Спельта вчора і сьогодні

Спельта вчора і сьогодні

/ Ідеї & тренди / Вівторок, 06 жовтня 2020 15:00

Оскільки полба, а під цією назвою було об’єднано стародавні злакові колосові культури, росла в районі Родючого Півмісяця, де виникло землеробство, то не дивно, що саме в Середземномор’ї знаходять сліди полби, які належать до декількох тисячоліть до нової ери. У пізніші часи полбу вирощували в Поволжі татари, башкири, чуваші, удмурти. На Кавказі полбу вирощували вірмени, осетини, хевсури.

У Біблії є згадка про полбу. «Візьми собі пшениці та ячменю, і бобів та сочевиці, і проса та полби, і додай їх до одного посуду, і зроби з них собі хліба». Деякі автори стверджують, що той хліб, що був на столі під час Таємної вечері, було випечено з полби.

Навіть в наші дні в Дагестані на елітних весіллях плов готують не з рису, а саме з полби. У Швейцарії полбу вирощують винятково в лікувальних цілях. Швейцарські вчені пояснюють, що всі харчові продукти, які отримують з полби: хліб, макарони, крупи — сприяють зміцненню організму. Вживання цих продуктів робить організм менш сприйнятливим до алергічних хвороб. Не випадково цими продуктами забезпечують насамперед дитячі заклади, санаторії і лікарні, а вже потім вони надходять у продаж. Так швейцарці захищають своє молоде покоління передусім від алергії. Хлібобулочні вироби та крупи зі спельти й полби дорожче аналогічних продуктів зі звичайної пшениці приблизно у 3–5 разів.

У Північній Америці продукти зі спельти вважають дорогими дієтичними продуктами. З неї роблять не тільки каші й макарони, а й супи, котлети, млинці, десерти, легкі креми або, посипавши сиром, обсмажують у сухарях. В Італії зі спельти готують ризото, а в Індії, Ірані та Туреччині, крім усього іншого, гарніри до риби та птиці.

Перевага на користь полби-спельти обумовлюється тим, що білок цієї культури не такий алерген як білок звичайної пшениці. Сьогодні забруднення навколишнього середовища людини спричиняє алергічні хвороби, які важко діагностувати, і продукти зі спельти є потужним профілактичним засобом запобігання таких захворювань, як целіакія.

Зерна спельти-полби містять більше, як порівняти із сучасною пшеницею, незамінних жирних кислот, клітковини, мінералів, антиоксидантів і лігнінів, які допомагають в профілактиці серцево-судинних і онкологічних хвороб.

 

Агротехнологія полби

Агротехнологія вирощування спельти мало відрізняється від технології обробітку звичайної пшениці. Відмінність лише в необхідності позакореневого азотного підживлення, оскільки велика частка білка в зерні вимагає більше азоту. Агротехнологію обробітку спельти викладено в спеціальній літературі, зокрема в статті «Спельта повертається». Зі статті випливає, що тієї частини азоту, яку споживає рослина з ґрунту в період наливу зерна, явно недостатньо для формування врожаю і потрібно ще позакореневе підживлення в період вегетації.

Агрономам добре відомо, що ефективність засвоєння поживних речовин обумовлена їхньою збалансованістю. Для комплексу «азот — фосфор» це має особливе значення — дефіцит одного з них знижує засвоєння іншого. Під час вирощування спельти рекомендують для формування фону в передпосівну культивацію внести Р60К60, і подальше внесення азоту шляхом позакореневого способу здійснювати на основі аналізу за вмістом азоту в ґрунті. Найкраще рослини спельти реагували на внесення азоту в фазі виходу рослини в трубку.

Як і у всіх зернових колосових, врожайність визначають кількістю колосків у колосі, зерен в колоску, розміром зерен тощо. Дослідження показують, що поетапне підживлення азотом сприяє збільшенню кількості зерен в колосі.

Трирічний досвід обробітку показав, що в середньому за три роки приріст врожаю (1,2 т/га) дав варіант внесення N60 навесні, N30 у фазі кущіння і N30 під час формування флангового листа. На цій ділянці спельта мала частку білка в зерні більше як 23% і клейковину 46%. Найкращим попередником для спельти є кукурудза на силос, зернобобові, сидерати.

 

Спельта — культура органічного землеробства

Шановний читачу, пишу про це, а сам перебуваю під враженням від конференції з органічного землеробства, з якої зрозумів, що спельта — найбільш підходяща культура для органічного землеробства. Причин тому кілька.

По-перше, сім’янка спельти так «закутана» захисною плівкою, що природно захищає себе від патогенів перед проростанням після сівби.

По-друге, з тієї ж причини рослина спельти краще протистоїть хворобам, характерним для звичайної пшениці в період вегетації.

По-третє, оскільки органічне землеробство вимагає обов’язкової сівозміни з додаванням бобових культур, які залишають після себе в ґрунті амонійний азот, то це дає змогу задовольнити потреби спельти в азоті, висіваючи її після бобових.

По-четверте, оскільки сівбу спельти можна виконувати в широкому діапазоні часу від початку вересня до кінця листопада, то можна використовувати різні сидерати (гірчиця, люпин, редька олійна, конюшина тощо) і висівати спельту в найбільш підходящу фазу вегетації сидерата.

Якщо зерно спельти є вихідним матеріалом для виробництва дієтичних і профілактичних продуктів харчування, то органічна спельта ще повніше відповідає цьому завданню.

 

Технологія обрушення спельти

Тепер про предмет, заради якого я взявся за написання цього матеріалу. Привезена до нас спельта (рис. 1) мала натуру не більше 400 г/л. На першому етапі ми її пропустили через зерноаспіратор ЗАФ-30 і відібрали все сміття, що легко вимітається.

 

18 433 50 1

Рис. 1. Спельта

 

На другому етапі пропустили її через рушку СІФ-1000. Рушка вакуумна, тобто вона пропускає через канали ротора тільки матеріал, що направляється на обрушення, а повітря при цьому відсікається шлюзовим затвором на вході.

Ротор рушки закріплено на горизонтальному валу, має шків для передавання крутного моменту від електродвигуна. Такий зв’язок між двигуном і ротором забезпечує фрикційність під час запуску з метою зниження пускового моменту. Регулювання частоти обертання електродвигуна здійснюється частотним перетворювачем. Така монотонне (недискретне) регулювання дає змогу оптимізувати режим обрушення. У роторі розташовано закриті спрямовувальні канали кількістю 400 шт. Канал спрофільовано так, що насіння не має змоги летіти до деки ні плазом, ні боком, він змушує орієнтуватися сім’янку великою віссю уздовж спрямовувального каналу і битися в деку тільки гострим кінцем. У спрямовувальних каналах сім’янки летять до деки одна за одною, бо малі розміри цих каналів не дають змоги розміститися більш ніж одній сім’янці. Дека циліндрична, що забезпечує рівний за силою удар кожної насінини, тому насіння б’ється гострим кінцем під кутом 90°. Ковзання насіння в осьовому напрямку унеможливлено. Для видалення рушанки з кожного насіння на роторі між каналами закріплено лопатки, завдяки яким унеможливлено удар насіння об частини рушанки, всі вони вдаряються тільки об деку.

Ці принципові відмінності насіннярушки СІФ-1000 дали змогу отримати результати набагато кращі, ніж в аналогів. На рис. 2 показано зовнішній вигляд рушки СІФ-1000.

 

18 433 50 2

Рис. 2. Відцентрова рушка і принцип її роботи

 

Після обрушення спельти на СІФ-1000 отримуємо рушанку, в яку входить зернівка спельти, плівка і недорушені колоски. Рушанка надходить на очищувальний калібратор Фадєєва з послідовно встановленими решетами Фадєєва відповідних розмірів (рис. 3).

 

18 433 50 3

Рис. 3. Поділ рушанки спельти на очищувальних калібраторах

 

Легке сміття (захисна плівка зернівки) відбирає система аспірації безпосередньо під час руху рушанки на очищувальних калібраторах. Недоруш прямує на повторне обрушення, а зерно для остаточного очищення — на пневмовібростіл.

 

18 433 51 1

Рис. 4. Спельта після обрушення і доочищення на пневмовібростолі

 

Пневмовібростіл строго виділяє чисте ціле зерно спельти, готове для будь-якого подальшого перероблення. Натура зерна 0,8 кг/л (рис. 4). Компонування комплексу в зібраному вигляді показано на рис. 5.

 

18 433 51 2

Рис. 5. Компонування комплексу

 

Таким чином, шановний читачу, якщо постане завдання акуратно обрушити спельту, то звертайтеся. Технологію відпрацьовано.

 

Леонід ФАДЄЄВ, керівник та власник компанії «Фадєєв Агро»,
кандидат технічних наук, доцент

 

 20 квітня 2024
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Команда шеф-кухаря та ідеолога проєкту Cult Food Євгена Клопотенка презентувала оновлений збірник рекомендованих рецептур для харчування дітей у закладах освіти, який розроблено на підтримку Стратегії реформи системи шкільного харчування, яка реалізується за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
20 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
Станом на 19 квітня ціни на какао встановили новий рекорд, сягнувши історичного максимуму в понад 11 тисяч доларів США за тонну.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
На поточному тижні на ринок України надійшли перші партії тепличного томату з місцевих комбінатів.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
Асоціація портів України «Укрпорт» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо ситуації з перевезенням вантажів Дунаєм.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
Станом на 19 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 053,4 тис. га зернових та зернобобових культур.
19 квітня 2024
 19 квітня 2024
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває, сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує ініціативу з перевірки ґрунтів у постраждалих регіонах країни на наявність токсичних металів в наслідок бомбових, ракетних або артилерійських вибухів.
19 квітня 2024

Please publish modules in offcanvas position.