Тенденції овочевого ринку

/ Економічний гектар / Середа, 13 листопада 2013 14:21
altОлександр МАСЛАКканд. економ. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК
Сумського національного аграрного університету
Ринок овочів приніс сюрпризи для споживачів. У період збору врожаю зазвичай овочі дешевшали. Проте у нинішньому році ситуація змінилася. Починаючи з середини серпня й дотепер спостерігалося поступове зростання цін. Основною причиною цього вважається погіршення погодних умов, що може вплинути на суттєве зменшення обсягів зібраного врожаю.

 

Цінова ситуація
Порівняно з минулим роком борщовий набір овочів, окрім капусти, подорожчав у середньому до 1,5 грн/кг. Йдеться про капусту, буряки, моркву, цибулю, картоплю. Оптові ціни на моркву та буряки становили до 2,8–3,0 грн, тоді як торік ціна була на рівні близько 2,5 грн.
 
Картопля торік коштувала 1 грн, а у першій декаді жовтня вартість досягла 4 грн. Ще в липні оптові ціни на картоплю в південних регіонах України перевищили минулорічні в 2,7 разу, в столиці України - удвічі. Разом з тим, ціни на капусту знизилися. Якщо торік вона коштувала 2,5 грн/кг, цьогоріч - 1,8 грн.
 
Більш динамічно зростали ціни на цибулю. Якщо у минулому році впродовж серпня-вересня ціни на цибулю знизилися з 2,2 до 1,0 грн/кг, то у нинішньому зросли з 3,2 до 4,6 грн/кг. Причиною цього є неврожай на цю культуру в Російській Федерації та очікування надходжень продукції на експорт до сусідньої країни. Тож швидше за все оптові ціни на цибулю підвищаться у ближчій перспективі до 5 грн/кг.
 
Динаміка виробництва картоплі в Україні
alt
Джерело: Держстат України, 2013 рік
 
У роздрібній мережі ціни на овочі теж зростали. Цибуля та морква у середньому подорожчали до 6 грн, буряки - до 5 грн, капуста - до 3 грн, помідори - 8–15 грн, огірки - 10–13 грн, картопля - 6–7 грн. Ціни на ці овочі щонайменше удвічі перевищили минулорічні. Для споживачів таке зростання є несподіваним. Впродовж серпня-вересня, як правило, овочева продукція дешевшала.
 
Проте початок нинішнього сезону приніс сюрпризи споживачам внутрішнього ринку. Вони звикли до минулорічних цін та орієнтувалися на них. Разом з тим, торішнє виробництво овочів у великих підприємствах було здебільшого збитковим або не приносило очікуваних прибутків аграріям, що негативно впливало на економіку галузі. Останні роки були врожайними в Україні. Картоплі торік зібрали близько 23 млн т. При цьому внутрішнє споживання становило 6 млн. Тому селянам, які є основними виробниками картоплі, доводилося продавати ці коренеплоди за безцінь. Через надмірну пропозицію внутрішнього ринку сільськогосподарські підприємства реалізовували бульбу по 1,1–1,2 грн/кг, а її собівартість досягала 1,7 грн/кг. Така ціна на картоплю в Україні востаннє спостерігалася 6–7 років тому, проте й витрати на її вирощування у той час були майже вдвічі нижчі.
 
Офіційна інформація про цінову ситуація на овочі відрізнялася від результатів моніторингу незалежних експертів цього ринку. На початку жовтня Державна служба статистики України опублікувала офіційні дані про індекс споживчих цін за вересень. Згідно з цією інформацією, у вересні 2013 року в Україні овочі подешевшали на 2,9 %. Пояснити подібні метаморфози статистики, на жаль, взагалі не можливо, адже всім очевидно, як злетіли ціни на овочі у вересні порівняно з серпнем. Єдиний овоч, який не подорожчав, це капуста. У кінці серпня він коштував стільки ж, скільки і в кінці вересня. Проте інші овочі мали тенденцію до зростання ціни.
 
Картопля подорожчала удвічі (на 102,5 %), цибуля - на 83,3 %, буряки - на 7 %, морква - на 2,1 %, огірки - на 25 %, томати - взагалі в 2,4 разу, або на 136,7 %. Зростання цін на баклажани, перець та інші сезонні овочі було подібним на томати. Отже, за середньо арифметичним розрахунком овочі подорожчали за вересень на 50,9 %. Якщо ж враховувати обсяги реалізації кожного з цих видів овочів, то ціни підвищилися на 89,8 %. Основною причиною зростання цін вважається погіршення умов збирання, що може вплинути на суттєве скорочення обсягів зібраного врожаю. Однак, зі слів експертів, навіть того, що вже зібрали, Україні має вистачити для забезпечення внутрішніх потреб.
alt
 
Споживання
Картопля та овочі є продуктами повсякденного харчування. У 2012 році споживання картоплі на одну особу в Україні становило 140 кг, овочів - 163 кг. Враховуючи раціональні норми харчування, визначені Міністерством охорони здоров’я, населення країни переїдає картоплі на 16 кг, або 13 %, тоді як споживання овочів близьке до встановлених норм (161 кг). Для порівняння: споживання молока та молокопродукції було меншим на 77 %, м’яса та м’ясопродуктів - 47 %, і цей перелік можна продовжувати. Таким чином, картопля для населення України є не просто продуктом харчування, а виступає замінником інших видів продовольства, споживання яких не відповідає встановленим нормам.
 
Споживання картоплі та овочів в регіонах України суттєво відрізняється. За даними Держстату України, найбільше з’їдається картоплі на одного жителя в рік у Житомирській області, овочів - у Полтавській. Торік середньостатистичний житель Житомирщини споживав майже 200 кг картоплі, Полтавщини - 197 кг овочів. Менше за інших споживають картоплі жителі Південних та Східних регіонів, овочів - Західних регіонів.
 
Виробництво
Погодні умови впливають на темпи збирання врожаю. Проте суттєвих корегувань раніше запланованих обсягів картоплі та овочів не відбудеться. Про це запевняють у головному аграрному відомстві держави. Таким чином, нинішнього року Україна виробить понад 21 млн т картоплі та до 10 млн т овочів. Це менше порівняно з попереднім роком. Торік картоплі зібрали понад 23 млн т, а врожай овочів перевищив 10 мільйонний рівень.
 
Динаміка виробництва овочів в Україні
alt
Джерело: Держстат України, 2013 рік
 
Станом на 7 жовтня 2013 року зібрано картоплі з 99 % площ, а урожай становить 21,5 млн т. Також зібрано близько 90 % овочів, а їх загальний урожай досяг 7,8 млн т. Зокрема, прогнози врожаю картоплі є суперечливими. Асоціація виробників картоплі запевняє про її можливий дефіцит на внутрішньому ринку, інші фахівці стверджують про відсутність проблем із затримкою збирання, оскільки більшість врожаю було зібрано в серпні до початку дощів. Тобто аграрії, враховуючи холодну та дощову погоду, таким чином піднімають ціну на товар, аби компенсувати понесені витрати та отримати хоча б мінімальні прибутки.
 
Основне виробництво картоплі знаходиться у господарствах населення. Нинішнього року сільгосппідприємства вирощували бульбу на площі 29,8 тис. га, що на третину менше від минулорічної, овочі - 482 тис. га, (-4,3 %). В усякому разі вирощеного та зібраного врожаю вистачить для забезпечення потреб внутрішнього ринку.
 
Перспективи
Основною проблемою нинішнього сезону буде не збирання, а збереження врожаю. Тому що зберігати урожай, частково перезволожений через дощі, необхідно в спеціальних овочесховищах. Це допоможе зберегти якість продукції та мінімізувати коливання цін впродовж року. Таким чином, виникає потреба в розбудові складського господарства галузі та розвитку заготівельно-збутової мережі.
 
Разом з тим, в Україні розвиватиметься промислове виробництво картоплі та овочів. Сільськогосподарські підприємства із зацікавленістю розглядають можливості масштабного виробництва картоплі та розвитку відповідної складської інфраструктури. Однорідність товарної продукції розширяє можливості її збуту. Сертифікована продукція із систематичними поставками є цікавою для великих супермаркетів та оптових ринків. При цьому ціни є привабливими для виробників та забезпечують прибутками їх діяльність. У перспективі великотоварне виробництво збільшуватиме свою частку в загальних обсягах вирощеної продукції. Тож для України картопля та овочі залишаються не лише традиційним, а й стратегічним продуктом.
 
Структура площі до збирання овочів урожаю 2013 року в Україні
alt
Джерело: Держстат України, 2013 рік
 
Уряд вже третій рік поспь підтримує будівництво сучасних сховищ для зберігання плодоовочевої продукції. Відтак, у країні функціонують сховища для картоплі та овочевої продукції для одночасного зберігання 2,4 млн т. У ближчій перспективі планується ввести в експлуатацію нові потужності на півмільйона тонн. Проте й цього недостатньо. Сховища потрібно зробити максимально доступними передусім для одноосібників. Тому держава спільно з сільгоспвиробниками та місцевими органами влади повинна визначити, де потрібно створювати такі сховища.

 24 травня 2024
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
24 травня 2024
 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.