agro business 160 160

Грантові програми для бізнесу: хто отримає фінансування в цьому році

Грантові програми для бізнесу: хто отримає фінансування в цьому році

/ Подія / Понеділок, 12 лютого 2024 10:20

Про актуальні державні програми підтримки для бізнесу та особливості подачі заявок на гранти розповіли представники Міністерства економіки, Державного центру зайнятості та Ощадбанку під час вебінару «Гранти для бізнесу. Державні гранти». Подробиці – далі у матеріалі Агробізнесу Сьогодні.

Як повідомили представники Команди підтримки реформ Міністерства економіки, Україна інвестувала в розвиток підприємництва 6,5 млрд грн. за півтора роки. Понад 11 тисяч українців вже отримали від держави фінансову підтримку у вигляді грантів на старт або розширення бізнесу в рамках програми «єРобота». На 2024 рік у державному бюджеті заплановано збільшення програм розвитку підприємництва. Планується, що обсяг фінансування грантових програм для бізнесу становитиме 9 млрд грн. Але підприємцям важливо навчитись якісно та правильно заповнювати документи, щоб успішно отримувати гранти від держави.

Про перші підсумки державної грантової програми розповіла заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна. Вона нагадала, що програма фінансової підтримку від держави у вигляді грантів почалась в липні 2022 року. Пройшло не так багато часу, а її результати вже можна порахувати в результатах та в цифрах. За цей час дуже гарно виросла і розвинулась програма власна справа – це мікрогранти на 250 тис. гривень. Так само працює і показує свої успіхи програма для переробних підприємств. Крім того, програми були такі успішні і потрібні, що в квітні 2023 року з'явився новий напрямок – гранти для ветеранів війни. Вже також можна побачити і тут перші результати.

 

grant 12 09 24 berezhna

Тетяна Бережна

 

Якщо говорити про гранти на власну справу, тобто малі гранти, з початку програми маємо 42 тис. заяв, які були подані через Дію. Маємо 13 тис. переможців. Вони сукупно отримають 3 млрд гривень і вже створили 30 тис. робочих місць. Щодо гранти на переробку, то тут було подано 3 тис. заяв, серед них – майже 600 переможців. Програма щодо ветеранських бізнесів, то тут ми маємо майже 1 239 переможців», – повідомила заступниця міністра.

За її словами, торік всі побачили величезну зацікавленість бізнесу. Люди подають заявки, беруть гранти, сплачують податки. Грантова програма сьогодні дозволяє українцям бути самостійними і самозайнятими в час війни. Тому в поточному році бюджети на цю програму: і на переробку, і на власну справу, збільшені практично вдвічі.

На 2024 рік у нас заплановано видати мікрогрантів, тобто грантів на 250 тис., на приблизно 3 млрд гривень. Якщо ми говоримо про гранти для ветеранів, то це 500 млн Щодо грантів на переробні підприємства, то – понад 4 млрд гривень. Ми бачимо, що суми державних грантів вже більші, ніж в попередньому році, і надіємося, що програма грантової підтримки буде користуватися і надалі популярністю», – підсумувала Тетяна Бережна.

 

Гранти на переробку. Що пропонує держава?

Начальниця управління розвитку ринків з високою доданою вартістю Департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України Дар'я Гончаренко, яка вже оцінила 3 тис. заявок, у свою чергу розповіла, що весь процес подачі грантової заявки абсолютно автоматизований. Відповідно все заповнюється через Дію. Далі заявка автоматично потрапляє до Ощадбанку, який її опрацьовує протягом 10 днів. Після цього передає до Мінекономіки, де на 15-й робочий день видають наказ про надання або відмову в наданні гранту. Відповідно, як тільки фізична особа отримала наказ про те, що їй надали можливість отримати гранти, вона має протягом 10 робочих днів зареєструватися як юридична особа, ФОП чи ТОВ і внести свої кошти на рахунок. Після виконання цієї умови, інформація потрапляє до Державного центру зайнятості та до Міністерства економіки, які і формують платіжки на перерахування коштів для грантоотримувачів.

 

__________________________

Грантоотримувачем може бути навіть людина без досвіду, яка має лише бізнес-ідею. Їй достатньо заповнити бізнес-план, подати його через Дію і вже після цього чекати відповіді банку

__________________________

 

Як наголосила пані Гончаренко, грантоотримувачем може бути навіть людина без досвіду, яка має лише бізнес-ідею. Їй достатньо заповнити бізнес-план, подати його через Дію і вже після цього чекати відповіді банку. За її словами, грантові кошти за цим проєктом мають цільове призначення. Вони можуть бути направлені лише на придбання основних засобів виробництва – це машини і обладнання, доставка цього обладнання та введення його в експлуатацію.

Основна умова надання гранту – це умова співфінансування для території, які не постраждали від окупації. Такі гранти надаються на умовах 50 на 50. Максимальний розмір гранту – це 8 млн гривень. Якщо підприємство зазнало руйнувань або власник планує його відновити, або просто почати діяльність на деокупованих територіях, то для нього умови будуть трохи інші. Це буде складати 80 на 20. Якщо за умова 50 на 50, то це 8 млн дає держава і 8 млн маєте покласти грантоотримувач на рахунок. Натомість для деокупованих територій – це буде 8 млн, а 2 млн гривень – особисті кошти.

Грант надається на двох умовах. Одна умова – це повернення протягом 3 років розміру гранту сплаченими податками відповідно. Якщо виконуєте умови працевлаштування і платите податки, то умови відповідно виконаєте і скоріше за все навіть перевиконаєте. А плюс до того, другою умовою є працевлаштування до 25 осіб відповідно. Це не лише працевлаштування, але й створення нових робочих місць, яке буде підтверджуватися приростом середньої чисельності працевлаштованих», – розповіла Дар'я Гончаренко.

grant 12 09 24 goncharenko

Дар'я Гончаренко

 

Види діяльності, на які можна отримати гранти

Як розповіла представниця Мінекономіки, на сьогодні гранти можна отримати на такі види діяльності як агропереробка, виробництво напоїв, текстильне виробництво, обробка шкіри, пошиття шкіряних виробів, обробка деревини, складання меблів, виробництво товарів з коксу, пелетів та фармацевтичних продуктів. Спектр діяльності, на який можна отримати грант, є досить широким. Але і тут, як завжди, є виключення, які затверджено Законом України «Про підтримку малого та середнього бізнесу».

Наприклад, виробник хоче отримати грант на виробництво соку. Але в нього є відкритий квед (код, який містить усі можливі напрямки роботи підприємств) за виробництвом алкогольних напоїв. Через це його система не допустить до подання заяв. Спочатку потрібно закрити таке виробництво, і вже після цього подавати заявку для того, щоб такого виробника допустили до конкурсу», – пояснила чиновниця.

 

Типові помилки потенційних грантоотримувачів

Розповіла Даря Гончаренко і про помилки, які заважають отримати грант. Серед них – це використання валюти. Постійно виникатиме потреба купляти обладнання за кордоном, адже у нас мало що виробляється. Але все ж таки, треба підтримувати власного товаровиробника і гривня має залишатися в Україні, а не вимиватися валютою за кордон.

Можна використати валюту не більше 50% від розміру гранту. Приклад наступний. Є грант на 8 млн, який перерахувала держава і ваш власний внесок теж складає 8 млн гривень. 8 млн ваших і 4 млн від держави, тобто 12 млн можете витратити на купівлю обладнання за кордоном, але на залишок 4 млн у вас обов'язково має бути контракт в гривнях. І відповідно при співбесіді в банку вам необхідно буде додати до документів хоча б драфт цих документів, що у вас є комерційна пропозиція, наміри про підписання договору для того, щоб успішно пройти етап співбесіди і оцінку всіх документів», – зазначила чиновниця.

 

Про результати програми щодо грантів на переробку

Представниця Міністерства економіки Дар'я Гончаренко повідомила, що в рамках програми грантів на переробку вже перераховано коштів на понад 2 млрд гривень за цей період. Це є безпрецедентною підтримкою для підприємств в цей нелегкий час і мотивує працювати далі як бізнес, так і Мінекономіки.

За її словами, лідером в отриманні грантів як в минулому році, так і в цьому залишається агропереробка, тобто виробництво харчових продуктів, переробка молока, виробництво борошна. Обробка деревини – на другому місці, тобто виробництво меблів і деревообробка. Ці дві галузі є одним із тих, хто забирає на себе переважно кошти, але і створює нові робочі місця. Варто зазначити, що в цьому році до них ще й додалося виробництво металевих виробів, а в минулому – було лише машинне обладнання.

 

Державна підтримка бізнесу через грантову програму «Власна справа»

В 2022-2023-му було багато запитів на отримання грантів і мікрогрантів для малого та середнього бізнесу. Кількість позитивно прийнятих рішень торік збільшилась майже в 3 рази порівняно з 2022 роком. На 2024-й рік заплановано близько 3,5 млрд гривень на фінансування мікрогрантів і грантів для учасників бойових дій та збільшена кількість хвиль з 20 до 26.

Про це повідомив начальник управління фінансового забезпечення проєктів фінансового департаменту Державного центру зайнятості Сергій Шепітько.

За його словами, з моменту дії програм уже до бюджету сплачено більше, ніж 800 млн гривень податків – це тими підприємцями, які отримали мікрогранти і гранти для учасників бойових дій.

Мікрогранти надаються в сумі від 50 до 250 тис. Основними вимогами цієї програми є працевлаштування від одного до двох нових працівників протягом перших шести місяців з моменту отримання коштів. Щодо грантів для ветеранів, то їх сума від 250 тис. до 1 млн гривень. Основні вимоги тут трохи відрізняються: для грантів до 250 тис. – це одне нове робоче місце працевлаштоване, до 500 тис. – це два робочих місця і до 1 млн гривень – це чотири нових робочих місця», – пояснив пан Шепітько.

grant 12 09 24 shepitko

Сергій Шепітько

 

Представник Державного центру зайнятості також розповів про п'ять звичайних кроків для подання заявки на отримання гранту. Через Дію вона подається. Після цього заявка обробляється і направляється автоматично до Ощадбанку, який проводить скоринг і після його позитивного результату йде на опрацювання до Державного центру зайнятості. Протягом 15 робочих днів приймається рішення. І після того, як рішення отримав клієнт, у нього є 20 робочих днів на те, щоб або зареєструватися як суб'єкт підприємницької діяльності, або якщо він уже зареєстрований, то у нього є 20 робочих днів на відкриття рахунку. Після цього проходить фінансування грантоотримувача.

З моменту дії програми – це з червня 2022-го року було розглянуто 42 тис. заяв, з яких більше 13 тис. позитивних рішень на суму 3,1 млрд гривень. Уже працевлаштовано більше 10 тис. осіб. Щодо програми для учасників бойових дій, яка діє з квітня 2023 року, то було розглянуто майже 700 заяв. Ухвалено 237 рішення на 97,8 млн грн. Уже вказано про створення 535-ти робочих місць. Середня сума гранту – 418 тис. грн., тобто більша, тому що максимальна сума, яку можуть отримати грантоотримувачі, більша майже в 4 рази. Основні напрями – це оптова та роздрібна торгівля, ремонт автомобілів, тимчасове розміщення і організації харчування, переробна промисловість, хоча і меншими об'ємами, ніж це по 739-й постанові. В основному у нас беруть гранти – це фізичні особи-підприємці. Подаватися можуть як фізичні особи (23%), фізичні особи-підприємці (64%), так і юридичні особи (13%) по мікрогрантам. Більше грантів у нас брали в 2023-му році жінки – це склало 57% і 43% чоловіки», – розповів Сергій Шепітько.

Він також повідомив, що на сайті Державного центра зайнятості є навчання, де можна зареєструватися і пройти курси із написання бізнес-планів.

 

Державні гранти: яка ситуація зараз та до чого готуватися далі

Від початку грантової програми Ощадбанк опрацьовує близько 2-х тис. заяв на місяць на отримання грантів. Банк моніторить лише три види грантів – це на переробку, на сади і на теплиці.

Про це розповіла Директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу АТ «Ощадбанк» Юлія Жуланова.

За її словами, вже зробили більше 300 перевірок. Наразі таких клієнтів, до яких прийняті якісь санкції або вони не виконують умови грантових програм, то таких поки що не було. Є лише деякі грантоотримувачів, які повертали гранти з власної ініціативи. Дехто не встигав використати кошти з рахунку. Згідно з умовами грантової програми 12 місяців є на використання грантових коштів. Всі фінанси, які залишились на кінець цього періоду, на жаль, згідно вимог програми, повертаються в зворотному напряму до бюджету України і будуть в майбутньому повертатися іншим людям вже у вигляді гранті. А є 30% людей, які самі відмовилися від отримання гранту, бо передумали, або вирішили займатися якимось іншим бізнесом, або щось трапилось. І лише кілька компаній, які відмовилися у зв'язку з тим, що вартість обладнання зросла суттєво. Це було більше на початку грантової програми, коли виплати відбувалися повільніше. Зараз же виплати набагато швидше проходить щодо вже прийнятих рішеннях по грантових коштах.

 

grant 12 09 24 julanova

Юлія Жуланова

 

Якщо говорити саме про гранти на теплиці і сади, то як додала пані Жуланова, представники Ощадбанку виїжджають безпосередньо на місце ведення бізнесу, дивляться чи висаджений сад, роблять фото і передають інформацію про те, як він виглядає, Міністерству економіки. А вони вже оцінюють ці результати огляду, бо є експертами у агровиробництві.

Зі свого боку особливу увагу ми як банк звертаємо на те, як використані були кошти, куди пішли з основного рахунку, чи відповідає це вимогам програми. Друге, як змінилась кількість виробленої продукції, якщо ця компанія вже отримала перші врожаї. І найголовніше, на що звертає банк увагу, це на податковий розрахунок сум доходів, які підприємці подають в податкову. Ми дивимося на суму коштів, сплачених у вигляді податків, і як змінилась кількість людей від моменту отримання грантових коштів. Розрахунок простий: кількість людей на дату отримання гранту порівнюємо з кількістю людей на звітну дату. Важливо, щоб по цих людях сплачувався податок. Якщо ця людина, скажімо, пішла в декрет або звільнилася в момент і або перед поданням звітності, то це відобразиться у вашому звіті і ви маєте забезпечити заміщення цієї людини іншою. І це обов'язково вимога Міністерства економіки і держава дуже наполегливо буде вимагати виконання цієї умови.

Інша річ, на яку дивимося, це обсяг сплачених податків, тобто за період, коли підприємець користувалися грантами у нього не має бути прострочених платежів по податках. Тут є важливі умови. Наприклад, по аграрних грантах, якщо повернете більше 50% гранту, то далі припиняється моніторинг. Якщо по переробці, то банк моніторить кількість найманих людей весь період, тобто всі три роки. Однак, якщо податки вже сплачені і сума сплачених компанією податків перевищує суму гранту, то моніторинг припиняється», – повідомила Юлія Жуланова.

__________________________

Абсолютно всі компанії, які отримали гранти через Ощадбанк, це вже 99% того, що вони зможуть отримати і кредитні кошти. За минулий рік банк видав близько 300 кредитів клієнтам, які отримали гранти. Середня сума кредиту була приблизно 3 млн гривень

__________________________

 

Вона також наголосила, що абсолютно всі компанії, які отримали гранти через Ощадбанк, це вже 99% того, що вони зможуть отримати і кредитні кошти. За минулий рік банк видав близько 300 кредитів клієнтам, які отримали гранти. Середня сума кредиту була приблизно 3 млн гривень.

Отож, за попередній період всі побачили величезну зацікавленість бізнесу у можливості отримати кошти від держави. Грантова програма сьогодні дозволяє українцям розпочинати власну справу, або ж розбудовувати вже існуючий бізнес, бути самозайнятими та створювати нові робочі місця, сплачувати податки в бюджет. До слова, агропереробці підприємства отримали торік найбільше грантових коштів. Це дуже важливо зараз для України в умовах війни. Тому на поточний рік у державному бюджеті заплановано збільшення фінансування програм для розвитку бізнесу. Підприємцям же важливо якісно та правильно заповнювати документи, уникати типових помилок, щоб успішно отримувати гранти від держави.

 

 26 лютого 2024
Промислове виробництво птахопродукції з перепелів, гусей, качок зазнало негативного впливу ще в період карантинних обмежень, бо має вищу собівартість через терміни вирощування й орієнтоване на платоспроможне населення.
Промислове виробництво птахопродукції з перепелів, гусей, качок зазнало негативного впливу ще в період карантинних обмежень, бо має вищу собівартість через терміни вирощування й орієнтоване на платоспроможне населення.
26 лютого 2024
 26 лютого 2024
ФГ «Волинський сад» з 2012 року спеціалізується на садівництві, зокрема вирощуванні яблунь та вишні. Теплиці – новий напрям діяльності, який вирішили розвивати, дізнавшись про можливість отримання гранту від держави.
ФГ «Волинський сад» з 2012 року спеціалізується на садівництві, зокрема вирощуванні яблунь та вишні. Теплиці – новий напрям діяльності, який вирішили розвивати, дізнавшись про можливість отримання гранту від держави.
26 лютого 2024
 25 лютого 2024
Глобальний ринок рослинного молока зросте з $20 млрд до $51,87 млрд протягом наступного десятиліття.
Глобальний ринок рослинного молока зросте з $20 млрд до $51,87 млрд протягом наступного десятиліття.
25 лютого 2024
 24 лютого 2024
Однієї з найбільш цікавих ягідних культур в Україні є обліпиха. Витрати на догляд за цією культурою невисокі, порівняно з іншими, до того ж є чимало продуктів переробки, де використовується обліпиха.
Однієї з найбільш цікавих ягідних культур в Україні є обліпиха. Витрати на догляд за цією культурою невисокі, порівняно з іншими, до того ж є чимало продуктів переробки, де використовується обліпиха.
24 лютого 2024
 23 лютого 2024
Станом на 23 лютого з початку 2023/24 маркетингового року Україна експортувала 28,15 млн тонн зернових і зернобобових культур, з яких 4,274 млн тонн було відвантажено з початку поточного місяця.
Станом на 23 лютого з початку 2023/24 маркетингового року Україна експортувала 28,15 млн тонн зернових і зернобобових культур, з яких 4,274 млн тонн було відвантажено з початку поточного місяця.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Цього тижня на овочевому ринку України відновилася тенденція подорожчання столових буряків.
Цього тижня на овочевому ринку України відновилася тенденція подорожчання столових буряків.
23 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.