку своєї діяльності не меншу за сільськогосподарські підприємства. Виробництво молока в міні-фермах потребує незначних капіталовкладень та частково може вирішити питання підвищення якості молочної сировини та насичення внутрішнього ринку. 
 
Відповідно до бюджетної програми «Про Державний бюджет на 2012 рік» за бюджетною програмою «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі» для підтримки сільськогосподарських кооперативів м’ясо-молочного напрямів діяльності передбачено 5 млн грн. За рахунок цих коштів відшкодовується вартість придбаної ними техніки та обладнання у розмірі 90%. Однак для більш ефективного розвитку сільськогосподарської кооперації та відродження села недостатньо лише зусиль центральних органів виконавчої влади.
 
Своєю чергою, місцевим органам влади слід звернути увагу на селян, які потребують практичної допомоги щодо усвідомлення потреби у кооперуванні. Необхідно здійснити детальний аналіз наявної інфраструктури аграрного ринку, вивчити потреби дрібних виробників у зміцненні матеріально-технічної бази, враховуючи особливості регіонів, визначити напрями діяльності кооперативів. При розробці регіональних програм соціально-економічного розвитку та при формуванні бюджетів слід враховувати потреби селян та передбачати відповідні кошти для підтримки дрібнотоварного виробництва.
 
Коментар фахівця
 
altАндрій ГЕТЯ, директор Департаменту тваринництва Мінагропроду України
“В Україні вдалося досягти зростання виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах на 13,4%, що підтверджує правильність стратегії, обраної Мінагропродом та Головними управліннями агропромислового розвитку в регіонах. Вдалося досягнути стабілізацію поголів’я великої рогатої худоби. Порівняно з 1 жовтня 2011 року у всіх категоріях господарств чисельність поголів’я ВРХ досягла 5044,7 млн гол, тобто збільшилась на 49,9 тис. голів. 
 
За даними регіонів, станом на 1 жовтня 2012 року введено в дію 259 тваринницьких ферм та комплексів, з них шляхом будівництва 71 об’єкт (78% до прогнозу), реконструкції 188 об’єктів (94%). Більш активними регіонами з будівництва тваринницьких об’єктів є Київська (14) та Житомирська (7) області. Найбільше об’єктів було реконструйовано у Вінницькій (15), Луганській (11) та Сумській (14) областях.
 
Важливим завданням залишається виплата спеціальної тваринницької дотації за збереження й утримання молодняку великої рогатої худоби. Згідно зі зведеними відомостями про нарахування сум дотацій за молодняк ВРХ, наданими з регіонів станом на 1 жовтня 2012 року, понад 231 тис. фізичних осіб нарахована дотація за утримання та збереження ними близько 351 тис. голів молодняку у розмірі 183,6 млн грн. Проте не всі можливості використані повністю, оскільки проідентифіковано 575 тис. голів молодняку, а на виплату дотації подано документи лише по 351 тис. гол. Тож робота триває.
 
Важливим напрямом розвитку молочної галузі залишається виплата часткової компенсації вартості установок індивідуального доїння. За даними регіонів станом на 1 жовтня 2012 року 2936 фізичним особам нараховано 12,6 млн грн за закуплені ними 2936 одиниць доїльних установок. Фактично спрямовано в регіони та виплачено селянам 10,2 млн грн, а решта надійде до кінця жовтня. 
 
В Україні діє державна програма часткового відшкодування коштів за закуплені племінні телиці, нетелі та корови. Згідно з узагальненими даними на  початок жовтня цього року чисельність закупленого племінного поголів’я становила 7450 голів, яких придбали 68 суб’єктів господарювання. При цьому нарахована для часткового відшкодування сума становить 43,6 тис. грн, з яких 19,7 тис. грн вже виплачено. 

 24 травня 2024
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
24 травня 2024
 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.