×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88

Ситі та в попоні: утримання телят у зимовий період

Ситі та в попоні: утримання телят у зимовий період

/ Сучасне тваринництво / Середа, 23 грудня 2020 12:02

Правильне утримання телят у холодну пору року — це інвестиція у здоров’я тварини, а отже, у майбутній прибуток. За повноцінного забезпечення телят поживними речовинами та енергією взимку зберігаються приріст і майбутня продуктивність.

 

У сухості та ситості

Під час утримання молодняку взимку варто врахувати декілька важливих факторів. По-перше, слід розуміти, що низькі температури не страшні телятам, але їм шкодять сирість та протяги. Загалом термонейтральна зона для телят віком до 1 місяця від +10 °C до +20 °C, для старших 4-ох тижнів — від 0 °C до +20 °C. Перебуваючи у термонейтральній зоні, теля почувається комфортно і не потребує додаткових умов харчування для запланованого приросту — достатньо стандартно розробленої системи для забезпечення потрібних показників.

За низьких температур тварина потребує більше поживних речовин, оскільки, перебуваючи у холодовому стресі, велику частину енергії витрачає на вироблення тепла — це другий важливий фактор. Зрозуміти, що теля потрапило у холодовий стрес можна за зовнішніми ознаками: тварина тремтить, швидко дихає, має настовбурчену шерсть, копита та/або мордочка холодні і змінюють колір, температура тіла — нижча 38 °C. На табл. 1 зображені рекомендації американської системи годівлі NRC щодо збільшення кількості замінника цільного молока (ЗЦМ) у разі зниження температури.

 

Таблиця 1. Збільшення кількості ЗЦМ у разі зниження температури

01 02 416 417 84 2 Третє, що слід обов’язково врахувати, — сухість та глибину підстилки. Взимку особливо актуально, щоб телята були на сухій та глибокій підстилці, це захищає від сирості і зменшує втрати тепла. Глибина підстилки повинна бути не менше 15 см. По-четверте, важливе значення має місце утримання. Телят можна тримати у приміщенні в індивідуальних клітках, у загонах або в індивідуальних будиночках. В усіх цих випадках слід подбати про комфортність приміщень як для тварини, так і для людей.

З точки зору зручності для людей, важлива комфортність доступу, адже декілька разів на день тварину треба годувати, поїти і стежити за сухістю підстилки.

 

У чистоті та комфорті

Місце перебування телят взимку має бути стійким до дезінфекції, адже його слід знезаражувати після кожної тварини. Гігієна приміщень та чистота загалом дуже важливі під час утримання молодняку. Вони захищають від розвитку інфекційних та бактеріальних захворювань. Вище уже згадувалось про важливість регулярної і вчасної заміни підстилки. Для цього її варто щодня оглядати і керуватись правилом — чим більше підстилки, тим краще.

 

! NB

ДЛЯ ТЕЛЯТ ВАЖЛИВО:

• розміщення з урахуванням протягів (їх не повинно бути);
• комфортне співвідношення довжини до ширини (оптимально 2:1);
• достатня глибина, щоб тварина не могла самостійно вийти;
• облаштування місць вільного доступу до води та їжі;
• стійкість до впливу сонячних променів, перепадів температур та опадів.

 

Для підлоги найкращим варіантом є дерево, а телята повинні мати постійний доступ до свіжого прохолодного повітря. Для більшого комфорту тварини краще спочатку її погодувати, а тоді чистити місце перебування — якщо теля рухатиметься, не отримавши енергії, то це може бути для нього стресом. Будиночок, клітку чи інше приміщення слід ретельно продезінфікувати та провести дератизацію перед початком використання. Процедуру обов’язково варто повторювати перед кожною новою твариною.

01 02 416 417 85

Технолог із годівлі корів компанії Agrovet Production Ольга Лоза рекомендує звернути увагу і на прості способи оптимізації витрат за зимового утримання молодняку: «Взимку витрати кормів, зокрема молока і комбікорму, вищі, відповідно фермерам слід бути готовими до більших витрат. До того ж якщо тварин утримують у загонах чи індивідуальних будиночках на вулиці, то потрібно більше часу та робочої сили на транспортування їжі до них. Дещо складніше і робочим із додатковими справами — слід очищати кормові проходи чи вольєри від снігу, частіше змінювати підстилку тощо. Аби мінімізувати витрати ресурсів і не зазнати втрат приросту, все це варто враховувати перед вибором місця зимового утримання телят. Наприклад, тварин до 1 місяця, які на молочному вигодовуванні, можна тримати в одному приміщенні з коровою, щоб була змога дати теляті тепле молоко відразу після видоювання. Якщо молодняк на штучному вигодовуванні, то суміш краще готувати на кілька градусів теплішу: не 38 °C, а 42 °C, із поправкою на час у дорозі, за який корм дещо остигне. Варто подбати і про те, щоб тварини не були надто далеко від так званої молочної кухні, аби була змога оперативно доставити їм їжу, щоб без перешкод можна було очистити проходи від снігу, і був вільний доступ до тварин, аби регулярно змінювати підстилку».

 

! NB

ЧЕК-ЛИСТ ДЛЯ ПРАВИЛЬНОГО І ЕФЕКТИВНОГО УТРИМАННЯ ТЕЛЯТ ЗА НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР

• Стежте за прогнозом погоди і температурою у приміщенні, відповідно до того, де утримуються тварини, щоб встигнути підготувати їх та умови утримання до зниження температур.
• Періодично перевіряйте акліматизацію теляти: чи тварина не тремтить, чи не піднята шерсть, чи не знижена температура та чи не холодні копита і мордочка.
• За утримання у приміщенні забезпечте потік свіжого повітря, але без протягів. Також захистіть тварин від протягів у разі розміщення їх на вулиці.
• Як додаткове джерело тепла застосовуйте LED-лампи.
• Забезпечте теля глибокою сухою підстилкою.
• Збільшіть кратність випойки молоком чи замінником і скоротіть інтервал між нею (ідеально до 6 годин).
• Температура випойки — 45–50 °C.
• Збільшіть концентрацію сухої речовини в рідкому кормі.
• Давайте частіше теляті теплу воду (15–20 °C). Також слідкуйте, щоб вона в поїлці не замерзла.
• Використовуйте попони (жилетки) для телят.

 

У попоні та з імунітетом

Попона — це жилетка з цупкої теплозберігальної тканини. Раніше їх шили вручну зі старого верхнього одягу, шуб чи кожухів. Сьогодні є змога купити готові попони, вже зручніші у використанні і пристосовані саме для тварин. Експерти рекомендують використовувати цей спеціальний «одяг» для теляти, щоб зменшити витрати енергії на зігрівання. Під час вибору попони важливо взяти до уваги розмір тварини, перевірити, чи їй у ній зручно лежати, й обрати попону з тканини, яку легко чистити і прати. Також, із практичної точки зору, варто звертати увагу на застібки та різноманітні вставки — щоб все було якісно міцно прошите і не зламалось після кількох днів використання. Жилетка і теля повинні бути сухими перед тим як одягти тварину, а також перед використанням її обов’язково випрати за температури 40–50 °C.

Загалом утримання телят у неналежних умовах має три основні негативні наслідки:

• Недосягнення цільових приростів — отриману з їжею енергію тварина витрачатиме на обігрів замість приросту, тому важливо забезпечити телятко додатковою енергією.
• Втрата приростів — якщо брак енергії критичний, то організм телятка витрачає запаси власного тіла на обігрів, а тому втрачає масу.
• Пригнічення імунітету — через нестачу енергії погіршується імунітет тварини та підвищується можливість виникнення захворювань, особливо респіраторних.

 

Наталя КУЗЬО, спеціально для Агробізнесу Сьогодні
Стаття підготовлена із матеріалів вебінару
«Утримання молодняку у зимовий період»
від USAID Проекту «Підтримка аграрного і сільського розвитку»

 

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.