Куди найбільше інвестують українські агрокомпанії і зовнішні інвестори

Куди найбільше інвестують українські агрокомпанії і зовнішні інвестори

/ Економічний гектар / П'ятниця, 10 січня 2020 11:44

Інвестиції в АПК вітчизняних та іноземних компаній є одним із найбільш стабільних трендів, що характеризує їх довіру до економіки. При цьому напрямки інвестицій доволі різні: від зеленої енергетики до закладання ягідників, садів і плантацій горіхоплідних культур, сучасних тваринницьких комплексів, переробки продукції, логістики та елеваторів.

АПК серед лідерів інвестицій

Агропромисловий комплекс займає провідні позиції у рейтингу найбільш привабливих секторів економіки для інвестування як зі сторони вітчизняних, так і закордонних інвесторів. За останні 5 років капітальні інвестиції в АПК зросли більш ніж утричі, випереджаючи інші галузі і сектори економіки. Динамічно збільшуються також і обсяги залучення прямих іноземних інвестицій в розвиток та реалізацію нових проектів в аграрній галузі сільського господарства та харчової переробки. Пояснюється це дохідністю ведення агробізнесу, яка, порівняно із багатьма іншими сферами економічної діяльності, забезпечується стабільним попитом на продукцію зі сторони внутрішнього та зовнішнього агропродовольчих ринків. Крім цього, агросектор забезпечує прийнятний рівень окупності інвестицій навіть за умов достатньо високої ризикованості сільськогосподарського виробництва через вплив, передусім, непередбачуваного фактору зміни агрокліматичних умов і різноманітних екологічних чинників, а також суттєву залежність від ринкової кон’юнктури та волатильності цін.

Інвестиції в АПК українських та іноземних компаній є одним із важливих індикаторів об’єктивної оцінки реального стану розвитку економіки та характеризують загалом довіру до неї зі сторони бізнесу та інвесторів. Для кращого розуміння цього питання необхідно розрізняти капітальні інвестиції зі, здебільшого, внутрішньою природою походження та прямі інвестиції (акціонерний капітал), які надходять в економіку країни з-за кордону.

Капітальні інвестиції – це інвестиції у придбання нових і тих, які були у використанні або виготовлення власними силами для власного використання матеріальних і нематеріальних активів, витрати на капітальний ремонт і модернізацію. В окремі роки питома вага усіх капітальних інвестицій у аграрну сферу (виробництво і переробка) досягала майже 20% у загальній їх структурі економіки. Якщо аналізувати в цілому сукупні обсяги капітальних інвестицій в АПК (без врахування зеленої енергетики), то за весь аналізований період з 2014 року по 2018 рік їх сума склала понад 300 млрд грн, включно з харчовою переробною промисловістю, на яку припадало близько 100 млрд грн (табл. 1).

 

Таблиця 1. Капітальні інвестиції підприємств України за усіма видами економічної діяльності (у фактичних цінах; млн грн)

24 415 14 2
Джерело. Складено за даними аналізу інформації Держслужби статистики України

 

За 9 місяців 2019 року загальні капітальні інвестиції в сільське, лісове та рибне господарство склали 38,5 млрд грн. Якщо їх розглядати за основними напрямками, то найбільша частина була спрямована в галузь сільського господарства – 38 млрд грн, близько 410,3 млн грн надійшло в лісове господарство та лісозаготівлі і 40,4 млн грн в рибне господарство.

Цікавою є динаміка залучення іноземних інвестицій в АПК. Найбільша їх частка традиційно зосереджена у сфері виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (діагр. 1).

 

Діагр. 1. Динаміка надходження прямих іноземних інвестицій (акціонерний капітал) в аграрний сектор економіки України

24 415 13

Джерело. Складено за даними аналізу інформації митної статистики

 

Впродовж останніх 5 років загальні прямі іноземні інвестиції в АПК склали майже $16,7 млрд, з яких на галузь сільського, лісового та рибного господарства припало лише 3 млрд грн. Решту було спрямовано на реалізацію інвестиційних проектів у підприємствах харчової і переробної промисловості. Слід відзначити, що у вище перелічені суми інвестицій не увійшла частка, спрямована на біоенергетичні проекти. Ці інвестиції обліковуються за іншими видами економічної діяльності.

 

Зелена енергетика серед лідерів

У топ-лідерах із залучення інвестицій останнім часом перебуває зелена енергетика. Завдяки підвищеному тарифу на електроенергію та постійному коливанню цін на нафту і газ вона отримала значний розвиток. Агрокомпанії та окремі господарства нині активно інвестують як власні, так і залучають кредитні кошти у створення сонячних електростанцій, біогазових енергетичних установок та вітрових парків.

Аналіз зведеної інформації Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження свідчить, що з початку 2019 року на підприємствах України запустили 12 біогазових установок загальною потужністю 24 МВт. Таким чином, повна енергетична потужність усіх біогазових установок, які встановлено в Україні станом на 01.10.2019 р., досягла 70 МВт, зокрема (діагр. 2):

  • 47 МВт – працюють на відходах агропромислового виробництва;
  • 23 МВт – на сміттєзвалищах.

 

Діагр. 2. Розвиток біогазової галузі енергетики України

24 415 16 2

Джерело. https://saee.gov.ua/uk/news/3206

 

У 2019 р. Україна піднялася на 8-ме місце за привабливістю інвестицій у відновлювану енергетику серед країн, які розвиваються. Ще рік тому Україна займала 63-тю позицію, а вже у 2019 р. піднялася на 55 сходинок у рейтингу інвестиційної привабливості «чистої» енергетики. Про це йдеться у щорічному звіті «Climatescope», підготовленому авторитетною дослідницькою агенцією «Bloomberg New Energy Finance».

Загальні інвестиції за цим напрямком впродовж останніх 5 років склали близько $4,8 млрд. У цілому, вже реалізовано або перебуває на стадії підготовки документації та завершення близько 500 проектів у цій сфері.

Іншим не менш економічно привабливим в стратегічній перспективі є напрямок інвестування у створення нових та розширення існуючих потужностей з переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, а також логістичної інфраструктури. Рекордне зростання виробництва зернових та олійних культур впродовж останніх років виявило проблему дефіциту потужностей із зберігання сільськогосподарської продукції, а також зумовило підвищення навантаження на існуючу логістику. Так, досить нагальною залишається проблема транспортування продукції до морських терміналів через дефіцит вагонів-зерновозів, тоді як наявні сховища не розраховані на додаткові мільйони тонн зернових і олійних культур зі швидкими темпами приросту. Тому цей напрямок інвестування залишається в мейнстримі для агробізнесу. Сьогодні будують як невеликі елеватори для фермерських господарств, так і потужні - для підприємств великих агрохолдингів. Для прикладу - дані проведеного моніторингу окремих найбільш значимих агроінвестиційних рішень у 2019 році (табл. 2).

 

Таблиця 2. Окремі агроінвестиційні проекти вітчизняних і зарубіжних компаній, які були введені у 2019 році та перспективи на майбутнє

24 415 16 3

 

2019 рік виявився досить продуктивним на нові інвестиційні рішення, які були впровадженні в агропромисловому комплексі, особливо в галузі зеленої енергетики. Серед найбільш відомих подій в аграрній галузі можна виділити відкриття, у листопаді 2019 року, у Вінницькій області на виробничих потужностях цукрового заводу інноваційної біогазової електростанції, яка побудована і оснащена вітчизняним технологічним обладнанням, що на 65 % виготовлене за закордонними ліцензіями. Виробництвом цього обладнання займається Козятинський машинобудівний підрозділ Української технологічної компанії. Біогазовий комплекс переробляє мелясу, гичку, пожнивні залишки, силос, жом. Також аналогічну біогазову станцію відкрито в Кіровоградській області на базі Новомиргородського цукрового заводу.

Торік ДТЕК ВДЕ було введено в експлуатацію дві найбільші в державі сонячні електростанції загальною потужністю 440 МВт – Нікопольська і Покровська, які розташовані в Нікопольському районі Дніпропетровської області.

Отож, серед перспективних напрямків інвестицій в агробізнесі найбільш привабливим як для українських, так і зарубіжних інвесторів залишається зелена енергетика, елеватори та транспортна логістика.

 

Юрій КЕРНАСЮК, канд. екон. наук, ІСГС НААН,
сільськогосподарський експерт-дорадник з аудиту,
економіки та управління підприємством

 

 21 квітня 2024
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
У селищі Біляївка, що на Одещині, будують великий комплекс плівкових тунелів, призначений для вирощування ягід.
21 квітня 2024
 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.