Жіночі обличчя агробізнесу

/ Кермо керівника / П'ятниця, 22 травня 2015 14:37
altНаталя КУЗЬО, спеціально для "АС"
Аналізуючи розвиток аграрного бізнесу, експерти, підприємці, чиновники рідко враховують гендерний аспект. А саме він часто відіграє ключову роль в організації, діяльності, структурі підприємства. Створені різними соціальними, політичними економічними чинниками стереотипи про бізнес часто залишають жінці другорядну роль у цьому середовищі. Хоча реалії кажуть протилежне — жінки вже давно й успішно займаються бізнесом, зокрема й в агросекторі, хоча і дуже мало відомо про жінок-керівників фермерських господарств, агрофірм, переробних компаній тощо, не кажучи вже про сімейні підприємства, де здебільшого де-юре керівником є чоловік, але де-факто дружина робить не менше для розвитку справи.

 

Агробізнес під жіночим началом — більш організований
Насправді ж топ-менеджмент та ключові посади й рішення в агросекторі часто мають жіноче обличчя. В цьому можна було переконатися з листопада 2014 по січень 2015 року — у цей період проект «Надання послуг з управління двома ланцюгами додаткової вартості сільськогосподарської продукції в Україні» («Агро-Львів») спільно з Київською школою економіки (KSE) провели навчальну програму розвитку жіночого лідерства «АгроЛеді». Учасницями програми стали жінки, котрі працюють у аграрному секторі і хочуть розвивати власну справу, вдосконалювати галузь та впливати на розвиток підприємництва в Україні. У програмі взяли участь 22 жінки — всі вони абсолютно різні за віком, специфікою роботи, за власним досвідом, своїм баченням і розумінням бізнесу. «АгроЛеді» об’єднала їх задля спільної мети — розвитку якісного менеджменту у сільському господарстві.
 
Керівник відділу фінансів та моніторингу проекту «Агро-Львів» Григорій Федак розповів: «За час роботи нашого проекту мені доводилося зустрічатися з багатьома агропідприємцями різних секторів, різних масштабів, з різними підходами до управління бізнесом. Відтак, помітив, що сільськогосподарське підприємство під жіночим керівництвом більш організоване, має чіткіше розставлені плани, виважений підхід до розвитку... «АгроЛеді» виникла як ідея допомогти жінкам-підприємцям розвинути ці свої вміння, вдосконалити їх, а також набути нових знань. Кожен навчальний захід у рамках програми дає поштовх до правильного бачення розвитку своєї організації під різними кутами зору — лідерство, управління людьми, маркетинг, менеджмент, управління фінансами, стратегія тощо. Всі ці та інші аспекти ми заклали у навчальний план».
 
Стереотипи мають залишитись у минулому
Програма «АгроЛеді» відбулася у форматі 5 дводенних навчальних модулів. Викладачі і тренери програми зазначають, що навіть для них «АгроЛеді» стала особливим досвідом — учасниці були налаштовані на результат, на практику, вони самокритичні і готові розвиватися — саме ці риси допомагають жінкам у світі бізнесу працювати і створювати якісний продукт.
 
Кожна з учасниць — це маленька історія становлення, розвитку та планів. Їхні історії, а також враження від навчальної програми допомагають краще зрозуміти жіночий бік аграрного бізнесу та переконатися, що стереотипи — це те, що має залишитися у минулому. «АгроЛеді» дозволила в цьому переконатися. Досвід впровадження такої програми виявився настільки успішним, що організатори проекту «Агро-Львів» вже запланували йому продовження.
 
altОльга РОМАНІВ разом із чоловіком керує компанією «Сади Прикарпаття», займаються вирощуванням ягід та фруктів, а кілька років тому почали виготовляти соки прямого віджиму. До свого бізнесу Ольга ставиться з ентузіазмом і буквально відчуває його — постійно впроваджує актуальні новації, пропонує нові продукти. Їй вдалося зробити впізнаваною та популярною свою торгову марку серед інших продуктів у рітейлі. Про свої найближчі плани каже, що хоче аби її господарство було найкреативнішим екологічно-чистим у регіоні.
 
«Програма «АгроЛеді» допомогла мені побачити український агробізнес з нової точки зору. Отримала заряд у 1000 вольт для натхнення, з’явився стимул рухатися вперед, здобула нові знайомства, деякі з яких вже вимальовуються у цікаві проекти. Вважаю, що при нинішній складній ситуації в країні дуже важливо не опустити рук та зуміти зробити щось не лише для себе, а й для розвитку країни. А зірковий склад найкращих українських бізнес-консультантів, несподівані знання та відкриття, нові ідеї та знайомства дали впевненість у власних силах», — розповіла пані Ольга.
 
altЮлія ДЕМЧУК працює у ПрАТ «Тернопільський молокозавд» (ТМ «Молокія»). У її обов’язки входить робота з документацією, кадрами та налагодження контактів із потенційними клієнтами: «АгроЛеді» — це один із найбільш «викоханих» проектів, у яких мені щастило брати участь. Кожен із організаторів та викладачів вклав всю душу, любов і віддався реалізації повністю. Це відчувалось на кожному модулі».
 
alt«Я отримала натхнення та орієнтири для подальшого особистісного та професійного розвитку, а досвід тренерів та учасниць програми закріпив мотивацію», — наголосила Ольга ЛУЧКА, заступниця директора ТОВ «Крона», яке вирощує овочеві та зернові культури, а також займається переробкою вирощеної продукції — виготовляє овочеві, молочні, м’ясні та фруктові консерви. Ольга працює над розвитком нових напрямів, пошуком партнерів, клієнтів та інвесторів.
 
 
altІнна КАРПОдиректорка підприємства з вирощування та реалізації пшениці, сої, кукурудзи та інших сільськогосподарських культур. Компанія під її керівництвом стала одним із лідерів у районі з урожайності. Інна постійно працює над впровадженням новітніх технологій та планує перехід на точне землеробство. Ціллю роботи своєї компанії вважає підвищення престижу українських товаровиробників у світі.
 
«Познайомившись з учасницями програми, я зрозуміла, що робота жінок в аграрному секторі — дуже важлива, адже, крім необхідних якостей лідера (організованість, відповідальність, працелюбність), жінка має особливу інтуїцію. Для бізнесу здатність відчувати «на рівні живота» є надзвичайно важливою. Дуже цікавими були зустрічі з бізнес-леді, які також вже досягли певних висот у своїй діяльності. Захоплююсь розповідями про вміння жінок поєднувати кар’єру директорки, керівника та одночасно роль турботливої матері і дружини поза роботою. Це насправді захоплює та надихає», — поділилась враженнями Інна Карпо.
 
altОльга МАЗУРЕЦЬвласниця компанії, котра надає послуги із землевпорядкування. Її діяльність напряму пов’язана із сільським господарством і це дало їй змогу зрозуміти, що агросфера — саме те, чим вона хоче займатися. Зараз Ольга допомагає батькові у веденні фермерського господаства: «Я навіть не уявляла, що у нашому агросекторі є стільки успішних жінок. Це точно найсміливіші жінки України. Найцікавішими для мене були практичні кейси та ділові ігри. Завдяки їм зрозуміла, наскільки я командний гравець. В мені особисто вже відбулись зміни після навчання — це ретельна інвентаризація думок та бажань і складання чіткого плану на майбутнє».
 
 
altАльона СИВОКІНЬ працює у трейдинговій компанії, яка допомагає українським фермерам знаходити надійних іноземних партнерів для виходу на міжнародні аграрні ринки. Альона стверджує, що українські продукти — найкращі і хоче, щоб про них знав весь світ: «Дуже рада, що змогла взяти участь в «АгроЛеді». Програма дуже глибока і дає змогу переосмислити не тільки ведення бізнесу, а й відносини між партнерами, колегами, а також своє власне життя. Пощастило познайомитися з учасницями — всі жінки яскраві, самодостатні й успішні, у кожної є чому повчитися. Цікаво було послухати сильних успішних жінок, отримати хороші настанови і рекомендації».
 
altМарія МАКСИМИШИН працює у сільському господарстві з 2010 року, займається вирощування зернових, технічних культур та овочів. Співпрацює з 9-ма торговими мережами України. Дуже любить власну справу і вважає сільське господарство однією з найцікавіших сфер. Зараз працює над створенням власної торгової марки і планує розпочати експорт овочів: «АгроЛеді» дала мені дуже багато — я стала більш впевненою у собі і своїх вчинках, почала ретельніше обдумувати та прораховувати рішення. Погляд на деякі речі змінився кардинально, при тому, що раніше навіть не задумувалася над актуальністю змін саме у таких напрямах. Зрозуміла, що потрібно і надалі продовжувати навчатись і працювати над собою».

 27 травня 2024
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що призводить до зниження загальної ефективності землеробства.
Значна частина сільськогосподарських угідь України мають підвищену кислотність ґрунтового розчину. Через різке зменшення обсягів вапнування площі кислих ґрунтів постійно збільшуються. Це призводить до зниження врожайності всіх культур і насамперед високоінтенсивних, які витісняють із сівозмін стійкіші до кислотності, але менш конкурентоздатні, що ...
27 травня 2024
 27 травня 2024
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
З початку 2024 року 10 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 39,2 млрд гривень. 22% з цих кредитів банки видали підприємствам, які працюють в зоні високого воєнного ризику.
27 травня 2024
 27 травня 2024
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
На українському ринку фуражної кукурудзи продовжує домінувати підвищувальна цінова динаміка.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
Щороку селекція ДСВ розширює свій портфель новими, інноваційними сортами та гібридами. В сезоні озимих 2024 року, ДСВ в Україні представить ринку 9 нових продуктів: 4 гібриди озимого ріпаку, 3 сорти озимої пшениці і 2 сорти озимого ячменю.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
Українська зернова асоціація дещо знизила оцінку потенційного врожаю зернових і олійних культур в Україні у поточному році – на 1,5 млн тонн в порівнянні з попередньою оцінкою, до 74,6 млн тонн. Також оновлений прогноз поступається показнику попереднього року, який асоціація оцінює в 82,8 млн тонн.
27 травня 2024
 27 травня 2024
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
Кабінет Міністрів України пропонує підвищити податки на пальне впродовж кількох років, а розпочатися цей процес має вже 1 липня.
27 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.