З одного гектара можна збирати до 10 тонн органічної лохини – фермер

З одного гектара можна збирати до 10 тонн органічної лохини – фермер

/ Актуальна розмова / П'ятниця, 17 листопада 2023 14:51

У компанії «Органічний сад» на Львівщині цьогоріч зібрали вже другий врожай органічної лохини. Ягоду реалізовували не лише на внутрішньому ринку, але й експортували до Молдови та Чехії. Зараз в обробітку мають 15 га високорослої лохини, і планують розширюватися до 25 га.

Про початкові інвестиції, особливості вирощування органічної лохини та перші продажі розповів Агробізнесу Сьогодні керівник компанії «Органічний сад» (ТМ Stynava organic garden) Богдан Боднар.

Bodnar 17 11 23 2

Богдан Боднар – керівник ТОВ «Органічний сад» (ТМ Stynava organic garden) с. Верхня Стинава, Львівська область

 

Вирощувати органічну лохину фермер вирішив давно, а друзі підтримали і стали інвесторами. В такий спосіб створили собі своєрідний пенсійний фонд. В 2017 році взяли в оренду відразу велику ділянку – 40 га. Рік її готували під органічне вирощування і у 2018 році восени почали засаджувати. Спочатку 10 га лохини заклали, потім – ще 2 га. І в поточному році також 3 га досадили. Зараз мають десь 15 га органічної високорослої лохини. Садівничий бізнес починали з нуля, тому треба було враховувати вартість техніки, обладнання, підготовки поля, системи охолодження та поливу. Практика показала, що вирощування лохини вимагає постійних вкладень протягом всього періоду функціонування бізнесу.

До інвестування ми підходили із світлим розумом, тому що це власні кошти зароблені протягом багатьох років. Розуміли, що їх треба вкласти дуже правильно і продумано. Тому спочатку поїхали подивитися на аналогічні господарства у Польщі, і в наших багатьох побували протягом пів року. Потім порахували приблизно, яку потрібно суму. Зараз сміливо можу казати, що первинна інвестиція повинна складати десь 20 тис. доларів на гектар. Вторинна інвестиція – це період від моменту закладання саду до початку промислового плодоношення, тобто мінімум 3 роки. Тому ще десь набіжить 10 тис. доларі на гектар. Треба мати 30 тис. доларів, щоб інвестувати і дочекатися якоїсь віддачі. Лохина не вимагає особливого догляду, але основна вимога – правильна закладка плантації. Ціна за двохрічний саджанець в середньому і в Україні, і за кордоном становить десь в межах 100 грн. Саджанці завозили з Польщі. Із поляками співпрацюємо і досі», – розповів про первинні інвестиції керівник підприємства «Органічний сад».

За словами пана Богдана, пішли в органіку відразу, адже на землі у с. Верхня Стинава на Львівщині багато років були перелоги, ніколи не велося інтенсивного сільського господарства. Не має і шкідливих виробництв в радіусі кілька десятків кілометрів. Тому орендовану на 25 років землю відразу сертифікували під органічне виробництво та щороку підтверджують цей статус. Також вже другий рік поспіль відправляють свіжу ягоду на аналіз в європейську лабораторію на підтвердження того, що вона дійсно є органічна і не містить ніяких шкідливих речовин. Без цього не можна експортувати лохину в країни Євросоюзу.

Bodnar 17 11 23 3

Торік у господарстві зібрали перший повноцінний врожай лохини. Його реалізовували в західних областях України, а також вдалося експортувати до Молдови. У 2023 році отримали лише другий промисловий врожай. Цьогоріч також був експорт – у Молдову та Чехію. Ціна постійно коливається. В цьому році була вища, як стартова так і фінішна, порівняно із торішньою. На початку і в кінці сезону ціна привабливіша в Україні, якщо порахувати всі витрати, пов’язані із експортом. Коли ж починається масове дозрівання та збір лохини десь у серпні, а ціни падають до найнижчої позначки, то краще експортувати.

В середньому торік оптова ціна на українському ринку провалювалася навіть до 70-60 грн/кг, то в цьому році мінімально вона десь була на рівні 80 грн/кг. Якщо говорити про максимум, то була ціна і по 400 грн/кг. Але це був дуже короткий період – на початку та в кінці сезону. Але ми в органіці, і за кордоном для нас завжди цікавіша ціна на ягоду. Оскільки в Україні це ще не цінується і ніхто вищої ціни не може дати тільки тому, що в нас є органічний сертифікат. А за кордоном на органічну ягоду преміальна ціна, яка може коливатися від 20 до 80% плюс до ціни на звичайну лохину. Все залежить від якості ягоди та від покупця. Найвища ціна на органіку в Європі – у Швейцарії та Англії. Якщо в Україні ціна була десь біля 4 євро/кг, то в Англії 10 фунтів (більше 11 євро)», – наголосив на нюансах цінової політики Богдан Боднар.

Збирати ягоду в ТОВ «Органічний сад» починають на початку липня, а закінчується сезон в кінці вересня. А торік і до середини жовтня збирали лохину. В тій частині Карпат своєрідний клімат. Там завжди осінь більш сприятлива, немає різких коливань, як на Волині, чи Поліссі, де вже в кінці серпня можуть бути приморозки.

Bodnar 17 11 23 4

Лохина не потребує особливого догляду, але основна вимога – правильна закладка плантації, – каже виробник. За його словами, на гектар потрібно в середньому 3 тис. саджанців. Є щільніші посадки – до 4 тис. саджанців. Стандартно має бути 3300 саджанців на гектар поля. Між рядами треба робити 3 м і 1 м між саджанцями, інакше техніка, яка буде обслуговувати це міжряддя з часом, коли кущі розростуться, не зможе туди заїхати.

Фермер наголошує, що лохина любить вологу, тому відразу треба подбати про зрошення. Але найважче забезпечити структуру ґрунту для цієї рослини – він має бути дуже легкий та нещільний. У глинистих ґрунтах, в чорноземах вона рости не буде. Коренева система у лохини мичкувата і не має можливості проростати у щільних ґрунтах. Якщо земля не підходить для вирощування, то треба робити штучне середовища: на гектар десь до 1,5 тис. кубів органіки (торф, тирса, пісок) змішувати і робити насипи.

У нас ще немає технологічної врожайності, коли кущ виходить на своє повне плодоношення. Це буде на п’ятий-шостий рік від початку плодоношення. Ми розраховуємо на 10 т/га, або 3,5 кг з куща. Рекомендують сад утримувати до 30 років, а далі продуктивність і якість ягоди знижується. Потім потрібно омолоджувати, тобто знову висаджувати молоді рослини. Звісно, що врожайність залежить від сорту, бо кожен має свої природні властивості. Якщо ж не дотримуватися агротехнології, то рослина ніколи не видасть обіцяної врожайності. У господарстві вирощуємо такі ранні та середні сорти як Дюк, Спартан, Блюкроп, Нельсон. Зараз надаємо перевагу середньопізнім та пізнім сортам – Ліберті, Еліот та Чандлер. У нас дуже хороша осінь, і пізні сорти починають дозрівати у вересні, коли у інших фермерів лохини вже практично немає. І ціна дуже хороша на таку ягоду. Ми вже тут 5 років вирощуємо, пішов 6-тий сезон. У вересні практично ніколи не було приморозків. Тут така лагідна осінь, яка дає можливість ягоді дозріти і набути хороших смакових властивостей», – розповів керівник господарства.

Фермер Богдан Боднар каже, що вирощування лохини забирає набагато більше часу та зусиль, ніж планувалося. День і ніч треба бути в саду, не так все легко як здавалося спочатку. Є й багато факторів, на які вплинути не можливо. Щороку відбувається кліматичний виклик: то посуха, то заливає і холодно. Але аграрій не розчаровується у вирощуванні органічної ягоди. Сад росте і дороги назад немає.

Bodnar 17 11 23 5

У ТОВ «Органічні сади» вже почали збирати перші врожаї, але вийти на нуль ще не вдалося. Говорити про початок прибутковості можна буде через кілька років.

 

Тетяна Ковальчук

 07 грудня 2023
На поточному тижні фермери України отримали можливість підвищити ціну на цибулю.
На поточному тижні фермери України отримали можливість підвищити ціну на цибулю.
07 грудня 2023
 07 грудня 2023
Україна зможе відвантажити на світові ринки до 50 млн тонн зернових і олійних культур урожаю 2023 року, а також близько 10 млн тонн олії і шроту.
Україна зможе відвантажити на світові ринки до 50 млн тонн зернових і олійних культур урожаю 2023 року, а також близько 10 млн тонн олії і шроту.
07 грудня 2023
 07 грудня 2023
На тлі активного зростання цін на кукурудзу в Україні аграрії суттєво активізували продажі, внаслідок чого в портах утворилися черги, а трейдери обмежили закупівлі, та навіть дещо знизили ціни попиту.
На тлі активного зростання цін на кукурудзу в Україні аграрії суттєво активізували продажі, внаслідок чого в портах утворилися черги, а трейдери обмежили закупівлі, та навіть дещо знизили ціни попиту.
07 грудня 2023
 07 грудня 2023
Міжнародна науково-дослідницька сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience розширила потужності лабораторії з технологій обробки насіння на насіннєвому виробничому комплексі в Полтавській області, що дозволило повністю локалізувати перевірку якості обробки насіння преміальної генетики бренду Pioneer®.
Міжнародна науково-дослідницька сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience розширила потужності лабораторії з технологій обробки насіння на насіннєвому виробничому комплексі в Полтавській області, що дозволило повністю локалізувати перевірку якості обробки насіння преміальної генетики бренду Pioneer®.
07 грудня 2023
 07 грудня 2023
Європейська Бізнес Асоціація звертається до народних депутатів України з наполегливим проханням відправити на доопрацювання законопроєкт №5420 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів».
Європейська Бізнес Асоціація звертається до народних депутатів України з наполегливим проханням відправити на доопрацювання законопроєкт №5420 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування ...
07 грудня 2023
 07 грудня 2023
Україні не вистачає щонайменше 150-170 овочесховищ, аби зберігати в нормальних умовах весь врожай овочів.
Україні не вистачає щонайменше 150-170 овочесховищ, аби зберігати в нормальних умовах весь врожай овочів.
07 грудня 2023

Please publish modules in offcanvas position.