agro business 160 160

×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Вирощування мигдалю — найперспективніший вид агробізнесу на наступні 25 років

Вирощування мигдалю — найперспективніший вид агробізнесу на наступні 25 років

/ Ідеї & тренди / Вівторок, 04 січня 2022 10:14

Вирощування садів фундука і мигдалю на сьогодні показує дуже хороші результати рівня прибутковості. Однак найперспективнішим видом аграрного бізнесу на наступні 25 років усе ж є вирощування мигдалю. Наразі щороку в Україну імпортується приблизно 3 тис. тонн ядер цього горіха. За підрахунками, протягом п’яти років можна покрити всі витрати на закладання саду мигдалю та догляд за ним. Надалі — тільки прибуток, адже родить сад приблизно протягом 50 років.

Про особливості вирощування та догляду за фундуковими та мигдалевими садами, а також про рівень їхньої прибутковості розповів віцепрезидент «Української горіхової асоціації» Василь Бабанський.

 

• Розкажіть, будь ласка, детальніше про інтенсивну технологію вирощування фундука.

— За допомогою європейської технології вирощування фундука, яка вже запатентована в Україні, господар, маючи у власності всього 1–2 га землі, може налагодити сімейний бізнес. До того ж немає потреби витрачати додаткові кошти на залучення робочої сили. Потрібно тільки мати невелику ділянку землі, а також залучити до роботи кількох членів сім’ї — цього достатньо, щоб розпочати власну справу. Інтенсивна технологія вирощування дозволяє на 1 га землі посадити до 5 тис. саджанців фундука. Тоді як за традиційною технологією — всього 500 саджанців. У разі застосування інтенсивної технології вирощування кожен квадратний метр землі використовується значно ефективніше, що має вагоме значення для малого та середнього бізнесу з невеликим земельним банком.

Коли ж ідеться про промислові насадження фундука, то такий метод також дуже ефективний, бо коефіцієнт використання землі становить 1 : 10. Якщо, наприклад, сьогодні посадити 1 га фундука за інтенсивною технологією вирощування — це до 5 тис. саджанців на 1 га, тобто до 10 га за традиційною технологією 5 : 4. Таким чином, значно скорочується площа земельних ділянок для закладання садів. З іншого боку, з 1 га, з огляду на європейський досвід, можна зібрати до 10 т горіхів фундука.

 

24 463 22

Віцепрезидент «Української горіхової асоціації» Василь Бабанський

 

Такий спосіб господарювання суттєво скорочує витрати. Скажімо, якщо йдеться про крапельне зрошення, то організувати його на 1 га землі вочевидь простіше, ніж на 10 га. Це дає можливість повністю механізувати основні технологічні процеси — від посадки саду до збирання врожаю.

 

• Розберімося, скільки треба мати землі для вирощування мигдалю? Яку технологію краще застосувати?

— Середньостатистичного паю достатньо. Є таке поняття — створення сімейного бізнесу. Сьогодні багато сімей обробляють 2–3 га своєї землі. Вирощують кукурудзу, ячмінь, соняшник. Але це абсолютно неефективно. Адже з 2 га мигдального саду можна зібрати 5 т горіхів. Нескладно підрахувати, що саме вигідно вирощувати.

Якщо говорити про фермерські господарства, слід зазначити, що тут не завжди продуманий страховий фонд. У цьому разі врятувати ситуацію можуть нішеві культури, які не потребують особливих кліматичних умов, але економічно ефективні. Саме таким є мигдаль, що ростиме и родитиме навіть якщо кількість опадів протягом року становитиме 300 мл. Кукурудза або соняшник за таких умов однозначно засохнуть. Скажімо, коли фермер має 3 тис. гектарів ріллі, варто посадити сад мигдалю на
50 га. Далі зібрати врожай (навіть за несприятливих погодних умов), продати вирощену продукцію й отримати прибуток. Це гарантований страховий фонд.

 

• Яку мінімальну суму треба витратити на таку справу?

— Ядро мигдалю коштує 250 грн/кг, посадковий матеріал — трохи більше за 100 грн за сертифікований саджанець. Це вигідна справа. Щоправда, Державна програма підтримки поки що не працює достатньо ефективно. Інститут садівництва розробив цінову політику на саджанці в розмірі 240 грн. Чорний ринок — великий. Ми ж як розплідник маємо сертифікат і продаємо по 120 грн за 1 саджанець мигдалю. Наразі маємо в Одеській області три майданчики: перший — в Ізмаїльському районі, другий — в Болградському районі, і третій — на території Балтської територіальної об’єднаної громади (це північ області на кордоні з Вінницькою). Таким чином, перевіряємо, як себе поводитиме культура в різних кліматичних зонах.

 

• Чи потрібна для мигдалю система зрошення?

— Для збільшення кількості врожаю й отримання вищої якості культури слід застосовувати систему зрощення. Проте якщо її немає — це не критично. Наприклад, для вирощування фундука зрошення необхідне, оскільки йому потрібно не менш як 750 мл опадів на рік. Але зони з такою кількістю опадів дуже обмежені в Україні. Мигдаль щодо цього менш вибагливий. Приміром, у Болградському районі торік випало всього 220 мл опадів, проте врожай мигдалю був чудовим.

 

• 2020 року у Мінекономіки затвердили права інтелектуальної власності на сорти мигдалю української селекції. Ви — автор сортів. Розкажіть про них детальніше.

— 2020 року в український Державний реєстр занесено чотири сорти мигдалю. Вони виведені в моєму господарстві. Сорти Е5 Борозан та М 41 Алекс — великоплідні. Горіх у шкарлупі важить 7–8 грамів. Луїза та Джорджия — стандартні сорти, які мають менший розмір плоду. Вони теж високопродуктивні й вихід ядра у них дуже хороший.

Якість вітчизняного мигдалю за дегустаційними якостями і вмістом жиру не поступається іноземним сортам. На останній виставці в Кельні був представлений український мигдаль, де підтвердили його високу якість.

В Одеському аграрному університеті з’явилася спеціалізація — горіхівництво. Наразі ми працюємо над програмою, маємо на меті вивчити якість фундука і мигдалю, які ростуть в Україні. Треба показати розгорнуту форму вмісту горіху. Адже сьогодні тільки й мови що про розмір горіха, проте не йдеться про його якість. Так, наприклад, якщо в одному сорті маємо 72% олії, то в інших може бути 46%. У такому разі, який сорт краще садити? Звісно ж той, де більший уміст олії.

Нині ми з науковцями Одесь­кого аграрного університету та Одеського технологічного університету досліджуємо якість чотирьох сортів мигдалю й одного сорту фундука. Коли отримаємо результати, гарантовано підтвердимо, що вітчизняна продукція конкурентоспроможна.

24 463 23 1

 

• Які є ризики у вирощуванні мигдалю?

— Певні ризики існують у кожній справі. Найчастіше вони виникають тоді, коли господар зневажливо ставиться до проєкту. Загалом справу слід доручити професіоналам. Від цього залежатиме врожайність і ефективність саду.

Так, будь-яка культурна рослина потребує певної програми догляду. Наприклад, до початку плодоношення мигдалю обов’язково треба формувати крону дерева. Це може бути «веретено» або «чаша». Далі — профілактика. Потрібно оброб­ляти молодий сад мідьвмісними препаратами хоча б два рази на рік: навесні у травні, та восени перед початком зупинки вегетації, десь у серпні-вересні. Приміром, якщо яблуні обприскують 14–17 разів, то мигдаль — максимум 3–4. Після початку плодоношення слід проводити тільки санітарне підрізання. Тобто в плані догляду мигдаль — маловитратна культура.

 

• Розкажіть про особливості вирощування й урожайність цього року?

— Варто сказати, в Україні є певна кількість неофіційних садів. Про них ніхто не звітує, відомостей про те, якими сортами вони засаджені, немає. Щодо нашого саду, то цьогоріч ми наразі зібрали з маточних дерев 1,8 т/га. На мій погляд, це хороший показних для першого врожаю. Мигдальний сад починає родити з четвертого-п’ятого року від посадки. Повноцінний урожай можна збирати вже із шостого-сьомого і далі.

 

• Дворічна програма держпідтримки садівництва в Україні до 2020 року допомогла розвитку горіхової галузі? Як саме?

— Завдяки правильному спрямуванню фінансів на підтримку горіхових садів маємо хороші результати. Варто звернути увагу на статистику щодо закладки фундукових садів. Про мигдаль не можу говорити з однієї причини — на той час його у нас не було, лише торік зареєстрували вітчизняні сорти. Цього року продали перші саджанці, які, на жаль, компенсуються лише в розмірі 50 грн за одиницю. Можливо, наступного року вийдемо на той рівень, який маємо по фундуку. Адже виростити саджанці фундука можна за один рік, а на саджанці щепленого мигдалю потрібно витратити три роки. Є різниця щодо рівня витрат, використання землі. На мою думку, наразі у програмі не дуже справедливий розподіл фінансової підтримки. Думаю, 2022 року виправимо дану помилку і вийдемо на нормальний відсоток. Це дасть можливість активізувати закладання мигдальних садів.

 

• Де краще вирощувати мигдаль, у яких областях?

— Насамперед варто зазначити, що в Україні різко змінився клімат. За останні 28 років температура підвищилася майже на два градуси. Фактично на сьогодні ми не маємо чітких агрозон. Полісся, Лісостеп, Степ — такого розподілення вже немає. За три-чотири роки й Херсонська область стане пустелею.

Північ, тобто Чернігівська, Сумська, Волинська області, — однозначно не підходять для вирощування мигдалю. У Чернівецькій, Тернопільській областях культура росте і добре родить. У Вінницькій, Кіровоградській і Миколаївській — також.

Існують також певні ризики, пов’язані із заморозками. Мигдаль витримує до –30 °С в стані спокою. Проте боїться морозів як абрикос і персик під час цвітіння. Наші сорти витримують заморозки до –6 градусів у стані бруньки, –3 градуси — в стані розкритої квітки. Небезпечні для нього повторні заморозки, як для всіх кісточкових. Ростуть абрикос і персик — буде рости й мигдаль. Потрібно виходити з цього.

 

Розмовляла Тетяна Ковальчук

 

 21 лютого 2024
На поточному тижні в Україні намітилася тенденція зниження відпускних цін на білоголову капусту.
На поточному тижні в Україні намітилася тенденція зниження відпускних цін на білоголову капусту.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Агрохолдинг KSG Agro через ТОВ «Стронг Інвест», яке відповідає у холдингу за бізнес з вирощування свиней, та компанія «Генесус Україна» уклали річний контракт на поставку 3,5 тис. голів свиней канадської генетики Genesus.
Агрохолдинг KSG Agro через ТОВ «Стронг Інвест», яке відповідає у холдингу за бізнес з вирощування свиней, та компанія «Генесус Україна» уклали річний контракт на поставку 3,5 тис. голів свиней канадської генетики Genesus.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Станом на 20 лютого 2024 року середня ціна на молоко сировину в Україні склала 14,19 грн і знизилась на 13 коп. за останній місяць.
Станом на 20 лютого 2024 року середня ціна на молоко сировину в Україні склала 14,19 грн і знизилась на 13 коп. за останній місяць.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Прогрес у протидії корупції є ключовою умовою не тільки на шляху набуття Україною членства в ЄС і НАТО, а й критично важливим завданням під час воєнного стану. Щоб зменшити корупційні ризики у земельних відносинах та посилити захист прав землевласників та замлекористувачів, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) надасть 5,6 млн грн фінансування на розробку та втілення проєкту із запобігання корупції  та рейдерству.
Прогрес у протидії корупції є ключовою умовою не тільки на шляху набуття Україною членства в ЄС і НАТО, а й критично важливим завданням під час воєнного стану. Щоб зменшити корупційні ризики у земельних відносинах та посилити захист прав землевласників та замлекористувачів, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) надасть 5,6 млн ...
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Відомо, що від якості підготовки ґрунту залежить подальший розвиток культур, а згодом і майбутній врожай. Тому особливо важливо правильно підготувати ґрунт навесні перед посівом. Ключову роль на цьому етапі сільськогосподарських робіт відіграє техніка для передпосівного обробітку. Вона має бути надійною і якісно виконувати свою роботу.
Відомо, що від якості підготовки ґрунту залежить подальший розвиток культур, а згодом і майбутній врожай. Тому особливо важливо правильно підготувати ґрунт навесні перед посівом. Ключову роль на цьому етапі сільськогосподарських робіт відіграє техніка для передпосівного обробітку. Вона має бути надійною і якісно виконувати свою роботу.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
В умовах триваючої суперечки з Польщею щодо експорту української агропродукції та блокування кордону Україна планує створення додаткового маршруту експорту через р. Дунай.
В умовах триваючої суперечки з Польщею щодо експорту української агропродукції та блокування кордону Україна планує створення додаткового маршруту експорту через р. Дунай.
21 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.