Соя-2023. Як отримати максимальний урожай?

Соя-2023. Як отримати максимальний урожай?

/ Актуальні статті / Середа, 29 березня 2023 10:32

Виробники сої знають, що вирощування цієї культури прибуткове, але дещо складний процес: потрібно оптимізувати живлення, боротися з усіма стресами, контролювати бур’яни та захистити культуру від хвороб. Як правильно захистити сою від бур’янів і хвороб у цьому сезоні, розповіли фахівці компанії «Самміт-Агро Юкрейн»

До певного періоду посівні площі сої стрімко зростали. Однак останні п’ять років відбувалося незначне зниження цієї культури. Більший попит був на продукцію інших культур. У деякі роки спостерігалися несприятливі погодні умови, посуха, труднощі зі збиранням урожаю. Нині ситуація стабілізувалася. Фахівці-аналітики не прогнозують подальшого скорочення площ під соєю. Навіть цього не спостерігалося після початку військової агресії росії. У світі постійно росте попит на білкові культури й продукти переробки з них. Ціни на сою у світі не зменшуються. Маємо і локальну внутрішню причину — здорожчання добрив. Через значне здорожчання і скорочення логістичних шляхів, проблеми зі збиранням урожаю та інші причини українські аграрії вже цього року суттєво змінять структуру посівних площ. Прогнозується скорочення посівів кукурудзи на 40%. Її потрібно чимось замінювати. Озима пшениця та ріпак уже посіяли. Лишається не дуже великий вибір культур, які можна буде висівати навесні. Основними серед них є соняшник і соя. Питання тільки в тому: як правильно захистити посіви й отримати максимальний урожай.

 

З бур’янами треба боротися

Відомо, що забур’яненість пригнічує культурні рослини. Відбувається значна конкуренція за поживні елементи та вологу. Багато бур’янів є багаторічними або ж можуть проявитися через кілька років на полі за сприятливих умов. В Україні такими бур’янами на сої є: лобода біла, гірчиця польова, щириця звичайна та жминдовидна, талабан польовий, берізка польова, просо куряче (лісостеп); осоти, гірчак бepeзкoвидний, лобода біла, щириця звичайна і біла, паслін чорний, дурман звичайний, просо куряче (степова зона); мишій сизий, лобода біла, щириця звичайна, галінсога дрібноквіткова (Полісся).

За словами продукт-менеджера «Самміт-Агро Юкрейн» Андрія Мельничука, коли не обробляти ґрунтовими гербіцидами, то після сходів доводиться застосовувати препарати більшу кількість разів, що є невиправдано з економічного погляду. «Якщо внести страховий гербіцид із запізненням, то втрати врожайності можуть сягати 50%. Якщо перевести це у вартість продукції, то 50–100 дол. США/га втрачається. Застосування ґрунтового гербіциду в такому разі окупається у 2–3 рази. Крім прямої економічної вигоди відіграє роль також і зручність застосування, бо внесли до сходів. Після того не потрібно їздити на поле і дивитися, чи не з’явилися бур’яни», — наголосив фахівець.

Як розповів продукт-менеджер, проти таких бур’янів у посівах сої, як лобода, амброзія, паслін, гірчаки високо ефективним є оригінальний японський препарат Пледж. Він має низьку потребу в кількості вологи для активації — від 6 мм опадів протягом двох тижнів після внесення. Продукт має тривалу ґрунтову дію. Не має сортів сої, які мають підвищену чутливість до цього продукту. «Навіть 200 г/га не спричиняли негативних наслідків. Він безпечний і для наступних культур у сівозміні. Норма застосування — 80–120 г/га. Його вносять тільки досходово. Ґрунт має бути якісно підготовленим, без грудок», — розповів експерт.

05 06 492 493 40

Він також нагадав і про страхові рішення. Новинка сезону — гербіцид Сакано з діючою речовиною бентазон. «Невіддільний елемент захисту посівів сої. Ефективний проти злісних бур’янів — лободи та падалиці ріпаку й соняшнику. Продукт є високоселективним до культури й немає ризиків післядії. Препарат є контактним, тому його потрібно застосовувати тільки після сходів бур’янів. Найкраще застосовувати в посівах сої у початкових її фазах розвитку. Але найперше треба орієнтуватися на фазу розвитку бур’янів», — зазначив Андрій Мельничук.

Також експерт нагадав про важливість захисту сої від злакових бур’янів. Тут у пригоді стане перевірене рішення — оригінальний японський грамініцид Тарга Макс.

 

Фунгіцидний захист стає дедалі актуальнішим

Тривалий час уважалося, що соя — культура, яка не потребує особливого фунгіцидного захисту, бо майже не хворіє. Траплялися тільки бактеріози або частково пероноспороз. А інших проблем або не було, або їх не помічали, бо вони маскувалися. Відрізнити гербіцидні стреси від прояву хвороб людському оку буває складно. Точним методом підтвердження наявності хвороб буде лабораторний фітопатологічний аналіз. За останні 10–15 років посіви сої збільшилися. Вирощують її досить часто в короткоротаційних сіво­змінах. І там можуть бути такі культури, як соняшник і ріпак, що мають ідентичних збудників — склеротоніоз чи вугільну гниль. Тому питання фунгіцидного захисту стає дедалі актуальнішим на посівах сої.

Як розповів продукт-менеджер «Самміт-Агро Юкрейн» Михайло Полішвайко, впродовж сезону хвороби на сої можуть виникати й шкодити практично в будь-який час. Проте у кожної з них все ж таки є строки появи і шкідливості. Їх усі можна поділити умовно на хвороби раннього, середнього та пізнього періоду, враховуючи фази розвитку сої. Поява і поширення хвороб у посівах залежить від сукупності чинників: від насиченості сівозміни соєю, коли вона межує із культурами, що мають спільних збудників; від чистоти насіннєвого матеріалу; від протруйника та його ефективності — важливий сам процес якісної обробки насіння і від погодно-кліматичних умов року. «Як правило до 1–2 трійчастого листка листкові хвороби практично не проявляються. А такий захід, як передпосівна обробка насіння, здатен успішно стримувати початковий розвиток хвороб і захищати молоді рослини від ранніх проявів хвороб. Після фази 1–2 трійчастих листки концентрація діючих речовин у рослині стає не достатньою для ефективного стримування хвороб. І з розвитком біомаси сої та випадінням короткочасних дощів створюється сприятливий мікроклімат для розвитку хвороб. У цей час можемо виявляти перші поодинокі симптоми ураження хворобами, що означатиме посилення моніторингу й за подальшого наростання прояву хвороб вирішувати про проведення фунгіцидної обробки», — зазначив експерт.

Він також зазначив, що для господарств, які провадять насінництво, і де важливо не лише урожайність, а й посівні якості майбутнього насіння, має проводитися дворазове застосування фунгіцидів. «Для побудови системи захисту крім погодних умов й інших чинників обов’язково треба враховувати й чинник її скоростиглості. На ультраранніх сортах, вегетація яких 90 днів, або ранньостиглих — до 100 днів — доцільна одна обробка у фазу бутонізації або за перших ознак прояву хвороби. Однак є сорти, що мають вегетаційний період більше як 100–110 і більше днів. У такому разі доцільно розглядати вже два внесення фунгіцидів: перший — у період гілкування, бутонізації, другий — у період цвітіння сої та початок формування бобів», — розповів продукт-менеджер.

У портфоліо компанії «Самміт-Агро Юкрейн» є три ефективних рішення, які дозволяють розв’язати проблему хвороб сої. Це фунгіциди Ямато, Глорі та Медян Екстра.

Ямато у складі містить тіофанат-метил і тетраконазол. Препарат успішно застосовують не лише на сої, а й на зернових культурах, соняшнику та цукровому буряку. Цей продукт є оптимальним варіантом для контролю плямистостей сої та іржі, а також, коли посіви сої уражує склеротиніоз. Препарат має лікувальний і викорінювальний ефект, швидко проникає у рослину й має подовжену профілактичну дію. Препарат дуже м’який, селективний до сої. Також, зазначив Михайло Полішвайко, не слід затягувати із застосуванням фунгіцидів у пізніший період, адже згідно з даними американських дослідників, застосування у фазу початок формування бобів не призводило до потрібної ефективності. Тому для ефективного контролю склеротиніозу час застосування препаратів має бути на початку цвітіння. За потреби, особливо на сортах сої з вегетаційним періодом понад 110 днів, варто зробити другу обробку для захисту бобів, рекомендований час її проведення — кінець цвітіння й початок формування бобів.

soya 15

Наступний фунгіцид — Глорі, поєднує в собі азоксистробін і манкоцеб. Таке вдале поєднання діючих речовин робить фунгіцид особливо цікавим для аграріїв, які мають проблеми з пероноспорозом. Звісно, основним інструментом у контролі цієї хвороби є обробка насіння. Але може бути невдало підібраний протруйник, та й і якість обробки може бути недостатня. Тому для контролю цієї хвороби часто доводиться застосовувати фунгіциди під час вегетації сої. Тож Глорі забезпечуватиме контроль пероноспорозу в полі, а також додатково підсилюватиме захист від септоріозу, антракнозу й іржі. Також препарат забезпечує рослини сої додатковими мікроелементами цинком і марганцем, що позитивно впливає на розвиток рослин. Обидві діючі речовини мають певні розбіжності у рівні контролю тих чи інших збудників, але в поєднанні отримуємо хороший продукт із посиленим впливом на пероноспороз як ключову хворобу для цього препарату, а також захист від інших можливих хвороб сої. Застосування препарату підтверджено практичними даними, він чудово себе проявив у контролі пероноспорозу та іржі, знизивши ураженість рослин цими хворобами в кілька разів. Застосування препарату дозволило зберегти урожай на рівні 2,6 ц/га, що в грошовому виразі становить близько 80 дол., включно з вартістю препарату.

Медян Екстра — високо­ефективний фунгіцид не лише проти грибних, а й проти бактеріальних хвороб. Ключовими перевагами його застосування у посівах сої, звісно, є спрямованість на профілактику бактеріозів, які можуть досить інтенсивно проявлятися на цій культурі. Продукт, на відміну від багатьох мідьвмісних препаратів, що є на ринку, має рідку препаративну форму, зручну для застосування. А також у своєму складі містить комплекс ад’ювантів і стабілізаторів, які покращують стійкість препарату до змивання опадами. Він буде ефективним не лише проти бактеріозів, а також і проти комплексу інших хвороб, які є в посівах сої, таких як церкоспороз, септоріоз, пероноспороз.

Отож вчасний моніторинг посівів сої та правильна ідентифікація хвороб є важливим чинником побудови ефективного захисту. У плануванні гербіцидної та фунгіцидної системи захисту важливо правильно орієнтуватися в періодах росту й розвитку сої та здійснювати постійний моніторинг стану посівів.

 

Підготувала Тетяна Ковальчук

 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
Енергетична безпека: Електричні мобільні сховища від Emost AG (Швейцарія) – це унікальні акумуляторні генератори промислового класу потужністю 50 та 100 кВт, які дозволяють забезпечити промислові та господарські об’єкти, будівельні майданчики чи оперативні аварійні служби мобільним безшумним джерелом живлення.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.