Зберігаючи вологу

/ Актуальні статті / Понеділок, 29 серпня 2011 12:17

Збереження вологи в ґрунті - одна з вимог сучасного землеробства в Україні, яка все частіше диктується змінами агрокліматичних умов (підвищена температура, недостатня кількість опадів, які нерівномірно розподіляються протягом року). Відповідно пошук грунтообробного агрегату, котрий поряд з економією палива та якісним обробітком також зберігав би й вологу, відіграє важливе значення у роботі. Як показує практика, дедалі більше аграріїв звертають свою увагу на стерньовий дисковий культиватор Carrier шведської компанії Vaderstad.

 

Власне, аби особисто переконатися у неабияких особливостях агрегату, ми завітали до агропромислової компанії «Розкішна», що у Кіровоградській області (25 тис. га), котра має досвід у використанні цієї техніки і не зі слів знає про усі її переваги. Торік господарство придбало один, а цьогоріч - ще два широкозахватних шведських дискових агрегати.

 

 
Закрити вологу
На прохання відвезти нас одразу в поля, аби ми наочно пересвідчились у роботі стерньового культиватора Carrier 1225, генеральний директор агропромислової компанії «Розкішна» Тамара ГОЛІМБІЄВСЬКА відгукнулась охоче, пропри те, що в господарстві повним ходом збирали ранні зернові, і кожна хвилина була «золотою». «Каріерів» пускали після комбайнів по свіжоскошеній стерні. Культиватор працював у три зміни, обробляючи по 250 га на добу.
- Коли ми вперше побачили якість роботи культиватора Carrier, зрозуміли, що кращого обробітку грунту під ріпак годі й шукати. В 2010 році ми достеменно переконалися у цьому. Наразі ви самі можете оцінити якість роботи шведського агрегату, - пані Тамара вказала на однорідний, якісно оброблений шар ґрунту, що лежав у нас під ногами.
Ячмінна стерня була старанно подрібнена, підрізана та змішана з землею, що мала рівномірну дрібну грудочкувату структуру. Але чи не найпершою перевагою культиватора Carrier гендиректор назвала якісне ущільнення грунту і, як наслідок, значне зменшення непродуктивних втрат вологи після обробітку. «Під час обробітку грунту будь-який інший агрегат залишає невирівняний, з великими грудками, сильно розпушений оброблюваний шар, який потім висихає, втрачаючи продуктивні запаси вологи, що відповідно ускладнює проведення наступних агротехнологічних операцій. Причиною цьому є чималий діаметр дисків, що не забезпечує такої швидкості обертання, як у шведського дискатора. Маючи конічну форму дисків з невеликими зубчастими виступами, він дає можливість зменшувати контакт диска з землею, що полегшує проникнення диска в ґрунт, навіть за посушливих умов. Carrier же ніби пропускає поверхневий шар землі та пожнивних решток через «м’ясорубку». Останні добре подрібнюються та змішуються із дрібно грудочкуватим ґрунтом. Ця маса одразу ж прикочується важким котком, який додатково кришить, вирівнює і ущільнює ґрунт. Після проходу культиватора Carrier поле має вигляд, ніби вкрите ковдрою. Для сівби дрібного насіння, наприклад ріпаку чи гірчиці, кращої підготовки грунту годі й шукати», - ділиться враженнями керівник господарства.

Безкомпромісно якісне змішування стерньових рослинних решток із землею на глибину 5-7 см - це основна сфера застосування Carrier. Після одного-двох проходів верхній шар ґрунту стає однорідним. Завдяки високій швидкості обробітку (більш ніж 15 км/год) два ряди вирізних дисків, виставлених під різними кутами, відкидають верхній шар ґрунту в бік, не створюючи великих грудок. Одночасно з цим рослинні рештки подрібнюються і перемішуються з грунтом, а поверхня поля вирівнюється. Це забезпечується завдяки навантаженню на кожен робочий диск до 115-125 кг. Важкий коток вирівнює та ущільнює до оптимального рівня верхній оброблюваний шар.
Після «Каріера» грунт готовий до посіву всього спектра озимих, ярових зернових та зернобобових культур. Чітке витримування заданої робочої глибини обробітку сприяє якісному посіву дрібнонасіннєвих культур, що висіваються на глибину 2-3 см.

Чудові рівні поля
Вирівнювання полів - одна з ключових особливостей Carrier. Цю тенденцію помічають всі сільгоспвиробники, які придбали шведську техніку. Не стали виключенням і свідчення керівників «Розкішної». Рівні поля - це не лише естетична забаганка, але й в подальшому швидший та точніший посів, більш якісна робота обприскувача. Крім того, сподвижники нульової технології обробітку грунту стверджують, що відсутність гребенів та борозен - один із ключів до успішного «ноу-тілу». На цей час у господарстві по «нулю» не обробляють жодного гектару, застосовуючи натомість мінімальну технологію. Проте ніколи не кажи «ніколи», у підприємстві «Розкішна» в будь-який час можуть спробувати заокеанську, але вже добре українізовану технологію на певному «дослідному» полі, що вже буде підготовлене культиватором Carrier.

Швидше - краще
Свій перший Carrier 1225 сільгосппідприємство «Розкішна» придбали влітку 2010 року, яким обробили 10,5 тис. га, підготувавши площу під посів озимого ріпаку та кукурудзи. В цьому році в агропромисловій компанії купили ще два Carrier 1225. На питання «навіщо?» пані Тамара поглянула на мене дещо здивовано і відповіла: «Щоб швидко та в якнайкоротші терміни підготувати площі під посів озимого ріпаку». Швидкість обробітку (протягом 24 год.) - запорука максимального збереження вологи в ґрунті, доки остання не встигла випаруватися через пустотілу стерню та відкриті капіляри ґрунту. Під врожай 2011 року господарство посіяло 5 тис. га озимого ячменю, отже, стільки ж під врожай 2012 року буде й ріпаку. Для підготовки площі під ріпак кожне поле потрібно обробити двічі. Перший раз одразу після збирання попередника, вдруге, - тижнів через три, безпосередньо перед сівбою. Робочі швидкості Carrier 1225 на полях господарства сягають 15-18 км/год., тож поставлені задачі будуть виконані в небувало короткий термін - за тиждень. У «Розкішній» розуміють: разові витрати на техніку не тільки швидко окупляться стабільно високими врожаями, але й зроблять агробізнес плановим і прогнозованим.

Легка робота з пожнивними рештками
Покоси соломи на полях АПК «Розкішна» збирають прес-підбирачем, тож під час обробітку на полях знаходиться тільки стерня. Та Carrier однаково добре справляється і з незібраними та нерівномірно розміщеними пожнивними рештками. В такому випадку перед дисками Carrierоснащують спеціальними граблями, а культиватор пускають під кутом до покосів. У русі граблі перерозподіляють пожнивні рештки, котрі тут же обробляються дисками. Carrier також добре подрібнює стебла соняшнику (слід обробляти площу під кутом до рядків культури), обробляє і вирівнює виорані поля. У разі необхідності роботи з «важкими» пожнивними рештками, такими як кукурудза, Vaderstad пропонує «важку кавалерію» - борону TopDown, глибина обробітку якої становить 25 см.

Небувала економія
До купівлі шведської техніки в «Розкішній» грунт під посів ріпаку обробляли наступним чином. Після проходу дискової борони (ширина сягає 2,7 м, глибина обробітку - до 18 см) одразу ж пускали коток, щоб розбити грудки. За добу п’ять тракторів Кіровець та Т-150 обробляли 100 га. «Вже другий рік працюємо Carrier і зітхнули з полегшенням», - розповідає головний агроном Олег КоОХАНЮК. При роботі трактором NewHollandt9060 (535 к.с.) та культиватором Carrier 1225 на 1 га витрачається 7-8 л. Скільки ресурсів, за інших рівних умов, «з’їдять» трактори з радянського минулого - ви знаєте й самі.

Економія ресурсів, якісний обробіток, висока швидкість роботи, тривала експлуатація - все це поєдналося в одному агрегаті завдяки простим та від того ефективним рішенням, втіленими шведськими інженерами, точній заводській збірці та всесвітньо відомим за своєю високою якістю характеристикам шведського металу. Гумові вставки на кожній дисковій стійці (ексклюзивний винахід Vaderstad) збільшує час експлуатації стійки та диска завдяки амортизації ударів та вібрацій, що виникають під час роботи на кам’янистому грунті. Підшипники Carrier не потребують догляду. Диски грунтообробних агрегатів Vaderstad виготовлені зі шведської сталі твердістю 55 одиниць по Брюнелю, що є одним із найкращих світових показників для дискових борін. Як наслідок, зношуваність диску на 7% менше в порівнянні з конкурентними аналогами. Важливо й те, що особлива, конічна форма диску сприяє тому, що при зношенні диск не змінює кута атаки, відповідно, обробіток землі залишається на високому рівні і після тривалої експлуатації.

Надійність понад усе
У сільгосппідприємстві «Розкішна» не чекають на появу несправностей, а діють на випередження. Відпрацювавши сезон-2010, провели вибраковку деталей культиватора і замінили необхідні підшипники, гумові амортизатори та всі робочі диски. Аргумент вагомий: «Для нас важливою є безвідмовна та якісна робота. У розпал сезону Carrier працює 24 години на добу, відповідно немає часу на заміну дисків та інших вузлів в міру необхідності. Ми згодні платити більше в обмін на стовідсоткову надійність у роботі», - переконаний у стратегії безремонтної експлуатації головний інженер Василь БОГОСЛАВЕЦЬ. Зняті диски та підшипники зберігаються у сховищі: на випадок надзвичайної ситуації під рукою завжди є заміна. По закінченні сезону навіть після 10 тис. га, як правило, диски ще можуть в повній мірі виконувати свою функцію.
При експлуатації широкозахватного Carrier (моделі 1225) слід брати до уваги щільність ґрунту, агрегатом бажано не працювати по краю поля, де земля, як правило, більш ущільнена. Особливо це застереження стосується полів із важким глинистим за механічним складом ґрунту, а також на угіддях із крутими балками і ярами. Втім, зауваження не стосується моделей Carrier із малою та середньою шириною захвату, найпопулярніша в Україні модель Carrier 820 (8,2 м) безвідмовно працює на різних типах ґрунтів. Крім того, сервісна служба Vaderstad в будь-якій точці України гарантує відмінну сервісну підтримку, приїзд у господарство до 24 годин із часу виклику.

Враховуючи ці моменти, компанія «Розкішна» є класичним прикладом потужного та, що показово, сучасного (а значить, економічно ефективного) землеробського господарства. А тому дуже хотілося запитати:
- А як ви знаєте, коли продати врожай?
- Володіємо нюхом! - усміхаючись, відповідає Тамара Голімбієвська. А потім серйозно додає, - ми маємо свій логістичний центр. Відслідковуємо ціни на нафту, як вісник змін вартості сільгосппродукції. Моніторимо дані бірж у Роттердамі, Буенос-Айресі, дивимось на дані про світові запаси…
З чітких, впевнених відповідей було зрозуміло, що в господарстві відстежують ринки не для данини моді, а у зв’язку з практичною необхідністю. Carrier- це так само важлива ланка успіху компанії «Розкішна», де купуючи шведську техніку, виявляють здоровий прагматизм вищої міри: знайти кошти на техніку сьогодні, щоб завтра отримувати прибутки.


КОМЕНТАР
Ігор ЛОБАТЕНКО, менеджер із продажу компанії «Vaderstad Україна»:
- Наші машини - це техніка найвищого цінового сегменту, і в багатьох аграріїв виникає закономірне питання: навіщо платити більше, якщо ринок пропонує вдосталь інших пропозицій? Але парадокс: якщо сільгоспвиробник хоча б раз на власні очі побачить причіпне знаряддя виробництва Vaderstad у роботі - він його купить, оскільки якість виступає найкращим аргументом. Торік українські аграрії придбали 14 грунтообробних агрегатів Carrier. На липень 2011 року - вже 36. Ріст попиту збільшився у 2,5 разу, при тому що минула лише половина календарного року. А це найкраще підтвердження у необхідності вітчизняних виробників у нашій техніці.
 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.