На зовнішній ринок - із сертифікованим насінням

/ Економічний гектар / П'ятниця, 20 серпня 2010 16:14

Алла БАРАБАШ

ОЕСР та її правила сертифікації сортів

З 1 січня всі українські насінницькі підприємства, які виробляють насіння пшениці, ячменю, вівса, жита, тритикале, кукурудзи та сорго, працюють за новими правилами -
Сортовими Схемами сертифікації Організації економічної співпраці та розвитку OECD. Ця міжнародна економічна організація (штаб-квартира у Парижі) об'єднує уряди понад 50 розвинених країн світу, які визнають принципи представницької демократії та вільної ринкової економіки.

ОЕСР здійснює велику аналітичну роботу, створює рекомендації для країн-членів та слугують платформою для багатосторонніх перемовин у вирішенні економічних проблем, зокрема щодо сільського господарства. Її мета - підтримка економічного зростання, підвищення рівнів стандартизації, працевлаштування, фінансова стабілізація, допомога країнам, які цього потребують, сприяння зростанню обсягів зовнішньої торгівлі.

Сама Схема сертифікації поширюється серед держав-учасниць за відповідальності урядів країн, які для цього призначають виконавчі органи, котрі, своєю чергою, дозволяють застосування етикеток і сертифікатів для насіння, виробленого і розфасованого для міжнародної реалізації.

Приміром, схема сортової сертифікації кукурудзи має низку обов'язкових правил: по-перше, існують вимоги до сортів чи гібридів, які можуть допускатися до сертифікації - лише ті, що відповідають результатам, отриманим від офіційної експертизи, і є в Національному листі держави: експертиза підтверджує, що сорт є відмінним і використовується для харчування або на зерно, має достатню однорідність і стабільні показники. По-друге, має бути точний опис сорту, у випадку ж гібриду - повинні надаватися описи батьківських ліній рослин. Офіційний національний перелік сортів має щороку публікуватися та переглядатися комісією.

Міжнародна система стандартів у галузі насінництва

• UPOV - International Union for the protection of New Varieties of Plants - Міжнародний союз із охорони нових сортів рослин

• ОЕСР (OECD) - Organization for economic cooperation and development - Організація економічної співпраці й розвитку - здійснює діяльність із міжнародної сертифікації насіння

• ISTA - міжнародні стандарти проведення досліджень сортів. Акредитовані ІСТА лабораторії видають відповідні свідоцтва

Сертифікат ОЕСР та свідоцтво ІСТА є загальновизнаною та неодмінною основою для ведення торгівлі насінням на міжнародному ринку

Стан вітчизняного насінництва

В Україні система насінництва донедавна будувалася переважно на обласному рівні. Кожна область прагнула створити власну, замкнену систему насінництва, що не відповідала принципам і порядку цивілізованого обороту сортів, носієм яких є насіння. Наслідком таких дій стала відсутність стабільності та стійкості виробництва, втрати врожаю, його низька якість, - зазначають фахівці.

Суть поняття «сортова сертифікація», яким оперують у країнах-членах ОЕСР, донедавна була невідома більшості спеціалістів середньої ланки вітчизняної галузі насінництва.

Оглядачі зазначають, заперечень щодо введення нових норм серед українських виробників насіння немає, навпаки, вони самі вказують на нинішню хаотичність ринку та необхідність його реформування.

В Україні введення сортової сертифікації насіння за схемами ОЕСР дасть змогу країні інтегруватися в європейську маркетингову сітку насіння, зменшить перешкоди для «руху» насіння між державами, оскільки сертифікат на насіння ОЕСР визнається 57 країнами світу. Вступ до Організації підвищить авторитет держави на шляху до інтеграції в Європі та збільшить шанси як сільськогосподарського виробника насіння на рівних умовах для його маркетингу в європейських країнах.

(Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку платних послуг, які можуть надаватися державними насіннєвими інспекціями МінАгрополітики».)

Ми - за французьким досвідом

Приєднання до Схем сертифікації мало тривалу передісторію, адже для цього кожна країна повинна виконати цілий ряд обов'язкових умов. Українські виробники насіння звернулися до своїх французьких колег за досвідом позиціонування на світових ринках.

Сектор насіння в агровиробництві цієї країни, хоча і має складну структуру, проте є ефективним. Про це свідчить той факт, що Франція посідає перше місце в Європі з виробництва насіння і друге, після США, у світі. Франція є третім світовим експортером насіння після США та Нідерландів.

Французькі насіннєвики в роботі керуються таким головним принципом - між зерном і насінням існує суттєва різниця. Зерно можна використовувати та піддавати переробці. Так, під час перетворення зерна в насіння зерно стає не лише носієм генетичної інформації, а й інших властивостей: специфічна сортова чистота, схожість, санітарний стан, що відповідають технічним й економічним вимогам користувачів. Державний контроль у насінництві Франції полягає в перевірці якості всіх поколінь насіння, починаючи з селекційних підприємств і закінчуючи фасуванням насіння у виробників.

До приєднання тривалий шлях

Підтримка урядових і громадських організацій Франції, як визнаного у світі лідера ринку насіння, приєднання України як держави з потужним аграрним потенціалом до Схем сертифікації є цілком обґрунтованою та зрозумілою.

Ще 1991 року Україна спробувала вийти на зовнішній ринок із власним насінням. Проте першим успіхом можна вважати її вступ до Міжнародного союзу захисту нових сортів рослин (UPOV) у 1995 році.

Також у 1998 році ОЕСР відхилила прохання нашої держави щодо приєднання до Схем сортової сертифікації насіння, оскільки на той час українська галузь насінництва не відповідала міжнародним нормам.

Ще одним етапом роботи було приєднання України до Міжнародної конвенції з охорони нових сортів рослин 2006 року, що надає українським селекціонерам можливість користуватися захистом міжнародного права у використанні своєї інтелектуальної власності.

І, врешті-решт, у червні 2009 року, в Парижі, прийнято довгоочікуване рішення про приєднання України до Схем сортової сертифікації.

Нове життя на зовнішньому ринку

Отже, віднині Україна веде сортову сертифікацію відповідно до міжнародних нормативно-правових і методичних вимог для експорту виробленого насіння: польову оцінку посівного матеріалу - відповідно до Сортових Схем сертифікації; лабораторну оцінку посівного матеріалу - до вимог ІСТА.

ISTA - Міжнародна асоціація тестування насіння - була заснована 1924 року для розробки та поширення стандартних процедур у галузі тестування насіння. На сьогодні її членами є близько 176 лабораторій, 48 персональних членів і 22 асоційованих із 74 країн світу.

Метою її роботи є розробка, прийняття та публікування стандартних процедур відбору проб і тестування насіння, а також сприяння однаковому застосуванню цих процедур оцінки насіння, що надходить у міжнародну торгівлю.

Серед цілей Асоціації - активне сприяння проведенню наукових досліджень у всіх галузях науки про насіння, включаючи відбір проб, зберігання, випробування, обробка та поширення насіння.

ISTA розробляє міжнародні правила тестування, програми акредитації, заохочує наукові дослідження.

В Асоціації є 14 технічних комітетів, які займаються відбором проб не лише основних сільгоспкультур, а й дослідженням насіння квітів, лісових дерев та чагарників, а також  ГМО.

Для вітчизняних виробників насіння Схеми сертифікації як офіційно визнаний інструмент для сертифікації дають можливість спростити торгівлю насінням на зовнішньому ринку та посилити його конкурентоспроможність. На внутрішньому ж - країна-учасник Схем має право застосовувати власні нормативні акти.

Щорічний список сортів, дозволених до сортової сертифікації за схемами ОЕСР, включає сорти, офіційно визнані як відмінні та цінні хоча би в одній країні. Кількість зареєстрованих сортів постійно зростає.

Переважають гібриди та сорти кукурудзи, ріпаку, соняшнику, рису та деяких кормових рослин. Мінімальні вимоги до чистоти сорту досягаються умовами вирощування, ізолюючими відстанями, польовими оглядами та іншими відповідними перевірками. Відтак, усі причетні до галузі насінництва служби, передусім Українська державна насіннєва інспекція та Державна служба з охорони прав на сорти рослин - тримають на контролі інспектування, сертифікацію, ґрунт-контроль та лабораторний контроль.

Мінагрополітики та відповідні служби завершують приведення нормативно-правових актів, стандартів, інших документів щодо сертифікації насіння в Україні у відповідність з вимогами ОЕСР. Одним із практичних заходів Мінагрополітики,

Укрдержнасінінспекції та Держсортслужби було навчання та атестація державних інспекторів з насінництва на право проведення польового інспектування та відбору проб за міжнародними правилами із видачею відповідних посвідчень. Укрдержнасінінспекція здійснила реконструкцію лабораторії і подала заявку на її акредитацію до ІСТА. Також розроблено дизайн етикеток для експортного насіння, поданий на затвердження до секретаріату ОЕСР.

Відповідно до документа мають бути проведені маркування та пакування насіння сільгоспкультур. Зокрема, правила визначають вимоги щодо зберігання насіння, матеріалів упаковки, способів пакування і маркування, а також до видів етикеток залежно від категорії насіння та виду пакування тощо.

 

 12 квітня 2024
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
Європейський ринок сухого молока вчергове помітно «просів». Це миттєво відобразилось і на вартості українського товару, оскільки саме в Європу з України останнім часом експортується левова частка сухого молока.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння соняшнику, кукурудзи та озимого ріпаку преміальної генетики бренду Pioneer®.
Corteva, Inc., глобальна винятково сільськогосподарська компанія, спільно з державним АТ «Ощадбанк» розширюють партнерську програму кредитування українських агровиробників, даючи можливість купувати на вигідних умовах засоби захисту рослин компанії. Наразі за умовами цієї програми кредитування за зниженими ставками фермери можуть придбати насіння ...
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
Європарламент схвалив оновлені «директиви щодо сніданків», згідно з якими на етикетках товарів повинна чітко вказуватись країна походження меду, а також чіткіше маркуватися вміст цукру у фруктових соках. Нові правила запровадять також для джемів та мармеладів.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
У січні-лютому 2024 року Україна відправила на експорт 144 тонни живих овець і кіз на суму $158 тис.
12 квітня 2024
 12 квітня 2024
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
У Харківської області «Агрофірма "Світанок"» виробила першу в Україні органічну горіхову олію, яка виготовлена в повністю органічному виробничому ланцюжку: органічний горіховий сад – органічний виробник олії. У ДП «Укрметртестстандарт» проведені необхідні випробування та отримані висновки.
12 квітня 2024
 11 квітня 2024
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
Через блокування портів, низьку ціну на зерно та високу собівартість вирощування кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 році.
11 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.