Ризики свинарства

/ Економічний гектар / Середа, 26 серпня 2015 10:45
Олександр МАСЛАКканд. економ. наук, 
керівник Центру стратегічних досліджень АПК 
Сумського національного аграрного університету
Ринок свинарства переживає чергове випробування. Вірус африканської чуми свиней вкотре зафіксовано в Україні. Наслідками цього є втрати поголів’я у промисловців та приватників. Наразі вірус вдалося локалізувати, проте загроза його подальшого прояву й поширення залишається.

 

Небезпека для галузі
Африканська чума свиней — проблема, яка вже не перший рік турбує світову свинарську спільноту. Цьогоріч цей вірус знову виявлено в Україні. Спалахи хвороби зареєстровані на Київщині, Рівненщині, Житомирщині в Чернігівській та Сумській областях. Небезпечне захворювання вражає здебільшого диких кабанів, які є переносниками вірусу, а також свиней, що утримуються у приватних господарствах населення та свинофермах промислових підприємств.
 
Від цієї недуги нема ліків, населення країни дуже мало інформоване щодо цієї проблеми, більшість просто не усвідомлюють катастрофічності наслідків. Африканська чума свиней (АЧС) — це вірусна надзвичайно заразна хвороба, на яку не діють антибіотики, відсутні вакцини чи інші ліки. Збудник хвороби може зберігати свою життєздатність поза організмом тривалий час. Зокрема, у трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів; у м’ясі від хворих тварин — до 155 днів; копченій шинці — до 5 місяців; у гною — до 3 місяців.
 
Цей вірус характеризується високою смертністю, зумовленою відсутністю вакцини. Як наслідок такі випадки супроводжується значними економічними збитками, оскільки запроваджується спеціальний режим для свиногосподарств, здійснюються витрати на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів у разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для блокування її розповсюдження. Проте цей вірус не загрожує людині.
 
Результати поширення вірусу
Одним із більш постраждалих від вірусу африканської чуми свиней є ПАТ АК «Калита», що розташовано в селищі Калита на Київщині. Наприкінці липня на цьому підприємстві було виявлено підвищену загибель поросят віком понад 4 місяців. Лабораторні дослідження підтвердили діагноз на африканську чуму свиней.
 
ПАТ АК «Калита» утримувало понад 60 тис. гол. свиней, які відповідно до нормативних документів (Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженою наказом Мінагрополітики України від 05.03.2014 № 81, зареєстрованого в Мінюсті 21.03.2014 за № 363/25140) підлягають умертвінню в найкоротший строк, під постійним наглядом та спаленню. Причиною виникнення хвороби стало порушення ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней.
 

 

 
Після виявлення спалаху вірусу на підприємстві створені робочі групи в складі ветеринарних фахівців, представників ДСНС та працівників підприємства, які ліквідовують спалах АЧС. Зокрема, з метою обмеження руху транспорту та недопущення розповсюдження збудника за межі неблагополучного пункту цілодобово на під’їзних шляхах до свинокомплексу працюють карантинні служби. Постійно здійснюється дезінфекція транспорту, одягу обслуговуючого персоналу. Розпочато роботу з механічної очистки та дезінфекції приміщень.
 
Здійснюються заходи щодо виявлення свиней, продукції та сировини з них, вивезеної з ПАТ АК «Калита» в інші області. Так, у м. Пирятин на м’ясокомбінаті підприємства ПП «Лукойлл» виявлено близько 300 туш свиней, які були завезені протягом 23-27 липня з цього підприємства. За результатами лабораторних досліджень виявлено к-ДНК вірус АЧС. Як наслідок, всі туші буде вилучено та утилізовано. Загалом на підприємстві станом на 10 серпня знищено майже все поголів’я свиней.
 
Врегулювання ситуації
Запобіганню поширення небезпечного вірусу є дотримання ветеринарно-санітарних вимог, особливо «закритого» режиму роботи; карантину тварин, контролю за переміщенням і комплектуванням стада; здійснення контроль кормів. У зв’язку із надзвичайною ситуацією Уряд дав дозвіл на перерозподіл видатків державного бюджету України, передбачених Мінагрополітики на 2015 рік. Бюджетні кошти в обсязі 44,7 млн грн направлено на заходи з профілактики та ліквідації АЧС. Дерветфітослужба України та її органи здійснять позапланові перевірки суб’єктів господарювання, які вирощують, утримують та реалізують живий свиней.
 
Динаміка чисельності поголів’я свиней Україні станом на 1 липня
Джерело: Держстат України
 
Згідно з повідомленням Держветфітослужби України подальше поширення вірусу Африканської чуми свиней (АЧС) на території України не виявлено. У результаті спалахів цього вірусу у деяких регіонах була проведена утилізація свиней. Втрати становили менше 1% від загального поголів’я свиней у всіх господарствах України. За оцінками експертів ринку, таке зниження чисельності поголів’я не впливатиме на цінову ситуацію ринку свинини. Незважаючи на те, що АЧС для людей безпечна, обізнаність населення з цього приводу вкрай низька. Тому нагнітання панічних настроїв щодо африканської чуми свиней може призвести до зворотного результату — зниження споживання населенням свинини і перехід на м’ясо інших тварин.
 
Існуючі ризики
Головними переносниками африканської чуми свиней є дикі кабани. Їх основним лакомством є кукурудза. Тож кормлячись на кукурудзяних полях, мігруючи територіями, вони розповсюджують хворобу. Розроблені програми депопуляції диких кабанів у Чернігівській, Рівненській, Сумській, Київській та Житомирській областях за сприяння Держветфітослужби не додають спокою власникам свинокомплексів. Більшість з них розглядають можливості виведення з раціону годівлі свиней кукурудзу урожаю 2015-го року.
 
Як наслідок на ринку зерна спостерігається паніка. У карантинній зоні закупівельники зерна намагаються знизити ціни під приводом АЧС, адже ніхто не знає, чим все закінчиться і які будуть наслідки. Аграрії ж, у свою чергу утримуються від продажів зерна за безцінь, та очікуючи стабілізації ситуації. Разом з тим, можуть бути введені запобіжні заходи. Так, ветеринарно-санітарна комісія може тимчасово призупинити перевезення, реалізацію зерна з карантинної зони. У крайньому випадку, можливе і прийняття рішення про його повне знищення з ендемічної зони. Тобто за умови, що зона АЧС не буде розповсюджуватися далі, це декілька тисяч тонн зерна.
 
Стан галузі
За результатами першого півріччя чисельність свиней в Україні поступається першій половині минулого року на 3%, або 230 тис. голів. Причиною такого відриву стало зменшення числа свиней у домогосподарствах населення (на 6,6%, або 275,6 тис. голів). Разом з тим, промислове свинарство частково компенсує такі втрати 1%-м зростанням поголів’я проти аналогічного періоду минулого року.
 
Особливо активно розвиваються і нарощують виробничі потужності свиногосподарств на Заході країни. Зокрема, в Івано-Франківській, Львівській та Тернопільській областях. На цих територіях поголів’я свиней у сільськогосподарських підприємствах становило 592,5 тис. голів, або 15,5% від загальної чисельності свиней. За півроку свинарські господарства цих регіонів збільшили поголів’я свиней порівнянні з першою половиною 2014 року на 11,2 %.
 
Динаміка обсягів закупівель та цін реалізації свиней (жива вага) в Україні
Джерело: Держстат України
 
Упродовж першого півріччя 2015 року сільськогосподарські підприємства виростили 287,8 тис. т свиней в живій вазі, що більше на 3,7% до відповідного періоду минулого року. До того ж, 267,8 тис. т свиней у живій вазі, або на 2,4% більше до результатів січня-червня 2014 року, надійшло на забій.
 
Станом на 1 липня сільськогосподарські підприємства отримали 3,4 млн голів новонароджених поросят, з них 2,6 млн голів (75,6%) — від основних свиноматок. Показник надходження приплоду у першій половині 2015-го на 7,7% вище показника аналогічного періоду минулого року. Проте підвищився і процент падежу. Якщо у січні-червні 2014 року смертність серед поголів’я свиней становила 3,8%, то цьогоріч — 4,8 %.
 
Такі піврічні підсумки свідчать про позитивну динаміку промислового свинарства всупереч епізоотичній ситуації. З урахуванням таких тенденцій, можна очікувати, що цьогорічний результат не надто відставатиме від здобутків попереднього року. У галузі нині активізувались процеси заміщення свинарства домогосподарств на фермерське, що підвищує виробничий потенціал галузі вже у середньостроковій перспективі.
 
Цінова ситуація
Ціни на ринку живих свиней у кінці липня-на початку серпня поточного року мали тенденцію до зниження. Так, станом на 4 серпня ціни на свиней ІІ категорії становили на рівні 30-32 грн/кг живої ваги. Тоді як тиждень тому — 33-35 грн/кг. У свою чергу, свиней м’ясного типу в живій вазі закуповували по 35-36 грн/кг. Для порівняння: ціна попереднього тижня декларувалася на рівні 36-37 грн/кг.
 
На початку серпня майже всі провідні світові виробники свинини знизили ціни на свою продукцію. Винятком став Китай, де ціна напівтуші виросла на 3,8 %. Найнижчі ціни на свинину в забійній вазі зафіксовані в Данії, Бразилії і Канаді. Дещо вищі у Німеччині і Франції. Російська Федерація в цьому списку займає передостаннє місце. Ціна російської свинини становить 2,86 дол./кг, що майже удвічі перевищує американський рівень цін: на початку серпня зафіксовано 1,68 дол./кг.
 
Загалом світові ціни на товарних свиней станом на 3 серпня знизилися у середньому на 0,7 %. На цю ж дату незначне подорожчання продукції спостерігалося тільки в Угорщині (+0,2%). У Китаї ціни початку серпня залишилися сталими на рівні 2,75 дол./кг. Разом з тим, впродовж місяця ціни на свиней у живій вазі у цій країні виросли майже на 10 %. У Росії навпаки відбулося здешевлення живих свиней на 3,3% і знаходилося у доларовому вираженні на рівні 1,9 дол./кг.
 
Зовнішня торгівля
За перше півріччя поточного року галузь свинарства демонструвала позитивні тенденції в експорті продукції. За січень-липень 2015 року Україна експортувала 18,6 тис. т свинини, що в 7,4 разу перевищує аналогічний період 2014 року. За даними Державної фіскальної служби України, від зовнішнього продажу за сім місяців виручено майже 39 млн дол. США. Для порівняння: рік тому за такі ж продажі було отримано 7,6 млн дол. США.
 
Упродовж цього періоду проводилися зовнішні закупівлі свинини. Так, імпорт продукції за цей період становив 2,2 тис. т, тоді як роком раніше — 20,2 тис. т. Вартість закупівель поточного року знаходилася на рівні 5,1 млн дол. США. Позитивна динаміка збільшення експорту та зменшення імпорту свинини спостерігалася й торік. За 2014 рік Україна наростила експорт свинини удвічі — до 9,4 тис. т. У той же час імпорт свинини впав уп’ятеро — до 30,8 тис. т.
 
Важливим у розвитку внутрішнього ринку м’яса та м’ясопродукції є нарощування експорту та зменшення імпорту продукції. У цьому напрямі є позитивні зрушення. За поточний рік Україна суттєво знизила зовнішню закупівлю м’ясної продукції та наростила експорт. Разом з тим, основним на сьогодні є запобіганням проявам та поширенню вісуру африканської чуми свиней територією України. Тому необхідне ретельне дотримання ветеринарно-санітарних вимог на підприємствах та підвищення рівня захисту свинотоварних комплексів.

 

 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.