Дорадники готові до активної роботи

/ Експертна думка / Четвер, 28 березня 2013 12:33

altНаприкінці минулого тисячоліття, коли в Україні почали активно створюватися дорадчі служби, передбачалося, що вони стануть провідниками державної політики в сільській місцевості, зокрема, що стосується земельних питань, кооперативного руху, кредитних спілок, створення передумов для зростання ефективності сільгоспвиробництва.На стартовому етапі дорадчі служби заявили про себе досить активно, проте потім на тривалий час їхня діяльність знизила оберти. Чому  ж дорадчі служби не виконують поставлене завдання? Про це своїми міркуваннями ділиться віце-президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Тетяна БРИВКО.

 

2003 року дорадчі служби об’єдналися в Національну асоціацію сільськогосподарських дорадчих служб України. За цей час вдалося довести, що наші послуги користуються попитом серед фермерів, власників особистих підсобних господарств та сільських жителів. Навіть до представників органів влади прийшло розуміння, що дорадчі служби не конкуренти управлінням сільського господарства, а партнери влади передусім у розвитку малого та середнього бізнесу на селі.

 

Наша діяльність була різноманітною. Ми не обмежувалися лише консультаціями та навчанням сільгоспвиробників та сільських жителів сучасним методам ведення сільського господарства. В ході земельної реформи дорадчі служби активно захищали інтереси власників земельних ділянок, допомагали їм створювати обслуговуючі кооперативи, кредитні спілки, комунальні підприємства, вирішувати назрілі соціально-економічні питання.
 
2007 року була схвалена державна Програма дорадчої діяльності. Від початку ми покладали на неї великі сподівання, та скоро з’ясувалося, що їм не випало справдитися. Проблема полягала в постійній нестачі держбюджетних коштів. Схема фінансування теж нас не влаштовувала. Вона вибудовувалася за принципом – попервах ми мали надати послуги, а лише потім держава зобов’язувалася сплатити їх. 
 
Суми держпідтримки були незначними. Вони сильно поступалися тим, що за аналогічні послуги отримували наші європейські, американські, а тепер і російські колеги.
 
Ситуація ускладнилася тим, що на теперішній час завершилася значна частина міжнародних проектів технічної допомоги. Вони надавали велику підтримку дорадчим службам. Як наслідок, деякі служби змушені були повністю згорнути роботу. Дорадчі служби, що залишилися, виконують її, але не так активно і не в тих обсягах, як раніше.
 
Мінагропрод підкреслює важливість дорадчої діяльності. В його складі є Відділ координації дорадництва та соціального розвитку села, який регулює роботу дорадників.
 
Дорадчі служби взаємодіють з обласними управліннями агропромислового розвитку. Та треба розуміти, що високої ефективності дорадчі служби досягнуть лише в разі дотримання трьох обов’язкових умов: якщо вони будуть представлені в кожному районі, укомплектовані спеціалістами (агрономами, тваринниками, юристами, бухгалтерами тощо), забезпечені технікою (засобами комунікацій, транспортом). Та все це, як ви розумієте, вимагає чималих витрат. А у нас із грошима чомусь не складається.
 
Справа не лише в тому, що держава виділяє їх вкрай мало. Проблема і в тім, що вона не завжди вчасно їх сплачує. Був такий момент у нашій історії, коли фінансування діяльності дорадчих служб з боку бюджету зовсім призупинялося.
 
Є три джерела фінансування дорадчих служб – бюджети всіх рівнів, грантові проекти та платні послуги.
 
Про ситуацію з держбюджетом я вже оповіла. На нього зараз мало сподівань. Скажу лише, що в країнах, де системно працюють дорадчі служби, їх бюджетне фінансування становить 70-100%. В Україні цей показник значно скромніший – близько 5%.
 
altМісцеві бюджети теж мають низку проблем. Лише Полтавська обласна дорадча служба не позбавлена уваги з боку місцевих бюджетів: і область, і ряд районів виділяють кошти на консультаційні послуги.
 
Діяльність багатьох дорадчих служб підтримується за рахунок грантових проектів. Тут працює наступний механізм: дорадчі служби готують проекти за тематикою, пов’язаною із вирішенням проблем сільської місцевості, подають їх на конкурси та інколи їх виграють. Так, Одеська обласна дорадча служба виконала проект із сільського зеленого туризму. Це була дуже цікава та велика за обсягом робота. Чимало доводиться працювати і представникам ще двох обласних дорадчих служб – львівської та дніпропетровської. Вони успішно займаються розвитком тваринництва у малих господарствах та їх згуртуванням в обслуговуючі кооперативи.
 
Та грантові проекти завжди обмежені часом. Тому часто хороші ідеї, які успішно реалізуються на певних етапах, згодом через припинення фінансування не отримують подальшого розвитку.
 
Останнє можливе джерело фінансування дорадчих служб – це платні послуги. Та, на жаль, на нього теж мало сподівань. Причина одна – у дрібних сільгоспвиробників і просто сільських мешканців зазвичай мало грошей для того, щоб повністю сплатити послуги дорадників.
 
Порівнюючи попит на послуги дорадчих служб у європейських країнах і в Україні, як на мененаші послуги запитані більше, ніж закордонних колег.
 
У сільському господарстві Європи склалася доволі стабільна ситуація. На відміну від нас там не проводять численні аграрні реформи. Тому дорадчі служби переважно займаються тим, що супроводжують виробничу діяльність сільгоспвиробників, допомагають державі реалізовувати певні соціально-економічні програми на селі.
 
А у нас безкінечні реформи. І кожна з них породжує багато запитань. І хтось має давати на них відповіді. Дорадники спроможні взяти на себе цю функцію, та, повторюся, їхні послуги мають належним чином оплачуватися.
 
Наші клієнти – дрібні та середні сільгоспвиробники, власники особистих підсобних господарств та просто сільські мешканці. Послуги, які надають дорадчі служби, залежать від тих проектів та дорадників, які в них працюють, Якщо в дорадчій службі працюють агрономи та тваринники, то вони порадять, як добрати насіння, захистити рослини від хвороб та шкідників, розкажуть, яким має бути раціон годування тварин, де і що можна купити за цілком прийнятними цінами. Якщо в дорадчій службі є юристи та економісти, то вони проконсультують про права на земельні ділянки, допоможуть створити та зареєструвати обслуговуючі кооперативи та інші об’єднання, обрахувати бізнес-плани. Бухгалтери поділяться своїми знаннями про оподаткування та ведення бухобліку.
 
Чи готові дорадчі служби до можливого формування земельного ринку? Земельна реформа розпочалася не сьогодні і навіть не вчора. Тому дорадчі служби накопичили чималий досвід консультаційної роботи із земельних питань. Ми готові ним поділитися.
 
Наша асоціація підписала меморандум про співробітництво із Земельною спілкою України. Завдяки цьому дорадники можуть отримати нові знання з актуальних проблем земельних відносин і тим самим ефективніше допомагати своїм клієнтам у вирішенні земельних проблем.
 
Для нас вкрай важливо, аби земельний ринок формувався прозоро, прогнозовано та без потрясінь. Лише тоді власники земельних ділянок підтримають його.
 
Я думаю, це так само в інтересах держави. У цьому сенсі ми її союзники. Важливо, щоб держава це зрозуміла і стала союзником для нас і насамперед для селян.
 
Національній асоціації весь цей час було вкрай важко. Це пов’язане зі специфікою ситуації, в якій вона опинилася. На відміну від дорадчих служб, асоціація не може розраховувати на бюджетну підтримку. А членських внесків наразі бракує для повноцінного функціонування.
 
Та навіть найскладніші обставини не можуть спонукати відчаю. В асоціації відбулися кадрові зміни. До управління прийшли нові люди. Нові, але з досвідом роботи в аграрній сфері, які добре розуміють її особливості та потреби.
 
Ми все робимо задля відродження дорадництва в Україні. Недавно від Проекту USAID «АгроІнвест» отримали грант. Цей грант дуже багато важить для нас. Він дозволяє нам досягти певної стабільності та стійкості, розширення наших можливостей. Це вкрай важливо як для самої асоціації, дорадчих служб, які входять до її складу, так і для наших партнерів.
 
Та наша співпраця з «АгроІнвестом» виходить за межі згаданого гранту. Зокрема, Проект підтримує навчання дорадників у спеціалізованих агрошколах. Це має величезне значення: отримані нашими фахівцями нові знання ближчим часом будуть трансформовані у більш високі селянські доходи. Наші представники входять до складу різних робочих органів «АгроІнвесту», беруть активну участь у реалізації його різноманітних заходів, консультують сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи щодо їх участі в програмах Проекту, спрямованих на підтримку кооперативного руху. Ми постійно обмінюємося з «АгроІнвестом» інформацією, досвідом, знаннями. Це приклад надійного партнерства.
 
Асоціація готує й інші спільні проекти з українськими, зарубіжними та міжнародними організаціями. Ми відкриті до співпраці і з давніми партнерами, і з тими, з ким нині лише налагоджуємо відносини. Серед них, зокрема, Спілка сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад, Інститут аграрної економіки, Кафедра аграрного консалтингу та сервісу Національного університету біоресурсів та природокористування.
 
Ми хочемо понад усе працювати. Тому що за активною роботою, котра приносить людям чималу користь, дорадники за останні роки по-справжньому скучили.

Записав
Михайло ВЕРНИГОРА,
Національний прес-клуб з аграрних та земельних питань
 

 

 21 квітня 2024
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
21 квітня 2024
 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.