Вирощування амаранту. Бізнес-план

Вирощування амаранту. Бізнес-план

/ Ідеї & тренди / Вівторок, 12 березня 2019 12:51

Амарант — рослина, яка характеризується високим вмістом корисних речовин. Та головною принадою її є унікальна за своїм складом олія. Найближчим часом вона може скласти гідну конкуренцію сої.

Амарант має ряд лікувальних властивостей, тому його широко використовують у медицині, зелень — як кормову добавку, особливо у птахівництві та тваринництві. Цінною властивістю амаранту є те, що його фітомаса протягом двох місяців може бути використана у свіжому вигляді, а після сушки або силосування і значно довше. Насіння амаранту характеризується високим вмістом легкозасвоюваного білка, збалансованим складом амінокислот, високою концентрацією ненасичених жирних кислот.

Перспективним є напрям використання насіння амаранту у виробництві.

 

 • Олія його є унікальною за своїм жирнокислотним складом, а також містить ряд біологічно активних компонентів.
 • Борошно амаранту має високу поживну цінність та винятковий біохімічний склад. Важливою характеристикою є відсутність у його складі глютену.
 • Шрот. У ньому залишаються майже всі корисні речовини, що містяться у самій рослині. У шроті значно менша концентрація, проте достатня для того, аби продукт був корисним і застосовувався у різних сферах. Зокрема, шрот гранульований може ефективно використовуватись як харчова добавка за рахунок високого вмісту поживних речовин.

 

В Україні амарант почали вирощувати у 1989–1992 роках. Наразі культивуванням займає­ться більш як 30 підприємств. Торік ним було засіяно близько 250 га, а цьогоріч посівні площі зросли до 800 га.

 

Таблиця 1. Хімічний склад насіння амаранту та інших зернових культур (іноземної селекції)

23 390 30 2

 

Величезний потенціал ринку зумовлений передусім постійно зростальним попитом як в Україні, так і за кордоном. Так, враховуючи переробні потужності підприємств, в Україні можна засіяти близько 20 тис. га.

 

Таблиця 2. Хімічний склад насіння амаранту та інших зернових культур (вітчизняної селекції)

23 390 31 2

 

Організація бізнесу

Організація підприємства з переробки амаранту — це сукупність ряду послідовних дій. Треба зазначити, що організаційний процес є ключовим фактором для подальшої успішної його діяльності.

Першочергово, як для реалізації будь-якого бізнесу, є реєстрація юридичної особи. Для ефективного функціонування найбільш оптимальним варіантом є створення юридичної особи з організаційно-правовою формою діяльності — Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

Другий етап — вибір земельної ділянки, що містить ряд необхідних договорів і отримання дозвільної документації на землю (орендовану чи куплену). Далі можна починати ремонт наявних будівельних споруд, але перед цим необхідно також розробити проектну документацію. Окрім вищезазначених підготовчих заходів, необхідно отримати наступну документацію, що дозволяє здійснення подібної діяльності:

 

 • дозвіл від органів пожежного нагляду МНС;
 • дозвіл санітарно-епідеміологічної служби (СЕС);
 • сертифікація ISO 22000 — системи управління Безпекою харчових продуктів.

 

Важливо пам’ятати, що будь-яка діяльність, пов’язана з харчовою промисловістю, потребує дотримання технологічних процесів, правил поводження із продукцією, вимог до операцій та виробництва, правил особистої гігієни та санітарного контролю, а також процедур лабораторного контролю.

23 390 30 1Виробничий процес включає у себе цілий комплекс виробничих операцій, в основі яких лежить цехова структура виробництва, з використанням високоавтоматизованих процедур обробки, очищення і переробки зерна.

Процес переробки насіння амаранту починається із надходження його із зерновозу до завальної ями, після чого транспортерами воно подає­ться до елеватора-приймача. Зерно із силосу транспортером направляється на зерновий сепаратор, де відбувається відокремлення великих, легких і дрібних домішок. Після їх виділення відбувається інтенсивна очистка поверхні зерна від грудочок землі, оболонок, а також відділення пошкодженого зерна на оббивальній машині з одночасним пропуском через пневмоаспіратор. На завершальному етапі відбувається остаточна обробка в оптичному сепараторі. Відходи збираються у спеціальний бункер завдяки використанню системи пневмотранспорту. Після очищення важливою операцією є додаткове зволоження зерна. Під час цієї процедури зерно проходить додаткову очистку в оббивальній машині і надходить у розмельне відділення, що складається із семи вальцьових систем із різною швидкістю обертання.

Таким чином, під час помелу отримують борошно, крупку і мучку зародків, висівки. Продукти помелу направляються в оперативні ємності:

 

1. Борошно — у цех для приготування борошняних сумішей і фасування;

2. Крупку і мучку зародків — у цех пресування;

3. Висівки — у цех гранулювання.

 

Для запуску підприємства з переробки амаранту виробничий комплекс та земельна ділянка мають відповідати певним вимогам:

 

 • площа земельної ділянки: 0,5–1 га;
 • цільове призначення: землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
 • необхідні інженерні мережі та комунікації: обов’язковим є наявність високовольтної лінії електропостачання, а також водопостачання;
 • параметри приміщення цеху: одноповерхова будівля, з висотою стелі 7–8 м, довжиною не менше 40 м, шириною 25 м;
 • оптимальна віддаленість сировинної бази від місця виробництва становить 10–15 км;
 • правовий статус земельної ділянки та будівель: приватна власність.

 

Для заснування підприємства з річною потужністю переробки амаранту до 3 000 т у рік необхідно інвестувати $4 млн. Важливо зазначити, що більша частина коштів буде направлена на придбання обладнання і сировини. Відтак, приблизно 40% витрат припаде на обладнання, 37% — купівля сировини, 13% — виробничі будівлі, 6% — інші витрати та 4% — резервний фонд.

 

Фінансова складова проекту

Детально розглядаючи витрати на організацію цього виду діяльності, слід звернути увагу на таку статтю витрат, як операційні витрати. Основна частина їх припадає на закупівлю насіння амаранту для подальшої переробки. Таке підприємство не потребує високих адміністративних і рекламних витрат. Під час купівлі обладнання слід враховувати не тільки його вартість, а й енергоефективність. Відтак, у відсотковому відношенні маємо такі показники: 77% — закупівля сировинного матеріалу, 13% — фінансова винагорода персоналу, 4% — заробітна плата персоналу, 3% — виробничі витрати, 2% — інші витрати, 1% — реклама.

 

Прибуток підприємства

Відповідно до напряму діяльності прибуток можна отримувати за трьома напрямами: олія амаранту, борошно та гранульований комбікорм. При цьому основною статтею доходу є реалізація олії. У відсотковому значенні маємо: 71% — амарантова олія, 28% — борошно, 1% — гранульований комбікорм.

23 390 31 1Річна потужність підприємства:

 

 • амарантова олія — до 150 000 л рік;
 • амарантове борошно — до 1 500 т/рік;
 • гранульований комбікорм — до 3 000 т/рік.

 

Аналізуючи інвестиційні показники, вартує приділити увагу таким показникам, як внутрішня ставка прибутковості, рентабельність інвестицій, норма окупності з проекту.

При цьому внутрішня ставка прибутковості визначає максимальну вартість капіталу, що залучається, за якої інвестиційний проект залишається вигідним і становить для проекту 64,25% при розрахунковому періоді у 5 років. Рентабельність інвестицій — величина чистого прибутку, отриманого внаслідок вкладення інвестиційних коштів — може сягати до 220%. Крім того, привабливою для інвестора є норма окупності з проекту, що дозволяє повністю окупити власні інвестиції менш ніж за 2 роки.

 

Висновки

Актуальність створення підприємства з переробки амаранту в Україні обумовлена зростальним попитом на продукцію (як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках), високими показниками інвестиційної привабливості та рентабельності інвестицій. З огляду на фінансові показники можна сказати, що такий вид бізнесу високо прибутковий і досить привабливий для інвесторів.

Проект має безліч можливостей внаслідок своєї реалізації. Ось частина з них:

 

 • наявність вільних ніш на ринку України та світу;
 • сприятливі кліматичні умови для вирощування амаранту практично на всій території нашої країни;
 • можливості підвищення рівня диверсифікації виробництва;
 • вихід на нові ринки;
 • розвинена інфраструктура дає можливість працювати з усіма видами наземного транспорту і здійснювати поставки в будь-якій кількості, що, своєю чергою, впливає на розвиток логістичної системи;
 • можливість отримання конкурентної переваги, передусім за рахунок високої якості продукції;
 • скорочення відходів і мінімізації витрат за рахунок нових технологій.

 

Такий бізнес — безвідходне виробництво, що забезпечує досягнення високих економічних показників і дозволяє задовольнити запит в аспекті послуг, що надаються.

 

Юлія НАЗАРЕНКОкерівник департаменту фінансового
консалтингу Компанія Pro Capital Investment
Анна ГОРОБЧУК, спеціально для газети "Агробізнес Сьогодні"

 24 травня 2024
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
Компанія «Лан-Ойл», що входить до групи ОККО, планує збудувати у Тернопільській області біоетанольний завод потужністю 83 тис. т на рік.
24 травня 2024
 23 травня 2024
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
Торги минулого тижня завершилися довгоочікуваною зміною вектора руху цін закупівлі свиней забійних кондицій: постачальники живця розписали товарні партії на 3-5 грн/кг дорожче, ніж тижнем раніше.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
Ціни на рис, який є основним продуктом харчування в багатьох країнах, після певного періоду стабільності сягнули 15-річного максимуму на тлі несприятливої погоди. Бразилія збільшить імпорт рису після сильної повені на півдні країни, а Індонезія продовжить купувати значні обсяги й надалі.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
Верховна Рада України на засіданні 22 травня прийняла в другому читання та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» (реєстр. №11150).
23 травня 2024
 23 травня 2024
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
Агропідприємство у Миколаївської області збільшило площі для вирощування плодоовочевих культур до 2000 гектарів порівняно з торішніми 300 га.
23 травня 2024
 23 травня 2024
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
Спекулятивне зростання пшеничних котирувань призвело до підвищення біржових цін на кукурудзу, але 21 травня вони знизилися на тлі фіксування прибутків трейдерами та на даних про прискорення сівби у США.
23 травня 2024

Please publish modules in offcanvas position.