agro business 160 160

Як розпочати горіховий бізнес

Як розпочати горіховий бізнес

/ Кермо керівника / П'ятниця, 17 листопада 2017 11:07

В Україну горіх волоський потрапив із Валахії (область Румунії), тому і має таку назву. Нині ця культура є популярною у нашій країні для закладки садів, оскільки попит на горіхи постійно зростає. Щорічний урожай грецького горіха в Україні — до 100 тис. т, з яких більше половини експортується закордон. Перевагою є тривалий термін зберігання продукту та прості умови пакування. Якість грецьких горіхів, вирощених в Україні, є одними з найкращих у світі. Окремим напрямом є органічне вирощування. Чому ж тоді закупівельна ціна цього продукту на нижчому, ніж у світі рівні?

Найбільшими виробниками грецького горіха у світі є Китай, США, Іран та Туреччина. Але Україна займає друге місце в світі як експортер грецького горіха та п’яте за обсягом валового збору цієї культури. Майже весь обсяг грецького горіха заготовлюється у домашніх господарствах. Великих плодоносних інтенсивних садів у нашій країні поки що немає. Ті, які закладалися за останні 5–10 років, зараз лише виходять на рівень повного плодоношення.

Країни-імпортери українських горіхів — Туреччина, Румунія, Ірак, В’єтнам, Франція, Болгарія та ін. Ціна на очищений грецький горіх, наприклад, у Німеччині становить 25€ (роздріб), 11€ (гуртова ціна). Екологічно чистий горіх коштує 30–35€ (роздріб), 11€ (гурт.). Швейцарія та Німеччина є лідерами з імпорту органічної продукції, вони зацікавлені саме в органічних горіхах. Станом на 2017 рік ціна на грецький горіх в Україні коливається у межах 4–6$ (гуртова) за 1 кг очищених горіхів, кругляк (неочищений) продається за 30 грн/ кг.

 

Органічний горіх з України експортується за ціною 8–10 €/ кг. За сезон при правильній організації процесу купівлі-продажу можна заробити гарні гроші, проблема лише в тому, що заробляють не ті, хто вирощує, а ті, хто скуповує і продає. Недостатньо мати лише горіховий сад, для ефективного продажу, потрібно придбати відповідне обладнання для переробки та сортування. Низька закупівельна ціна на український горіх спричинена тим, що не вистачає партій однорідної сортової продукції, як правило, продається суміш різних сортів.

 

У нас також ще недостатньо розвинутий напрям промислової переробки (настоянки на перетинках, варення із горіха, горіхова олія та інше). Адже горіх має багато лікувальних властивостей. Найбільшою цінністю є ядро: білок — 22%, жири — 50–85%, вуглеводи — 13%; вітаміни групи А, В1, В2, С, Е, К, Р, РР; мінеральні речовини — кальцій, фосфор, цинк, йод, калій, залізо, азот. В Україні споживання горіха на одну людину сягає приблизно 0,5–0,8 кг у рік при нормі 1,5–3,5 кг.

 

Передумови для вирощування грецького горіха

Грецький горіх — вологолюбива культура, здатна давати високий урожай в південних, південно-західних та центральних теплих регіонах зі зволоженими ґрунтами.

 

Інтенсивна технологія вирощування грецького горіха передбачає оптимальне загущення (при схемі посадки 10х10 м — 100 дерев/ га) та заходи з підвищення родючості ґрунтів (поєднання сидеральних культур і органічних добрив). Велике значення має також правильне вирощування високопродуктивного, стійкого до хвороб, садивного матеріалу.

 

Умови для інтенсивного вирощування горіха:

 

  • теплі, відкриті площі; пологі схили,

  • розміщення рядів із півночі на південь,

  • правильно підібрані запилювачі,

  • повітропроникність ґрунту — пухка земля, мульчування,

  • рівень ґрунтових вод — не менше 2–2,5 м,

  • забезпечення захисту та живлення.

 

 

Підготовка ґрунту до посадки грецького горіха

Горіховий сад потребує належної підготовки ґрунту. Нерозуміння процесів, що відбуваються у верхньому шарі ґрунту й інтенсивне використання мінеральних добрив за повної відсутності органічних призвело до зменшення родючості. Вирішення цього питання полягає у комплексному підході до ґрунту як до живого середовища, в якому існує цілісний світ мікроорганізмів, бактерій та інших живих організмів.

 

Застосування біопрепаратів на основі корисних мікроорганізмів стає невід’ємним компонентом у сільському господарстві. В процесі життєдіяльності бактерій у ґрунт виділяються різного складу речовини (наприклад, індолілоцтова кислота), які перетворюють недоступні раніше мінералізовані сполуки в доступні рослинам. Препарати на основі гриба Trichoderma мають здатність продукувати антибіотики, які пригнічують розвиток фітопатогенів. Знищуючи грибкові захворювання у ґрунті і рослинах, антибіотики блокують розвиток небезпечних хвороб ґрунту — фузаріозу, кореневої гнилі, аскохітозу, фітофторозу. Під час посадки грецьких горіхів рекомендовано полити землю та дерева розчином із біопрепаратами.

 

 

Підготовку землі до закладки саду варто здійснити заздалегідь. Готуємо ями розміром 1 м³, після посадки та поливу гарно ущільнюємо землю. Щоб дерево прижилося рівно — прив’язуємо саджанець до тимчасової опори (1–2 роки). Мульчування проводиться соломою або скошеною травою у радіусі 1 м від стовбура дерев. Це дозволяє утримати вологу в ґрунті та покращити зимостійкість рослин.

 

Якщо ділянка під закладку саду грецького горіха має піщаний грунт, то в ямки додають перегній-сипчак (4–5-річний перегній) та глину на її дно (для покращення вологоємкості). Якщо ж грунт важкий, то не завадить додати невелику кількість піску та перегною-сипчаку, що, своєю чергою, покращить повітропроникність.

 

Бюджет закладки горіхового саду

Статті витрат для закладки горіхового саду на 1 га: щеплені саджанці — вартість 300–400 грн (1-річні). На 1 га потрібно в середньому 80 шт. — схема посадки 12 х 10 м (для латеральних сортів). Якщо міжряддя 14 м, у ряду 12 м — 70 шт. (для термінальних).

 

Отже, щеплені саджанці на 1 га (80 шт.) коштуватимуть 24–32 тис. грн.

 

Полив при посадці розчином із біопрепаратами — 20–30 л готового розчину на 1 дерево. 1 літр біопрепаратів коштує 30–40 грн, вартість на 1 га — 3 тис. грн.

 

Вартість робіт — розбивка, викопування ям, полив із внесенням біопрепаратів, посадка саджанців, мульчування, підв’язка до опори становить близько 90 грн на 1 саджанець.

 

На 1 га — 80 шт. х 90 грн ≈ 7 тис. грн.

 

Загальна вартість закладки саду грецького горіха на 1 га — 34–42 тис. грн.

 

Поточні витрати на догляд за садом

 

1. Захист від шкідників та хвороб — 6–7 обробок за сезон. Якщо використовувати біопрепарати, вартість однієї обробки сягатиме близько 450–500 грн. Природні шкідники — горіхова міль, горіхова плодожерка, попелиця та ін. Хвороби — марсонія, бактеріоз тощо.

 

2. Полив. Враховуючи зміни клімату і великі посушливі періоди, не завадить змонтувати систему краплинного зрошення.

 

3. Догляд за міжряддями. Останні можна тримати під паром, засіяти спеціальною садовою травою або ж висадити додаткову культуру (ягідні, плодові), з якої можна отримувати кошти на покриття поточних витрат та пришвидшення окупності проекту.

 

4. Формування крони. В перші 3–4 роки після посадки потрібно правильно сформувати крону дерева за допомогою обрізки та зелених (літніх) операцій.

 

Отже, для досягнення доброї продуктивності грецький горіх потребує ретельного догляду, особливо в перші роки вегетації.

 

 

Сорти та урожайність

Оскільки горіховий сад — довгострокова інвестиція, вибір сортів має чи не найбільше значення. В Україні щороку вирощується близько 200 тис. саджанців. Частина посадкового матеріалу завозиться з-за кордону: в основному з Молдови. Багато пропозицій є з Італії, Франції, Туреччини, Канади. Як серед розмаїття сортів вибрати краще?

 

За типом плодоношення сорти є термінальні та латеральні. Термінальний (верхівковий) — це тип плодоношення, коли плоди ростуть на верхівках однорічних пагонів, утворюючи зв’язки по 2–3 горіха. Латеральний — тип плодоношення, при якому плоди утворюються не лише на термінальних верхівках, а по всіх однорічних пагонах від середини стовбура.

 

Найбільший ризик при вирощуванні грецького горіха — підмерзання. Головна причина — неправильний підбір сортів. Саджанці грецького горіха української селекції, вирощені в Україні, є районованими та акліматизованими до наших ґрунтово-кліматичних умов, що є перевагою у порівнянні з імпортними. Частина саджанців, що культивуються у Молдові, походять з України, наприклад сорт Піщанський.

 

Вступ у плодоношення щеплених грецьких горіхів української/ молдавської селекції починається із 4–5-го року вегетації. На 8–10 рік при належному догляді можна отримати 15–20 кг з 1 дерева — 1,2–1,6 т/га. На 12–15 рік грецький горіх вступає у повне плодоношення — 50–60 кг/дерева — 4–4,8 т/га (при загущеності 80 дерев/га).

 

 

Саджанці іноземного походження — італійські, французькі, канадські, турецькі та ін. — не встигають завершити вегетацію у наших кліматичних умовах та підготуватися до зими, що і спричиняє підмерзання. В провідних українських розсадниках, які займаються вирощуванням грецьких горіхів (Черкаська та Одеська області), проводять дослідження щодо адаптації цих сортів до українських умовах. Чому українці купують ці сорти? Обіцяна урожайність 8–10 т за рахунок більшого загущення. Якщо схема посадки 6 х 4 м, як в Італії — це 400 дерев низькорослих сортів на 1 га. Перед закладкою горіхового саду варто досконало вивчити всі особливості цього бізнесу, щоб не вийшло, що в гонитві за «10 тоннами» навесні відкриється картина підмерзлого саду.

 

Комбінований сад: грецький горіх + груша

Горіховий сад є довгостроковою інвестицією, тому для покриття поточних витрат та пришвидшення окупності, у міжряддях висаджуються додаткові культури. Одним із варіантів комбінації є груша на карликових підщепах:

 

  • вступ у плодоношення в 1-й рік вегетації (із 3-річних саджанців на карликовій підщепі Айва S-1),

  • добра сумісність горіха та груші, зниження кількості хвороб груші,

  • можливість конвеєрного збору врожаю (від літніх до зимових сортів).

 

Додаткова культура може вирощуватися у горіховому саду впродовж 10–12 років, поки горіх не розростеться та не покриє всю площу. Якщо в кожному міжрядді саду посадити 1 ряд груші на карликовій підщепі Айва S-1 — це буде 1250 дерев/га (при схемі 10 х 10 м). Доцільніше обрати саджанці 3-річного віку, які в 1–­2-й рік вегетації почнуть плодоносити. За 4 роки груша вийде на рівень повного плодоношення — 15–18 т/га, і протягом як мінімум 8-ми років приноситиме валовий дохід у розмірі 300–360 тис. грн/га (20 грн/ кг — мінімальна вартість плодів груші з вересня 2017 р.).

 

Також читайте: Комбінований сад: грецький горіх та плодово-ягідні культури

 

Горіховий бізнес в Україні в промислових масштабах лише починає розвиватися. Потрібно враховувати, що перший невеликий урожай можна отримати лише з 4–5-річного віку (із щеплених сортових горіхів), тому доцільно створювати комбінований сад із використанням плодово-ягідних культур.

 

Окрім прибутковості, горіхівництво має соціально-економічну основу. Оскільки для родини — це стабільний прибуток, для суспільства — додаткові робочі місця, а для країни — поповнення бюджету, створення підприємств з метою переробки та зберігання продукції. Ґрунтово-кліматичні умови нашої країни дають можливість вирощувати екологічно чисті горіхи, ягоди та плодові культури, тенденція споживання яких у світі щорічно збільшується.

 

Валентина ЛАНОВЕНКО, президент Академії
Органічного Садівництва Ekogarden,
власник органічного розсадника родини Лановенків

 

 21 лютого 2024
На поточному тижні в Україні намітилася тенденція зниження відпускних цін на білоголову капусту.
На поточному тижні в Україні намітилася тенденція зниження відпускних цін на білоголову капусту.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Агрохолдинг KSG Agro через ТОВ «Стронг Інвест», яке відповідає у холдингу за бізнес з вирощування свиней, та компанія «Генесус Україна» уклали річний контракт на поставку 3,5 тис. голів свиней канадської генетики Genesus.
Агрохолдинг KSG Agro через ТОВ «Стронг Інвест», яке відповідає у холдингу за бізнес з вирощування свиней, та компанія «Генесус Україна» уклали річний контракт на поставку 3,5 тис. голів свиней канадської генетики Genesus.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Станом на 20 лютого 2024 року середня ціна на молоко сировину в Україні склала 14,19 грн і знизилась на 13 коп. за останній місяць.
Станом на 20 лютого 2024 року середня ціна на молоко сировину в Україні склала 14,19 грн і знизилась на 13 коп. за останній місяць.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Прогрес у протидії корупції є ключовою умовою не тільки на шляху набуття Україною членства в ЄС і НАТО, а й критично важливим завданням під час воєнного стану. Щоб зменшити корупційні ризики у земельних відносинах та посилити захист прав землевласників та замлекористувачів, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) надасть 5,6 млн грн фінансування на розробку та втілення проєкту із запобігання корупції  та рейдерству.
Прогрес у протидії корупції є ключовою умовою не тільки на шляху набуття Україною членства в ЄС і НАТО, а й критично важливим завданням під час воєнного стану. Щоб зменшити корупційні ризики у земельних відносинах та посилити захист прав землевласників та замлекористувачів, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) надасть 5,6 млн ...
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
Відомо, що від якості підготовки ґрунту залежить подальший розвиток культур, а згодом і майбутній врожай. Тому особливо важливо правильно підготувати ґрунт навесні перед посівом. Ключову роль на цьому етапі сільськогосподарських робіт відіграє техніка для передпосівного обробітку. Вона має бути надійною і якісно виконувати свою роботу.
Відомо, що від якості підготовки ґрунту залежить подальший розвиток культур, а згодом і майбутній врожай. Тому особливо важливо правильно підготувати ґрунт навесні перед посівом. Ключову роль на цьому етапі сільськогосподарських робіт відіграє техніка для передпосівного обробітку. Вона має бути надійною і якісно виконувати свою роботу.
21 лютого 2024
 21 лютого 2024
В умовах триваючої суперечки з Польщею щодо експорту української агропродукції та блокування кордону Україна планує створення додаткового маршруту експорту через р. Дунай.
В умовах триваючої суперечки з Польщею щодо експорту української агропродукції та блокування кордону Україна планує створення додаткового маршруту експорту через р. Дунай.
21 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.