Хурма — королева нішевого садівництва Півдня України

Хурма — королева нішевого садівництва Півдня України

/ Ідеї & тренди / Середа, 31 березня 2021 11:22

Зміни кліматичних умов на глобальному й регіональному рівнях особливо виразно постали з початку 70-х років минулого століття. Такі явища не оминули й Україну, а південні регіони протягом останніх десяти років взагалі майже постійно перебували в екстремальних погодно-кліматичних умовах.

Так, за даними українських кліматологів, протягом останніх 40–45 років сформувався принципово новий клімат для нашого регіону: зими стали менш холодними й малосніжними (взимку 2019/20 року метеозима так і не настала), а літні місяці стають усе прохолоднішими.

На тлі тенденції до підвищення температурного режиму (на 0,3–0,7°C) і збільшення кількості атмосферних опадів (на 50–100 мм) зросла частота й мінливість таких аномалій, як різкі перепади температури взимку та навесні. У літні місяці на тлі загального похолодання температура повітря часто підвищується до рекордних позначок, а різниця між денними й нічними температурами доволі часто відзначається у межах +20 °C і більше; почастішали та стали тривалішими посухи, стало майже типовим явище випадіння граду в літній період. Хоча, начебто і збільшилася кількість опадів у весняно-літній період, проте такі дощі мають переважно зливовий характер, вони є малопродуктивними для вирощування більшості сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень.

 

Курс на нішеві культури

Південний Степ України — це особливий регіон, де ефективність будь-якого технологічного заходу коригується тим чи іншим рівнем вологозабезпечення, через це територія має більше проблем, ніж інші центральні й північні області. Він характеризується на сьогодні як екстремальний регіон для ведення сільського господарства. Тут можливі непередбачувані реакції, спричинені особливостями змін клімату, що визначає свідоме коригування технології вирощування у потрібному напрямі.

Садівництво Півдня в таких умовах постає перед новими викликами, проте й відкриваються нові можливості, спрямовані на розвиток і вирощування принципово нових малопоширених (нішевих) для цього регіону плодових культур.

Сучасні кліматичні трансформації істотно впливають і вносять коригування до переліку плодових культур і їх сортименту, вирощування яких у цьому регіоні на сьогодні є прекрасною альтернативою для традиційного садівництва. Це є важливим меседжем сьогодні фермеру, який хоче бути успішним уже завтра. Тому варто звернути увагу на такі плодові культури, які «прийшли» до нас із країн із теплим кліматом: хурма, зізіфус, інжир, кизил — до того ж як червоний, так і бурштиновий є вкрай цікавим для переробних підприємств. Адже в плані маркетингу не можна забувати про те, що реалізація не лише плодів, а й продуктів їх переробки є вкрай вигідним — будь-то сушіння, виробництво чорносливу, різноманітних джемів тощо. Сучасні економічні умови вимагають від аграріїв уже не так уміти виростити, як максимально вигідно реалізувати свій урожай, отримати максимально більше прибутку з одиниці площі, всі ці аспекти потрібно враховувати.

Науковці ДВНЗ «Херсонського державного аграрного університету» заклали розплідник плодових нішевих культур, який містив: хурму, зізіфус, інжир, кизил, мигдаль для подальшого вивчення та вдосконалення технологій їх вирощування в умовах південного Степу.

Ці саджанці вже адаптовані до південної кліматичної зони. Наш ринок став вкрай вимогливим: крім смакових якостей споживачі звертають увагу також і на товарний вигляд вирощеної продукції, особливо плодової та ягідної, фермери розуміють це, а тому прагнуть до розвитку цього напряму.

Однією з нових і перспективних для південно-степової зони плодівництва, малопоширених плодових культур, здатною тією чи іншою мірою конкурувати за показниками прибутковості з провідними плодовими породами та збагатити й урізноманітнити харчування людей, може й повинна стати хурма.

 

Хурма: особливості вирощування

Упровадження нових видів рослин у поєднані з інтегрованою системою агротехніки дають можливість звести до мінімуму використання пестицидів й одержати екологічно чисту продукцію.

Хурма належить до родини чорнодеревних Ебенові (Ebenaceae Gurke), роду Диоспирос (Diospyros L.) і є найбільшим із трьох родів цієї родини. На території України вивчають три листопадних види хурми (кавказька, віргінська, східна), а також гібриди хурми віргінської і східної, які дають їстівні плоди й достатньо широко використовують у південному та субтропічному садівництві.

05 444 71Смачні та поживні плоди хурми багаті на вітаміни та поліфенольні речовини, каротиноїди, а також на органічні сполуки калію, заліза, кальцію. Відмінна й особливо корисна якість плодів хурми — високий уміст йоду у їх плодах. Щодо харчової цінності плодів хурми, то вона визначається високим умістом цукрів, переважно глюкози та фруктози (до 25%), вітамінів С (до 20), В1 (0,03–0,05), В2 (0,02–0,05), В5 (0,05–0,3) мг/100 г, а також бета-каротину — 0,6–1,6 мг/100 г. Важливою особливістю плодів є вкрай низька кислотність — до 0,2%. Мінеральний склад містить мг/100г: калію — 174–176; кальцію — 6–10; заліза — 0,3–3; натрію — 2–6; фосфору — 10–26; йоду — до 50.

Дослідження з особливостей вирощування цієї культури проводили в умовах плодового розсадника ДВНЗ «Херсонський державний аграрний університет», що розташований на території дендрологічного парку університету й належить до зони південного Степу України. Об’єктом наукових досліджень були процеси росту й розвитку, адаптаційна та репродуктивна здатність, успішність інтродукції, біоекологічні особливості, перспективи культивування хурми в умовах південного Степу України.

Зимостійкість хурми визначали за Методикою Держсортовипробування сортів в Україні, результати якої показали: хурма гібридна (Росіянка, Нікітська Бордова, Гора Говерла) — 5–9 балів.

Хурма є світло- та вологолюбною рослиною, порівнюючи з іншими плодовими культурами, вона значно вимогливіша до умов зволоження й особливостей вирощування її в умовах регіону, де річна сума опадів є меншою за 400 мм на рік, без зрошення ця культура практично не вирощується.

Як і в інших рослин, фенологічні фази настають за нагромадження відповідних сум ефективних температур, які визначаються шляхом підрахунку середньодобових температур вищих за +5 С. Фенологічні спостереження за видами й сортами хурми показали, що вегетація рослин в умовах Херсонської області розпочинається з початком розпукування вегетативних бруньок і припадає на квітень, коли сума ефективних температур >5 °C і становить 125,2–153,9 °C. Початок розпукування листків спостережено за середньодобової температури +10…+15 °С за суми ефективних температур від 140,8 до 263,7 °С. Початок росту пагонів припадає на третю декаду квітня — першу декаду травня.

Закладання генеративної бруньки відбувається на пагонах поточного року. Початок цвітіння припадає на кінець травня — початок червня за середньодобової температури повітря близько +12…+17 °С. Середня дата початку цвітіння за роки спостережень — 25 травня — 2 червня. Закінчується цвітіння хурми 10–20 червня. Тож цвітіння хурми припадає на той період, коли загроза зворотних заморозків минає.

Хурма — дводомна рослина і для формування повноцінного врожаю потребує наявності рослини-запилювача, в такій ролі виступають рослини, що мають квітки чоловічої статі (тичинкові), можуть бути й однодомні (полігамні) зразки, які мають квітки як жіночого, так і чоловічого типу, а також і двостатеві. Запилення здійснюють бджоли, оси й інші комахи.

 

Стійкі сорти хурми

У розпліднику науковці університету досліджують чотири сорти гібридної хурми: Нікітська Бордова, Росіянка, Гора Говерла, Сосновська.

Нікітська Бордова — сорт, що виділили із сіянців вільного запилення сорту Росіянка, зимостійкий, дозрівання — початок листопада, плодоношення наступає на 3–4-й рік, урожайність коливається в межах 70–80 кг з дерева, морозостійкість –27…–28 °С. Характерною особливістю є обов’язкове її укривання протягом 2–3-х років після садіння.

Сорт Росіянка — дозріває на початку жовтня й зберігається до грудня, плодоношення наступає на 3–4-й рік, сорт здатен сформувати врожайність 110–120 кг із дерева, морозостійкість становить –27…–30 °С.

Гора Говерла — належить до середньостиглих сортів, дозрівання припадає на кінець жовтня — початок листопада, може зберігатися до лютого-березня, плодоношення починається на 3–4-й рік, формує врожайність на середньому рівні 70–80 кг із дерева, морозостійкість дещо нижча проти інших сортів — у межах –24…–25 °С.

Сосновська — ранній і скоростиглий сорт, достигання настає наприкінці вересня — початку жовтня, плодоношення починається на 3–4-й рік. Для цього сорту характерно формування високої врожайності — до 100 кг з дерева, інколи й більше, морозостійкість також висока — до –30…–35 °С.

Завершення вегетації зразків гібридної хурми в умовах Херсонської області припадає на кінець жовтня — початок листопада. Середня тривалість періоду вегетації досліджуваних зразків становить 185–195 діб.

За результатами досліджень установлено, що рослини хурми в Херсонській області впродовж вегетаційного періоду проходять усі стадії сезонного розвитку й зав’язують плоди, що повністю достигають.

Перший досвід вирощування Diospyros L. за межами Південного берегу Криму свідчить, що погодно-кліматичні умови Херсонської області цілком відповідають їх біологічним особливостям і за належної агротехніки придатні для культивування на присадибних ділянках, дачах, аматорських і фермерських садах.

 

Ольга КОЗЛОВАканд. с.-г. наук, доцент кафедри
рослинництва та агроінженерії ДВНЗ «ХДАУ»
Євген ДОМАРАЦЬКИЙд-р с.-г. наук, доцент кафедри
рослинництва та агроінженерії ДВНЗ «ХДАУ»

 

 23 квітня 2024
До 30 квітня 2025 року побутові споживачі газу, які є клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"», сплачуватимуть за «блакитне паливо» 7,96 грн за кубометр.
До 30 квітня 2025 року побутові споживачі газу, які є клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"», сплачуватимуть за «блакитне паливо» 7,96 грн за кубометр.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Європарламент на своєму пленарному засіданні в Страсбурзі підтримав у першому читанні продовження тимчасових заходів з лібералізації торгівлі для України з одночасним захистом фермерів ЄС.
Європарламент на своєму пленарному засіданні в Страсбурзі підтримав у першому читанні продовження тимчасових заходів з лібералізації торгівлі для України з одночасним захистом фермерів ЄС.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Аграрії Сумщини, станом на 18 квітня, посіяли ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 50,1 тис. га, що становить 83,2% до плану.
Аграрії Сумщини, станом на 18 квітня, посіяли ранніх ярих зернових та зернобобових культур на площі 50,1 тис. га, що становить 83,2% до плану.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Минулого року AMAZONE представила ринку лінійку сівалок точного моделями Precea 9000-TCC і 12000-TCC з робочою шириною 9 і 12 м. Однак вже цього року команда AMAZONE презентує українським фермерам нову 24-рядну модель PRECEA-TCC, яка ідеально підходить для сівби просапних культур, зокрема цукрових буряків, ріпаку, сої з міжряддям 45 і 50 см.
Минулого року AMAZONE представила ринку лінійку сівалок точного моделями Precea 9000-TCC і 12000-TCC з робочою шириною 9 і 12 м. Однак вже цього року команда AMAZONE презентує українським фермерам нову 24-рядну модель PRECEA-TCC, яка ідеально підходить для сівби просапних культур, зокрема цукрових буряків, ріпаку, сої з міжряддям 45 і 50 см.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Ставки фрахту на перевезення зерна костерами з дунайських портів минулого тижня продовжили знижуватися. У глибоководних портах Одеси також спостерігалося послаблення ставок для хендісайзів та панамаксів.
Ставки фрахту на перевезення зерна костерами з дунайських портів минулого тижня продовжили знижуватися. У глибоководних портах Одеси також спостерігалося послаблення ставок для хендісайзів та панамаксів.
23 квітня 2024
 23 квітня 2024
Вже вкотре «Добродія Фудз» у рамках гуманітарного проєкту разом з Українською Спілкою Целіакії та за підтримки Canada-Ukraine Foundation передала близько 1150 упаковок безглютенових вівсяних пластівців WOWOATS членам спілки. Гуманітарна допомога знову ж таки буде направлена до сімей, які виховують дітей із целіакією чи непереносністю глютену та які опинилися у важкому становищі.
Вже вкотре «Добродія Фудз» у рамках гуманітарного проєкту разом з Українською Спілкою Целіакії та за підтримки Canada-Ukraine Foundation передала близько 1150 упаковок безглютенових вівсяних пластівців WOWOATS членам спілки. Гуманітарна допомога знову ж таки буде направлена до сімей, які виховують дітей із целіакією чи непереносністю глютену та ...
23 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.