За попередніми даними, торік Україна експортувала плодів і ягід на суму 229 млн дол., що на 17 % більше ніж у 2017 році, повідомляє прес-служба Асоціації «Укрсадпром». За підсумками минулого року вартість експорту фруктів виявилась найвищою для України за всі роки незалежності.
Основними продуктами експорту стали волоські горіхи (117 млн дол.), заморожені плоди і ягоди (78 млн дол.) та яблука і груші (15 млн дол.). За даними Асоціації, їхня сумарна частка в експорті продукції садівництва становила майже 92%. Так, найбільш відчутним виявилось зростання ціни експорту яблук і груш, бо їх вартість стрімко виросла більш ніж удвічі.
Читайте також: Вирощування волоського (грецького) горіха
Крім того, збільшились і кількісні показники експорту: волоських горіхів — з 31 тис. тонн за 2017 рік до 41 тис. тонн (за 2018 рік); заморожених фруктів — з 42 до 48 тис. тонн; яблук і груш — з 24 до 43 тис. тонн.
Як повідомляють в «Укрсадпромі», у минулому році українські яблука експортувались більш ніж до 60 країн світу, але провідними їх споживачами стали Білорусь (40 % вартості експорту), Молдова (14 %) та Швеція (9 %).
Середня ціна вітчизняних яблук на зовнішніх ринках за рік зросла і складала понад 350 дол./т. Наші лущені волоські горіхи продавались за кордоном по ціні 3670 дол./т, а заморожені ягоди — 1640 дол./т.
Читайте також: Які сорти яблук та груш найбільше вирощуються в Україні
Зазначається, що, як і в попередні роки, в привілеї та головними ринками збуту для українських експортерів залишились країни ЄС, які закуповують приблизно 2/3 нашої плодово-ягідної продукції.
За підсумками 2018 року, найбільшим попитом українська продукція садівництва користувалась у Польщі (39,8 млн дол.), Туреччині (20,4 млн дол.), Франції (15,7 млн дол.), Білорусі (13,8 млн дол.), Греції (12,9 млн дол.), Нідерландах (11,2 млн дол.), Італії (10,2 млн дол.).
За даними «Укрсадпрому», в цілому імпорт плодів і ягід в Україну був більшим за експорт, якщо не враховувати екзотичні фрукти (наприклад, такі як цитрусові та банани), минулоріч позитивне сальдо зовнішньої торгівлі плодами і ягодами перевищило 100 млн дол. Також окремо можна виділити додатне сальдо у торгівлі зернятковими плодами (в першу чергу, за рахунок яблук) принаймні з 2011 року: у натуральному виразі експорт перевищив імпорт майже у десять разів, а у вартісному — у понад чотири рази.
За матеріалами ukrsadprom.org





