agro business 160 160

Директор СТОВ «Десна» (Чернігівська обл., село Боромики) Микола Пономаренко Директор СТОВ «Десна» (Чернігівська обл., село Боромики) Микола Пономаренко

Микола Пономаренко: «Єдина культура, яка може виручити фінансово підприємство – насіннєва картопля»

/ Актуальна розмова / Четвер, 28 грудня 2023 16:12

У СТОВ «Десна» на Чернігівщині цьогоріч зібрали хороший врожай насіннєвої картоплі – 500 ц/га. У наступному планують відновити довоєнні обсяги вирощування. Але нічого не загадують наперед, адже в країні триває війна. Наразі зернова група господарство не витягує. Тому єдина культура, яка може виручити фінансово підприємство – насіннєва картопля.

Про створення насіннєвого господарства, пережиту окупацію і відновлення виробництва у 2022 році та про нинішній стан справ на підприємстві Агробізнесу Сьогодні розповів співзасновник і директор СТОВ «Десна» (Чернігівська обл., село Боромики) Микола Пономаренко.

Вирощувати картоплю аграрій почав у 2006 року. На той час мало хто в Україні професійно займався картоплярством. Зазвичай бульба траплялася неякісна, не давала бажаних врожаїв та псувалася під час зберігання. Саме тому пан Микола вирішив опанувати всі тонкощі вирощування цієї культури. Почав активно спілкувався  із професіоналами про світові тенденції у картоплярстві. Також дізнавався, де брати якісне насіння, про особливості вирощування цієї культури. Спочатку починав не сам, а об’єднався із іншим аграрієм – Валерієм Лавровим, професіоналом на той час у цій царині. І вони спільно вирощували картоплю. Співпраця тривала недовго – до 2008-го року. В наступному ж Микола Пономаренко створив власне підприємство СТОВ «Десна» і почав вже самостійно займатися картоплярством.

Зрозумів, що в Україні якісного насіння картоплі або замало, або взагалі немає. Вирішив завезти посівний матеріал з Німеччини. Завозив спочатку із іншим фермером, бо власного господарства не мав. Були приємно здивовані результатом. Врожайність в той час була до 70 т/га. До речі, в радянському союзі героя давали за 250 ц/га. У нас не було поливу, а якби був, то можна було і більшого результату досягати. Потім німецька селекційна компанія «Solana» відкрила українське представництво «Солана Україна» і я з ними почав працювати. Вони надавали мені свої рекомендації та бачення у вирощуванні, сорти підбирали. І таким чином я став виробником насіння для українського представництва німецької насіннєвої компанії, – розповів аграрій.

__________________________

Підприємство «Десна» має статус насінницького господарства і виробляє насіння картоплі для подальшої реалізації. Завозять супереліту та еліту з Європи, вирощують першу репродукцію і продають її вже на теренах України

__________________________

 

ponomarenko 2Земельний банк СТОВ «Десна» нині становить  біля півтори тисячі гектар. В основному спеціалізуються на вирощуванні насіннєвої картоплі, а  також сіють озиму та яру пшеницю, люпин, гірчицю, горох, кукурудзу та соняшник. Принаймні до війни засівали всі поля, а два останній роки, через об’єктивні причини, третю частину не обробляють. Зараз підприємство має статус насінницького господарства і виробляє насіння для подальшої реалізації. Завозять супереліту та еліту, виробляють першу репродукцію і продають її вже на теренах України. На сьогоднішній день – це такі сорти як Гранада, Королева Анна, Ред Леді, Ліллі, Бельмонда німецького походження компанії «Solana», Коннект, Лабелла голландської компанії DenHarting (увійшла до структури «Solana»), Беллароза, Санібель компанії «Europlant», сорт Арізона компанії «Agrico».

СТОВ «Десна» співпрацює з Інститутом картоплярства НААН України. На дослідженні мають такі сорти української селекції як Фотинія, Скарбниця, Марфуша, Мирослава та інші.

Господарство знаходиться на території Чернігівської області в двох локаціях, відстань між якими 35 км. Це Новобілоуська ОТГ (села Рябці, Рівнопілля, Рижики, Юр’ївка,), де земельний банк підприємства становить до 500 га. А також Киселівська ОТГ (села Боромики, Петрове, Моргуличі, Снов’янка) – там знаходиться більша частина полів СТОВ «Десна».

Навесні 2022 року багато населених пунктів Чернігівської області потрапили в окупацію. У Киселівській було відносно спокійно, а Новобілоуська ОТГ зазнала руйнувань від бойових дій та окупації. За словами пана Миколи, в селі Рівнопілля, де він залишився в той час, не було садиби, яку б не зачепило війною. 15 будівель було зруйновано повністю.

З нашого села людей евакуювали, в тому числі і мене з сім’єю, на підприємство «Зотік», де є бомбосховище. Там зібралося до 500 людей. Потім – частина виїхала на власних авто до Польщі, країн Балтії, і навіть до Білорусі. Ніхто не був знищений москалями, всі доїхали, куди планували. Інша частина, серед них і я з дружиною, 20 днів продовжували сидіти в бомбосховищі. Коли притихало від вибухів, то перше завдання було додзвонитися до дітей і запитати: чи ви живі? Багато було людей в складних умовах, тому відчули й голод, раділи навіть шматку хліба. Ніхто не думав, що таке доведеться пережити в наш час, – зі сльозами на очах згадує про ті події Микола Дмитрович.

__________________________

На полі в 150 га з озимою пшеницею нарахували десь біля 30 вирв від прильотів, які обережно обстежили та пізніше позасипали

__________________________

 

Після окупації керівнику разом із колективом довелося відновлювати господарство. На щастя, суттєвих пошкоджене на підприємстві не було.

Але дві машини та причеп росіяни забрали, а ще вкрали інструментів на 800 тис гривень. На полі в 150 га з озимою пшеницею нарахували десь біля 30 вирв від прильотів, які обережно обстежили та пізніше позасипали. Картопля ж лежала у овочесховищі, але електроенергії не було, тому вентиляційні системи не працювали. Частково бульба зіпсувалася, тому її довелося пересортовувати. На свій страх і ризик поїхав у Київ та взяв у оренду генератор, а потім взагалі й викупив. І так свою продукцію, можна сказати, врятував. А далі він мені служив, коли були відключення восени та взимку 2022-2023 років. Потім ще один купив для іншої локації. Зараз на 60% забезпечений генераторами, – розповідає керівник господарства.

ponomarenko 4

За словами Миколи Пономаренка, головний збиток для підприємства полягав у втраченій вигоді. СТОВ «Десна» виробляє картоплю першої репродукції, а реалізовує посівний матеріал компанія «Солана Україна». Їхнє овочесховище на 8 тис т знаходиться в Київській області. Туди пан Микола завіз картоплю для збереження. Контракт був підписаний ще восени і картоплю весною мали забрати. 30% заплатили відразу, а решту мали сплатити після відправки. У зв’язку із війною забрали лише ту частину картоплі, за яку сплатили, а решту залишили у овочесховищі. Картопля була не у найкращому стані – майже зіпсована. Якщо підраховувати збитки, які не отримало господарство тоді, то це великі цифри. Лише 30% купили як посівний матеріал, а решту довелося просто продати на загальний ринок.

 

__________________________

Врожайність у нас стабільна і становить 350-600 ц/га. Торік було 450 ц/га, а в 2023-му році – 500 ц/га

__________________________

 

Але керівник СТОВ «Десна» не опустив руки і довго не засмучувався. У нього вистачило сміливості в 2022 році після окупації ще купити 40 т насіннєвої картоплі з Європи у компанії «Europlant». Вони надали посівний матеріал на кредитних умовах як постраждалому виробнику. Посадили картоплю досить пізно, але, на щастя, вдалося зібрати нормальний урожай.

ponomarenko 3

Микола Пономаренко з дружина Любов'ю Миколаївною

 

У 2023 році пан Микола вже завіз 230 т елітного посівного матеріалу та зібрав хороший врожай, тобто запасся насіннєвим фондом. Зараз все насіння знаходиться у нього на збереженні. Покупці вже перераховують кошти, але все буде залежати від того, чи вдасться зберегти картоплю в належній якості.

Врожайність у нас стабільна і становить 350-600 ц/га. В тому році була 450 ц/га, а в 2023-му – 500 ц/га. Цьогоріч трохи нашкодив картоплі перший мороз, але некритично. 450 ц/га – це хороша врожайність у нашому регіоні без полива. Якби на зрошенні, то було б 700-800 ц/га. Продавати насіннєву картоплю починаю з лютого і до квітня. Якщо збережеться хороша якість, то реалізую за вигідною ціною. Решту, яку не продам, то садитиму сам. Зараз є попит на картоплю. Ціна на продовольчому навіть вища, ніж на насіннєвому ринку і це радує. Законтрактовано 5 тис т картоплі до Молдови. Ціна на сьогоднішній день там не влаштовує, але сподіваємося на покращення ситуації, – повідомив Микола Пономаренко.

__________________________

Зернова група на сьогодні агровиробника не витягує. Єдина культура, яка може виручити, – це картопля

__________________________

 

Як розповів керівник, наразі підприємство користується кредитом за програмою «Доступні кредити 5-7-9» і в березні 2024 року його потрібно повертати. Він є членом Всеукраїнської аграрної ради, яка звернулася до керівництва держави з проханням пролонгувати цю програму на пільгових умовах до кінця наступного року.

ponomarenko 5

Інакше агровиробникам не вижити. На власні кошти, звісно, будемо надіятися, але щоб вони були, треба продукцію реалізувати. Лежить врожай пшениці та соняшнику, який хочуть купити за безцінь. В полі довгий час залишалася кукурудза, яку не могли зібрати через дощі. Пропонували в жовтні 3800 грн за т кукурудзу, за соняшник – 10000-8000 грн/т. А за пшеницю зараз дають лише 4000 грн/т. Взагалі обдирають агровиробника. Треба ціни на зернові, інакше не буде змоги виплатити кредити. Тому одна надія на основну мою продукцію – картоплю. Правильно, що завіз 230 т з Німеччини, зібрав хороший врожай і забезпечив себе на рік хорошим насінням. Тепер знаю, які сорти і як треба вирощувати, щоб отримувати хороший врожай. Зернова група на сьогодні агровиробника не витягує. Єдина культура, яка може виручити на сьогоднішній день, – це картопля. Зараз на неї піднімається ціна, і це ще не межа. Вона буде ще вищою. Отака складається зараз ситуація, – підсумував Микола Пономаренко.

__________________________

Не належу до виробників, які хочуть просто багато заробляти, а прагну землю свою зберегти. І щоб люди, які працюють на підприємстві, мали достойну зарплату

__________________________

 

Наголошує керівник підприємства і на ще одній надзвичайно кричущій нині проблемі. За його словами, якщо прийдуть з військкомату і заберуть працівників, чи самі вони підуть, адже хтось і державу має захищати, то постане питання: хто весною буде сіяти і садити. Багато працівників вже пішли на фронт. В 2023 році він забронював людей, але ще трохи і бронь завершиться. Ніхто не знає, що буде далі.

Я ж сам на трактор не сяду, а якщо і сяду, то не вироблю так багато, як професійний тракторист. В господарстві треба хоча б 2-3 механізатори. Із банком землі в півтори тисячі, третю частину два роки просто не обробляємо. В наступному році планую, але це ж лише мої плани. Засіяти ще можу, але ж треба і зібрати. Намагаюся утримувати своє господарство у належному стані. Головне, якщо прийшов на землі працювати, то треба любити і берегти її. Я не належу до виробників, які хочуть просто багато заробляти, а прагну землю свою зберегти, і щоб люди, які працюють на підприємстві, мали достойну зарплату. Але її треба десь брати. Навіть обробити півтори тис га не маємо змоги. Головна причина – це війна. І нам, кров з носа, треба перемогти. Якщо не буде перемоги, то і нас не буде, – наголошує керівник підприємства.

Від важких думок Миколу Пономаренка рятує лише виробництво. Він там з ранку і до вечора. Приходить до людей, розповідаєш їм про своє, питає в них про їхні справи вдома. Ввечері дякує працівникам за роботу і всі розходяться на відпочинок. Вранці знову на виробництві зустрічаються. Така рутинна робота відволікає від важких думок як керівника, так і працівників.

На сьогоднішній день Микола Пономаренко як один із засновників і генеральний директор СТОВ «Десна» вирішив нічого наперед не планувати. Думатиме про поточні потреби після нового року. За його словами, добрива, насіннєвий матеріал, ЗЗР купуватимуть у лютому-березні 2024 року, коли перезимують та почнуть продавати картоплю за хорошими цінами.

 

Тетяна Ковальчук

 26 лютого 2024
Промислове виробництво птахопродукції з перепелів, гусей, качок зазнало негативного впливу ще в період карантинних обмежень, бо має вищу собівартість через терміни вирощування й орієнтоване на платоспроможне населення.
Промислове виробництво птахопродукції з перепелів, гусей, качок зазнало негативного впливу ще в період карантинних обмежень, бо має вищу собівартість через терміни вирощування й орієнтоване на платоспроможне населення.
26 лютого 2024
 26 лютого 2024
ФГ «Волинський сад» з 2012 року спеціалізується на садівництві, зокрема вирощуванні яблунь та вишні. Теплиці – новий напрям діяльності, який вирішили розвивати, дізнавшись про можливість отримання гранту від держави.
ФГ «Волинський сад» з 2012 року спеціалізується на садівництві, зокрема вирощуванні яблунь та вишні. Теплиці – новий напрям діяльності, який вирішили розвивати, дізнавшись про можливість отримання гранту від держави.
26 лютого 2024
 25 лютого 2024
Глобальний ринок рослинного молока зросте з $20 млрд до $51,87 млрд протягом наступного десятиліття.
Глобальний ринок рослинного молока зросте з $20 млрд до $51,87 млрд протягом наступного десятиліття.
25 лютого 2024
 24 лютого 2024
Однієї з найбільш цікавих ягідних культур в Україні є обліпиха. Витрати на догляд за цією культурою невисокі, порівняно з іншими, до того ж є чимало продуктів переробки, де використовується обліпиха.
Однієї з найбільш цікавих ягідних культур в Україні є обліпиха. Витрати на догляд за цією культурою невисокі, порівняно з іншими, до того ж є чимало продуктів переробки, де використовується обліпиха.
24 лютого 2024
 23 лютого 2024
Станом на 23 лютого з початку 2023/24 маркетингового року Україна експортувала 28,15 млн тонн зернових і зернобобових культур, з яких 4,274 млн тонн було відвантажено з початку поточного місяця.
Станом на 23 лютого з початку 2023/24 маркетингового року Україна експортувала 28,15 млн тонн зернових і зернобобових культур, з яких 4,274 млн тонн було відвантажено з початку поточного місяця.
23 лютого 2024
 23 лютого 2024
Цього тижня на овочевому ринку України відновилася тенденція подорожчання столових буряків.
Цього тижня на овочевому ринку України відновилася тенденція подорожчання столових буряків.
23 лютого 2024

Please publish modules in offcanvas position.