Сергій Галашевський: «Останніми роками Україна стабільно входила до п’ятірки країн-експортерів органічної продукції в Євросоюз»

Сергій Галашевський: «Останніми роками Україна стабільно входила до п’ятірки країн-експортерів органічної продукції в Євросоюз»

/ Актуальна розмова / Субота, 22 червня 2024 10:21

На українському ринку зараз близько 500 органічних операторів. Клієнтами сертифікаційного органу ТОВ «Органік Стандарт» є біля 400 виробників, з них – 135 експортерів. У 2022 році органічний сектор України втратив десь 20 % операторів через війну та окупацію. Але в 2023-2024 роках сектор збалансувався, і навіть почали з’являтися нові оператори ринку.

На цьому наголосив в інтерв’ю для «Агробізнес Сьогодні» директор ТОВ «Органік Стандарт» Сергій Галашевський.

 

organic 17 06 24 1

Сергій Галашевський, директор ТОВ «Органік Стандарт»

 

? Як давно органічне землеробство розвивається у світі? Коли відбулося розуміння, що потрібно повертатися до органіки? Де це сталося?

– Після другої світової війни в сільському господарстві почали активно використовували механізацію, хімізацію та інші заходи для підвищення врожайності. Але була низка виробників у Європі, зокрема, в Німеччині, Австрії та інших країна, які сказали, що це не їхній шлях. Вони вирішили залишитися на природному, натуральному виробництві без використання різних хімічних добрив та засобів, а родючість і врожайність підтримувати за рахунок природних агроценозів. Це були ентузіасти, фанати своєї справи, які об’єдналися в локальні асоціації. До речі, вони є ще до цього часу – це, зокрема, представники Асоціацій органічних виробників Soil Association (Велика Британія), Bioland (Німеччина), BioSuisse (Швейцарія) тощо. Почали з’являтися приватні стандарти цих асоціацій, так як у кожного тоді було своє розуміння. Потім у 1991 році створили перше офіційне регулювання на рівні Євросоюзу – Регламент ЄС 2092/1991. Спочатку лише для виробництва продуктів рослинництва. Пізніше, через 8 років з’явилися норми для продуктів тваринництва.

 

_________________________

Останні 25 років органічне виробництво розвивається з темпами росту ринку десь від 5% до 15% щорічно

_________________________

 

Органічний напрямок з самого початку був виключно ініціативою виробників. А вже потім його підтримали споживачі, які захотіли вживати продукти без пестицидів та вирощених у більш природний спосіб. Саме з того часу активно розвивається ринок, фактично останні 25 років органічне виробництво розвивається з темпами росту ринку десь від 5% до 15% щорічно. Було одне сповільнення під час пандемії ковіду. Зараз йде повернення на попередні темпи. Цей ринок постійно зростає за рахунок споживачів, які хочуть споживати більше органічних продуктів.

? Поясніть, пане Сергію, простими словами, що таке органічне вирощування в сучасних умовах. Ми вже знаємо, що у бабусі із грядки – це далеко не органіка. І «домашнє» яйце чи молоко - так само неорганічне.

– Органічне вирощування теж змінилося. Є сприйняття, що органічне – це як раніше було. Як один із наших виробників казав: «дідівські методи вирощування». Насправді, це не зовсім так, тому що сучасне виробництво потребує теж сучасних, інноваційних підходів. Якщо порівнювати сучасне органічне господарство із сучасним неорганічним, то, наприклад, органічне потребує більш ефективних та досконалих методів контролю бур’янів. В органічному заборонено використовувати гербіцидів і виробники більш залежні від сучасної, кращої техніки. Є різні біологічні засоби, використання яких теж вищий пілотаж. Неорганічний виробник переважно використовує ЗЗР, коли в нього з’явилася проблема і він може її бачити і діяти проти неї.

Натомість органічний - має попередити певну проблему і спрацювати раніше біологічним засобом, бо потім у нього буде менше шансів контролювати ситуацію. Все залежить від агрономів у кінцевому підсумку. Органічний агроном – це професіонал, у якого набагато більше викликів і менше можливих рішень. У нього немає фіксованої технологічної карти. Натомість вона має бути досить гнучка. В кожної системи вирощування окремого агронома органічного виробництва є своя унікальність. Саме в умовах органічного виробництво агроном може найкраще реалізувати свої знання, досвід і навіть креативність.

 

_________________________

Спочатку органічну сировину купували міжнародні трейдери і вивозили її в інші країни для виробництва кормів

_________________________

 

? Коли і як органічні виробники почали офіційно з’являтися в Україні?

– В кінці 1990-х у Євросоюзі після регулювання продуктів рослинництва, з’явилося і регулювання виробництва продуктів тваринництва. Тоді Україна почала грати роль гравця на ринку. Тому що європейські трейдери зрозуміли, що можна в нас сертифікувати органічні господарств і купувати тут дешевшу продукцію, для подальшого використання в якості кормів.

У кінці 90-х на початку 2000-х з’являються перші органічні господарства. Переважно вони знаходилися на півдні України біля портів. І ця продукція купувалася міжнародними трейдерами і вивозилася в інші країни та використовувалася для виробництва кормів. При цьому ці трейдери (нідерландські, італійські чи німецькі) привозили свій орган сертифікації. І так було до 2007-2009 років, коли в Україні з’явився свій орган сертифікації і почав сприяти розвитку місцевого ринку та активно залучати до нього малих і середніх виробників.

 

organic 17 06 24 3

Команда ТОВ Органік Стандарт

 

? Так ми і підійшли в розмові до ТОВ «Органік Стандарт». Розкажіть, коли створили організацію, з ким у співпраці?

– В Україні на той час вже працювали проєкти технічної допомоги, що підтримували розвиток органічного виробництва, зокрема, швейцарський проєкт. І вони зрозуміли, що органічний ринок буде розвиватися, якщо з’явиться більше операторів ринку, а не тільки великі трейдери біля портів. Але це неможливо без наявності тут місцевих експертів, асоціацій, консультантів і в тому числі й місцевого органу сертифікації. Тому основними гравцями ринку та за підтримки швейцарського проєкту було створено в 2007 році сертифікаційний орган – «Органік Стандарт», який почав надавати послуги сертифікації, в тому числі для малих та середніх органічних виробників за доступними цінами.

Відтоді на ринку з’явилися не лише виробники сировини, але й оператори, які зацікавлені виготовляти продукти із доданою цінність. Перші перероблені продукти на ринку - це була органічна крупа гречана ТМ «Жменька» і органічні вівсяні пластівці ТМ «Геркулес». Почали з’являтися й перші органічні овочі на ринку. Після того ще пройшов певний період часу і з’явилися органічні молочні продукти - ТМ «ЕтноПродукт», а ще органічний мед та інші крупи.

 

_________________________

На сучасному органічному ринку України зараз нормально представлені три ніші: молочні продукти , крупи, овочі та фрукти

_________________________

 

Зараз в Україні три ніші в органіці, які стабільно розвиваються і нормально представлені на сучасному органічному ринку України. Це молочні продукти – ТМ «Органік Мілк», «Старий Порицьк», «ЕтноПродукт» і ще виробник органічного морозива «Рудь»; достатньо представлені органічні крупи – ТМ «Сквирянка», «Екород», «Козуб продукт» «Органік Лайф», «Терра». Непогано представлені на ринку й органічні овочі та фрукти – ТМ «Дунайський Аграрій», «BigBlue» (лохина), «Світовоч», «Органічна теплиця». Напевно я не всіх перерахував, адже їх досить багато. Крім того, постійно розвивають такі нішеві речі як органічний мед, напої, соки, пастила, шоколад, чай, кава – це все також на ринку присутнє. Щодо чаю, то він як імпортний, так і власного виробництва. До речі, органічний чай ТМ «Мольфар» пропонують в Укрзалізниці.

 

organic 17 06 24 4

Сергій Галашевський і Валентин Обштир, директор ФГ Старий Порицьк

 

? Оцей момент поясніть, коли виробники не вирощують кілька років, то випадають із ринку і потім треба чекати 2-3 роки, щоб повернутися знову в органічний сектор. Як взагалі відбувається сертифікація, які покрокові етапи?

– Є стандарти органічного виробництва, які детально описують етапи вирощування, зберігання, переробки, маркування та реалізації органічної продукції. Цими правилами зокрема передбачено наявність перехідного періоду: для продукції рослинництва – 2 роки для однорічних культур до посіву, і 3 роки – для багаторічних культур до збору. Також для тваринництва перехідний період передбачений – наприклад 12 міс. для м’ясного поголів’я ВРХ, 6 міс. – для молочного поголів’я ВРХ. Це оператор, який зацікавлений в органічному виробництві має детально ознайомитися з вимогами. Ми як правило допомагаємо в цьому. У нас на YouTube каналі є детальні відео-лекції, де розповідаємо про органічне регулювання ЄС та України. Також із 2023 року повноцінно діє Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».

Оператор знайомиться із вимогами до органічного виробництва. Потім обирає орган сертифікації, який може сертифікувати його на відповідність стандартам, які він бажає. Звертається до органа сертифікації, який ознайомлює із процедурою, з умовами контракту. Оператор приймає свідоме рішення, що він хоче займатися органічним виробництвом, підписує договір з органом сертифікації. І після того вже контролює даного оператора на відповідність стандартам органічного виробництва.

 

_________________________

Торік «Органік Стандарт» видав 3 800 сертифікатів інспекції. За весь час діяльності ми вже контролювали та супроводжували 25 тисяч експортних відвантажень

_________________________

 

Відбувається перша інспекція, де повністю перевіряються всі потужності виробництва, документація, простежуваність, кількісний баланс продукції, місця вирощування та зберігання, реалізації і так далі. Ця перевірка досить комплексна. Потім щороку відбувається обов’язкова основна перевірка. Крім цієї щорічної інспекції проводяться ще додаткові інспекції, як анонсовані, так і не анонсовані. Якщо продукти ризиковані, то вони більше перевіряються. На операторів були якісь скарги, то їх теж частіше інспектуємо. Коли складні схеми відвантаження із перевалками в портах, то теж це все перевіряємо.

Торік «Органік Стандарт» видав 3 800 сертифікатів інспекції. Це означає, що ми контролювали таку цифру експортних відвантажень. І це найбільший наш показник за останні роки. А цього тижня видали наш 25 тисячний сертифікат інспекції. Це означає, що за час нашої діяльності ми вже контролювали та супроводжували 25 тисяч експортних відвантажень. А перші відвантаження почалися в 2012 році і щороку зростали.

? Як плинула війна на органічних виробників? Що зараз відбувається у органічному секторі у зв’язку з військовою агресією?

– У 2022 році внутрішній ринок просів через те, що деякі виробники закрилися, оскільки були на окупованих територіях. А дехто просто призупинив діяльність через економічну ситуацію. Багато хто втратив свого споживача, бо багато жінок з дітьми виїхали за кордон. Всі органічні виробники говорили про відтік споживача і це було відчутно. Потім в 2023 році було часткове повернення. Але ми робили дослідження внутрішнього ринку, то було помітно, що в 2022 році органічне виробництво на 2 роки відкотилися до показників 2019-2020 років. І зараз у нас буде дослідження 2023 року і там буде видно, що ринок трохи відновився в порівнянні з 2022. Варто наголосити, що до війни внутрішній органічний ринок постійно зростав. Натомість український експорт – стабільний, навіть не зважаючи на виклики війни. Україна в 2022 році експортувала органічної продукції більше, ніж в 2021-му. Якби не війна, то 2022-й був би взагалі дуже вдалий.

 

_________________________

Ми втратили десь 15-20% операторів. Але в 2023-2024 роках з’явилися нові виробники та реалізуються цікаві проєкти

_________________________

 

? Мова йде про сировину, яка експортується, чи це все ж таки готова продукція?

– Цікаве питання. Раніше це була сировина. Потім поступово в структурі експорту з’являється все більший відсоток готової продукції із доданою вартістю. Наприклад, ті ж свіжі ягоди – це теж продукція із доданою вартістю, бо їх важко експортувати. А Україна експортує досить багато органічної лохини, наприклад. У 2022 році також експортувала цю ягоду. Були цікаві історії, які називаємо: «від відчаю до успіху». Деякі ферми були окуповані у березні-квітня на півночі Київської області, а їхні господарства розграбовані. Але потім вони змогли швидко відновити все, зібрали врожай і вже у серпні-вересні досить успішно експортували свою продукцію. Були й такі історії в середовищі органічних виробників.

organic 17 06 24 2

У 2022 році у мене особисто був певний скептицизм. Ми втратили десь 15-20% операторів, тобто наших органічних клієнтів. І продовжуємо їх втрачати й нині. Але в 2023-2024 роках приходять нові оператори та реалізуються цікаві проєкти і це гарний знак. Експорт досить стабільний, і наші органічні виробники, як леви, борються за нього.

Всього на ринку зараз близько 500 органічних операторів. Клієнтами саме ТОВ «Органік Стандарт» є близько 400 операторів, з них – 135 експортерів. Це досить велика цифра, тобто великі, середні та навіть деякі малі експортують. Що це означає? Наші клієнти вміли експортувати і до широкомасштабної агресії. І це їм дуже пригодилося. Наприклад, багато неорганічних виробників просто не знали куди їм продавати продукцію, бо порти закриті, і вони не вміли експортувати, не мали такого навику. Натомість органічні оператори вміли це робити і експортували відразу. Звичайно, було і в них багато труднощів. Але цей навик самостійності і готовності до непередбачуваних обставин їм трішки допоміг.

 

_________________________

В 2022 році було залучено близько 1 млн євро прямої підтримки операторів органічного ринку. Торік ця цифра була трохи меншою, але теж відчутною.

_________________________

 

? Що далі буде з цим напрямком в Україні? Чи органіка все ж таки залишатиметься невеликим сегментом виробників, продукція яких спрямована саме на обізнаних покупців?

– Експорт у органіці розвивається, а внутрішній ринок відновлюється. Не хочу, щоб це звучало із моїх вуст, мовляв «у нас все добре». Звичайно, все, як то кажуть, відносно. Складнощі в операторів звичайно є. Ми зі свого боку постійно їм намагаємося допомагати. Коли почалася широкомасштабна агресія, то почали комунікувати із проєктом міжнародної технічної допомоги, що перед нами стоїть завдання врятувати органічний сектор. Він досить чутливий і там є таке поняття як перехідний період 2-3 роки. Якщо оператор випадає із ринку, то йому потім важко повернутися в нього. Треба знову кілька років чекати.

І проєкти технічної допомоги, зокрема, швейцарські QFTP і OT4D та німецький COA відгукнулися. В 2022 році було залучено близько 1 млн євро прямої підтримки операторів органічного ринку, які на той момент були в Україні. В 2023 році не рахували, але ця цифра була хоч і меншою та теж відчутною. Зараз 2024 рік і «Органік Стандарт» вдалося залучити грант USAID АГРО на близько 18 млн гривень підтримки органічних виробників, які спрямовані на експорт зернових та олійних культур. Є й інші програми підтримки, які залучаються зараз, зокрема німецький СОА планує підтримку операторів. Багато допомоги також реалізується через громадську організацію «Органічна Ініціатива».

Нині органічна продукція експортується у досить заможні та успішні країни: Нідерланди, Німеччину, Швейцарію, інші країни ЄС, а також в США, Канаду, тобто країни, де вартість кілограма продукції вища. Це дуже важливий репутаційний елемент для України, яка протягом останніх 5 років стабільно входила до п’ятірки країн-експортерів органічної продукції в Європейський Союз. Побачимо незабаром на якому місці були в 2023 році. Ми намагаємося активно звертати увагу на цей сектор, бо він корисний для економіки країни. Адже це про експорт продукції із доданою цінністю та про залученню валюти в країну.

 

Розмовляла Тетяна Ковальчук

 24 липня 2024
Експорт агропродовольчої продукції у січні-червні 2024 року збільшився проти минулорічних показників за відповідний період у 11847 млн дол. США на 5% і склав 12451 млн дол. США.
Експорт агропродовольчої продукції у січні-червні 2024 року збільшився проти минулорічних показників за відповідний період у 11847 млн дол. США на 5% і склав 12451 млн дол. США.
24 липня 2024
 24 липня 2024
За шість місяців 2024 року виробництво пива в Україні досягло 67,9 млн дал, що становить 104,2% до виробництва за аналогічний період минулого року.
За шість місяців 2024 року виробництво пива в Україні досягло 67,9 млн дал, що становить 104,2% до виробництва за аналогічний період минулого року.
24 липня 2024
 24 липня 2024
У червні 2024 року волинська компанія «Шанс Вік» офіційно презентувала власний бренд органічного чаю Travka. До того компанія 10 років займалася заготівлею та експортом дикорослих трав і ягід.
У червні 2024 року волинська компанія «Шанс Вік» офіційно презентувала власний бренд органічного чаю Travka. До того компанія 10 років займалася заготівлею та експортом дикорослих трав і ягід.
24 липня 2024
 23 липня 2024
Закупівельні ціни на ріпак в Україні протягом тижня виросли на 1000-1300 грн/т до 23000-23500 грн/т або 485-500 $/т з доставкою до портів Чорного моря на тлі стримування продажів виробниками та низької урожайності, що може скоротити експорт в новому сезоні.
Закупівельні ціни на ріпак в Україні протягом тижня виросли на 1000-1300 грн/т до 23000-23500 грн/т або 485-500 $/т з доставкою до портів Чорного моря на тлі стримування продажів виробниками та низької урожайності, що може скоротити експорт в новому сезоні.
23 липня 2024
 23 липня 2024
У податковому комітеті Верховної Ради України створено робочу групу, яка має розробити законопроєкт щодо зниження акцизів на пальне для сільгосптехніки.
У податковому комітеті Верховної Ради України створено робочу групу, яка має розробити законопроєкт щодо зниження акцизів на пальне для сільгосптехніки.
23 липня 2024
 23 липня 2024
З 24 липня 2024 року набирає чинності наказ Мінагрополітики від 15.02.2024 № 431, відповідно до якого в Україні буде діяти новий Порядок державної реєстрації потужностей.
З 24 липня 2024 року набирає чинності наказ Мінагрополітики від 15.02.2024 № 431, відповідно до якого в Україні буде діяти новий Порядок державної реєстрації потужностей.
23 липня 2024

Please publish modules in offcanvas position.