Про це розповів фермер Юрій Осадчий, фахівець з вирощування горіха, пише AgroPortal.
Як зазначив фермер, чуфа є традиційною культурою для України, проте давно забутою. Раніше вона була відома під назвою смикавець або сить. Остання назва походить від властивості земляного горіха давати швидке насичення, адже має у складі до 35% жирів, 25 % цукру та чимало білка. А також він містить йод, магній, натрій, калій, селен, фолієву кислоту та багато іншого.
Колись чуфу гектарами вирощували у Херсонській області для Одеської кондитерської фабрики. Зараз невеликі насадження мають поодинокі виробники з Київщини, Полтавщини, Тернопільщини та інших областей.
Читайте також: Арахіс – перспективна культура для українських фермерів
За словами фахівця, він почав вирощувати чуфу 8 років тому з чотирьох горішків, які привезла з Казахстану тітка. Його ділянки розташовані в Бориспільському та Баришівському районах Київської області.
«Застосовую лише ручну працю. Вихід врожаю дуже високий. Цього сезону висадив на сотку кілограм горішка, зібрав 70 кг», – розповідає Осадчий.
З 2018 року фермер вдався до переробки. Виготовляє з горішком печиво чуфарики, а також чуфо-мед. А зі стебел робить подушки. Нещодавно з’явилася ідея заварювати з коріння смикавця чай.
«Чуфу наряду з амарантом вчені називають їжею майбутнього. Вона дуже невибаглива до вирощування і надзвичайно корисна», – зазначає Осадчий.
З часом є плани щодо розширення виробництва, однак є проблема з реалізацією.
«Доки торгові мережі не змінять політику відносин з фермером, не маю бажання з ними працювати», – заявляє фахівець.
Читайте також: Ринок горіхів: горизонти зростання
За його словами, окрім стандартної націнки за рахунок маркетингу рітейлери здорожчують товар ще мінімум на 30%. Тому кінцева вартість буде досить високим для кінцевого споживача.
Однак в цілому виробництво чуфи Осадчий вважає перспективним і готовий ділитися досвідом та навіть посадковим матеріалом з початківцями.
«Насіннєвий матеріал – це мало не 70% успіху. Але зараз на ринку багато неякісних пропозицій. Горішок не проростає взагалі або дає слабкі сходи», – зауважує фермер.
Він пояснює, що це відбувається часто через те, що його починають збирати до моменту визрівання – ще у вересні, тоді як оптимальні терміни настають з середини жовтня.